نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 29 آبان 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
22. ربيع‌الاول 1441
2019 Nov 20

 

 

 

مشاهده کامل خبر
حال وخیم کسب و کار در خراسان جنوبی      

عصمت برزجی- کسب و کار و رونق آن بیانگر سالم بودن اقتصاد و معیشت یک کشور و مردم آن است. رکود بدترین سم برای فضای کسب و کار است. امروز اقتصاد ایران در رکود تورمی به سر می‌برد.

یکی از شاخص‌های بهبود فضای کسب و کار آزادی اقتصادی است. آمارها نشان می دهد وضع ما در این زمینه مناسب نیست. رتبه آزادی اقتصادی نشان می‌دهد در سال 2014 دچار افت بودیم. پای صحبت هر کارآفرین و تولیدکننده که می‌نشینی می‌گوید، از ما حمایت نمی‌شود، مالیات ناعادلانه از ما می گیرند، بازار راکد است، نظارتی بر واسطه‌ها نیست، وام بانکی کمر ما را شکسته است، با کالای قاچاق نمی‌توانیم رقابت کنیم، واردات بی‌رویه همه معادلات را به هم ریخته، به تعبیر مقام معظم رهبری چون خنجری به پشت نظام تولیدی کشور فرو رفته است.آنها می گویند قوانین، سلیقه‌ای اجرا می‌شود و تبعیض و بی‌عدالتی وجود دارد  رمقی برای تولید باقی نمی‌گذارد.

نبود حمایت‌های قانونی   و امنیت قضائی، همکاری نکردن سازمان‌های دولتی در ارائه تسهیلات و تاسیسات، مانع‌تراشی در اخذ مجوزها از جمله موانع بهبود وضع کسب و کار در ایران است که تاکنون دولت نتوانسته است آنها را از پیش پای تولیدکنندگان بردارد.

آنطور که آمارها گزارش می دهند نمره کسب و کار استان در بهار 93 برابر 19.5 بوده که در زمستان 94 به 91/6 رسیده و نشان دهنده وضع  بد کسب و کار استان است 

بروز رسانی قوانین ، بومی سازی یا اقلیمی سازی قوانین در تمام حوزه ها از ضرورت هایی است که باید با تدبیر مسئوولان برای بهبود فضای کسب و کار انجام شود. 

میزگرد تخصصی قوانین و مقررات مخل کسب و کار از منظر مردم به میزبانی روزنامه آوای خراسان چنوبی روز سه شنبه 26 مرداد  با حضور جعفری سرپرست اداره کل امور اقتصادی و دارایی،شهرکی،رییس سازمان صنعت معدن و تجارت ، سنجری مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان جرجانی،مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی ، بهروزی معاون اقتصادی اداره کل اقتصاد و دارایی ،مودی مسئول اجرایی مرکز خدمات سرمایه گذاری ،شکرابی رئیس و کارشناس ارشاد درآمد تامین اجتماعی، به نمایندگی از بخش دولتی و  مرتضی یزادن شناس رئیس اتاق اصناف، صباغ زاده ، یعقوبی، بیجاری ،خوشرو،خیریه، زهرایی و زارعی به نمایندگی از بخش خصوصی در این نشست حضور داشتند تا کم و کیف قوانین مخل کسب و کار را بررسی کنند. 

 

تاکید بر برخورد نرم با واحدهای تولیدی از سوی دستگاه های اجرایی

 

در ابتدای این نشست صباغ زاده یک فعال اقتصادی با بیان اینکه قوانین مخل سریح و واضح نیست گفت: نیاز است نارسایی های قانونی با مطالعه و کارشناسی  مشخص شود. 

 وی با اذعان به این نکته که نمی توان تمام تقصیر ها را به گردن دستگاه های اجرایی انداخت خاطر نشان کرد: گرچه دستگاه های اجرایی در وضع قوانین نقشی ندارند اما با نحوه اجرای قوانین می توانند جاذبه ایجاد کنند. 

صباغ زاده  ادامه داد: قوانین خوب است و ما نیز تمکین می کنیم اما نیاز است دستگاه های اجرایی طوری رفتار کنند که بخش خصوصی احساس کند بخشی از توان دستگاه اجرایی در خدمت واحدهای تولیدی است. 

وی با تاکید بر برخورد نرم با واحدهای تولیدی از سوی دستگاه های اجرایی گفت: پیش از اصلاح قوانین باید برخورد دستگاه های اجرایی با کارافرینان کارآمدتر باشد. 

 

اهرم های فشاری که بخش خصوصی را نسبت

 به کار بی رغبت می کند

 

«بیجاری «دیگر فعال اقتصادی بیرجند نیز با گلایه از عملکرد برخی از دستگاه های اجرایی در واگذاری زمین اظهار کرد: علی رغم اینکه مجوز برای شروع به کار اقتصادی در کمترین زمان ممکن انجام می شود و سقفی برای مجوزها نیست اما اهرم های فشاری هست که بخش خصوصی را نسبت به کار بی رغبت می کند. وی که در پی درگیری اش با برخی ارگان ها پس از گذشت دو سال هنوز نتواسته ماشین آلات خود را وارد کند افزود: زمانی که مجوز یک فعالیت صادر می شود باید مسئولان بستر فعالیت را هم در شهر فراهم کنند و مشخص کنند که فناوری آن صنعت در چه مکانی پیاده شود. 

 

مقررات باید انعطاف پذیر باشد 

 

«یعقوبی» دیگر فعال اقتصادی استان نیز با بیان اینکه نوع نگاه به کار اقتصادی باید جهادگونه باشد اظهار کرد: شرایط فعلی با شرایط  ابتدای انقلاب کاملا متفاوت است و باید مقررات نیز به تناسب آن تغییر کند یا انعطاف پذیر باشد. 

وی ادامه داد: در کنار سختگیری های قانونی اما کاغذبازی های اداری تا حدی است که گاهی فرد مراجعه کنند چاره ای ندارد جز اینکه سرش را به دیوار کوبیده و گریه کند. 

چاره اندیشی دولت برای تامین سرمایه در گردش تولیدکنندگان 

«خیریه «یکی دیگر از فعالان اقتصادی خراسان جنوبی با این اعتقاد که روحیه همکاری در بین مدیران استانی وجود دارد اظهار کرد: برخی از مشکلات باید در سطح کلان کشور مطرح و رفع شود. 

وی تا کید بر اینکه کارگروه رفع موانع تولید باید قدرت اجرایی بیشتری داشته باشد گفت: کارگروه باید این قدرت را داشته باشد که با دستوراتی که می دهد کمک به تولید کننده باشد. وی خواستار تامین سرمایه در گردش تولیدکنندگان شد و افزود: در اکثر واحدهای تولیدی سرمایه ثابت مصرف شده و سرمایه در گردش هم در سرمایه ثابت رفته و در حال حاضر شرایط برای فعالیت واحدهای تولیدی بسیار سخت شده است. 

 

بانک ها از پول سرمایه گذار استفاده می کنند اما وقت مشکل کارشکنی می کنند

 

این فعال اقتصادی  با بیان اینکه بانک ها باید بیشتر از اینها با تولید کنندگان همکاری داشته باشند خاطر نشان کرد: اگر قرار است مشکلات برطرف شود تصمیمات کارگروه باید اجرایی شود.  خیریه  ادامه داد: 75 درصد تولیدِ صنعت طیور، از استان خارج می شود و اگر این صنعت دچار مشکل شود تعداد زیادی از هم استانی ها بیکار خواهند شد. 

وی با اذعان به این نکته که بانکها از پول سرمایه گذاران در یک بازه ای استفاده می کنند اما در زمان مشکل برای سرمایه گذار کار شکنی می کنند افزود: همانطور که سرمایه گذاران و تولید کنندگان شرایط سخت کشور را در سالهای تحریم تحمل کرده اند دولت هم باید اکنون به تولید کنندگان کمک کند. 

وی تامین سرمایه در گردش را تنها خواسته تولید کنندگان عنوان کرد و گفت: کارگروه رفع موانع تولید باید پرداخت وام را جدی بگیرد. 

وی ادامه داد: نباید به بانکها اجازه داده شود که به زور تولید کنندگان را مجبور به امضای زیر قرار دادها کنند. 

وی بروز رسانی وثایق بانکی را از دیگر خواسته های تولید کنندگان عنوان کرد. 

 

شناسایی 4 مانع عمده

 در مسیر تولید

 

شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست گفت:پس از تشکیل کارگروه رفع موانع تولید  چک برگشتی ، معوقات بانکی ،   مالیات و تامین اجتماعی 4 مانع عمده در مسیر تولید بود که شناسایی شده و مقرر شده است نهادهای مربوطه نهایت همکاری را داشته باشند.  

وی از راه اندازی سامانه ای برای ثبت مشکلات واحدهای تولیدی خبر داد و افزود: هدف  از این طرح تمرکز بر روی صنایع کوچک و متوسط بوده که در کارگروه بررسی طرح ها اختیار گرفتیم . 

وی با اشاره به جلسات روزانه با بانک ها خاطر نشان کرد: بانک ها هر تعداد طرح پذیرش کنند به همان میزان منابع می گیرند. 

وی از معرفی 240 واحد تولیدی به بانک خبر داد و گفت در برخی از طرح ها تاخیر در بهره برداری موجب شده که هزینه راه اندازی آن هر سال افزایش یابد. 

 

بخش خصوصی از ظرفیت های قانونی استفاده نمی کند

 

«سنجری» مدیرکل کار تعاون و رفاه اجتماعی نیز در این نشست عنوان کرد: مشکلات فضای کسب و کار ارتباطی با کارآفرینی ندارد و گرچه وضع کسب و کار در کلان کشور خوب نیست اما روند رو به رشد نشان می دهد که جای امیدواری وجود دارد. 

وی با تاکید بر شناسایی قوانین مزاحم خاطر نشان کرد: قانون رفع موانع تولید ظرفیت خوبی است که بخش خصوصی از آن  استفاده نمی کند. سنجری در حالی معتقد بود که بخش خصوصی از ظرفیت های قانونی که تعریف شده استفاده نمی کند که نماینده اتاق بازرگانی عنوان کرد برای تشکیل شورای بخش خصوصی و دولتی که باید هر دو هفته برگزار شود بارها نامه دادیم اما استانداری پاسخ نداده است. 

 

سال 95   سال طلایی

 اقتصاد در کشور

 

جعفری سرپرست سازمان اقتصاد و دارایی نیز با تاکید بر نقش مطابله گری رسانه و سالم سازی محیط کار افزود: در جامعه ما وضع قوانین متعدد معضل شده است که باید قوانین مخل و زاید شناسایی و حذف شود. 

وی سال 95 را سال طلایی اقتصاد در کشور دانست و افزود: اگر امسال نتوانیم رسد اقتصادی را به نرخ مطلوب برسانیم اقتصاد ایران آینده خوبی ندارد. 

سرپرست سازمان اقتصاد و دارایی بر تبدیل شدن بهبود اقتصاد کشوربه گفتمان رایج در جامعه تاکید کرد و افزود: رسانه های باید فرهنگ سازی کنند و دستگاه های اجرایی نیز تمام توان خود را برای کمک به تولید کنندگان به کار گیرند. وی ادامه داد: اقتصاد باید مردمی باشد که موفق شود و یک برنامه مهم اقتصاد مقاومتی نیز مردم کردن اقتصاد است. 

 

نقدینگی موجود ، عادلانه

 در کشور توزیع نشده است

 

یزدانشناس رئیس اتاق اصناف استان نیز تقویت بنگاه های اقتصادی خرد و کوچک را راهکاری برای کمک به اقتصاد عنوان کرد و افزود: یک مشکل رایج در جامعه امروز نیز ضعف مدیریتی است . وی با بیان اینکه با افزایش نقدینگی در کشور قدرت خرید افزایش پیدا نکرده است گفت: این مساله نشان دهنده آن است که نقدینگی موجود عادلانه در کشور توزیع نشده است. وی با تاکید بر این نکته که بانک ها کمر اقتصاد را خرد کرده اند افزود: بنگاه های اقتصادی کشور امروز تبدیل به سربازان بی جیره و مواجب بانک ها شده اند. 

رییس اتاق اصناف استان بر تقویت مدیران بر اساس تخصص ها تاکید کرد و گفت: اتاق اصناف بخشی از قوانین را شناسایی کرده که باید برای تسهیل این قوانین گام موثری برداشته شود. یزدانشناس خواستار تسهیل قانون مالیات در استان شد و افزود: اگر اداره امور مالیاتی در استان نوپایی مثل خراسان جنوبی از واحدهای تولیدی مالیات دریافت نکند ضرر نخواهد کرد چرا که این کار باعث رونق تولید در استان می شود.  


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/06/09 -- 18:46:23
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1527

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا