نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 6 فروردين 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
19. رجب 1440
2019 Mar 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
شیرجه و پس از شیرجه      

* رحیم زاده

ساعت نزدیک نه و نیم شب است. حالا وقت دوم استخر مردان هم تمام شده و افراد یک به یک از سالن استخر خارج می شوند و گفته های عده ای در این میان شنیدنی است. حسین، جوانی بیست و شش ساله با لحنی طنزآلود می گوید: اگر می دانستم وضع اینگونه است اینقدر پول بلیط نمی دادم و  به استخر نمی آمدم، آخه تعریف این استخر را زیاد شنیده بودم اما اینجا هم مثل بقیه است. معلوم نیست استخر است یا اتاق شکنجه..!
سری از روی تأسف تکان داده و می گوید: کیفیت خدمات دهی و بهداشتی استخرها در شهرستان واقعاً  ضعیف است. چرا مسئولان نظارت نمی کنند؟
رضا معتقد است با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش هزینه های چند برابری تأمین انرژی، مجموعه های
ورزشی به دلیل پاره ای از ملاحظات اقتصادی، اقدامات لازم در تأمین سلامت آب را به طور کامل و با کیفیت انجام نمی دهند و یا آن را آنچنان که باید جدی نمی گیرند. وی ادامه می دهد: در این  استخر با این میزان استقبال و تعداد مراجعه کننده  تعداد دوش ها کم است و از 8 دوش موجود نیز  تنها 3 دوش سالم بوده و افراد مجبورند  برای استفاده از دوش های شستشو یا خود را خیلی زودتر از بقیه با آنها برسانند و یا مدت زمان زیادی را در صف هایی چند نفره منتظر بمانند.

 نرخ استخر متناسب با امکانات  بهداشت و ایمنی آن نیست

یکی از آقایانی که به شدت از وضع استخرهای بیرجند  ناراضی است، می گوید: استخرهای شهر اصلاً از وضعیت خوبی برخوردار نیستند. او که چند بار درگیر مشکلات بهداشتی و عفونت ناشی از استخرهای آلوده شده، می گوید: گاهی به دلیل تخلیه نشدن آب و شسته نشدن کف و دیواره استخر برای مدت طولانی، سطح آن به حدی لغزنده می شود که جدای از مسایل بهداشتی برای افراد مبتدی هم از نظر ایمنی مشکل ساز می شود.
وی با انتقاد از هزینه بالای بلیت استخر می گوید: نرخ استخر متناسب با امکانات، بهداشت و ایمنی آن نیست.در برخی استخرهای عمومی به دلیل صرفه جویی در هزینه ها و نگهداری بلندمدت کیفیت آب، از مواد ضدعفونی قوی تر استفاده می شود و این مسئله نیز عوارض احتمالی خاص خود را به دنبال دارد.

اگر شخصی بیماری پوستی بگیرد چه کسی پاسخگو است؟

محمدی یکی از  مراجعه کنندگان به استخر با گلایه مندی  از وضع  بهداشت  آب  استخر می گوید: آب واقعاً کثیف است  به گونه ای که  که وقتی  به سطح آب  نگاه می کنیم چربی و میکروب های بسیار در روی آب کاملاً مشهود است. برای مثال من خود شاهدم در بعضی از استخرها تعداد زیادی از افراد با سرخی و تورم چشم مواجه شده اند. وی ادامه می دهد: با وجود وضع نامطلوب بهداشتی اگر شخصی به بیماری های مختلف پوستی مبتلا شود، چه کسی پاسخگو است؟
محمدی همچنین به حوضچه ضدعفونی کننده ورودی استخر  اشاره  کرده  و می گوید: در همان ورودی وضع  استخرهای  ضد عفونی کننده مطلوب نیست. وی ادامه می دهد: به نظر می رسد هیچ نظارتی بر اجرای درست بهداشت و کلرزایی و تصفیه آب استخر نمی شود به  گونه ای که دیواره های استخر لایه گرفته اند.

اگر قرار نیست خدمات باشد هزینه بالای بلیط برای چیست؟

با این قیمت بالا، بلیط استخر جور می کنیم ولی بعد از نیم ساعت دیدن وضع نامطلوب استخر ترجیح  می دهیم  از استخر استفاده نکنیم... این را محمدرضا، سرباز غیربومی می گوید و ادامه می دهد: به تازگی برای شنا  به یکی از استخرهای شهر رفتم  اما وقتی  وارد آب شدم  به قدری سرد بود که که باعث سرماخوردگی ام شد.
 شهدادی یکی دیگر از افرادی است که در گفتگو با آوا با تأیید گفته های سایرین در کمبودهای بسیار استخرهای شهرستان می گوید: سونای مرطوب و خشک بعضی از استخرها غیر استاندارد بوده و به گونه ای که هیچ  شباهتی به سونا ندارند. در بسیاری از اوقات سونای مرطوب به دلیل گرمای زیاد و حرارت بالا استنشاق هوا باعث سوزش بینی شده و هریک از مراجعه کندگان در اولین دقایق حضور در سونای مرطوب با ناراحتی آنجا را  ترک می کند.  وی ادامه می دهد:  اگر قرار نیست در  استخرها خدمات بهداشتی و استاندارد ارایه شود هزینه بالای بلیط برای چیست؟

بی تفاوتی غریق نجات ها نسبت به تقاضای افراد در استخرها...

بهارشاهی یکی دیگر از شهروندان بیرجندی از برخورد برخی مسئولان استخرها شاکی است و می گوید: در برخی استخرها به شکل بسیار بد و تحقیرآمیزی با مراجعان برخورد می شود. مثلاً چندی پیش در یکی از استخرها با نوجوانی به دلیل بعضی شیطنت های متناسب با سن نوجوانی، برخورد زننده ای شد و در مقابل جمع دوستان با اعمال زور او را از استخر بیرون کردند.
وی ادامه می دهد: در بعضی مواقع غریق نجات ها با بی تفاوتی از کنار بعضی اتفاقات خطرآفرین می گذرند و گاهاً برخوردهای نامناسبی با افراد داشته و نسبت به تقاضای آنها بی تفاوت هستند...
بهارشاهی درباره به جکوزی استخر هم می گوید: در بعضی از مواقع  آب جکوزی  به قدری داغ است که حتی برای لحظاتی انسان طاقت نمی آورد در آب بماند و در مقابل آن نیز آب استخر به قدری سرد است که باعث سرما خوردن و بیماری افراد می شود.
سلطانی کارشناس مسئول بهداشت محیط معتقد است با آغاز فصل تابستان و گرایش بیشتر شهروندان به استفاده از استخرها و تفریحگاه‌ های آبی، رعایت نکردن نکات بهداشتی باعث شیوع بیماری ‌های واگیردار و همچنین بیماری‌ های پوستی و تنفسی می‌ شود.
وی ادامه می دهد: استفاده از مراکز معتبر و تحت نظارت وزارت بهداشت و سازمان تربیت بدنی امری ضروری و حائز اهمیت است. همچنین قرار گرفتن سرویس ‌های بهداشتی قبل از دوش و حوضچه پاشویه از نکات قابل توجه در بنای فیزیکی استخرها است و از انتقال میکروب ها و آلودگی‌ ها به آب استخر جلوگیری می ‌کند.
وی بیان می کند: افراد هنگام مراجعه حتماً از وسایل شخصی مانند حوله، مایو، دمپایی و کلاه شنا استفاده کنند و از استفاده به صورت مشترک یا اجاره‌ ای به طور جدی خودداری ورزند. همین طور برای پیشگیری از انتقال میکروب ‌ها، ویروس‌ ها و قارچ‌ ها باید بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کرده و اگر فردی مبتلا به بیماری‌ های پوستی، قارچی، عفونی و قابل سرایت است، از مراجعه به استخر خودداری کند.
سلطانی ادامه می دهد: دمای استخرها یکی دیگر از موارد مهم و قابل توجه است که بالا بودن آن (بیش از 30 درجه سانتی ‌گراد) در برخی افراد موجب وقفه تنفسی می‌ شود. صافی و شفافیت آب استخر باید به حدی باشد که یک صفحه سیاه و سفید در عمیق ‌ترین نقطه استخر به راحتی دیده شود.

با هزینه های بالای کلرزنی، احتمال تعلل هایی در این زمینه دور از انتظار  نیست!

مدیر تربیت بدنی دانشگاه بیرجند هم به گزارش هایی از بروز بیماری های عفونی و پوستی به دلیل رعایت نکردن بهداشت استخرها اشاره و بر برنامه ریزی برای مدیریت کیفیت آب، فضا و محیط استخرها تأکید می کند و می گوید: در تأمین بهداشت استخر علاوه بر مدیران و دست اندرکاران استخرها مراجعان هم باید نکات بهداشتی را رعایت کنند.
وی افزود: فضای دوش آب گرم و صابون، حوضچه هایضد عفونی در استخرها، استقرار سرویس بهداشتی در ورودی و مسایل مربوط به تخلیه آب، تهویه و... از مواردی است که احتمال آلودگی ها در استخر را کم می کند. به گفته دکتر «ایل بیگی»، استفاده از اشعه با طول موج خاص، گاز ازن و کلر از روش های ضدعفونی آب استخرها است که متناسب با امکانات از این روش ها استفاده می شود.
وی با اشاره به رواج روش کلرزنی در استخرها به این نکته قابل تأمل اشاره می کند که هر چند کلر باعث از بین رفتن آلودگی های میکروبی، باکتریایی و... می شود اما به دلیل اسیدی کردن آب احتمال بروز مشکلات تنفسی وجود دارد بنابراین حجم، مقدار و زمان کلرزنی باید جدی گرفته شود.
وی با یادآوری به واگذاری استخرها به بخش خصوصی و هزینه های بالای کلرزنی احتمال تعلل هایی در این زمینه را دور از انتظار نمی داند و می گوید: نظارت های بهداشت نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد.

سطح بهداشت استخرهای شنا به طور نسبی مطلوب است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه روند نظارت بر بهداشت استخرهای شنا بر اساس فرم های آیین نامه مقررات بهداشتی در فاصله زمانی مشخص و به طور مستمر انجام می شود، می گوید: در نظارت بر استخرهای شنا تمام موارد از جمله ساختمان، تسهیلات جانبی، نظافت عمومی و کنترل کیفی آب برای پیشگیری از بروز و انتقال بیماری های واگیر و پوستی ارزیابی می شود.
به گفته وی، در صورت مشاهده مغایرت موارد با استانداردها و دستورالعمل ها متخلفان به مراجع قضایی معرفی می شوند.  دکتر «مهدی زاده» درباره وضع فعلی بهداشت استخرهای شنا می گوید: در حال حاضر تمام استخرهای شنا توسط بازرسان بهداشت محیط بازدید می شود و علاوه بر ساختمان و تجهیزات وضع کیفی آب هم مورد ارزیابی قرار می گیرد و به طور کلی در سطح مطلوب نسبی است.

 هیئت شنا، مسئول حفاظت جانی مسایل بهداشتی به عهده هیئت شنا نیست

موسوی، رئیس هیئت شنای استان هم با بیان اینکه بر اساس بخشنامه صدور پروانه، فعالیت و نظارت بر عملکرد استخرها بر عهده هیئت های شنا است، می گوید: امور مربوط به حفاظت جانی یعنی عملکرد نیروی انسانی و صدور کارت مربی گری یا نجات غریق و... با مسئولیت هیئت است و مسایل بهداشتی با توجه
به شیوع بیماری های مختلف به ویژه برای بانوان بر عهده مرکز بهداشت است.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/05/18 -- 20:07:27
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 866

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا