نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 4 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
20. رمضان 1440
2019 May 25

 

 

 

مشاهده کامل خبر
خشت کج بنای ازدواج ؛ مهریه را کی داده و کی گرفته      

خشت کج بنای ازدواج ؛ مهریه را کی داده و کی گرفته
* نسیرین کاری

اسناد تاریخی نشان می دهد که صدها و حتی هزاران سال پیش از اینکه ما مهریه را بشناسیم، مردمانی بوده اند که برای ازدواج چیزی شبیه به مهریه طلب می کرده اند. سال ها پیش، ازدواج برای مردان چندان ارزان تمام نمی شده است و اگر مردی  می خواست همسری اختیار کند باید به پدر دختر مبلغی یا کالاهایی می داد و به هر ترتیب که شده  او را راضی می کرد. یکی از اسناد قدیمی که زن را مالک چیزی به عنوان مهریه می داند و نه پدر یا خانواده او را، قانون حمورابی است که در حدود 1700 سال قبل از میلاد مسیح تدوین شده است. در این قانون با وجود تفاوت هایی میان حقوق زن و مرد، استحقاق دریافت مهر به هنگام طلاق از جمله استحقاقات اختصاصی زن بوده است و شخص زن مالک حق مزبور شناخته می شده است.
در تاریخ تمدن ویل دورانت نیز آمده است که مهریه به زنی که طلاق می گرفت یا عقیم بود نیز تعلق  می گرفت حتی زنی که خلافی مرتکب شده بود یک من نقره از همسرش دریافت می کرد و جدا می شد. بدین ترتیب قانون حمورابی با وضع مواد خاصی درباره مهریه آن را از احکام عقد نکاح تلقی کرده بود.
 
مهریه عند المطالبه می باشد
 
قانون می گوید زن به مجرد عقد، مالک مهریه می شود و می تواند هرگونه تصرفی که بخواهد در آن انجام بدهد. قانونی صریح و روشن که ظاهراً کسی آن را جدی نمی گیرد. مهریه عندالمطالبه و به محض درخواست زن قابل وصول است و مرد باید آن را پرداخت کند مگر آنکه در زمان عقد از کلمه عندالاستطاعه استفاده شود.بنابراین اگر مردی توان پرداخت ندارد نباید تعهد عندالمطالبه بودن مهریه را بدهد، به همین دلیل زنان برای آنکه امکان وصول راحت مهریه را داشته باشند و مردان هم دردسر دین سنگین را متحمل نشوند بهتر است از همان ابتدا مال یا ملکی که متعلق به مرد یا پدر وی است و موجودیت دارد را به عنوان مهریه تعیین کنند.
 
مهریه، سند مِهر و ضمانت هزار چیز دیگر!
 
علی، مرد جوانی است که حدود 3 سال پیش با همسرش اختلاف پیدا کرده است. وی می گوید: در سال 79 ازدواج کردیم و به رسم آن زمان مهریه زنم را 114 سکه گذاشتم. شب خواستگاری که مهریه را تعیین کردیم اصلاً تصور اینکه روزی بخواهم از همسرم جدا شوم و مهریه پرداخت کنم را نداشتم، لذا پذیرفتم. وی ادامه می دهد: شغلم آزاد است و اکنون که با همسرم اختلاف پیدا کرده ام، مجبور به پرداخت ماهانه یک سکه هستم و خدا می داند که تا کی باید این وضع ادامه داشته باشد.
علی می گوید: البته مقداری از مهریه را از محل پول رهن منزل و فروش ماشین نقداً پرداخت کرده ام، اما هنوز تا چند سال دیگر باید هر ماه یک سکه به زنم بدهم.
مجید، دانشجوی جوان درباره ازدواج و مشکل پرداخت مهریه می گوید: من و همسرم در بیمارستان با هم آشنا شدیم. پدر و مادرم از وضع مالی خوبی برخوردار نیستند و با ازدواج ما نیز مخالف بودند، اما من با اصرار زیاد حمیده را عقد کردم و 300 سکه هم مهریه اش کردم. هنوز چند ماهی از عقدمان نگذشت که بهانه گیری همسرم شروع شد و مادام مرا تهدید می کرد که مهریه امرا به اجرا می گذارم و بالاخره هم این کار را کرد، اکنون پدرم تمام دار و ندارش را فروخته و با آن فقط توانستیم نصف مهریه را بدهیم.
آن روی دیگر سکه هم جالب است دختر جوانی می گوید: من و همسرم در یک مسافرت با هم آشنا شده و ازدواج کردیم. آن موقع آنقدر عاشق هم بودیم که مهریه ام را 14 شاخه گل رز گذاشتم، اما بعد از حدود دو سال سر یک اختلاف بسیار جزئی همسرم شروع به بهانه گیری کرد و کار به جایی رسید که خیلی راحت 14 شاخه گل رز خرید و طلاقم داد.
یک خانم جوان دیگر نیز که به تازگی تصمیم به طلاق گرفته است داستان زندگی اش را اینگونه تعریف می کند:
همسرم از خانواده سطح پایین بودند و همان وقت خواستگاری  توافق کردیم مهریه را فقط 7 میلیون تومان ثبت کنیم. آن زمان تنها شرطی که گذاشتم اخلاق بود، اما متأسفانه بعد از گذشت حدود 6 ماه از زندگی مشترک اخلاق همسرم از این رو به آن رو شد و الان که حدود سه سال از ازدواجمان می گذرد مرا بلاتکلیف گذاشته نه طلاق می دهد و نه مرا به خانه اش می برد و من هم مجبور شدم که مهریه ام را به اجرا بگذارم و از آن جا که شوهرم بضاعت پرداخت مهریه را نداشت، اجناس مغازه اش را به مزایده گذاشته ایم تا از این طریق بتوانم قسمتی  از مهریه ام را بگیرم.
 
پشتوانه ای که تضمین ندارد!
 
اگرچه در شرع و قوانین ما مهریه به معنای صداق و نشانه ای از مهر مرد به زن است اما در شرایط کنونی مهریه پشتوانه ای برای زندگی زن به حساب می آید و عملاً تا زمان اختلاف و جدایی مطالبه نمی شود.
براین اساس به نظر می رسد تعیین میزان مهریه و یا تقسیط آن به نحوی که اکنون اعمال می شود زندگی زنان را پس از جدایی با مشکل مواجه می کند.
یک کارشناس خانواده درباره این موضوع می گوید: زنی که اکنون تأمین مالی ندارد تا قبل از ازدواج هم، همین شرایط را داشته است بنابراین مهریه تعهد شوهر به منظور آنکه او در آینده تأمین شود، نیست. بلکه مالی است که در موقع عقد و به عنوان صداق تعیین می شود و باید توسط مرد به زن پرداخت شود. داوودی یادآور می شود: مهریه تکلیفی است که بر عهده زوج گذاشته می شود و در زمان جاری شدن صیغه عقد و به مجرد عقد، زن مالک آن می شود بدون آنکه حتی زندگی مشترک را شروع کرده باشند.
حال به صورت نقد یا اقساط. وی تأکید می کند: البته قبول دارم که بعضی از زن ها پس از سال ها زندگی با مرد در زمان جدایی به پشتوانه نیاز دارند اما باید از همان ابتدا مالی به عنوان مهریه تعیین شود که موجود و قابل وصول باشد تا در زمان جدایی، برای تأمین زندگی زن نیز نگرانی وجود نداشته باشد.
 
بالا بودن میزان مهریه ها باید مورد آسیب شناسی قرار گیرد
 
اما زهرا داور، استاد دانشگاه و حقوقدان نگاه دیگری به این موضوع دارد. وی با اشاره به عندالمطالبه دانستن قانونی ۱۱۰ سکه و عندالاستطاعه بودن مابقی آن می گوید: مهریه از نظر ماهیت، پشتوانه مالی زن است و اگر در قرآن و اسلام مهریه برای زن قرار داده شده به دلیل این است که شرع مهریه رابه منظور پشتوانه و استقلال مالی زن پیش بینی کرده است. در حالی که قانونگذار به جای تضمین این پشتوانه، می گوید: عندالاستطاعه پرداخت شود، یعنی بار اثبات بر عهده زن قرار می گیرد، حال آنکه مهریه، حق زن و دینی بر گردن مرد است.
داور تصریح می کند: قانونگذار و دولت حق ندارد به خاطر کاهش مسایل خودشان، بار مسایل را به دوش جامعه بیندازند. بالا بودن میزان مهریه ها باید مورد آسیب شناسی قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه مهریه از دید جامعه یک اهرم در دست زن است، خاطرنشان می کند: به دلیل اینکه حق طلاق با مرد است، زن وقتی مهریه اش بالا باشد می تواند توافق مرد را برای طلاق جلب کند.
    

مهریه و چشم و همچشمی

یک روانشناس نیز در گفتگو با خبرنگار ما، ضمن بیان این مطلب که دیگر کمتر خانواده ای به مهریه به عنوان پیشکش و هدیه ای از سوی مرد می اندیشد، می گوید: در واقع به دلیل وجود تفاوت سطح طبقات و فرهنگ ها، خانواده ها تصور می کنند مهریه بالا، می تواند تضمینی برای خوشبختی دخترانشان باشد.
بیشتر خانواده ها به دلیل ترس از بدرفتاری و مشکلات احتمالی داماد، از مهریه به عنوان ابزاری برای گرفتن طلاق دخترشان استفاده می کنند.  کاظم عباسی می افزاید: بحث مهریه به دلیل چشم و همچشمی خانواده ها نسبت به این موضوع سال ها است که به معضل در جامعه ما تبدیل شده است و خیلی از خانواده ها فکر می کنند از این راه می توانند پشتوانه ای برای دخترانشان ایجاد کنند اما در حقیقت خیلی وقت ها اینگونه نیست، یعنی گاهی آقایان چنان عرصه زندگی را بر همسرانشان تنگ می کنند که زن عطای مهریه را به لقایش می بخشد فقط برای اینکه از زندگی مشترک خلاصی پیدا کند. بنابراین مهریه به طور کلی تعیین کننده و ضامن سعادت و خوشبختی یک زندگی نیست. او تصریح می کند: برعکس گاهی با مشکلاتی که از همان ابتدا بر سر این موضوع پیش می آید، بیشتر از اینکه مهریه عامل سعادت باشد، مخرب آن است.
 
 امتیاز دادن، برای نگرفتن مهریه
 
یک حقوقدان نیز می گوید: زنان معمولاً به عنوان اهرم فشار برای جلب موافقت همسر یا طلاق، تقاضای مطالبه مهریه را مطرح می کنند یا قصد دارند در عین گرفتن طلاق، مهریه را نیز مطالبه کنند.
 نسرین زالی می افزاید: به نظر من اگر زن مجبور نباشد برای گرفتن طلاق در دادگاه عسر و حرج خود را ثابت کند بلکه، بتواند همان طور که مرد با پرداخت مهریه همسرش را طلاق می دهد، زن نیز بتواند با بخشیدن مهریه اش طلاق بگیرد، زنان تقاضای مهریه های سنگین نمی کند بنابراین، می توان مقرراتی را پیش بینی کرد که زن و مرد در صورت ازدواج، قراردادی را در مورد دارایی مشترک تعیین کنند که در صورت جدایی دارایی تقسیم شود.
برخی زنان عنوان می کنند که وقتی به دلیل مهریه و نفقه از ریاست خانواده محروم می شوند، موقعیت شغلی متزلزلی می یابند و مجبور به تمکین هستند، پس چرا از این امتیاز حداکثر استفاده را نکنند.
او تأکید می کند: اگر می خواهیم پدیده زندانیان مهریه در جامعه از بین برود می توانیم حقوق زوجین را در زندگی مشترک برابر کنیم و زمانی می توانیم حق مطالبه مهریه های سنگین را از زن بگیریم که به جای آن امتیازهایی به او بدهیم. باید زن به عنوان شریک زندگی شناخته بشود.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/01/31 -- 20:06:48
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1006

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا