نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 4 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
21. شوال 1440
2019 Jun 25

 

 

 

مشاهده کامل خبر
فاصله نجومی اعتبارات دراستان غربی و شرقی      

روایت آوا از استان باختری که 2000 میلیارد ریال بیشتر از خراسان جنوبی محروم بودجه گرفت

فاصله نجومی  اعتبارات دراستان غربی و شرقی

 
 
 عصمت برزجی- خراسان جنوبی و ایلام دو استان مرزی هستند که گرچه مرز و جمعیت ، دو وجه تشابه این دو استان است ؛ اما تفاوت های فاحشی در سایر شاخص ها دارند که در این گزارش به آن می پردازیم. 
استان ایلام یکی از استان هایی است که طبق سرشماری سال 90 جمعیتی حدود ۵۹۹ هزار و 557 نفر را داراست یعنی 104 هزار و 935 نفر کمتر از خراسان جنوبی جمعیت دارد اما همانند خراسان جنوبی استانی مرزی است. 
بر اساس سرشماری سال 90 جمعیت خراسان جنوبی 662 هزار و 534 نفر است. البته با الحاق طبس این جمعیت فعلا از مرز 730 هزار نفر گذشته و هم اینک خراسان جنوبی هم از نظر جمعیت و هم از نظر وسعت بر ایلام برتری دارد.
این دو استان مرزی در بسیاری از شاخص ها مشابهت هایی دارند یکی از شاخص ها امنیت است به طوری که بر اساس آمارهای سال 90 ایلام و خراسان جنوبی جزو امن ترین استان های کشور معرفی شده اند. 
اما نگاهی به وسعت این دو استان نشان می دهد که استان ایلام با وسعت 20 هزار و 150 کیلومتر مربع بیست و دومین کشور ایران از نظر وسعت محسوب می‌شود ؛ در حالی که خراسان جنوبی با  151 هزار و 193 کیلومتر مربع است سومین استان وسیع ایران  است.
اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای استان خراسان جنوبی  در سال 1395، یک هزار و 540 میلیارد ریال است که استان ایلام از این سرفصل امسال سه هزار و 160 میلیارد ریال  سهم برده و بنا به گفته رئیس سازمان مدیریت برنامه ریزی و بودجه استانداری استان ایلام این رقم نسبت به سال قبل26،5 درصد رشد داشته است. این یعنی تفاوت دو هزار میلیاردی در تخصیص اعتبارات یک سال بین دو استان !
 
3 هزار میلیارد برای 300 پروژه در ایلام ؛2 هزار میلیارد برای 600 پروژه  خراسان جنوبی
 
امسال همزمان با هفته دولت 600 طرح عمرانی از محل بودجه ملی ، استانی، نفت و منابع داخلی با اعتباری بالغ بر 2 هزار و 500 میلیارد ریال احداث، تکمیل و تجهیز شده، آماده بهره برداری شد.
آنطور که استاندار خراسان جنوبی به رسانه ها اعلام کرده بود  از مجموع طرح ها 180 مورد شهری و 420 طرح روستایی است و با افتتاح این طرح ها 350 هزار خانوار از مزایای آن بهره مند شدند. عمده این طرح ها در بخش راه، آب و فاضلاب، کشاورزی، گازرسانی، بنیاد مسکن، برق و حوزه دهیاری بود.
اما ، طبق گفته معاون امور عمرانی استاندار ایلام، 373 پروژه در این استان همزمان با هفته دولت افتتاح و کلنگ زنی شد که این رقم نیمی از پروژه های اعلامی استان خراسان جنوبی را شامل می شود اما رقمی که برای این پروژه ها در نظر گرفته شده 3 هزا رو 375 میلیارد ریال است. 
 در حالی که پروژه های خراسان جنوبی 600 طرح رقمی معادل  2 هزار و 500 میلیارد ریال به خود اختصاص داده با یک جمع و تفریق ساده می توان پی به ارزش این طرح ها برد که سهم استان ما در ردیف استان های همتراز خود در هفته دولت مشخص شود. 
به اذعان سید علی اکبر پرویزی استاندار خراسان جنوبی  به دلایل مختلف پایه اعتبارات جاری و هزینه‌ای در استان ضعیف است بنابراین با تکیه صرف بر این اعتبارات نمی‌توان نسبت به برطرف کردن نیازهای موجود در این بخش کار خاصی انجام داد.  وی که در  جلسه اخیر شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان جنوبی سخن می گفت ؛ درباره توزیع اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی در بودجه 95 خاطر نشان کرد: این اعتبارات براساس عملکرد سال گذشته و افزایشی که در بودجه داشته‌ایم در بین دستگاه‌های اجرایی توزیع شده است.
پرویزی افزود: لازم است مدیران استانی برای تقویت ارتباط خود با مدیران فرادستی در مرکز نسبت به جذب اعتبارات ملی تلاش کنند.
 
گویا استان خراسان جنوبی هنوز محروم شناخته نشده است
 
البته ناگفته نماند که این دو استان مرزی در بسیاری از مسایل نیز باهم تفاوت هایی دارند از بازار فعال عراق در مرز ایلام  و ترانزیت کالا و مسافر که بگذاریم نمی توان دشت‌های وسیع و حاصلخیز آن استان را با کویر خشک خراسان جنوبی که دستخوش 18 سال خشکسالی است مقایسه کرد. 
آوازه محرومیت یک منطقه  موجب می شود که سالها مسئولان به آن  منطقه امتیاز بدهند امتیازی که ایلام از آن برخوردار است ولی گویا استان ما هنوز محروم شناخته نشده است. 
در حالی استان ایلام به علت کوهستانی بودن و ریزش‌های مناسب برف و باران، رودخانه‌های کوچک و بزرگی که منبعی برای آبیاری زمین‌های زراعی و سدسازی و آب آشامیدنی استان است  که خراسان جنوبی امروز تشنه آب از دریای عمان است!
حال معلوم نیست به گفته استاندار خراسان جنوبی پایه اعتبارات جاری و هزینه ای استان ضعیف است یا مدیران استان ما با مدیران فرادستی خود تعامل خوبی ندارند یا به گفته نماینده کهکیلویه، بهمئی، لنده  و چرام در مجلس شورای اسلامی دولت فعلی بخاطر نورچشمی هایی که در  برخی مناطق دارد به این تبعیضات ناروا می پردازد!


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/06/13 -- 19:23:52
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 433

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا