نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 3 اسفند 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
27. جمادي‌الثاني 1441
2020 Feb 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
خطر کشتار غیرقانونی دام خارج از کشتارگاه جدی است      

تشکیل کمیته ارتقای کیفیت شیر خام در استان
خطر کشتار غیرقانونی دام خارج از کشتارگاه جدی است

حسین زاده- طرح تشدید نظارت بهداشتی و اقدامات کنترلی با هدف جلوگیری از بروز و ظهور بیماری های نوپدید که طی چند سال گریبانگیر پنج قاره جهان بوده، در عید قربان همزمان با سراسر کشور در سطح استان خراسان جنوبی به اجرا در می آید.

نگرانی از شیوع بیماری مهلک تب کریمه کنگو با رواج کشتار غیرقانونی دام درخارج از کشتارگاه

مدیرکل دامپزشکی استان روز گذشته در نشست خبری خود در آستانه عید قربان و هفته دامپزشکی با اعلام این خبر، به بیماری معروف، خطرناک و مهلک تب کنگو اشاره کرد و گفت: تب کریمه کنگو در سال گذشته تمامی استان های کشور را آلوده کرده بود و سازمان دامپزشکی با تمهیدات خود این بیماری را تحت کنترل قرار داده اما در صورت ترویج ذبح و کشتار غیرقانونی دام در منازل و خارج از کشتارگاه ها باید نگران خطر شیوع این بیماری باشیم. رفیعی پور از آموزش و فرهنگسازی و راه اندازی کشتارگاه های بهداشتی و صنعت دام به عنوان اقدامات پیشگیرانه شیوع بیماری های مشترک انسان و دام نام برد و اظهار کرد: در طرح تشدید نظارت بهداشتی و اقدامات کنترلی، معاینه دام قبل از کشتار، بازدید و نظارت حین کشتار و نظارت و بازرسی بعد از کشتار به انجام می رسد و این اقدامات که با هدف احراز سلامت گوشت صورت می گیرد در حقیقت تکمیل کننده کار حسنه قربانی کردن توسط مردم عزیز که بر اساس نیت های پاکشان انجام می شود، می باشد و دامپزشکی مکمل این چرخه برای عرضه گوشت سالم و مطمئن به مردم است. وی با اشاره به اینکه عید قربان بهانه ای برای متوجه ساختن مردم به برخی مسایل پیرامون آنهاست، افزود: ما به دنبال ایجاد زنجیره ردیابی بهداشتی برای دام ها هستیم که از مزرعه و دامداری شروع و تا مرحله حمل و نقل بهداشتی و مطمئن، عرضه در میدان دام، کشتار در کشتارگاه ها و تبدیل به گوشت سالم ادامه می یابد و به مراکز نگهداری و عرضه دام برای مصرف ختم می شود.

امکان قضاوت شرعی و بهداشتی در کشتار دام برای مردم وجود ندارد

به گفته رفیعی پور در روز عید قربان در صورت لزوم و اضطرار قربانگاه های محصور و خاص تحت نظارت بهداشتی و شرعی در چند نقطه ایجاد خواهیم کرد و همکاران ما از 7 صبح تا 13 در مکان های ثابت و سیار از جمله میدان دام، کشتارگاه و امامزاده ها و مزارها حضور خواهند داشت. در سایر ایام سال نیز در چند نوبت از این مراکز سرکشی می شود. وی از فعال شدن 24 اکیپ ثابت  و 27 اکیپ سیار موتوری و خودرویی متشکل از 26 نفر دامپزشک فعال، 52 نفر بازرس بهداشتی گوشت و 11 نفر روحانی ناظر ذبح در استان در روز عید قربان خبر داد و گفت: در روز عید قربان تمامی فعالیت های دامپزشکی به حفظ سلامت عمومی متمرکز می شود و برای این فعالیت ها در یک ماه گذشته برنامه ریزی های فشرده ای صورت گرفته که امیدواریم به نظارتی فراگیر و مؤثر در استان و خدمت رسانی بهتر به مردم نسبت به سال گذشته منجر شود. البته امسال پیش بینی کشتار سه برابری دام را در استان داریم که نشان از حجم بالای کار همکاران ما دارد.

شعار پیشگیری بهتر از درمان است جز با توجه ویژه به دامپزشکی محقق نمی شود

مدیرکل دامپزشکی استان با اشاره به اینکه شعار پیشگیری بهتر از درمان است جز با توجه ویژه به دامپزشکی محقق نمی شود، اظهار کرد: در کشتار دام امکان قضاوت شرعی و بهداشتی برای مردم وجود ندارد و حضور دامپزشکان با تجهیزات کامل برای معاینه دام ضروری است.
سلامت ظاهری دام، خریدار را مجاب به خرید می کند اما بیماری های مهلکی چون تب کنگو هیچ علایمی ندارد و چنانچه مجهز به امکانات نباشیم به ویروس این بیماری کشنده مبتلا می شویم و لذا اگر دام از مسیر قانونی خریداری و در محل کشتارگاه ذبح نشود باید انتظار ابتلا به بیماری های مهلک و انگلی را داشته باشیم.

کاهش 50 درصدی ابتلای دام ها  به بیماری های معروف در استان

رفیعی پور با بیان اینکه اعضای خانواده و رفتگران شهرداری اولین گروه های در معرض خطر بیماری در ذبح خانگی و خارج از کشتارگاه دام هستند، افزود: بر اساس ارزیابی یکسال گذشته درباره بیماری های مشترک بین انسان و دام، با تلاش شبانه روزی همکاران در استان کاهش بیش از 50 درصدی ابتلای دام ها به بیماری های معروفی چون تب برفکی و ... را داشته ایم.
به طوری که سال قبل در همین روزها اعلام شد استان 3 برابر میانگین کشوری آمار ابتلا به بیماری تب مالت را دارد که با اقدامات صورت گرفته به ویژه در حوزه آموزش و فرهنگسازی طی 6 ماه گذشته کاهش 65 درصدی ابتلای انسانی به تب مالت را در استان داشته ایم و امیدواریم که طی یکی دو سال آینده این رقم را به نرم جهانی برسانیم.
رفیعی پور به آمار تولیدات محصولات دام و طیور در استان اشاره کرد و گفت: طی 6 ماه گذشته 14 میلیون جوجه ریزی و نزدیک به 26 میلیون کیلوگرم محصول تولیدی مرغ کشتار شده در استان داشتیم. در همین مدت 40 هزار راس دام ذبح شده، بیش از 108 تن عسل تولید شده و آبزیان تولیدی هم حدود 200 تن بوده اند که با توجه به این تولید، می توان دریافت که حجم کارهای نظارتی دامپزشکی تا چه حد گسترده است. علاوه بر این تب مالت نیز کاهش داشته و شیر خام با تولید روزانه 200 تن در استان به سمت سلامت سازی رفته است.

طرح ردیابی تولید سالم گوشت مرغ از مزرعه تا سفره

رفیعی پور از انعقاد موافقت نامه بین سازمان دامپزشکی، سازمان راهداری و پایانه های حمل و نقل و وزارت اطلاعات خبر داد که بر اساس آن همه محصولات و نهاده های دامی با کد رهگیری جابه جا می شوند و از آذرماه هیچ مزرعه و دامداری، کامیون، سردخانه و انبار نگهداری نهاده های دامی بدون مجوز اجازه فعالیت نخواهند داشت. به گفته وی در راستای اجرای طرح ردیابی تولید سالم گوشت مرغ از مزرعه تا خانه تا آخر مهرماه بر روی بسته بندی ها کد رهگیری و شماره تماس قید می شود که چنانچه شهروندان این کد رهگیری را به شماره قید شده ارسال کنند از روند تولید محصول مطلع و از سلامت آن در چرخه تولید از مزرعه تا سفره اطمینان حاصل خواهند کرد.

12 کشتارگاه دامی استان نیمه صنعتی یا بهداشتی هستند

مدیر کل دامپزشکی استان با بیان اینکه سازمان دامپزشکی برای سیستم پایش مواد غذایی اهمیت فوق العاده ای قایل است، گفت: از این پس این سیستم که مکمل تلاش و اقدامات دامپزشکی است در زمان های نامشخص مأموران را برای نمونه برداری به واحدهای دامی مختلف می فرستد و این نمونه ها برای پایش و بررسی به سیستم پایش در تهران ارسال می شود و این پایش ها برای تمامی فرآرده های خام دامی انجام خواهد شد. وی با اشاره به اینکه تمامی 12 کشتارگاه استان نیمه صنعتی یا بهداشتی هستند، اظهار کرد: کشتارگاه طیور استان نیز 100 درصد مکانیزه و بهداشتی است.
وی شعار هفته دامپزشکی را «سلامت غذا از مزرعه تا سفره» ذکر کرد و گفت: این هفته از هشتم مهرماه آغاز می شود و روز اول تحت عنوان آموزش و تحقیقات دام، روز دوم با عنوان کارآفرینی و اشتغال پایدار، روز سوم با نام ارائه خدمات دامپزشکی و استقرار عدالت و سلامت در مناطق روستایی و عشایری، روز چهارم با عنوان تضمین بهداشت و سلامت خوراک دام، روز پنجم تحت عنوان تضمین کیفیت و اثربخشی دارو و مواد بیولوژی، روز ششم با نام تضمین بهداشت و سلامت دام و روز هفتم روز ملی دامپزشکی تحت عنوان سلامت غذا از مزرعه تا سفره نامگذاری شده است.

تشکیل کمیته ساماندهی بهداشتی امور کشتارگاه ها و کمیته ارتقای کیفیت شیرخام

رفیعی پور از افتتاح کلینیک و آزمایشگاه دامپزشکی بشرویه در هفته دامپزشکی خبر داد و اظهارکرد: پیگیر تشکیل دو کمیته مهم به دبیری دامپزشکی و ریاست معاونین استانداری هستیم. یکی از این کمیته ها کمیته تخصصی ساماندهی بهداشتی امور کشتارگاه ها و دیگری کمیته ارتقای کیفیت شیر خام (که اولین جلسه آن در هفته دامپزشکی برگزار خواهد شد) می باشد که امیدواریم خیر و برکت آن به مردم و اقتصاد استان برسد. وی گفت: همزمان با این نشست خبری، جلسه هماهنگی ناظران شرعی با حضور نماینده ولی فقیه در سازمان دامپزشکی و 11 ناظر در شهرستان طبس برگزار می شود.

پرسنل دامپزشکی خود را در معرض خطر بیماری قرار می دهند تا دیگران سالم بمانند

مسئول نظام دامپزشکی استان نیز در این جلسه کاهش خطر بیماری های خطرناکی چون تب مالت را مرهون ایثار و تلاش پرسنل دامپزشکی دانست و گفت: آنها خود را در معرض بیماری قرار می دهند تا دیگران سالم بمانند.
کمیلی با بیان اینکه بیماری «کیست هیداتیک» فقط با اعمال کنترل بهداشتی و نظارت توسط دامپزشک بعد از کشتار قابل تشخیص است، اظهار امیدواری کرد: زمان فرهنگسازی برای هدایت مردم به طی روال بهداشتی کشتار دام با کمک آحاد مردم کوتاهتر شود.
وی از انجام تبلیغات محیطی برای فعالیت های دامپزشکی، برگزاری دوره های آموزشی و کارگاه های استانی و شهرستانی، دیدار با مقامات استان، برگزاری همایش نکوداشت روز ملی دامپزشکی، برگزاری جشن خانوادگی دامپزشکی، تجلیل از دامپزشکان و بازنشستگان و تولید کنندگان دام و طیور، برگزاری مسابقات ورزشی و هنری و غبارروبی مزار شهدا و دیدار با خانواده های معزز شاهد سازمان دامپزشکی به عنوان اهم برنامه های هفته دامپزشکی در استان خراسان جنوبی نام برد.
 


گروه خبری : اخبار استان
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/06/30 -- 20:22:27
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 778

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا