نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 25 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
13. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 16

 

 

 

مشاهده کامل خبر
وجود 90 کارواش در بیرجند و حکایت 18 هزار لیترآب شربی که روزانه مصرف می‌شود      

90 کارواش در بیرجند وجود دارد که روزانه متوسط 18 هزار لیتر آب شرب در این کارواش ها مصرف می شود. به گزارش خاورستان، اگر بخواهیم برگی از پرونده مصرف بی‌رویه آب را با توجه به بحران کمبود آب بیرجند بررسی کنیم، یکی از سرنخ‌های این گره، به کارواش‌ها می‌رسد. کارشناسان حوزه آب همیشه این صنف را در مصرف بی رویه آب نشانه گرفته‌اند آن هم به علت استفاده از آب شرب در شستشوی خودروها؛ این مسئله در شرایطی مطرح می‌شود که خراسان‌جنوبی این روزها با بحران آب مواجه است. اما اینکه به‌راستی کارواش‌ها چه میزان آب مصرف کرده و چرا از آب شرب برای کار خود استفاده می‌کنند، مسئله‌ای است که سعی کردیم با گفتگو با چند مالک کارواش، رئیس اتحادیه صنف کارواش و همچنین مدیرکل آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی به آن برسیم.

تنها 20 لیتر آب برای یک خودرو

قاسمی، مدیر یک کارواش در بیرجند همان ابتدا در واکنش به اینکه کارواش‌ها آب زیادی مصرف می‌کنند، گفت: در خانه برای شستن یک خودرو  200‌لیتر آب مصرف می‌شود، در حالی که در کارواش‌ها برای شستن هر خودرو 20‌ لیتر آب استفاده می شود. وی ادامه داد: در روز به طور میانگین 10 خودرو را می شوئیم که با مصرف 20 لیتر آب برای هر خودرو، روزانه 200 لیتر آب مصرف می شود.
قاسمی افزود: آب مصرفی در این کارواش، آب شرب است که تجاری است که در ماه 100 هزار تومان هزینه آب پرداخت می کنیم. وی تصریح کرد: ما در هر سرویس 10 هزار تومان از راننده خودرو می‌گیریم و تنها دو هزار تومان برای خودمان باقی می ماند و بقیه صرف هزینه ها می‌شود. وی گفت: علاوه بر کارواش آب شرب، کارواش آب شیرین نیز وجود دارد که برای اینکه از لک های آب پس از شست و شو جلوگیری کنند از دستگاه تصفیه آب شیرین استفاده می‌کنند.

اگر دستگاه تصفیه آب در اختیار کارواش قرار بگیرد ما استقبال می کنیم

این مدیر کارواش در پاسخ به این سؤال که نمی شود آب مصرفی کارواش، آب تصفیه شده مصرفی شرب باشد، تصریح کرد: تاکنون اداره آب و فاضلاب، انشعاب جداگانه و دستگاه تصفیه آب در اختیار کارواش قرار نداده است و اگر آب مصرفی تصفیه شود بدنه خودرو شوره می زند اما اگر این روش برای کاهش مصرف آب کارایی داشته باشد ما استقبال می کنیم.

امکاناتی برای تصفیه آب نداریم

مدیر یکی دیگر از کارواش های بیرجند درباره مصرف و نوع آب مصرفی در کارواش اظهار کرد: بیشتر کارواش‌ها از آب شرب استفاده می‌کنند اما می توان از آب غیرشرب استفاده کرد و همچنین آب مصرفی را تصفیه و دوباره آن را مورد استفاده قرار داد. وی افزود: امکاناتی برای تصفیه آب نداریم و بعید می‌دانم آب و فاضلاب بخواهد در این باره پاسخگو باشد اما اگر ما را حمایت کنند و تسهیلاتی در این باره ارائه دهند، از آن استقبال می‌کنیم. این مدیر کارواش بابیان‌اینکه میزان مصرف آب برای انواع خودرو از سواری تا سنگین، متفاوت است، گفت: برای خودروی سواری، حداکثر 4 تا 5 لیتر آب مصرف می‌شود که اگر همان خودرو در خانه شسته شود، بیش از 40 و یا 50 لیتر آب مصرف می‌شود.
وی ادامه داد: مردم فکر می‌کنند هزینه‌ای که برای کارواش می‌دهند زیاد است اما این‌گونه نیست و هزینه کارواش، اصلاً قابل قیاس با هزینه آب مصرفی در خانه نیست.

کارواش، در بیرجند زیاد است

این مدیرکارواش اضافه کرد: شستشو و تمیزی خودرو در کارواش خیلی بهتر از شستشو در خانه است چراکه فشار آب در کارواش خیلی بیشتر از فشار آب در خانه است. وی تصریح کرد: در کارواش، خودرو با فشار باد شسته می‌شود و میزان آب مصرفی، خیلی کم است و می‌توان گفت هر 10 قطره آب را به 100 قطره تبدیل می‌کند. وی تأکید کرد: در این زمان که با خشکسالی و کمبود منابع آبی مواجه هستیم، بهتر است مردم خودروهای خود را به کارواش ببرند.
وی گفت: هر شغلی باید به اندازه نیاز آن شهر باشد اما کارواش در شهر بیرجند زیاد شده است و دیگر جای کار ندارد.
 
برای اشتغالزایی مجبور به اعطای مجوز کارواش هستیم

به گفته رئیس اتحادیه کارواش داران بیرجند، در این شهرستان بین 80 تا 90 کارواش وجود دارد و مجوز احداث کارواش را نیز اتحادیه کارواش صادر می‌کند.
حسین سیرتی تصریح کرد: بیرجند دیگر جایی برای افزایش  کارواش ندارد و از این حیث اشباع شده است. اما گاهی برای خود اشتغالی و اشتغالزایی برای جوانان مجبور به اعطای مجوز در این باره می شویم. وی افزود: اگر مسئولان برای اشتغال جوانان فکری بکنند و تسهیلات بدهند ما در جواب اشتغال جوانان مجبور به صدور مجوز کارواش نمی‌شویم.
مدیرعامل آب ‌و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی نیز در این باره گفت: باتوجه به محدودیت‌های منابع آبی که در استان وجود دارد، امکان واگذاری آب به صنایع جدید را نداریم مگر اینکه این صنعت برای استان حیاتی باشد و آب آن را نتوان از منابع دیگر تأمین کرد. سید مجتبی عراقی‌زاده، با بیان‌ اینکه اولویت ما برای تأمین آب صنعت، پس‌آب فاضلاب شهرها است، افزود: نرخ آب مصرفی صنایع به گونه‌ای است که اگر بنا باشد از شبکه‌های شهری تأمین شود، برای آنها مقرون به صرفه نیست. وی ادامه داد: این دلایل باعث شده صنایع را کمتر وابسته به شهرها کنیم اما ادارات از این آب استفاده می‌کنند و مصارف آن هم در حد مصارف معمولی است اما سیستم‌های جداگانه‌ای برای آب مصرفی در ادارات و صنعت نداریم.

زیرساختی برای جداسازی آب کارواش از صنعت و شرب نداریم

عراقی زاده بابیان‌اینکه کارواش‌ها یکی از صنوف خدماتی شهر هستند که سازمان‌های مرتبط به آنها مجوز می‌دهند گفت: مصرف آب در کارواش از سایر مشاغل بیشتر است.
وی تصریح کرد: زیرساخت‌های خاصی در شهرها نداریم که آب کارواش را از آب صنعت و شرب جدا کنیم.

اداراتی که مجوز کارواش می‌دهند نگاهی به مصرف آب آنها نیز داشته باشند

مدیرعامل آب ‌و فاضلاب شهری با تأکید بر اینکه اداراتی که مجوز کارواش را صادر می‌کنند، نگاهی به مصارف آب آنها نیز داشته باشد، خاطرنشان کرد: این ادارات استعلامی در این باره از آب ‌و فاضلاب نمی‌گیرند؛ نرخ مشخص خودشان را دارند که وجهش از مردم گرفته می‌شود و روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود. وی بابیان‌اینکه شبکه جداگانه‌ای نداریم که آب کارواش را جدا کنیم، اظهار کرد: سازمان‌های مرتبط و اتحادیه‌های امور صنفی بایستی ظرفیت‌هایی که در شهر وجود دارد را ببینند و بعد از آن، نسبت به واگذاری مجوز اقدام کنند. وی تأکید کرد: قطعاً این بررسی‌ها صورت می‌گیرد و ما خیلی توصیه نمی‌کنیم از شبکه شهری استفاده کنند.

*****
طبق این گزارش، اگر 90 کارواش بیرجند به طور متوسط روزانه 10 خودرو سرویس کنند و هر خودرو 20 لیتر آب مصرف کند آب مصرفی کارواش ها در بیرجند روزانه 18هزار لیتر است که این میزان آب اگر بخواهد در اختیار 428 روستایی که با تانکر به آنها آب رسانی می‌شود، قرار بگیرد خیلی از مشکلات بحران آب را حل می‌کند.
علاوه بر این، اگر برای کارواش انشعاب جداگانه در نظر گرفته شود و یا هر کارواش از آب تصفیه شرب استفاده کند خیلی از هدررفت آبی کاهش می یابد.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/03/22 -- 20:10:35
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1054

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا