نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 28 بهمن 1397
ش ی د س چ پ ج
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
11. جمادي‌الثاني 1440
2019 Feb 17

 

 

 

مشاهده کامل خبر
نان به نرخ روز، کیفیت به وقت دیروز      

بررسی وضع نان در نانوایی های بیرجند

نان به نرخ روز، کیفیت به وقت دیروز

*  نسرین کاری

خدا بیامرز پدربزرگ می‌گفت وقتی سر و کله سیلوها پیدا شد و کارگرها بیل و پارو به دست رفتند توی کامیون 10 ‌تن تا گندم را توی سیلو خالی کنند، دیگر برکت از سفره همه رفت. آخر آدم با چکمه می‌رود روی برکت خدا؟! بعد هم غر بزند که از کت و کول افتادیم؟
توی کوچه و خیابان هم وقتی تکه نانی می‌دید که روی زمین افتاده خم می‌شد، می‌بوسید و گوشه‌ای می‌گذاشت که زیر پا نرود.
نان همیشه غذای اصلی مردم بوده؛ غذای فقیر و غنی. هرچه نبوده نان و نمکی بوده و هرچه بوده نان هم بوده. اما نان هم مثل هر چیز دیگری در این سال‌ها از آفت شهرنشینی بی نصیب نبوده. اول سفید و بی‌سبوس شد بعد نازک و بی‌کیفیت. با این همه و با  همین وضعی که دارد باز هم هویت اصلی سفره ایرانی است. قیمت‌اش بالا و پایین می‌رود - البته پایین که نمی‌رود- کیفیت‌اش، چیزهای عجیب و غریب به آن می افزایند اما باز هم نان، نان است؛ قوت لایموت. این روزها انگار برای قوت لایموت دارند تصمیماتی می‌گیرند؛ آزادسازی قیمت، طبقه‌بندی نانوایی‌ها و چیزهایی از این دست.
اما در خراسان جنوبی کیفیت نان ها شاید در فاز اول گرانی نان، بهتر شد اما مدتی بعد دوباره گلایه های مردمی از افزایش قیمت  و بی کیفیت بودن نان ها شروع شد. جویای این بی کیفیتی که شدیم مردم نانوایان را مقصر و نانوایان آرد بی کیفیت را علت اصلی افت شدید کیفیت نان اعلام کردند. این بی کیفیتی در انواع نان ها از جمله  سنتی سنگک، بربری و تافتون به چشم می آید. سوختگی، خمیر بودن و افت سریع کیفیت نان به فاصله چند ساعت پس از پخت و کاهش حجم نان از جمله مواردی است که زمینه نارضایتی مردم و مشاجره آنها با نانوایان را فراهم کرده است.
 
نانوایان، هراسی از شکایت مردم ندارند

یکی از شهروندان بیرجندی با اظهار گلایه از نان های تولیدی در شهر اظهار می کند: نان سنگک را بیشتر از بقیه نان ها می خرم چون می گویند سالم تر است ولی سنگک هم این روزها یا خمیر شده یا سوخته و اندازه اش هم کوچک شده است. وی عنوان می کند: بسیاری از نانوایان شاید به دلیل اینکه اهرمی بازدارنده برای تخلف آنها نیست هراسی از شکایت ندارند  و وقتی از نامطلوب بودن کیفیت نان و خمیر بودن نان گلایه می کنی می گویند نخرید بروید شکایت کنید.
یکی دیگر از شهروندان نیز اظهار می کند: مسئولان قصد داشتند با اجرای قانون، جلوی ضایعات فراوان نان را بگیرند که البته به دلیل قیمت بالای نان و کاهش سرانه مصرف، مردم به تحقق این هدف کمک کرده اند. قاسمی  ادامه می دهد: کیفیت نان های عرضه شده در نانوایی ها با رشد قیمت همخوانی ندارد.
وی می افزاید: ماندگاری برخی نان ها به علت نامرغوب بودن آن پایین است اگرچه مردم با وجود گرانی چندباره قیمت نان دیگر توانی برای خرید ندارند. وی خاطر نشان می کند: نان پخت شده در برخی از نانوایی های شهر ماندگاری ندارد و فقط می توان آن را به شکل تازه خوری مصرف کرد. وی تصریح می کند: نان محلی که از آرد نانوایی ها توسط افراد در منازل پخت می شود کیفیت بهتری دارد که این موضوع نشان دهنده مهارت افراد در پخت آن است. وی با بیان اینکه پخت نان به شکل سنتی در برخی نانوایی ها از دیگر مشکلات اساسی در این بخش است، اضافه می کند: برخی از نانوایان طبق روال سنتی و سابق به پخت نان می پردازند
در حالی که باید در تولید آن از روش های جدید و استاندارد بهره ببرند.
 
کم وزنی و  بی کیفیتی نان این روزها زیاد شده است

یکی از شهروندان بیرجندی  در این باره می گوید: قیمت نان افزایش یافته اما کیفیت همچنان نامرغوب است و مسئولان شهرستان باید نظارت بیشتری بر نانوایی ها داشته باشند. ملیحه علیزاده می افزاید: انتظار می‌رود با افزایش قیمت نان، کیفیت آن نیز بالا برود اما کاملاً برعکس عمل می‌شود. وی اضافه می کند: مردم این روزها در حالی با افزایش قیمت نان مواجه شده‌اند که همچنان پخت نان‎های بی‌کیفیت تنور نان خشکی‎ها را داغ نگه داشته و کیفیت در نانوایی‌ها پایین است.
البته کم وزن بودن نان‎ها هم به نامرغوب بودن آنها اضافه شده است و برخی نان‎ها وزن کم دارند.
 
به کار گیری شاطر مجرب با توجه به بالا بودن دستمزدها مقرون به صرفه نیست

یکی از نانوایان با بیان اینکه پخت نان با کیفیت، مستلزم وجود آرد با کیفیت است، می گوید: در حال حاضر آرد با 18 درصد سبوس گیری در نانوایی ها استفاده می شود که آرد بسیار مطلوبی است. مرادی می افزاید: ماندگاری خمیر و استفاده مناسب از خمیر مایه تأثیر بسیار زیادی در تولید نان با کیفیت دارد. وی اظهار می کند: شاطر مجرب کم است و به کارگیری آن از دیگر شهرستان ها با توجه به بالا بودن دستمزدها مقرون به صرفه نیست. وی ادامه می دهد: آرد بی کیفیت و گرانی علت اصلی افت شدید کیفیت نان است.
این نانوای بیرجندی با بیان اینکه این میزان افزایش کیسه آرد و قیمت نان هزینه های کارگر را جبران نمی کند، تصریح می کند: با گران شدن نان، قیمت خمیر مایه و ... نیز افزایش می یابد.
 
عملاً هیچ افزایش قیمت نانی نداشته ایم

650 نانوایی در خراسان جنوبی و 200 نانوایی نیز در بیرجند فعالیت می‌کنند. رئیس اتحادیه نانوایان بیرجند در گفتگو با آوا، با بیان این مطلب درباره گرانی قیمت نان می افزاید: از ابتدای سال جاری که به دستور سازمان صنعت و معدن و تجارت که 20 درصد نانوایی های شهر آزاد پز شده اند و تاکنون در 13 واحد نانوایی اجرایی شده است آرد را با نرخ آزاد تهیه و با نرخ آزاد به فروش می رسد می توانیم بگویم عملاً هیچ افزایش قیمتی در نرخ نان نداشته ایم.
علیرضا پرتوی در مورد قوانین و حد مجاز گران شدن نان  تصریح می کند:  در این رابطه دولت تصمیم گیری می کند و از حوزه اختیارات اتحادیه خارج است.
به گفته وی تیم های بازرسی مختلفی به صورت مستمر بر کار نانوایان نظارت می‌کنند علاوه بر این نیز سامانه 124 نیز آماده دریافت شکایات و پیشنهادات مردم است. پرتوی افزایش قیمت را عامل افزایش کیفیت نان عنوان و ادامه می دهد: نانوایان با افزایش درآمد اقدام به تعویض یا بهسازی و بازسازی دستگاه های فرسوده خود می‌کنند که این موضوع باعث افزایش کیفت تولیدات آنهاست.
 
با توجه به افزایش هزینه ها نانوایان متضرر هم شده اند

پرتوی عنوان می کند: با توجه به افزایش هزینه های جاری نانوایی ها از قبیل حق و حقوق کارگری 25 درصد، بیمه تأمین اجتماعی 50 درصد، گاز و آب و برق و اجاره ملک 20 درصد و عدم افزایش نرخ نان از سال 1390 و با عنایت به اینکه میزان فروش نان در سال 90 روزی 12 کیسه بوده و علیرغم افزایش تورم 25 درصد در سال جاری شاهد کاهش این میزان به 8 کیسه بوده ایم.
رئیس اتحادیه نانوایان بیرجند همچنین ادامه می دهد: در نرخ نامه اعلام شده سال 93 فقط افزایش قیمت آرد لحاظ شده است که نه تنها هیچ سودی برای نانوا نداشت بلکه با توجه به افزایش 46 درصد قیمت آرد و 30 درصد قیمت نان، نانوایان متضرر هم شده اند.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/05/20 -- 19:26:57
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 814

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا