نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
14. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 17

 

 

 

مشاهده کامل خبر
اعتقاد و اعتماد مردم به وقف      

با کسب رتبه اول استان در ثبت موقوفات محقق شد:
پایبندی به شرع و قانون و عمل به نیت واقفین خط قرمز ماست

اعتقاد و اعتماد مردم به وقف

حسین زاده- به یاد دارم چهار سال پیش که به عنوان مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان آغاز به کار کرد، اولین خبرنگاری بودم که با وی گفتگو کردم. آن موقع بر اجرای دقیق قانون درباره موقوفات استان تأکید داشت. بازگشت اراضی موقوفه به وقفیات و به روز نمودن اجاره موقوفات از دغدغه های اصلی وی بود.

مدیری که به تعهداتش پایبند است

یکی از مستأجران املاک اوقافی بیرجند به ما می گوید:  ملکی وقفی در اختیارم بود که همانند بسیاری دیگر از موقوفات اجاره پایینی داشت، اجاره ای که با مبلغ واقعی فاصله زیادی داشت. در همین زمان من به بیماری سختی دچار شده بودم و زندگی ام از برکت افتاده بود. با حضور مدیر کل جدید اوقاف و امور خیریه پیگیری های جدی و دقیقی برای بروزرسانی اجاره موقوفات آغاز شده بود و من هم مانند دیگر مستأجران موقوفات، برای بروزرسانی اجاره از طریق اداره کل وارد عمل شدم و احساس می کنم از زمانی که اجاره واقعی را بابت موقوفه در اختیارم پرداخت می کنم، نه تنها زندگی ام متحول شده و درآمدم برکت پیدا کرده بلکه بیماری سختی که داشتم نیز بهبود یافته و این همه را مدیون عملکرد اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در این مدت هستم و شب و روز دعای خیر من و خانواده ام پشت سر مسئولان آن به ویژه مدیر  اوقاف است.

یک کارنامه چهار ساله

با گذشت حدود چهار سال از اولین مصاحبه ام در آغاز کار مدیرکل اوقاف بر آن شدم تا در گفتگویی دوباره با وی از آنچه که در این مدت برای ادای حق و حقوق موقوفات استان انجام شده مطلع شویم و گزارشی از کارهای انجام شده را به اطلاع هم استانی های عزیز برسانیم.
حجت الاسلام محمد طاهر گرایلی مثل همیشه بدون تشریفات و محدودیت های مرسوم ما را پذیرفت و آنچه در ادامه می خوانید حاصل گفتگوی ما با او است.

بازگشت بیش از 11 هزار هکتار اراضی موقوفه طی 4 سال

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان با اشاره به اینکه در ابتدای کار دغدغه بازگشت اراضی موقوفه به وقفیات را داشتیم، گفت: بخشی از اراضی وقفی در اختیار ادارات و دستگاه های دولتی بود و لذا با تفاهم و یا از طریق مراجع قضایی پیگیر بازگشت این اراضی وقفی شدیم و بخش بزرگی از اراضی به موقوفات بازگشت و مردم نیز در ادامه خودشان برای بازگرداندن اراضی وقفی در اختیارشان پیش قدم شدند.
در این راستا در طول چهار سال گذشته 11 هزار هکتار اراضی موقوفه به وقفیات استان بازگشته است. علاوه بر این 700 تا 800 موقوفه را نیز خود مردم به وقفیات بازگرداندند. حجت الاسلام گرایلی با بیان اینکه طی 4 سال اخیر بیش از 2 هزار سند موقوفات را در استان اخذ کردیم، افزود: این در حالی بود که طی سه سال قبل از آن در مجموع 360 سند موقوفات اخذ شده بود.
به گفته وی در گذشته فرآیند اخد سند موقوفات توسط کارمندان اداره اوقاف انجام می شد و آنها در این راستا هم حق مأموریت می گرفتند و هم حقوق دریافت می کردند و هم از امکانات اداری استفاده می کردند علاوه بر اینها از طرف موقوفه نیز پاداش هایی به کارمندی که سند را اخذ می کرد، پرداخت می شد که ما جلوی این کار را گرفتیم و کار اخذ سند موقوفات را برون سپاری کرده و از دانشجویان و جوانان جویای کار واجد شرایط برای این کار دعوت کردیم و به این ترتیب 30 نفر به کار گرفته شدند.

در سال 93 تعداد 95 پروژه را در امامزادگان در دست اجرا داشتیم

مدیرکل اوقاف و امور خیریه انجام ساخت و سازها برای توسعه بقاع امامزادگان با هدف فراهم شدن امکان پذیرش زائران بیشتر را از دیگر کارهای اوقاف و امور خیریه استان ذکر کرد و گفت: این اقدامات برای بهره برداری های فرهنگی بیشتر از امامزادگان پیگیری می شود به طوری که در سال 93 تعداد 95 پروژه را در امامزادگان استان در دست اجرا داشتیم.
وی با اشاره به اینکه طبق ماده 177 برنامه پنجم توسعه، تمامی مؤسسات خیریه باید زیر نظر اوقاف و امور خیریه فعالیت کرده و درباره دریافتی ها و هزینه کرد خود شفاف سازی کنند، اظهار کرد: در این بین برخی مؤسسات به عناوین مختلف از اعمال نظارت ها فراری بودند که ما تلاش کردیم جلوی این مسایل را نیز بگیریم.
گرایلی ادامه می دهد: بر اساس ماده 7 قانون اوقاف، واگذاری اراضی موقوفه حتماً به اخذ مجوز از نماینده ولی فقیه وابسته است و لذا اگر قرار است از هر متولی یا مجموعه ای زمینی اخذ کنیم باید از واگذار کننده، تقاضای مجوز واگذاری نماییم و یا موضوع را به اوقاف و امور خیریه اطلاع دهیم در غیر این صورت تبعات ناشی از این اقدام به خود ما بازخواهد گشت. وی با بیان اینکه بیش از 80 درصد موقوفات استان کشاورزی بوده، اظهار کرد: با توجه به کمبود آب کشاورزی سنتی به صرفه موقوفه و استان نیست و لذا کارگروه کشاورزی را با حضور متخصین برای اولین بار در کشور در خراسان جنوبی تشکیل دادیم تا این کارگروه از تمامی موقوفات در استان بازدید و با توجه به وضعیت اقلیمی و میزان آب و اراضی هر موقوفه درباره نحوه و نوع کشت تصمیم گیری نماید که این کار ابتکاری در سایر استان ها نیز الگو برداری شده و به اجرا درآمد. اکنون نیز ما اراضی کشاورزی وقفی را بر اساس تصمیم کارگروه مذکور اجاره می دهیم و نوع کشت هر زمین هم با توجه به وضع اقلیمی هر منطقه تعیین می شود.

شوکت آباد به زودی به مرکز تفریحی و گردشگری آبی و ماهیگیری تبدیل می شود

گرایلی از موقوفه 6 دانگ مزرعه و قنات شوکت آباد به عنوان یکی از موقوفات مهم در بیرجند نام بردو افزود: این موقوفه در گذشته یک منطقه گردشگری سرسبز بود که بر اثر خشکسالی های مداوم و عدم توجه و رسیدگی اشجار آن خشک و یا دچار افت شده و کارگروه کشاورزی با هماهنگی جهاد کشاورزی رسیدگی به وضع این منطقه گردشگری را در دستور کار قرار داد و از آن پس قنات شوکت آباد لایروبی می شود.
وی با اشاره به اینکه در گذشته بر طبق کشاورزی سنتی 5 هکتار از اراضی زیر کشت و 20 هکتار باغ آبیاری می شده است، گفت: با طرح کارگروه کشاورزی 10 هکتار باغ جدید با محصولاتی شامل انگور، عناب، انار و گل محمدی احداث شد. اراضی کشاورزی نیز به 20 هکتار رسید و در مجموع رشدی 6 برابری داشته است. علاوه بر اینها احداث بزگترین استخر جمع آوری آب استان را در شوکت آباد داشتیم و برای جلوگیری از هدر رفت آب، با لوله گذاری آب را از مظهر قناب شوکت آباد تا مزارع هدایت کردیم. زیرساخت های کار آماده است و در آینده نزدیک مزرعه، باغ و عمارت شوکت آباد به یک مرکز تفریحی و گردشگری آبی و ماهیگیری برای استفاده عموم مردم تبدیل خواهد شد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در ادامه گفت: هدف ما این بوده و هست که در روستاهای دور افتاده اراضی کشاورزی با اجاره های طولانی مدت در اختیار کشاورزان قرار گیرد تا تبدیل به باغ شود و بتوانیم از آب و اراضی استفاده بهتری داشته باشیم که این کار، حفظ موقوفه،  افزایش درآمد ان و اجرای بهتر نیت واقف را در پی دارد. به گفته گرایلی، حسینیه امام رضا (ع) یا همان مدرسه شوکتیه در حال تخریب بود که به همت میراث فرهنگی و با هماهنگی آنها کار مرمت آن به انجام رسید و به مرکز تربیت مربیان حفظ قران در استان تبدیل شد و سایر برنامه های مذهبی و فرهنگی نیز در این مکان برگزار می شود. در مورد برنامه های فرهنگی در سال جاری اولین استان کشور بودیم که سهمیه 5 هزار نفری حفظ قران را در استان محقق کردیم و این کار را با ثبت شماره شناسنامه، کارت ملی و آدرس پستی حافظین برای راستی آزمایی به سرانجام رساندیم که 90 درصد راستی آزمایی ها نیز در این زمینه درست بوده است.

ثبت 470 وقف جدید و کسب رتبه اول کشور در این زمینه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال های 87 و 88 و 89 تعداد 23 وقف جدید در استان داشتیم، اظهار کرد: در 4 سال اخیر بیش از 470 وقف جدید در استان به ثبت رساندیم. میانگین ثبت وقف های جدید در کشور به ازای هر 8 هزار نفر یک وقف است اما در خراسان جنوبی به ازای هر 1400 نفر یک وقف جدید داریم و به تناسب جمعیت رتبه اول را در موضوع ثبت وقف جدید در کشور کسب کردیم و این توفیق نشان از بازگشت اعتماد مردم استان به اداره اوقاف و امور خیریه است.
گرایلی با اشاره به اینکه ارائه آمارهای اشتباه و خلاف واقع از مشکلاتی بود که با آن روبرو بودیم، افزود: با تلاش ها و پیگیری هایی که انجام شد این مشکل را به حداقل رساندیم. وی بنگاه خیریه آبلوله بیرجند را از موقوفات قدیمی استان معرفی کرد که در سال 1302 توسط 30 نفر از خیرین با هدف تأمین آب شرب شهر تأسیس شد. به گفته وی بنگاه خیریه آبلوله بیرجند تاکنون خدمات قابل توجهی به مردم داشته و جا دارد از زحمات متولیان این مؤسسه وقفی قدردانی کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: طبق بند ب ماده 177 قانون برنامه پنجم توسعه به منظور ایجاد بانک اطلاعات جامع موقوفات تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی متولی وقف موظف هستند اطلاعات کلی موقوفات، نذورات، اثلاث باقیه، محبوسات، صدقات و موقوفات عام غیر متصرفی و دارای تولیت را بر روی سامانه ای که تا پایان سال اول برنامه توسعه توسط سازمان اوقاف و امور خیریه ایجاد می شود، قرار دهند.
در این راستا به تمام متولیان به صورت کتبی ابلاغ شده تا به تکلیف قانونی خود عمل کنند. کاربری و رمز عبور این سامانه در اختیار متولیان قرار داده می شود و تمامی فعالیت های اداره امور موقوفه از قبیل تنظیم سند اجاره، رویدادهای مالی و ... فقط از طریق سامانه امکان پذیر می باشد و نظارت اداره اوقاف بر اعمال متولیان نیز از طریق همین سامانه صورت می گیرد.

یکی از دغدغه ها به روزرسانی اجاره موقوفات بود

گرایلی پایین بودن و به روز نبودن اجاره های موقوفات و املاک وقفی را از دیگر مشکلات در استان ذکر کرد و افزود: در استفتائات مراجع عظام هم داریم که اگر موقوفه ای به کمتر از اجاره واقعی اجاره داده شود، مستأجر مابه التفاوت را به واقف بدهکار و مدیون می شود. مقام معظم رهبری نیز می فرمایند «کوتاهی ما در امر موقوفات مردم را به حرام خواری می اندازد.» چرا باید اجاره یک ملک وقفی در یک خیابان مثلاً به 240 هزار تومان باشد و اجاره ملکی غیر وقفی در مجاورت همان ملک در همان خیابان 840 هزار تومان؟ و بعد در توجیه این عمل هم گفته شود که ملک ارزانتر موقوفه است.
برای جلوگیری از این گونه مسایل در راستای به روزرسانی اجاره های موقوفات اقدام کردیم و اموال و املاک را در قالب مزایده و به قیمت واقعی اجاره دادیم و تضمین های لازم را نیز از مستأجرین اخذ کردیم که این کارها باعث شد اجاره ه به موقع پرداخت شود و حجم پرونده های ما در محاکم قضایی نیز کاهش یابد. ضمن اینکه نیت واقفین هم اجرا شد و حدود 70 سری جهیزیه از محل دریافت همین اجاره ها با کمک برخی خیرین تأمین و به نیازمندان اهدا شد. وی ادامه می دهد: در این باره جا دارد از حمایت ها
و صبوری های ائمه جمعه محترم و مسئولین استان تشکر ویژه ای داشته باشم که اگر این حمایت ها نبود این توفیقات به راحتی حاصل نمی شد.
به گفته گرایلی در بیش از 95 درصد پرونده های مطرح شده در محاکم قضایی به نفع موقوفات حکم صادر شده است که دلیل آن نیز جمع آوری مستندات کامل و توجه ویژه به موضوع موقوفات می باشد.

اقبال بخش خصوصی به سرمایه گذاری در اراضی موقوفات برای اولین بار

مدیرکل اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه در سال 93 بیش از 3 میلیارد تومان از مرکز برای بازسازی و تعمیر موقوفات و بقاع متبرکه در استان جذب کردیم، گفت: بازرسی ویژه و سرزده از امامزادگان و ادارات مربوطه در دستور کار ما بوده و در این راستا هر ساله هر اداره سه تا چهار بار مورد بازرسی قرار می گیرد و هدف از این بازرسی ها نیز بررسی نحوه عملکرد ادارات بر اساس برنامه ابلاغی سال و رفع مشکلات شهرستان ها می باشد.
گرایلی همچنین گفت: از مشکلات دیگری که با آن روبرو بودیم این بود که برخی اراضی موقوفات در مناطقی از استان مانند خضری و دشت بیاض و آیسک در اختیار مردم بوده و آنها خود را مالک این اراضی می دانسته
و هزینه هایی نیز در این اراضی متحمل شده بودند برای رفع این مشکل کارگروه ویژه ای تشکیل شد و بررسی امور محوله مراحل پایانی خود را طی می کند و این اقدامات حدود یک میلیارد تومان برای اوقاف هزینه در بر داشته است. وی ازاقبال بخش خصوصی به سرمایه گذاری بر روی اراضی موقوفات در داخل شهرها برای اولین بار از زمان تأسیس استان خبر داد و افزود: در این مدت 2 نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری را با هدف معرفی فرصت های سرمایه گذاری در موقوفات در سطح استان بر پا کردیم که با استقبال خوب مردم همراه شد.
گرایلی عمل به قانون و دستورات شرعی و نیت واقفین را خط قرمز اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ذکر کرد و گفت: تلاش کرده ایم تا برای اجرای نیات واقفین از پتانسیل مردم استفاده نماییم که این امر در شناساندن موقوفات نقش مهمی داشته است.

استقبال بیش از حد انتظار مردم استان از برنامه های فرهنگی بقاع متبرکه

به گفته وی در حالی که در گذشته تصفیه حساب موقوفات به صورت دستی انجام و سالانه به حدود 500 مورد می رسید، با راه اندازی سامانه جامع برای تمامی موقوفات دارای درآمد استان تا پایان سال 93 کار تصفیه حساب انجام و حسابرسی های اوقاف نیز با راه اندازی این سامانه به روز شده است.
وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب های فرهنگی اظهار کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در این راستا برنامه های ویژه ای را برای بقاع متبرکه تعریف کرده است. البته تمامی بقاع به صورت درآمد هزینه اداره می شوند و درآمدهای هر بقعه در همان جا هزینه می شود و شرعاً و قانوناً امکان استفاده از درآمد یک بقعه در بقعه ای دیگر وجود ندارد و ما نیز درآمدهای بقاع را به سه بخش تقسیم کرده ایم به طوری که 50 درصد صرف امور عمرانی، 20 درصد صرف امور فرهنگی و 30 درصد صرف امور مدیریتی و جاری می شود. به هرحال چند برنامه فرهنگی محوری از جمله طرح آرامش بهاری در تعطیلات نوروز، طرح نشاط معنوی در طول تابستان و طرح ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان در بقاع شاخص استان به اجرا در می آید و استقبال مردم نیز از این طرح ها فراتر از حد انتظار بوده است.
وی با بیان اینکه در طول ماه مبارک رمضان هر شب از حدود 800 تا 2500 زائر در امامزادگان شهدای باقریه بیرجند با افطاری ساده پذیرایی شده است، برگزاری نماز جماعت در هر سه وعده در برخی از بقاع متبرکه و برگزاری جلسات ترتیل قران از سه سال پیش در امامزادگان شاخص استان در طول ماه مبارک رمضان را از جمله اقدامات فرهنگی در استان ذکر کرد و استقبال مردم از مراسم شب های قدر در امامزادگان شاخص استان و به ویژه در امامزادگان شهدای باقریه بیرجند را قابل توجه دانست.

کسب رتبه سوم کشوری در موضوع عملکرد توسط اوقاف و امور خیریه استان طی دو سال پیاپی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه حریم اراضی موقوفات در شهرهای استان را با نصب تابلو مشخص کرده ایم و تمامی موقوفات خراسان جنوبی دارای سیستم GLS شده اند و مکان یابی دقیق درمورد آنها انجام شده است، اظهار کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان طی 4 سال گذشته دست همکاری به سوی تمامی ادارات، نهادها و دستگاه های اجرایی استان با هدف خدمت بهتر به مردم و موقوفات دراز کرده و با همکاری و همراهی تمام بخش ها، گام های مؤثری در این راستا برداشته به طوری که 2 سال پیاپی است که اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی رتبه سوم بهترین عملکرد بر اساس برنامه های ابلاغی را در کشور کسب کرده است.
 


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/04/28 -- 19:55:04
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1143

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا