نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 4 فروردين 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
17. رجب 1440
2019 Mar 24

 

 

 

مشاهده کامل خبر
دیگر نوای ترانه‌های نمدمالان به گــوش نمی‌رسد      

دیگر نوای ترانه‌های دسته جمعی که با آهنگ ضربه‌های دست نمدمالان خراسان جنوبی همراه می‌شد و حتی از آن سوی دیوار کارگاه خود را به کوچه می‌رساند و همه جا را پر می‌کرد، به گوش نمی‌رسد.
به گزارش ایسنا، با دست‌هایشان ضربه‌های یکدست و هماهنگ را روی پشم زده شده فرود می‌آورند و پیکرهای خمیده‌شان را روی نمد لوله شده می‌تابانند و این ترانه را می‌خوانند «بهتر ز هزار فرش اطلس نَمََدُم…» تا قوت به دستان‌شان بجهد و ضربه‌ها را محکم‌تر بکوبند. «موی نمدُم به ملک عالم نمَدُم…» می‌خوانند و ضربه می‌زنند و در هر ضربه عصاره جان خود را هم به پای اثری می‌ریزند که می‌آفرینند و مهیایش می‌کنند برای آنکه برود در خانه‌ای و پهن شود زیر پای یک پیرزن روستایی یا شاید هم جلوی در ورودی یک خانه شیک یا... اما هر چه هست، دیگر نوای ترانه‌های دسته جمعی که با آهنگ ضربه‌های دست نمدمالان همراه می‌شد و حتی از آن سوی دیوار کارگاه خود را به کوچه می‌رساند و همه جا را پر می‌کرد، به گوش نمی‌رسد.
حالادیگر نمدمالی با آنکه لقب یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی این خاک را یدک می‌کشد ولی در یک قدمی پرتگاه فراموشی ایستاده و راه زیادی تا منسوخ شدن ندارد، اما باید راهی باشد که این هنر باستانی را از گرداب نابودی برهاند و آن را از چنگال فراموشی نجات دهد.

نمد مالی؛ هنر از رونق افتاده

 زهره اسدپور کارشناس صنایع دستی در خراسان جنوبی ایسنا گفت: امروزه نمدمالی در منطقه رونق گذشته خود را از دست داده و استفاده از نمد به عنوان زیرانداز بسیار محدود است. وی افزود: کار تولید نمد در استان ما تنها محدود به ساخت لباس مخصوص چوپانان یعنی کپنک است که از پشم بهاره گوسفند تهیه می‌شود که در لفظ محلی به آن «کُرگوش» گفته می‌شود.
این کارشناس صنایع دستی اظهارکرد: کارگاه نمدمالی روستای سلم آباد آخرین نسل از بیشمار کارگاه‌های نمدمالی خراسان جنوبی به شمار می‌آید.

 استادکاران قدیمی پیر و از کار افتاده شده‌اند

اسدپور با بیان اینکه استادکاران فعال در این کارگاه با توجه به کهولت سن و بیماری، پیر و از کارافتاده شده‌اند، ادامه داد: در روستای سَلم آباد طبق گفته‌های استاد حسینی «استاد کار نمد مالی» 8 کارگاه نمد مالی وجود داشته است.
وی با بیان اینکه نمدمالی یکی از حرفه‌های قدیمی در شهرستان سرایان است، افزود: هنوز تعدادی از استادکاران این هنر صنعت زنده بوده، اما با توجه به کهولت سن و بیماری  فعالیتی ندارند.
این کارشناس صنایع دستی تصریح کرد: ساخت فیلم مستند نمد مالی، مستند نگاری نمدمالی خراسان جنوبی با تکیه بر نمدمالی در روستای سلم آباد، تجلیل از پیشکسوتان این هنر، تقدیر در قالب هنرمند برگزیده و اختصاص فضای کارگاهی به این رشته در خانه صنایع دستی بیرجند برای تولید، بخشی از اقدامات معاونت هنرهای سنتی و صنایع دستی استان در راستای حمایت از این هنر بومی است. اسدپور با بیان اینکه فرهنگ‌سازی استفاده از کالاهای نمدی در سایه تدبیر جمعی و حمایت همگانی امکان‌پذیر است، خاطرنشان کرد: در این میان نباید از نقش مهم رسانه ملی غافل شد.

بازار فروش صنایع‌دستی در خراسان جنوبی وضع مناسبی ندارد

شاهرخ عباسی، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قاین نیز گفت: نمدمالی در شهرستان قاینات درگذشته‌های دور به خصوص در مناطق عشایری رونق داشته ولی درحال حاضر منسوخ ‌شده است.
وی با بیان اینکه صنایع‌دستی در خراسان جنوبی در وضع مناسبی به لحاظ بازار فروش به سر نمی‌برد، افزود: در صورتی که هنرمندان پشتکار لازم، همت و علاقه را چاشنی هنر خود کنند، می‌توانند بازار فروش و درآمد مناسبی از این راه کسب کنند.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قاین اظهار کرد: هنرهای اصیل این سرزمین همواره جایگاه ویژه‌ای درگذشته تاریخی ما داشته‌اند که ورود تمدن اروپایی همراه با مظاهر تجدد، موجبات کم‌رنگ شدن توجه به این هنرها را باعث شد، اما همیشه راهی برای برگرداندن مسیر به سمت صواب وجود دارد که توجه، فراهم آوردن تجهیزات اولیه و آموزش و به آموزی‌های لازم حتی به صورت رایگان و توجیه صنعتگران، می‌تواند آب‌رفته را به جوی برگرداند.
عباسی ادامه داد: در شهر قاین طی چند سال گذشته، فعالیت‌هایی صورت گرفته که این امر مسبب آن شده که صنایع‌دستی از رونق خوبی در رشته‌هایی مانند پخل‌بافی، پارچه‌بافی، جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی و سفره آردی که موفق به کسب نشان ملی اصالت شده، برخوردار شود. وی، بازار فروش فقیر و تقاضای کم برای محصولات صنایع‌دستی بومی در استان را از عمده‌ترین مشکلات صنایع‌دستی برشمرد.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قاین یادآورشد: این رشته جزء رشته‌های در حال منسوخ شدن استان است که در تلاش هستیم تا آن را دوباره در شهرستان قاینات احیا کنیم.

نمد مالی هنری اصیل و بومی در استان

حسین عباس‌زاده معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز گفت: نمد مالی، هنری اصیل و بومی در خراسان جنوبی است. وی افزود: نمد در اصطلاح نسج نابافته است که با ایجاد رطویت، حرارت و فشار درست می‌شود و ساختن نمد بر اساس خاصیت جعدیابی و پوسته‌ای شدن الیاف پشم است و نمد مالی از جمله فنونی است که در خراسان جنوبی سابقه داشته ولی در حال حاضر در برخی از روستاها و شهرهای استان از جمله سلم آباد سربیشه و سرایان است.
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی خراسان جنوبی اظهار کرد: امروزه نمدمالی در منطقه رونق گذشته خود را از دست داده و استفاده از نمد به عنوان زیرانداز بسیار محدود است. وی یادآور شد: پرونده مهارت نمدمالی خراسان جنوبی با مرکزیت روستای سلم آباد به شماره 212 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
عباس‌زاده گفت: در بیرجند «در یک سده قبل» اصناف و صاحبان حرف از همدیگر مجزا شده و هر یک در جایی از بافت شهر که به صورت سنتی به آنها تخصیص یافته بود به حرفه و شغل خود اشتغال داشتند. وی افزود: در بازار کلاه مال‌های بیرجند منظره صدها کلاه نمدی به شکل‌های مختلف «میرزایی، پهلوی، برزگری، آخوندی» به رنگ‌های گوناگون که قالب‌زده و در آفتاب قرار می‌دادند که خشک شود، دیدنی بوده است.
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی خراسان جنوبی با بیان اینکه نمد سفید بیرجند یکی از اقلام جهیزیه محسوب می‌شده است، اظهارکرد: نگاهی به اقلام مهریه نیز در اسناد به جای مانده در عصر قاجار نیز گواهی بر قدمت نمد مالی در منطقه است.
عباس‌زاده گفت: در حال حاضر در برخی از روستاها و شهرها کم و بیش به این کار می‌پردازند و از جمله این روستاها و شهرها می توان به روستای سلم آباد سربیشه و شهر سرایان اشاره کرد.
مسئولین نگذارند، حرفه‌هایی که بیانگر تمدن یک قوم است، اینگونه به دست فراموشی سپرده شود.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/05/13 -- 20:15:00
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1081

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا