نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 6 فروردين 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
19. رجب 1440
2019 Mar 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
منش پهلوانی، منشی والاتر و برتر از قهرمانی      

به بهانه روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای:
منش پهلوانی، منشی والاتر و برتر از قهرمانی

پهلوانان آنقدر زنده بودنشان در روند زندگی اجتماعی تأثیر داشته است که هنوز برش‌هایی از اخلاق آنها می‌تواند گره‌های زیادی را از تن جامعه ایرانی باز کند.
هفته پهلوانی بهانه‌ای شده تا این روزها خیلی‌ها از مرام و منش پهلوانی و جای خالی آن در ورزش کشورمان بگویند. پیروی از سیره و روش زندگی حضرت علی (ع) به عنوان بزرگترین پهلوان جهان اسلام باید مورد توجه خاص و ویژه ورزشکاران و قهرمانان قرار گیرد.
همواره در عرصه ورزش و خصوصاً ورزش‌های رزمی افرادی هستند که نامشان از یادها فراموش نمی‌شود و به نیکی از آنها یاد می‌شود، مهم نیست شما در چه دایره‌ای از معروفیت و شهرت قرار دارید، مهم نیست در یک باشگاه کوچک تمرین می‌کنید یا در سطح مسابقات کشوری یا جهانی شناخته شده‌اید!
مهم این است که در این دایره از افرادی که با شما تمرین می‌کنند یا با شما برخورد دارند قبل از اینکه از مهارت ورزشی و هنر رزم و توانایی رزمی شما آگاه شوند از منش و رفتار و متانت شما پی به جلوه‌ای ناپیدا از فعالیت شما ببرند. به قدیم‌ها که نگاه می‌کنی، تصاویر، شانه‌های حیرت را در تو تکان می‌دهند و گاهی از اجتماعی شدن برخی از مفاهیم، منش‌ها، روش‌ها و حتی آدم‌ها دچار تعجب می‌شوی و ناخودآگاه می‌گویی، ‌ای کاش هنوز روزگار دیروز بود و به امروز نرسیده بودیم. پهلوانان یا بهتر است بگوییم، منش پهلوانی از آن مؤلفه‌هایی هستند که چنین خاصیتی دارند و روزگار دیروز را به تصویری روشن تبدیل می‌کنند.
واقعیت آن است که پهلوانان چیزی بیشتر از جنسیت و تابوی منفی برتری جنسی، برای تاریخ ایران بر جای گذاشته‌اند. آنها آنقدر زنده بودنشان در روند زندگی اجتماعی تأثیر داشته است که هنوز برش‌هایی از اخلاق آنها می‌تواند گره‌های زیادی را از تن جامعه ایرانی باز کند. آیا اگر مردمان امروز منش پهلوانی را می‌دانستند باز هم گره‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این حد وجود داشتند؟
با توجه به هفته فرهنگ پهلوانی و زورخانه‌ای بر آن شدیم تا درباره جایگاه این ورزش در استان جویا شویم و با برخی از مربیان و رؤسای هیئت ها که با این موضوع در ارتباط هستند به گفتگو نشستیم.

ورزش باستانی با معنویت اسلام عجین است

رضا آفتابی، مربی تیم ورزش پهلوانی خراسان جنوبی، در گفتگو با ایسنا، با اشاره به فعالیت 20 ساله خود در این رشته، گفت: در این ورزش جسم و روح آرامش پیدا می‌کند. در ورزش باستانی از ابتدای ورزش تا انتها باصلوات احترام بزرگ منشی و احترام به خانواده و بزرگان قوت داده می‌شود. وی تصریح کرد: ورزش باستانی با معنویت اسلام و جوانمردی امام علی(ع) عجین است که ایرانی‌ها این را کاملاً احساس و درک کرده‌اند.
مربی تیم ورزش پهلوانی خراسان جنوبی، ادامه داد: پیروی از سیره و روش زندگی حضرت علی (ع) به عنوان بزرگترین پهلوان جهان اسلام باید مورد توجه خاص و ویژه ورزشکاران و قهرمانان قرار گیرد.
آفتابی، اظهارکرد: نام و یاد حضرت علی(ع) با تقوی، عدالت، ایمان به خدا، مردانگی، فتوت و منش پهلوانی عجین شده و اگر بتوانیم سیره آن حضرت را در جامعه ورزشی کشور نهادینه کنیم، دیگر شاهد هیچگونه بی‌اخلاقی و حرکات غیر ورزشی نخواهیم بود.

برگزاری اولین مسابقات کشتی پهلوانی وکشتی زورخانه‌ای مهرماه در استان

محمود اطلسی‌مقدم، رئیس هیئت کشتی خراسان جنوبی  نیز گفت: به طور کلی ورزش سازنده  است اما ورزش باستانی سازنده روح و جسم است که ابتدای ورزش باصلوات شروع و در انتها رخصت از حضرت فاطمه(ص) و برای سلامتی امام زمان(عج) صلوات می فرستند و ورزش را به پایان می‌رسانند.
وی تصریح کرد: در رشته کشتی پهلوانی و کشتی زورخانه‌ای مسابقاتی برای اولین بار مهرماه در استان برگزار می شود.

پهلوانی، در قاموس ناب ایرانی اسلامی فراتر از قهرمانی است

اطلسی ادامه داد: توجه به رشد و توسعه فرهنگ پهلوانی در کنار ورزش قهرمانی خواسته به حق همه مردم است.وی افزود: پهلوانی کلمه مقدسی است که در قاموس ناب ایرانی اسلامی بسیار فراتر و والاتر از قهرمانی است.
رئیس هیئت کشتی خراسان جنوبی تأکید کرد: حضرت علی (ع) به عنوان قهرمان جهان اسلام بهترین و والاترین الگو و اسوه‌ جامعه بشریت است و هر کسی توانسته به مولای متقیان اقتدا کند توانسته به مقام والای انسانی نایل شود.

تیم پهلوانی خراسان جنوبی  جزو 10 تیم برتر کشور

مهدی قمری، رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه‌ای خراسان جنوبی نیز گفت: تیم استان خراسان جنوبی جزو10 تیم برتر کشور قرار دارد. وی ادامه داد: 6 تا 12مرداد ماه هفته ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای نامگذاری شده که به همین منظور از سوی دبیرخانه ستاد ترویج  فرهنگ پهلوانی کشور در استان روز پنجشنبه را روز میراث با شهدا نامگذاری که با جمعی از خانواده شهدا، پیشکسوتان و ورزشکاران باستانی در مزار شهدا حضور  یافته و جمعی از پیشکسوتان سفرکرده یادشان گرامی داشته شد.

احداث اولین زورخانه بین‌المللی در بیرجند

رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه‌ای استان تصریح کرد: روز جمعه با حضور 100 دانش‌آموز نونهال و نوجوان و شهردار بیرجند همایشی به مناسبت پهلوانان کوچک برگزار شد که در این جلسه شهردار قول اولین زورخانه بین المللی به نام شهدای بسیج را داد.
قمری با بیان اینکه با بهره‌برداری از 5 باب زورخانه در حال احداث در شهرستان‌های بیرجند، زیرکوه، قاین و بشرویه که با حمایت ویژه بخش خصوصی، مراحل تکمیل خود را سپری می‌کند، تعداد زورخانه‌های استان به 27 باب برسد.
وی، راهیابی تیم جوانان استان به لیگ برتر در فصل جاری را یکی از موفقیت‌های ورزش زورخانه‌ای استان، قلمداد و خاطر نشان کرد: با حمایت مسئولان، شاهد شکوفایی بیش از پیش این رشته پرطرفدار و معنوی در استان باشیم.
برای بازگشت به روزهایی که اخلاق و فرهنگ پهلوانی حرف اول را بزند باید وارد میدان عمل شد و پهلوانی را برای جوانان امروزی آموزش داد.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/05/12 -- 20:11:23
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 845

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا