نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 2 ارديبهشت 1397
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
06. شعبان 1439
2018 Apr 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
نگاه اقتصادی به استان اشتباه است      

نگاه اقتصادی به استان اشتباه است
 ملایی- ششمین جلسه شواری حفاظت منابع آب استان با حضور رضایی نماینده وزارت نیرو با موضوع فرو نشست دشت های سرایان و فردوس، طرح مطالعاتی قنات ها و به روز رسانی سند ملی آب استان برگزار شد که در این مراسم همایون نخعی نژاد معاون عمرانی استانداری فرونشست دشت های سرایان و فردوس را هشدار ملی دانست و افزود: تامین آب شرب این منطقه و در استان باید در اولویت طرح های کشوری قرار گیرد.
وی وضعیت منابع آب استان را بحرانی اعلام کرد و گفت: مسئولان ارشد کشوری نباید نگاه اقتصادی به این استان داشته باشند بلکه خراسان جنوبی تأمین کننده امنیت کشور است و باید نگاه امنیتی داشت.
معاون عمرانی استانداری خاطرنشان کرد: مسئولان باید آبیاری نوین، معیشت مردم و تامین آب شرب کشاورزان استان در تلاش و در اولویت کارشان باشد تا از مهاجرت روستاییان جلوگیری شود.
نخعی نژاد گفت: موضوعات بحرانی آب را باید صادقانه به مردم اعلام کنید و باید برای شغل دوم کشاورزان برنامه ریزی کرد تا به کوچ اجباری دچار نشوند. وی تاکید کرد: در این بحران خشکسالی، آب شرب مشترکان پر مصرف باید قطع شود و چاه های غیر مجاز پلمپ شود.

80درصد انرژی استان صرف بحران آب می شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز با وجود اعتبارات کم گفت: هر چه داریم باید حفظ کنیم تا اوضاع استان مان بحرانی نشود.
آرین ارزش پولی در استان را کم دانست و خاطرنشان کرد: نمی توان بدون طرح عملیاتی اعتبار داد، باید
طرح هایی به تصویب برسد که به نفع مردم استان باشد و بهره وری بالا داشته باشد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اشاره به جلسه استاندار با هیئت دولت گفت: استاندار به وضوح به هیئت دولت درباره بی آبی هشدار داده است که امیدواریم سال جدید اعتبارات ویژه ای به استان بدهند. آرین خاطرنشان کرد: بالغ بر 80 درصد انرژی مسئولان  استان صرف بحران آب می شود که خوشبختانه نتایج خوبی را به همراه داشته است.
وی ادامه داد: سیاست های وزارت خانه ها را باید در خراسان جنوبی کنار گذاشت چون این استان با تمام استان ها فرق می کند.
 
 تأسیسات بی کیفیت
باعث هدررفت 30درصدی آب استان می شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هم در این جلسه، طبس را پر مصرف ترین شهرستان استان اعلام کرد و افزود: مصرف آب شرب هر نفر در طبس بیش از 400 لیتر در روز است.
هاشمی مقدم استفاده از کولرهای آبی در این شهرستان را عامل مصرف بیش از حد آب دانست و یاداور شد: متاسفانه کشاورزان از آب شرب برای کشاورزی استفاده می کنند و این فرهنگ غلط باید حذف شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب از بکارگیری دستگاه نشت یاب آب در استان خبر داد و افزود: دربازدیدهای سه ماه گذشته از 8هزار و 600مشترک در بیرجند، مشخص شد تاسیسات869مشترک در جنوب شهر بیرجند نشت آب داشته است.
هاشمی مقدم ادامه داد: اکنون تاسیسات300 مشترک طبسی و 150مشترک نهبندانی فرسوده است که تجهیزات جدید جایگزین خریداری شده اما برای بازسازی تاسیسات فرسوده کافی نیست و خریداری آنها از توان اعتبارات شرکت های داخل استان خارج است.

پلمپ چاه های غیرمجاز تاپایان سال جاری
 
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای استان نیز با اشاره به بحرانی بودن وضع  آب و فرونشست دشت سرایان و فردوس گفت: سرایان قطب کشاورزی استان است که متاسفانه در این مدت منابع آبی آن افت شدیدی  داشته است.  امامی از کسری 680میلیون مترمکعبی آب مخازن آب در استان خبر داد و افزود: اگر فوراً اقدامی  نشود این سفره های های زیرزمینی دیگر قابل احیا نخواهد بود. امامی هشدار داد: با فرو نشست دشت ها زیر ساخت های این دو شهرستان در خطر هستند.
وی تاکید کرد: آب از لحاظ کیفیتی قابل قبول نیست و آرسنیک در سفره های زیرزمینی دیده شده است. وی از پلمپ چاه های غیر مجاز تا پایان سال خبر داد و ابراز امیدواری کرد: با تامین اعتبار در طرح سه ساله مدیریت مصرف آب شرب و کشاورزی در استان عملیاتی شود.
در حاشیه این مراسم گفته شد: دشت سرایان فوق بحرانی ترین دشت شرق کشورنیازمند اعتبارات ملی است که اگر هر چه سریعتر فکری نشود موجب کوچ اجباری و روستاهای خالی از سکنه خواهد شد.
به گفته کارشناسان هیچ اطلاعاتدقیقی از وضعیت
چاه های استان در دسترس نیست که این موضوع  موجب هدر رفت منابع مالی می شود.
مستندات موجود در سازمان کشاورزی استان از وجود 2هزارو 160قنات خبر می دهند که طرح مطالعاتی ندارند و سرنوشتشان نامعلوم است.
در این جلسه گفت شد که به علت  استفاده نکردن از فناوری های روز، قنات های استان در حال تخریب هستند و حتی امکان فرونشست منازل مردم وجود دارد و در این رابطه باید برنامه ریزی جدی شود.
در جلسه حفاظت منابع آب استان برمدیریت مصرف آب، تغییر الگوی کشاورزی، توسعه آبیاری نوین، جلوگیری از افزایش سطح زیرکشت تامین معیشت کشاورزان و سیاست های انقباضی در برداشت از چاه های
مجوز دار  تاکید  شد.
 


گروه خبری : اخبار استان
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/02/22 -- 20:46:11
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1280

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا