نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 28 آبان 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
21. ربيع‌الاول 1441
2019 Nov 19

 

 

 

مشاهده کامل خبر
پیوندی آسمانی؛ ساده اما باشکوه      

ازدواج، سنتی است آسمانی، الهی و ارزشمند که مایه آرامش و اطمینان فرد، تحکیم بنیان خانواده و ثبات و پایداری و امنیت اجتماع می‌شود.اسلام بر این منش نیکو و این نهاد اجتماعی کوچک، امّا پراهمیّت چندان تأکید فرموده که‌گاه آن را تا حد وجوب رسانده است.

از ابزار همسو با آموزه‌های دینی استفاده کنیم

حجت الاسلام حسینی، امام جمعه درمیان در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به اینکه کار رسانه‌ای در خصوص ترویج ازدواج آسان انجام نشده بلکه بلعکس عمل شده است، اظهار کرد: در تلویزیون در خصوص مسائل اجتماعی و اهداف ازدواج، فیلم‌ها و زندگی‌هایی تبلیغ می‌شود که غیر از ریخت و پاش و مادی گرایی و سخت‌گیری چیزی نمی‌بینیم. وی با تاکید بر اینکه باید از ابزار رسانه به عنوان همسویی با آموزه‌های دینی استفاده کنیم، افزود: در آموزه‌های دین ما گفته شده انسان را موعظه کنید با غیر از زبان، که با عمل باید آموزش دهیم.امام جمعه درمیان اظهار کرد: معتمدین و بزرگان جامعه می‌توانند الگو شده و سبک ازدواج آسان را ترویج دهند.

بحث مهریه حضرت زهرا(س) مغفول مانده است

حجت الاسلام حسینی تاکید کرد: اکثر طلاق‌ها مربوط به زوجینی است که مهریه بالایی دارند که باید روحیه سادگی و بی‌آلایشی را در بین نسل جوان ترویج کنیم.وی یادآور شد: یکی از نکات مغفول واقع شده از ازدواج حضرت علی (ع) و زهرا (س) بحث مهریه نقد حضرت زهرا است که مهریه آن حضرت نقدا پرداخت شد. امام جمعه درمیان ادامه داد: در جامعه دنبال مهریه‌های کاذب هستیم و توجیه داریم که کلاس داشته و با آن فخر فروشی می‌کنیم.
حجت الاسلام حسینی با بیان اینکه در بحث عقد بایدچند جزء یعنی زن، شوهر صیغه عقد و مهریه که از ارکان عقد بوده باید موجود باشد، تصریح کرد: مهریه حضرت زهرا (س) هم کم بود و هم نقدا پرداخت شد و اگر این امر در جامعه رواج پیدا کند زن با کوچک‌ترین ناراحتی مهریه خود را به اجرا نگذاشته و حرمت بین زن و مرد شکسته نمی‌شود. وی تاکید کرد: اگر مهریه نقد پرداخت شود زن هیچ ابزاری نداشته تا حرمت شکنی کند و مردم نیز در زمان تعیین مهریه می‌داند که باید پرداخت کرده و کالایی نیست که از زیر آن در برود.امام جمعه درمیان افزود: اگر هزینه تالار و مهمانی و همه هزینه‌های عروسی به عنوان مهریه نقدا پرداخت شود در تداوم خانواده‌ها موثر‌تر خواهد بود.

مانع از شناخت دختر و پسر از هم نشویم

حجت الاسلام حسینی ادامه داد: آشنایی قبل از ازدواج نیز از نکاتی بوده که از ازدواج حضرت علی (ع) و زهرا(س) نادیده گرفته شده و این دو نفر ارتباطی در چارچوب و زیبا داشته و از هم شناخت کسب کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه نباید با نام دین مانع از شناخت دختر و پسر از هم شویم، یادآور شد: بحث رضایت دختر نیز از جمله نکاتی است که در ازدواج حضرت علی (ع) و زهرا (س) بوده که ۱۴۰۰ سال پیش اول شخص عالم و داماد کامل‌ترین انسان و دختر مطیع‌ترین دختر اما پیامبر نظر دختر را جویا شد و تا نظر حضرت زهرا را ندانست هیچ قولی داده نشد. امام جمعه درمیان ادامه داد: ازدواج تجملی، شاخص‌های غیر اخلاقی در انتخاب و عدم شناخت عقلانی زوجین باعث ازدواج نادرست می‌شود و ازدواج نادرست آمار طلاق را بالا می‌برد.

بزرگان و علمای جامعه در بحث ترویج
ازدواج آسان پیش قدم باشند

زهرا توانا، مشاوره خانواده نیز گفت: ترویج ازدواج آسان باید در جامعه رواج پیدا کرده و سعی کنیم ارزش‌هایی فراموش شده را روشن کنیم.وی افزود: بزرگان و علمای جامعه باید در بحث ترویج ازدواج آسان پیش قدم بوده و با برگزاری ازدواج‌های کم هزینه و آسان این امر را در جامعه رونق دهند.این مشاور خانواده تاکید کرد: در زمان عمل مبلغین باید خود نیز الگو باشند تا آسان‌گیری در ازدواج عرف شود.
توانا ادامه داد: همچنین با نکات قابل توجه در خصوص ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) به صورت نوشته‌های درشت در مکان‌های مانند دانشگاه‌ها و مکان‌های حضور خانواده‌های مختلف وجود داشته باشد.
وی تصریح کرد: تلویزیون و رسانه باید ساده زیستی را رواج داده و تقوا، عفت، شوهرداری و فرزندپروری و سیاست فهمی را از زندگی حضرت زهرا (س) استخراج و رواج دهند.
این مشاوره خانواده تاکید کرد: ۷۵ درصد یادگیری افراد از راه بینایی است و زمانی که زندگی‌های ساده و بدون تجمل‌گرایی در رسانه‌ها و تلویزیون بخش شود در ذهن افراد مانده و در جامعه رواج پیدا می‌کند. توانا یادآور شد: ازدواج به‌هنگام، آسان و به دور از هر چشم و هم چشمی و آلودگی به گناه از معیارهایی است که باید به آن توجه شود.

تغییر نگرش‌ها عاملی برای
 تاخیر در ازدواج جوانان

محمدرضا محمدی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه گفت: در مباحث جامعه‌شناسی اگر یک پدیده اجتماعی در جامعه زیاد شود بدنبال آن هستیم تا بدانیم چه عوامل اجتماعی باعث ایجاد این پدیده شده است.
وی با بیان اینکه اعتماد اجتماعی کم شده افزود: با توجه به اینکه اعتماد اجتماعی خانواده‌ها کم شده باید شرایط اجتماعی و ساختار اجتماعی درست شود و در جامعه‌ای که طلاق و آسیب اجتماعی و روابط نامشروع زیاد باشد خانواده‌ها
عکس العمل نشان می‌دهند.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: با توجه به اینکه آزادی زیاد به جوانان داده شده این امر باعث می‌شود اعتماد بین دختر و پسر کم شده و باید شرایط اجتماعی که باعث این مسایل می‌شود را بر طرف تا خود به خود اعتماد اجتماعی بالا رود.
محمدی با اشاره به اینکه چیزهایی از غرب گرفته شده که نباید گرفته می‌شد، ادامه داد: در کشورهایی غربی همه چیز در کنار هم است در غرب وقتی دوستی دختر و پسر وجود دارد افرادی که می‌خواهند با یکدیگر نیز ازدواج کنند این موضوع را قبول کرده اما در ایران دوستی‌های دختر و پسر رواج یافته اما موقع ازدواج به دنبال بهترین و پاک‌ترین فرد می‌گردیم.وی با بیان اینکه جامعه ما در حال توسعه است، تصریح کرد: در جامعه سنتی افراد تحت تاثیر اجتماع هستند اما در جوامع در حال توسعه فردگرایی و سودگرایی جای جامعه سنتی را گرفته و فرد به فکر سودگرایی هستند.
این جامعه‌شناس یادآور شد: نگرش افراد نسبت به ازدواج عوض شده و در ازدواج پرستیژ‌های اجتماعی و تغییر نگرش‌ها باعث تاخیر در ازدواج بین جوانان شده است.
محمدی اظهارکرد: همچنین با افزایش فرزند سالاری دیگر جوانان خانواده‌ها را تحویل نگرفته و تمکین نمی‌کنند.
وی با اشاره به اینکه تلویزیون و رسانه‌ها نیز متاسفانه زندگی قشر طبقه بالا جامعه را نشان می‌دهند، یادآور شد: این زندگی مربوط به ۵ درصد از جامعه است که این امر به عنوان ارزش در جامعه تبیین شده و جوانان تا از نظر مالی به این حد نرسند رغبتی به ازدواج ندارند.
این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: متأسفانه جوانان به سبب ادامه تحصیل از ازدواج امتناع می‌کنند، در حالی که ازدواج و ادامه تحصیل هیچ گونه منافاتی با یکدیگر ندارند.
ساده‌ زیستی باید در تمام شوون زندگی جامعه و بخصوص ازدواج راه یابد، و گرنه قید و بندهای اجتماعی در امر ازدواج که بیشتر نشأت گرفته از فرهنگ غیر اسلامی و یا ساخته و پرداخته ذهن‌های کوتاه مادی و اشرافی است چون غل و زنجیر بر دست و پای جوانان و والدین آن‌ها می‌افتد و هر روز این غل و زنجیر بزرگ‌تر و سنگین‌تر می‌شود، تا جایی که امکان هر نوع حرکت صحیحی را می‌گیرد و حیات جامعه را به سوی نابودی می‌کشاند، و بر فساد و نابسامانی‌های روانی و مشکلات اخلاقی می‌افزاید.


گروه خبری : اخبار گوناگون
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/06/24 -- 17:01:34
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 804

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا