نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
14. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 17

 

 

 

مشاهده کامل خبر
اجرای طرح مشارکتی سه استان شرق کشور برای حل بحران آب      

حسین زاده- من در هیچ استانی این حرف را نزده ام اما در خراسان جنوبی می گویم که این استان مشکلات جدی دارد و احساس می کنم از منطقه محروم خراسان بزرگ جدا شده و حق این است که به این استان به صورت ویژه کمک کنیم. معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای اداری استان ضمن بیان این مطلب و با ذکر این نکته که زیرساخت های اکثر استان ها تکمیل است و وضع خوبی دارد اما زیرساخت های خراسان جنوبی تکمیل نیست، گفت: البته این استان پتانسیل بی نظیری هم دارد و به عنوان مثال در شهرستان طبس معادن ذغال سنگ وجود دارد. جهانگیری درباره پروژه اتصال استان به راه آهن سراسری هم گفت: من نمی دانم چرا کشورهای چین و هند تصور کرده اند که ما در اجرای پروژه راه آهن چابهار– زاهدان– بیرجند– مشهد جدی نیستم. من همین جا به دوستان چینی و هندی می گویم که اگر می خواهند با ایران کار کنند به طور جدی در پروژه راه آهن چابهار– مشهد پای کار بیایند زیرا وقتی پروژه ای در بودجه ردیف اعتباری می گیرد دیگر وزیر هم نمی تواند در آن خللی ایجاد کند.

مدیران از حالت سستی و تنبلی بیرون آمده و برای رفع مسائل راهکار عملی ارائه دهند

جهانگیری با اشاره به اینکه پروژه قطعی شده و به طور حتم اجرایی می شود، اظهار کرد: ما به هر میزان که این پروژه اعتبار نیاز داشته باشد کمک می کنیم البته اگر با فاینانس اجرایی شود، بهتر است. با این حال به مردم و مسئولان خراسان جنوبی هم می گویم که راه آهن چابهار– مشهد که از بیرجند عبور می کند جزو اولویت های دولت است و به طور حتم این پروژه را اجرا می کنیم.وی با ذکر این نکته که برای مسأله آب هم حتماً باید فکری بکنیم، افزود: تمامی مسائل مطرح شده در این جلسه را پیگیری و اجرایی خواهیم کرد و انتقال آب هم در اولویت برنامه های وزارت نیرو است. وی به پیگیری مباحث به بودجه سال 95 به عنوان اولین بودجه پس از تحریم ها اشاره کرد و گفت: امسال خیلی بتوانیم از فروش نفت درآمد کسب کنیم 20 میلیارد دلار است که با این رقم نمی توان  کشور را اداره کرد و لذا مدیران باید از حالت سستی و تنبلی بیرون آمده و برای رفع مسائل راهکار عملی ارائه دهند.

سؤالی که در برنامه ششم باید به آن پاسخ داده شود: چگونگی ماندگاری جمعیت ساکن در شرق کشور

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه استان ها باید در برنامه ششم توسعه نقش ایفا کنند زیرا این برنامه یک برنامه مسأله محور است، اظهار کرد: آب، محیط زیست، ریزگردها، صندوق های بازنشستگی و ... جزو کلیدی ترین مسائل برنامه ششم خواهد بود. شرق کشور هم موضوعی مهم در برنامه ششم است و در برنامه ششم باید به این سؤال که مردم چطور باید در شرق کشور ماندگار شوند، پاسخ داده شود و مسئولان خراسان جنوبی هم باید پاسخ روشنی برای این سؤال داشته باشند و راهکارها را به مرکز ارائه دهند. وی با اشاره به اینکه ثبات اقتصادی به کشور بازگشته است، گفت: حدود 12 سال بر سر موضوع چالش هسته ای با چند کشور دنیا درگیر بودیم و باعث افتخار است که از این چالش و گفتگوی کم سابقه بین المللی با سربلندی بیرون آمدیم و به همه خواسته های خود رسیدیم. تصور ما این است که یکی از دستاوردهای مذاکرات این بود که ملت ایران برای پیچیده ترین مسایل دنیا راهکار گذاشت. به گفته جهانگیری سیاست ما قبل و بعد از تحریم ها اقتصاد مقاومتی بوده و هست و تغییری در این سیاست به وجود نخواهد آمد. البته اقتصاد مقاومتی مشارکت آحاد مردم را می طلبد. وی با ذکر این نکته که قانونگرایی مسأله اصلی در این دولت خواهد بود، گفت: باید زمینه مشارکت سیاسی مردم را در تمامی عرصه ها و از جمله در انتخابات فراهم کنیم.

برای اجرای پروژه راه آهن از محل اعتبارات عمرانی و فاینانس کمک خواهد شد

وزیر راه و شهرسازی نیز در این جلسه با بیان اینکه مطالعه فاز یک اتصال خط آهن کال شور به سمت بیرجند و زاهدان انجام شده، گفت: مطالعات فاز 2 هم صورت می گیرد و از محل اعتبارات عمرانی فاینانس به اجرای این پروژه کمک خواهد شد. ما تحقق وعده رئیس جمهوری در این باره را بلافاصله شروع کردیم اما به هرحال قیمت این پروژه حداقل 2/1 میلیارد دلار و اجرای آن نیازمند مطالعه دقیق است و می توان این پروژه را به سمت افغانستان و پاکستان ادامه داد و از چینی ها تحت عنوان احیای جاده ابریشم کمک گرفت. به گفته آخوندی در حال حاضر برای بیرجند یک قطعه 23 کیلومتری را به عنوان خط اجرایی آماده کرده ایم که اعتبار زیرسازی آن 365 میلیارد ریال می باشد و از فرودگاه بیرجند شروع و به سمت قاین ادامه می یابد. آخوندی به افتتاح حدود 60 کیلومتر باند دوم در استان اشاره کرد و افزود: احداث باند دوم محور بسیار مهم یعنی بیرجند- قاین و قاین- گناباد را در قالب سه نقطه در دست اجرا داریم. محور دیگر دیهوک- طبس به طول بیش از 200 کیلومتر می باشد. وی با اشاره به مشکل کمبود هواپیما، اظهار امیدواری کرد: این مشکل پس از لغو تحریم ها رفع شود.

شیرین سازی و انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی در دستور کار وزارت نیرو

وزیر نیرو نیز از کاهش 91 درصدی نزولات آسمانی در استان خبر داد و گفت: مطالعاتی درباره آب های ژرف در عمق بیش از 1000 متر در حال انجام است که کوتاه مدت نیست اما با توجه به اهمیت موضوع برای استان با جدیت آن را دنبال می کنیم و اخیراً هم روند کار سرعت گرفت. چیت چیان با اشاره به اینکه برای بلند مدت موضوع شیرین سازی آب دریای عمان و انتقال آن از سواحل جنوبی کشور به استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی در دست اجرا داریم، اظهار کرد: علاوه بر این مقرر شده مطالعات طرح دیگری با مشارکت سه استان مذکور انجام شود که سیمای این طرح را نیز تا مهرماه مشخص خواهیم کرد تا با مشارکت سه استان اجرایی شود. وی به اجرای 4 طرح فاضلاب در شهرهای بیرجند، قاین، فردوس و سربیشه اشاره کرد و گفت: تصفیه خانه آب بیرجند نیز امروز با حضور دکتر جهانگیری افتتاح شد و آب این شهر که به شدت به فلزات سنگین آلوده بود از این پس به صورت مطمئن و سالم در اختیار شهروندان قرار می گیرد. وزیر نیرو شرایط روستاهای استان را بسیار سخت ذکر کرد و با بیان اینکه طرح دیگری را برای 64 مجتمع آبرسانی روستایی در دست اقدام داریم، اظهار کرد: خواهش ما این است که 500 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی در اختیار قرار گیرد و متعهد می شویم که بیشترین خدمات را به روستائیان عزیز ارائه کنیم. وی ظرفیت نیروگاه های برق استان را 780 مگاوات عنوان کرد و افزود: پیک نیاز مصرف برق استان فقط 270 مگاوات است. چیت چیان اظهار امیدواری کرد: در بحث آب استان هم اقدامات مؤثری انجام شود.

درخواست وزیر کشاورزی برای استمهال بازپرداخت تسهیلات بانکی کشاورزان

وزیر جهاد کشاورزی از زرشک و زعفران به عنوان دو محصول مهم استان نام برد و گفت: امیدوار هستیم با ساماندهی بسته بندی و عرضه این محصولات به بازار جهانی در راستای اشتغالزایی در استان گام برداریم.
حجتی بر ضرورت بهره وری هر چه بیشتر از منابع آب  موجود در استان أکید کرد و ایجاد صنایع کوچک را با اهمیت دانست و گفت: 7 شرکت سهامی زراعی در خراسان جنوبی فعال است و در سایر استان های کشور به این اندازه شرکت سهامی زراعی فعال نداریم.
وزیر کشاورزی در پایان خطاب به معاون اول رئیس جمهور گفت: خواهشمندیم بند دال تبصره 11 را در بحث استمهال بازپرداخت تسهیلات به کشاورزان را دریابید.

مطالعه کانون گرد و غبار در استان در دست انجام است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور هم با اشاره به تنوع بی نظیر گونه های گیاهی و جانوری در خراسان جنوبی و ضرورت برنامه ریزی برای این ظرفیت، گفت: مطالعه کانون های گرد و غبار در استان در دست انجام است و پس از شناسایی این کانون ها، ستاد مقابله با گرد و غبار تشکیل و برنامه ریزی لازم برای رفع مشکل انجام خواهد شد. خانم ابتکار اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی دشوار در استان باید مطالعات جدی برای آب و خاک در خراسان جنوبی داشته باشیم.

مطالبات استان از زبان استاندار

استاندار خراسان جنوبی نیز در ابتدای جلسه شورای اداری با بیان اینکه گام های ارزنده ای در دولت برای خراسان  جنوبی برداشته شده است، گفت: اتصال استان به راه آهن، رسیدگی به وضع راه های مواصلاتی به ویژه احداث باندهای دوم، توجه به بازارچه های مرزی در بحث صادرات و واردات، تأمین آب شرب و آب مورد نیاز کشاورزی و صنعت، اشتغالزایی به ویژه برای روستائیان و مرزنشینان و افراد تحصیلکرده، توجه به معیشت مردم به ویژه روستائیان، صدور مجوز به کارگیری نیرو برای 42 پست سازمانی بلاتصدی و توجه به توسعه صنعت گردشگری از جمله نیازهای خراسان جنوبی است.
خدمتگزار با اشاره به اینکه معدل بارندگی سالانه در کشور 250 میلیمتر و در استان 103 میلیمتر است، اظهار کرد: اگر 100 درصد اعتبارات جاری استان تخصیص داده شود باز هم با 30 درصد کمبود اعتبار روبرو خواهیم بود.

به ازای مهاجرت هر مرزنشین باید یک سرباز در مرز مستقر شود

قائم مقام نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بیرجند هم با اشاره به اینکه خراسان جنوبی به لحاظ درآمدی در ردیف آخرین استان های کشور قرار دارد اما در بحث ایثار و از خود گذشتگی اول است، گفت: متأسفانه انتظاراتی که در استان از دولت تدبیر و امید می رفت، محقق نشده است. حجت الاسلام رضایی ضرورت توجه ویژه به استان مرزی خراسان جنوبی برای جلوگیری از مهاجرت ها را یادآور شد و با بیان اینکه به ازای مهاجرت هر مرزنشین باید یک سرباز در مرز مستقر شود، افزود: معادن و محصولات استان خام فروشی می شود و روستاهای ما به لحاظ تأمین آب مشکلات عدیده ای دارند. مصلای بیرجند در حد یک خرابه است و شما باید به گونه ای عمل کنید که وقتی استان را ترک کردید مردم احساس کنند حرکتی مدیرانه در استان انجام شده است. وی خطاب به جهانگیری گفت: اگر نمی خواهید پروژه راه آهن را کلنگ زنی کنید حداقل پول شروع این پروژه را بدهید.

خراسان جنوبی اول  کشور از حیث اجرای طرح های روستایی

مسئول پیگیری امور روستایی و مناطق محروم دفتر رئیس جمهور در این جلسه با بیان اینکه عدم توجه به روستاها باعث مهاجرت روستائیان شده، اظهار کرد: در سال 65، 71 درصد جمعیت کشور را روستائیان تشکیل می دادند و در حال حاضر 43 درصد جمعیت روستایی هستند. رضوی با اشاره به اینکه 8 واحد فرآوری زرشک در استان فعال است، گفت: 23 طرح روستایی را در خراسان جنوبی در دستور کار داریم که این استان از این حیث رتبه اول کشور را دارد.
احتشام رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی  بیرجند نیز تولید و تولید محوری را مهمترین نیاز استان ذکر کرد و استمهال بازپرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی و تولیدی زیان ده، کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی، ایجاد چند صنعت بزرگ در استان، تقویت زیرساخت های گمرک ماهیرود و رسیدگی به وضع محور ترانزیتی این گذر مرزی، توجه به محصولات ویژه کشاورزی استان و ... را خواستار شد.

مطالعات مردمی از زبان نمایندگان استان

سه تن از نمایندگان استان نیز به بیان برخی مطالبات مردم خراسان جنوبی پرداختند.
حجت الاسلام عبادی نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف به مشکل جدی ریزگردها، سرمایه در گردش صنایع، رفع موانع اجرای پروژه راه آهن، اشتغالزایی به ویژه در روستاها، تدبیر برای رفع مشکل روستاهای فاقد آب، تسریع در اجرای باندهای دوم، رفع بحران آب، رفع مشکل مؤسسه میزان، رفع تبعیض در تخصیص اعتبارات به استان ها و نگاه ویژه به استان خراسان جنوبی، گسترش آموزش عالی و حوزه های علمیه و اجرایی شدن مصوبات سفر رئیس جمهور دولت اشاره کرد و خواستار رفع این مسایل شد.
هروی نماینده شهرستان های قاینات و زیرکوه بر ضرورت پیگیری بحران آب و اجرای مطالعات انتقال آب به استان، انجام مطالعات مجتمع های آبرسانی از جمله آهنگران، تسریع در اجرای پروژه راه آهن، تکمیل باندهای دوم به ویژه در محور بیرجند- قاین، پیگیری روکش آسفالت جاده های استان، تقویت مرز و بازارچه ها و گمرک مرزی به ویژه در بازارچه یزدان، رفع مشکل بلاتصدی بودن نیمی از پست های سازمانی استان، اشتغالزایی، افزایش تسهیلات و اعتبارت بخش کشاورزی، توجه ویژه به ظرفیت های طبیعی بکر و دست نخورده استان، توجه و کمک ویژه به بنیه زیرساختی محصولات زعفران و زرشک و عناب، احداث مجموعه های ورزشی و پیگیری جدی برای به بهره برداری رساندن پروژه فولاد قاینات تا پایان سال جاری تأکید کرد.
عبدا... زاده نماینده مردم شهرستان های فردوس، طبس، سرایان و بشرویه نیز لزوم توجه جدی به مشکل بی آبی در استان و آبرسانی به روستاها، توجه ویژه به پروژه بزرگ اولین نیروگاه حرارتی زغال سنگ کشور در طبس، نگاه ویژه به کشاورزی استان و استمهال بازپرداخت تسهیلات اعطا شده به کشاورزان، توجه بیشتر به پتانسیل معدنی استان و تأمین زیرساخت های آب و برق معادن خراسان جنوبی، افزایش پروازها به ویژه در طبس، ایجاد بندر خشک در طبس با وجود امتیاز راه آهن، توجه به بخش درمان و پیگیری برای به کارگیری نیروی انسانی بیمارستان های احداث شده را یادآور شد.
 


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/06/29 -- 20:47:13
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 928

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا