نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 2 خرداد 1397
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
08. رمضان 1439
2018 May 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
مرمت 30 بنای تاریخی با مشارکت صاحبان آن در سطح استان      

کاظمی فرد- کسب رتبه نخست اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در بین 31 استان بر اساس ارزیابی‌های دفتر عملکرد سازمان میراث فرهنگی، مرمت 30 بنای تاریخی در استان با مشارکت صاحبان آنها و مرمت و بازپیرایی محور اصلی بافت تاریخی بیرجند از مهمترین  عناوین خبر های
اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بود. رمضانی در کنفرانس مطبوعاتی  به مناسبت هفته میراث فرهنگی گفت: باتلاش کارکنان، این اداره‌کل در بین 31 استان بیشترین فعالیت را در حوزه‌های مختلف داشته و حائز مقام نخست شد. وی با بیان اینکه در سال 94، 20 اثر طبیعی و 16 بنا و محوطه تاریخی به ثبت ملی رسید، افزود بافت قدیم روستای  اصفهک که دارای  ارزش تاریخی است  به ثبت رسید و با همکاری دانشجویان و اساتید گروه معماری دانشگاه‌های آزاد تهران و یزد برای بازپیرایی برخی از بناهای واجد ارزش بافت اصفهک اقدام شد و این اقدام به عنوان نمونه‌ای از مشارکت مردم، دانشگاه و متولیان میراث فرهنگی در ایران به جشنواره معماری ونیز راه یافت که امیدواریم با دفاع مناسب خراسان جنوبی بتواند این تلاش انجام شده حائز رتبه شود. به گفته وی در بافت تاریخی اصفهک هشت واحد بوم‌گردی در دست احداث است و سه واحد از آنها مورد بهره‌برداری قرار گرفته و در نوروز از میهمانان استقبال کرده است و همچنین پنج واحد بوم‌گردی نیز تا یک ماه آینده افتتاح می‌شود.
به گفته رمضانی در سال 94، 22 مجوز احداث واحدهای بوم‌گردی در خانه‌های روستایی صادر شد که بیشتر در روستاهای هدف گردشگری  بوده است. وی افزود: در نوروز امسال 700 گردشگر خارجی از دهسلم بازدید کردند و سبب شد تا اهالی خونگرم دهسلم با امید بیشتری در این منطقه ماندگار شوند.
وی از اعطای وام قرض‌الحسنه تا سقف 100 میلیون تومان و با بهره 4 درصد به بازسازی خانه‌های روستایی دارای شرایط اقامتی و بوم‌گردی خبر داد. رمضانی مرمت و بازسازی آثار تاریخی را پرهزینه‌ عنوان کرد و گفت:  این روش بازسازی باید به یک فرهنگ و یک اقدام سودده اقتصادی تبدیل شود  و باید با کمک مردم  انجام شود. وی افزود: در سال 94، پایگاه میراث طبیعی بیابان لوت در دهسلم راه‌اندازی شد که کار تهیه پرونده ثبت جهانی بیابان لوت را برعهده دارد و امیدواریم تیرماه سال جاری پرونده ثبت جهانی قنات بلده و کویر لوت در  یونسکو به تصویب برسد. وی در ادامه  گفت:  مرمت 30 بنای تاریخی  با مشارکت صاحبان آنها انجام شده است.
وی با اشاره به مرمت و بازپیرایی محور اصلی بافت تاریخی بیرجند با کمک راه و شهرسازی و شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی، عنوان کرد: مبلغ 270 میلیون تومان از سوی اداره‌کل راه و شهرسازی به بافت تاریخی بیرجند اختصاص یافت.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: امسال با پیگیری راه و شهرسازی، میراث فرهنگی و مشارکت شرکت عمران و بهسازی 700 میلیون تومان برای ادامه بازسازی معبر اصلی بافت تاریخی بیرجند اختصاص یافته است. رمضانی از دیگر اقدامات انجام شده را ایجاد نمایشگاه دائمی فرش در مجموعه فرهنگی تاریخی اکبریه بیرجند عنوان کرد و افزود: در پایان امسال این نمایشگاه تبدیل به موزه فرش خواهد شد.
وی  اظهار کرد: از 11 شهرستان خراسان جنوبی فقط دو شهرستان طبس و قاین دارای اداره میراث فرهنگی هستند و مابقی از طریق نمایندگی اداره می‌شوند و حتی برخی این نمایندگی را ندارند.

  بهربرداری از دو موزه دیرینه شناسی
و فسیل شناسی در هفته میراث فرهنگی

رمضانی  ادای احترام به شهدا و غبارروبی مزار شهدای بیرجند، دیدار با ائمه جمعه استان، دیدار با فرمانداران و استاندار، برپایی نمایشگاه عکس مرمت، برپایی مراسمی برای کودکان و نونهالان در مجموعه جهانی باغ و عمارت اکبریه، مراسم تجلیل از کارشناسان ثبت و مرمت بناهای تاریخی و برپایی نمایشگاه تمبرهای تاریخی با کمک اداره پست از برنامه‌های هفته میراث فرهنگی دانست.
وی با اشاره به راه‌اندازی موزه مشارکتی دیرینه‌شناسی و فسیل در هفته میراث فرهنگی، بیان کرد: با رایزنی با مجموعه‌دار این موزه به صورت مجدد موزه دیرینه‌شناسی استان در خانه تاریخی فروتن در بافت بیرجند راه‌اندازی می‌شود. به گفته رمضانی یکی از بخش‌های مجموعه باغ و عمارت اکبریه بیرجند با معماری مناسب بازسازی و تبدیل به کتابخانه و مرکز اسناد تاریخی استان می‌شود که در آن 8 هزار جلد کتاب و اسناد تاریخی برای استفاده متخصصان عرضه می‌شود.

مرمت ارگ بهارستان
نیازمند 3 میلیارد تومان اعتبار است

رمضانی افزود: تا امروز هیچ دستگاهی به اندازه میراث فرهنگی در ارگ بهارستان هزینه نکرده است و امیدواریم مالکان جدید این ارگ در فضای تفاهم و همکاری مشارکت کنند اما نباید انتظار داشته باشیم که همه هزینه‌های بازسازی این ارگ را میراث فرهنگی تقبل کند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به اقدامات انجام شده برای باغ و عمارت شوکت‌آباد بیرجند، گفت: در این راستا سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کرده؛ این سرمایه‌گذار مرمت خانه بروجردی‌های کاشان را در کارنامه دارد؛ مراحل مذاکره و توافق با اداره اوقاف انجام شده و در مراحل نهایی انعقاد قرار داد هستیم.


گروه خبری : اخبار استان
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/02/22 -- 20:48:35
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1348

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا