نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 4 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
21. شوال 1440
2019 Jun 25

 

 

 

مشاهده کامل خبر
کودکان ساکن در شهرک‌های نوساز بیرجند محروم از فضای سبز      

تسنیم - فصل تابستان زمان مناسبی برای استفاده از طبیعت، به ویژه هوای مطبوع همراه با ورزش کردن است و با وجود گرمای روزهای تابستانی محیط‌های سبز همراه با درختان در ساعاتی از شبانه روز که گرمای زیاد و طاقت فرسا در شهر حاکم است، وجود چنینی مکانی روحیه فرد را مضاعف می‌کند. پارک‌ها و فضاهای سبز بهترین مکان در ایام تابستان برای استراحت، بازی کودکان و نوجوانان، دورهم نشستن خانواده‌های ایرانی و ورزش سالم و تفریح است.
از گذشته‌های دور خراسان جنوبی به ویژه شهر بیرجند را با نام شهری همیشه سبز، شهر کاج‌ها نامگذاری کردند، زیرا در این شهر از سالیان دور درخت کاج و سرو کشت شده است و عده‌ای از مردم معتقد هستند که گاهی کسلی، بیحالی، افسردگی‌ها ناشی از وجود درختان کاج است و این درختان سربه فلک کشیده امروز در شهر و دیار ما یادگار ارزشمند گذشتگان هستند. سوالی که مطرح است این است که آیا پارک‌های موجود در شهر بیرجند پاسخگوی تمامی افراد و شهروندان است و چقدر پارک‌های بیرجند و خراسان جنوبی توانسته است رضایت مردم را به خود جلب کنند.
رضایی یکی از شهروندان، اظهار کرد: کاشت درخت کاج در شهر بیرجند دیگر کافی است زیرا این گونه از درخت نه تنها باعث افسردگی شده، بلکه سبب خشکی زمین هم می‌شود.

در توزیع پارک‌ها و فضای سبز
در بیرجند عدالت رعایت نشده است

وی افزود: در بخش پارک‌ها و فضای سبز عدالتی در توزیع آنها برقرار نیست زیرا فاصله شمال شهر و جنوب شهر بسیار زیاد است به طوری که فضاهای سبز در شمال شهر
نامناسب تر و کمتر از جنوب شهر است که ما ناچار هستیم فرزندان خود را برای تفریح و بازی به پارک‌های وسط شهر بیاوریم. اکبری یکی دیگر از شهروندان نیز اظهار کرد: نوع درختان، میزان رسیدگی و شکل اصلاح درختان هم در شهر بیرجند از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و گاهی تراکم بی قاعده برخی از فضاهای سبز در یک منطقه از شهر و در برابر خالی بودن قسمت‌های دیگر از مشکلات موجود در پارک‌های شهر بیرجند است.
وی با اشاره به استاندار نبودن پارک‌های بیرجند گفت: برخی از وسایل بازی درپارک‌ها و زمین وسایل بازی استاندارد نیست و در برخی پارک‌های بیرجند دکل‌های مخابرات وجود دارد که امواج این دکل‌ها بر کودکان ما تأثیرگذار است، صندلی‌های پارک‌ها زیاد مناسب نیست و گاهی برای آبیاری در فضاهای سبز آب زیادی مصرف می‌شود.

وجود بیش از 80 پارک در بیرجند

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری بیرجند نیز اظهار داشت: شهر بیرجند دارای 253 هکتار فضای سبز شهری است و 87 پارک در شهر وجود دارد  و در صورت تأمین اعتبار در بودجه سال 94 احداث 3 پارک شهری دیده شده است و علاوه بر این 3 پارک، احداث باغ پرندگان در پارک جنگلی نیز در برنامه‌های سازمان است.
مجتبی انصاری بیان کرد: تلاش شده است لوازم بازی کودکان در داخل پارک‌های شهری با رعایت نکات ایمنی طراحی شود که از جمله ارتفاع مناسب در صندلی تاب‌ها، وجود پشتی در تاب‌ها، استفاده از مصالح بدون گوشه، استفاده از ماسه نرم به عنوان مناسب ترین مصالح برای زمین بازی کودکان به علت اثر ضربه گیری بسیار بالای آن در دستور کار است.
وی افزود: وجود 4 پارک با کفپوش اسمنی  ونصب 3 دستگاه پلی اتیلن در پارک توحید و پارک دولت از جمله اقدامات
ایمن سازی زمین بازی کودکان تاکنون بوده است که این روند هر ساله ادامه دارد و سرانه فضای سبز بیرجند 13.75 هکتار است که در مقایسه با سایر شهرهای ایران رقم مناسبی است و نزدیک به 2 متر مربع از سرانه کشور بالاتر است اما با وجود این هدف اصلی ما بر مبنای توزیع عادلانه فضای سبز است.
مدیر عامل  سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری بیرجند گفت: یکی از اهداف سازمان در سال 93 زیباسازی فضاهای سبز شهری به ویژه میادین و تقاطع‌های سطح شهر بیرجند است که در این راستا 10 میدان و 7 تقاطع بهسازی و زیباسازی شده است و احداث پارک در شهرک گل‌ها، حاشیه خیابان وصال و بهسازی بلوار غفاری، احداث گلخانه مکانیزه، اجرای فاز یک روشنایی پارک جنگلی، بهسازی برخی از پارک‌ها، نصب وسایل تندرستی در کمربندی و پارک‌ها، ایمن سازی زمین کودکان از جمله پروژه‌ها در سال 93 بود.
انصاری افزود: در راستای استفاده از انرژی‌های نو، کاهش مصرف برق تجهیز فضاهای سبز به چراغ سولار و استفاده از لامپ‌های کم مصرف در پارک‌های بیرجند انجام شد و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری برای پارک دولت، قدس شرقی و بلوارغفاری نیز طراحی و آماده اجرا است.
وی بیان کرد: سازمان پارک‌ها در سال 93 اجرای زهکش عمودی در خیابان‌های ارتش، مدرس و پاسداران بیش از 1000 اصله درخت که در معرض خشکیده شدن بودند را نجات داد و تولید 85 هزار گل نشایی و گلکاری 260 هزار بوته در پارک‌ها، سطح شهر، کاشت لاله و سنبل به میزان هزار بوته و 13 هزار اصله درختکاری در سطح شهر از جمله فعالیت‌های سازمان در سال 93 بود.

ساخت پارک در مسکن بیرجند در دستور کار است

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری بیرجند گفت: به دلیل گسترش سریع شهر بیرجند به سمت شمال شهر روند ساخت و سازهای سریع مسکن مهر در این منطقه از چند سال گذشته احداث پارک در شمال شهر مورد توجه خاص قرار گرفته است و احداث پارک الهیه در محدوده مسکن مهر کویر تایر نمونه این روند است که در سال جدید احداث پارک در محدوده سایت اداری و مهرشهر در برنامه کاری سازمان است.
انصاری با اشاره به شهربازی بیرجند افزود: شهر بازی پارک صیاد شیرازی به صورت خاص فعال است و علاوه بر این زمین‌هایی با قابلیت بهره برداری بازی‌های ویژه کودکان و نوجوانان در پارک‌های شهر مانند توحید، آزادگان و خانواده را به خود اختصاص داده است.
وی اظهار  کرد: سرانه فضای سبز بیرجند به نسبت شهرهای بزرگ ایران مناسب است این سرانه 13.75 متر مربع است اما نسبت به استاندارد تعریف شده برای شهر بیرجند با توجه به شرایط اقلیمی که میزان 16 متر مربع برای هر نفر در نظر گرفته شده است قابل افزایش است.مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری بیرجند با اشاره به دکل‌های شرکت مخابرات در پارک‌ها گفت: طبق گزارش ارسالی از سازمان انرژی هسته ای در زمینه تأثیرات امواج، این تأثیر در ارتفاعات بالای آنتن‌ها وجود دارد و با توجه به ارتفاع زیاد این دکل‌ها خطری برای  شهروندان نمی‌باشد و این موضوع رسما اعلام شده است.
انصاری افزود: مبلمان پارکی شامل نیمکت، سطل زباله، روشنایی، آبخوری و غیره است که پارک‌های بیرجند به تناسب وسعت خود دارای مبلمان پارکی است و هر ساله نسبت به تعمیر، بهسازی و گسترش مبلمان شهری اقداماتی انجام می‌شود.
وی با اشاره به پارک‌های قدیمی شهر بیرجند اظهار داشت: پارک وحدت و پارک آزادی از جمله پارک‌های قدیمی شهر بیرجند هستند و بهسازی پیاده‌روهای پارک وحدت، بهسازی مبلمان پارکی، تعمیر آبنما، نصب وسایل تندرستی، بهسازی لوازم زمین بازی در سنوات گذشته در این پارک‌ها انجام شد و با وجود این در سال 94 بهسازی پارک آزادی به صورت خاص تر از برنامه‌های سازمان پارک‌ها است.
مدیر عامل سازمان پارک‌ها وفضای سبز شهرداری بیرجند گفت: یکی از جلوه‌های زیبایی در پارک‌ها تنوع گونه‌های گیاهی است که در پارک‌های شهر این تنوع به خوبی مشاهده می‌شود و استفاده از گونه‌های خزان پذیر مانند اقاقیا، زبان گنجشک، زیتون تلخ، ارغوان و استفاده از درختچه‌ها، گل‌های دائمی و فصلی نیز در این طرح پارک‌ها با توجه به موقعیت اقلیمی و وضع  آب و خاک منطقه استفاده
شده است.
 


گروه خبری : اخبار گوناگون
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/04/29 -- 16:30:49
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 956

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا