نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
14. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 17

 

 

 

مشاهده کامل خبر
مد گرایی تب امروز جوامع      

* رحیم زاده

روی یکی از مبل ها گوشه پذیرایی نشسته بود و کمی آن طرف تر چند تا از جوانان فامیل هم مشغول خوش و بش بودند. حوصله پدربزرگ سر رفته و منتظر بود تا زودتر شام را بیاورند، در همان حال و هوا به یاد جوانی های خودش رو کرد به چند نوجوان که خاطرات نشاط و شادابی آن روزها را برایش زنده کند.
کمی به رفتار و گفتار آنها دقت کرد، بعد در حالی که لباس های غیرمعمول و موهای عمود بر کله سعید نوه دختری اش، خیلی او را متعجب کرده بود، گفت: سعید بابا! این چه لباسیه؟ تو دیگه 20-19 سالته- موهات چرا رو به هواست! سعید هم از خوش اخلاقی پدربزرگ استفاده (البته سوءاستفاده) کرد و گفت: پدر بزرگ مده!
پدر بزرگ گفت: مد چیه بابا؟! آدم باید  طوری اصلاح کنه  که بهش بیاد. سعید هم شروع کرد به توضیح اینکه مدل موهایش، مدل موهای فلان هنرپیشه هالیوودیه، شلوارش مد فلان سال میلادیه و پیراهنش مارک فلان کارخونه اروپایی  پدر بزرگ اما از حرفهای سعید قانع نشد اما نخواست س بیشتر از این موضوع را جلوی جمع پیگیری کند و فقط سری تکان داد و... شاید شما هم به این موارد برخورد کرده باشید که وقتی به یک جوان به خاطر پوشیدن لباس های غیرمعمول و سر و شکل نامتعارف و ناشایست اعتراض می کنید، عمل خود را با مد و مد روز
بودن توجیه می کنند و عجیب تر اینکه گاهی حتی خانواده ها و والدین این جوانان نیز با چنین توجیهاتی قانع می شوند و دیگر موضوع را پیگیری نمی کنند.

گشتی در شهر و مشاهده رواج مدهای عجیب و غریب

اگر این روزها به خیابان های شهر قدم بزنید می بینیم که اکثر نوجوانان و جوانان به دنبال مدهای عجیب و غریبی هستند که ریشه در فرهنگ غرب دارد و با جامعه اسلامی تطابقی ندارد. جوانانی با موهایی روغن زده،لباسهایی با  مارک های عجیب و غریب غربی، شلوار لی چاک چاک و عینکی بزرگ تر از صورت به چشم، در خیابان راه می رود. از اینکه مورد توجه رهگذران قرار گرفته خوشحال است اما اگر کسی به او اعتراض کند که این چه نوع پوششی است می گوید که مد است. 
نوجوانی که ۱۵- ۱۶ سالی بیشتر ندارد قبل از بیرون رفتن نیم ساعتی را جلوی آینه مشغول آرایش موها و اصلاح صورتش است، از اتوی مو گرفته تا مدل های عجیب و غریب برای اصلاح صورتش.
پدرش با عصبانیت می گوید: این رفتارها را دخترها هم نمی کنند چه برسد به تو. آبرویم را پیش همسایه ها و فامیل برده ای. اما کو گوش شنوا. تازه برای خرید مدل جدید لباسش هم از پدر پول می خواهد.

مد چیزی جدا از سلیقه فردی افراد نیست!

عالیه دختر نوجوانی است که با ظاهری عجیب و غریب در بازار بیرجند درحال خرید است. وی درباره نحوه لباس پوشیدن نسل جدید می گوید: مد چیزی جدا از سلیقه فردی افراد نیست و هرکس به تناسب سلیقه خود از نوعی تیپ و ظاهر خوشش می آید. وی ادامه می دهد: با پیشرفت تکنولوژی و افزایش امکانات ارتباطی بالتبع سلیقه های افراد هم فرق کرده و به روز می شود ....

عرضه و فروش انواع مدها جوانان را مدگرا می کند

حسن 20ساله با مدل مویی خاص معتقد است: جوانان امروزی باید متناسب جامعه و فضای روز جامعه پیش برود و اگر غیر از این باشد در مقابل دوستانش امل معرفی
می شوند. وی مد را جزو لاینفک جوامع دانسته و می گوید:تنها جوانان نیستند که به دنبال مد هستند. وقتی افراد برای خرید لباس به هر فروشگاهی مراجعه می کنند رواج انواع و اقسام مدل های روز باعث اشتیاق هر چه بیشتر جوانان برای استفاده از پوشش نو و جدید می شود.

امروزه دیگر این شکل و ظاهر چیزی طبیعی است

 پسر دیگری  نیز در حالی که با  ظاهری زنانه در شهر حاضر شده می گوید: امروزه دیگر این شکل و ظاهر چیزی طبیعی است و نه تنها جوانان که می توان گفت مد و مدگرایی در میان همه اقشار جامعه فرا گیر شده است.
مادری 52 ساله در حالی که به شدت از نحوه لباس پوشیدن و رفتار نسل جوان ناراضی است در گفتگو با آوا می گوید: فرزندم بیش از حد به مد اهمیت می دهد. لباس هایی می پوشد که در شأن خانواده ما نیست. مدل موهایش را هم عجیب و غریب می کند. باید در برابر این کارهای او، چگونه رفتار کنم؟

ذائقه جوانان ما فرق کرده...

حسینی فرهنگی  نیز در حالی که اشاعه فرهنگ غربی و مدگرایی در میان جوانان را از مهمترین و اصلی ترین دستاوردهای ماهواره ها می داند، می گوید:  متأسفانه با وجود همه سرسختی من و همسرم درباره نحوه لباس پوشیدن فرزندانم، آنها شدیداً تابع مد بوده و به دلایل مختلف با  ظاهری  دور از شأن و شخصیت یک جوان ایرانی در میان عموم حاضر می شوند.
وی سری از روی حسرت تکان می دهد و می گوید: ذائقه جوانان ما فرق کرده و گویاکاری هم از دست ما بر نمی آید!؟؟ الگوها و مدهای نامتعارف پوشش و رفتاری که متأسفانه توسط بخشی از جامعه به ویژه نسل جوان پذیرفته می شود و نمود آن را در جامعه بسیار شاهدیم نتیجه چیزی جز بحران هویت نیست.
بحران از نوعی دیگر که خود زمینه ساز بسیاری از آسیب هاست چراکه به دنبال آن فاصله گرفتن از ارزش ها و باورهای اسلامی و ایرانی رخ می دهد و همین   مساله به بیگانگی  ازفرهنگ خودی می انجامد که خود سرآغاز بروز بسیاری از معضلات است.
یکی از معضلات امروز جوامع بشری، بحث مد و مدگرایی و تطبیق دادن خود با شرایط هر روزه مدل لباس، آرایش موی سر و نوع پوشش است که متأسفانه در جامعه خودمان نیز با مصادیق زیادی از این پدیده روبرو هستیم.

جوانان به دلیل داشتن روحیه تأثیرپذیر آمادگی بیشتری برای پدیده‌های نو دارند

سلطانی کارشناس و مشاور خانواده مد را اشاعه سریع کالا یا گرایش یک رفتار در میان افراد جامعه دانسته که به دلیل رابطه مستقیمی ‌که با حس تنوع‌طلبی دارد، بین نوجوانان و جوانان بیشتر دیده می‌شود. وی ادامه می دهد: نوع‌طلبی و نوگرایی از خصایص انسان است و همیشه او را به سمت تجربه یک زندگی بهتر سوق می‌دهد و این نیاز از تغییرات اساسی دوران بلوغ و نوجوانی است که به شکل‌های مختلف در نوع رفتار، صحبت کردن و پوشش دیده می‌شود. به اعتقاد وی یکی از دلایل گرایش جوانان به مد به خاطر مورد توجه قرار گرفتن و پاسخگویی به نیازهای روانی آنها است و جوانان به دلیل داشتن روحیه تأثیرپذیر آمادگی بیشتری برای پدیده‌های نو دارند.

مدگرایی افراطی می‌تواند موجب آسیب اجتماعی و فرهنگی شود

سلطانی  ادامه می دهد: مدگرایی افراطی می‌تواند موجب از بین رفتن قدرت تعقل، ابتکار و تصمیم‌گیری در افراد و همچنین موجب آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی شود.
 به گفته وی  مد یک رفتار اجتماعی است که به یک باره به تغییر سلیقه ناگهانی در افراد منجر می‌شود که ممکن است با فرهنگ و رسوم خانواده و جامعه‌ای که افراد بر حسب سابقه و قدمت از آن پیروی می کنند، تناقض داشته باشد. سلطانی مدگرایی را راهی برای رسیدن به آرامش ظاهری دانسته و ادامه می دهد: طرد شدن یا مورد پذیرش قرار نگرفتن فرد از سوی خانواده، انطباق نداشتن نظام ارزشی خانواده با نظام فرهنگی جامعه و پاسخگو نبودن خانواده به نیازهای فرزندان، از دلایل گسترش مدگرایی در بین جوانان است.

رواج مدگرایی در میان همه طبقه های سنی و اجتماعی


 وی ادامه می دهد: مد به خودی خود ناپسند نیست و عجیب و غریب هم نیست، بلکه نوعی الگوی سلیقه ای فرهنگی یا اجتماعی است.
علاقه مندان به آن نیز گروه های سنی ویژه ای نیستند بلکه با شدت و ضعف، در میان همه طبقه های سنی و اجتماعی دیده می شوند و در این میان نوجوانان و جوانان به دلیل شرایط سنی، کنجکاوی و روحیه تنوع طلبی بیش از دیگر گروه های اجتماعی، مجذوب جاذبه های مد می شوند.

برخوردهای منفی و فیزیکی والدین با این پدیده نیز کارساز نیست

این مشاور خانواده می گوید: مد هر چه باشد، خوب یا بد، اخلاقی یا غیر اخلاقی، ارزشی یا غیر ارزشی، نکته مهم شیوه برخورد با آن است. در تأیید یا رد آن نباید افراطی یا احساسی برخورد کرد. به ویژه رد یا مخالفت با آن بدون طرح پیشنهاد مناسب و اجرایی و متناسب با علایق و سلایق نسل جوان و نوجوان نه تنها موفقیتی در پی نخواهد داشت، بلکه خود مشکل ساز خواهد شد.
سلطانی خاطرشان می کند: بی شک برخوردهای منفی و فیزیکی والدین با این پدیده نیز کارساز نخواهد بود و با گذشت زمان، به مشکلات در این زمینه و مخالفت با خانواده منجر خواهد شد. با توجه به پیامدهای گوناگون مدگرایی منفی، برای کاهش پیامدهای ناگوار آن در جامعه، باید به دنبال راهکارهایی برای تعدیل آن بود. به یقین در این میان نقش فرد مدگرا و خانواده از همه بیشتر است.

برنامه ریزی مناسب برای اوقات فراغت

 سلطانی ادامه می دهد: از جمله عواملی که جوانان و نوجوانان را به مدگرایی منفی یا پوچی و بیهودگی دچار می کند، بی برنامگی و بیکاری است.
بنابراین پدر و مادرها باید با برنامه ریزی مناسب برنامه های جذابی برای اوقات فراغت نسل جوان تدارک ببینند و همچنین جوانان و نوجوانان نیز باید برای اوقات فراغت خود در زمینه های علمی، هنری، ورزشی و تفریحی برنامه ریزی سودمندی داشته باشند تا وقت ارزشمند خود را برای کارهای غیر ضروری مانند خودنمایی و جلوه گری یا پیروی از گروه های پوچ و بیهوده صرف نکنند.
به هر حال  مد و مدگرایی  پدیده ایست  که در اشکال گوناگون در جامعه رخ داده و همان‌گونه که اشاره شد برخی از جوانان به آن دچارند.
حال چه خوب است دست‌اندرکاران امر در کنار فعالیت‌های فرهنگی برای جوانان جهت ارائه الگوهای مناسب ایرانی و اسلامی بر تولیدکنندگان لباس‌های گوناگون هم نظارت کافی را داشته باشند تا هر روز شاهد آن نباشیم که لباس‌های مد غربی با مارک‌ها و علامت‌های گاه معنی‌دار و معاند با اسلام و ایران در پشت ویترین مغازه‌ها صف کشیده باشند.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/06/28 -- 20:43:13
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 847

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا