نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 4 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
21. شوال 1440
2019 Jun 25

 

 

 

مشاهده کامل خبر
چند خط از مشکلات قاین      

پیشه ور - شهر قاین مرکز شهرستان قاینات دومین شهر پر جمعیت استان خراسان جنوبی برروی دشتی به همین نام قرار گرفته است . قاین در مسیر بزرگراه آسیای مشهد به زاهدان واقع و تا مرز افغانستان ۱۸۰ کیلومتر فاصله داشته و از سطح دریا ۱۴۴۰ متر بلندی دارداین شهر به فاصله 105 کیلومتری از بیرجند و در ۳۷۲ کیلومتری جنوب مشهد و از تهران ۱۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

 

پیشینه تاریـخی قاین

 

به استناد یافته های باستان شناسی، سابقه استقرار و سکونت بشر در غار خونیک واقع در 18 کیلومتری جنوب قاین به 12 تا 20 هزار سال پیش از میلاد می‌رسد قاین از شهرهای کهن و تاریخی خراسان جنوبی است که به استناد متون تاریخی سابقه آن به پیش از اسلام می رسد. این شهر که در دوره ساسانی از اهمیت برخوردار بوده است. در دوره اسلامی بزرگترین شهر قهستان بوده، به دلیل اینکه در مسیر راه های مهم تجاری سیستان و کرمان و سواحل دریای عمان به (سنگ بست) بوده، همواره اهمیت داشته است. این شهر در دوره اسلامی دارای بارویی با دروازه های مختلف بوده و خندقی بر گرداگرد آن احاطه داشته است که هنوز بخش اندکی از بقایای این خندق باقی است، کهن دژ نیز درون بارو قرار داشته و مسجد جامع و دارالاماره درون آن  بوده اند. ناصر خسرو قبادیانی در اواسط قرن پنجم هجری از این شهر دیدن کرده و آنرا چنین توصیف کرده است: (قاین شهری بزرگ و حصین است و گرد شهرستان خندقی دارد و مسجد آدینه به شهرستان اندر است، آنجا که مقصوره است طاقی عظیم بزرگست چنان که در خراسان از آن بزرگتر ندیدم و آن طاق نه در خور آن مسجد است و عمارت همه شهر به گنبد است...). در اواخر قرن پنجم هجری این شهر و دیگر مناطق قهستان صحنه درگیری فداییان اسماعیلی و نیروهای حکومت سلجوقی بوده است.شهر قاین امروز به عنوان پایتخت زعفران ایران و یکی از مراکز کشاورزی و صنعتی خراسان جنوبی شناخته می شود . قرار گرفتن آن در مسیر کریدور شرق کشور نیز از مزایای آن به شمار میرود این شهر اگر چه پس از تشکیل استان  خراسان جنوبی گامهای بلندی برای توسعه صنعتی و اقتصادی برداشته است اما هنوز تا رسیدن به وضع مطلوب راهی طولانی در پیش دارد .... در این گزارش به بررسی بخشی از مشکلات شهروندان قاین پرداخته ایم .خانم امیری خانه دار ساکن قاین درباره نبود مکان تفریحی در شهر قاین عنوان می کند : در این شهر  پارک های مناسب و شهربازی برای بچه ها وجود ندارد. او از شهربازی قاین می گوید که برای چند سال رونق داشت. امیری از مسئولین قاین می خواهد برای ایجاد فضاهای بازی برای بچه ها بیشتر تلاش کنند آقای محمودی شهروند دیگریست که با بیان اینکه به فضاسازی شهر هیچ توجهی نمی شود عنوان می کند: خیابان ها و بلوار ها گل کاری نشده اند و فضای شهر بسیارافسرده و غم انگیز است .محمودی به وضع آسفالت شهر هم ایراد دارد و می گوید: خیابان های شهرک آزادی وخیابان ابومنصور آسفالت نشده است.نبود منظم اتوبوس ها در ایستگاه ها از دیگر مشکلات شهروندان این شهر است .آقای موسوی در همین باره می گوید:  ما مجبوریم مدت زمان طولانی را در ایستگاه ها منتظر اتوبوس بمانیم و کلی وقتمان این گونه هدرمی رود. موسوی  با اشاره به اینکه زباله های کوچه ها به موقع جمع آوری نمی شوند، بیان می کند : این موضوع برای بهداشت کودکانی که در کوچه ها بازی می کنند بسیار خطرناک است.یک خانم خانه دار هم  از مشکل متصل نشدن  خانه های شهر قاین  به شبکه فاضلاب خبر می دهد و می افزاید: این موضوع  که برخی از شهروندان که کم هم نیستند آب کثیف شستشوی لباس هایشان را به داخل کوچه ها سرازیر کنند که هم منظره زشتی و هم بوی بد و فضای غیر بهداشتی ایجاد می کند باید بررسی و پیگیری شود.

 

پاسخ مسئولین شهرداری قاین

 

مدیر روابط عمومی شهرداری قاین در پاسخ به نبود فضاهای تفریحی و کمبود بوستان ها می گوید:23 پارک در شهر وجود دارد که بنابرآمار در زمان تشکیل استان بیشترین سرانه را داشتیم الان هم در حال احداث پارک امام علی (ع)  هستیم که حدود 20 هزار متر مربع وسعت دارد.که از یک طرف به خیابان امام علی (ع)  و از طرف دیگر در 18 متری کناره جاده در حال اجرایی شدن است که همشهریان قاینی و هم مسافران می توانند از آن استفاده کنند که در هفته دولت  قسمتی از آن افتتاح شد و همچنین در این پارک 100واحد تجاری در دست ساخت است که حدود 6 واحد تمام شده و قرار است یک قسمت پارک باغ حیوانات باشد که مجموعه ای  از حیوانات بومی این منطقه را در داخل پارک حیوانات نگه داری شوندکه این پروژه با کمک اداره محیط زیست اجرا خواهد شد.  به گفته وی  همچنین شهرداری قسمتی از این بوستان  را به 4 گونه گیاهی از جمله زعفران،عناب و زرشک و...اختصاص داده است که به صورت طبیعی کاشت می شود از فضای تفریحی  دیگر قاین باغ ملی است که در آن کتابخانه فرهنگ و هنر با کتاب های تخصصی هنری و فرهنگی و همچنین در هفته یک شب مراسم شاهنامه خوانی داریم در این پارک برگزار می شود .مهدی حمیدی عنوان می کند : همچنین پارک  ویژه بانوان در این شهر وجود دارد که گاهی اوقات  بچه ها را برای اردو به این بوستان می آورند.حمیدی درباره شهربازی قاین اضافه می کند: پارک شادی  خیابان ابوذر وسایل بازی دارد وسایلی که شهرداری آنها را از  اصفهان خریداری کرده ولی از طرف استاندارد تایید نشده است و شهرداری  در حال پیگیری این موضوع می باشد.وی درباره  فضاسازی شهر و گل کاری نشدن بلوارها و خیابان ها هم اظهار می کند: به علت کمبود آب و شوری آن در این منطقه و استان هر گیاهی رشد نمی کند و با محیط سازگاری ندارد که البته ما در بلوار سیمان از درخت توت  و در خیابان ابوذر از درخت عناب و زرشک و در خیابان  امام علی (ع) از درخت زرشک استفاده کردیم مدیر روابط عمومی شهرداری  قاین علت آسفالت نشدن خیابان های شهرک آزادی و ابو منصور را  اینگونه بیان می کند : خیابان های شهرک آزادی به علت  عملیات پروژه  لوله های  فاضلاب  آسفالت نشده که با اتمام این پروژه در حال آسفالت است  و همچنین منطقه ابو منصور چون خارج از محدوده بوده و اکثر خانه ها  به صورت خلاف ساخته شده است آسفالت نشده است و الان با افزایش جمعیت در این منطقه  می توان به  صورت مشارکتی این کار را انجام داد.حمیدی در پاسخ به سوال  شهروند دیگری  درباره  منظم نبودن اتوبوس ها در ایستگاه ها گفت : 8 دستگاه اتوبوس داریم که متصل به GPS  هستند و راس ساعت در ایستگاه مستقر می شوند که هر 15 دقیقه یک دستگاه به ایستگاه می رسد  و ورود و خروج آنها با دستگاه GPS چک می شود .وی درباره  جمع آوری نشدن زباله ها در وقت مناسب عنوان می کند: زباله ها هر شب جمع آوری می شود ،که به تازگی حدود 80سبد در اکثر مناطق شهر قرار دادیم و این سبدها طوری طراحی شده است  که حیواناتی مانند گربه ، سگ و ... نتواند وارد  آن شوند .البته ناگفته نماند که برای جمع آوری زباله نیروی انسانی کمی داریم و وضع مالی شهرداری برای جذب نیروی جدید مناسب نیست. وی در مورد فاضلاب قاین هم  می گوید: :طرح فاضلاب در حال اجرا است و در شهرک ولی عصر(عج) و شهرک آزادی لوله های اصلی بزرگ جانمایی شده و در بقیه نقاط مشغول کار هستیم 

 

 

مسائل پزشکی در راس مشکلات شهروندان قاینی

 

نبود دکتر متخصص از دیگر مشکلات بیان شده توسط شهروندان قاینی است که در این باره آقای ایوبی بیان می کند :حتی جراح عمومی نداریم و برای شکستگی پا و دست باید به بیرجند برویم  یا از مرکز استان دکتر بفرستند.خانم غلامی هم  به کمبود امکانات پزشکی نبود متخصص زنان و زایمان اشاره و می گوید : این کمبودها موجب شده حتی نوبت دهی ها برای ویزیت نیز کم باشند. 

 

پاسخ رئیس بیمارستان شهدا

 

رئیس بیمارستان شهدا  قاین در پاسخ کمبود دکتر متخصص  دارد می کند و می گوید :ما در این بیمارستان 25 متخصص داریم که به صورت تمام وقت یا پاره وقت مشغول به کارند.دکتر میثم رضا بقراطی تاکید می کند : متخصصین ما شامل داخلی اطفال، قلب ،اعصاب و روان ، زنان و زایمان ، اورولوژی ، جراح مغز و اعصاب ، رادیولوژی ، چشم ، گوش و حلق و بینی ، پاتولوژی  و... است. بقراطی همچنین عنوان می کند: جراح مغز و اعصاب چند ماهی است که در این بیمارستان به صورت پاره وقت مشغول به کار است. وی در مورد کمبود امکانات پزشکی هم اظهار می کند : در بیمارستان کمبود امکانات و تجهیزات پزشکی نداریم و می توانیم بیماران بستری شده و مراجعان را پوشش دهیم. رئیس بیمارستان شهدا خاطر نشان می کند: یک متخصص زنان و زایمان در بیمارستان خدمت می کند.  وی درباره کمبود نوبت دهی برای ویزیت پزشک هم می گوید : تعدادی را به صورت تلفنی رزرو می کنند و ما بقی را به صورت حضوری که هرپزشک با توجه به زمان مشخص دارای نوبت دهی مشخص است و اگر بیماران حضوری مراجعه کنند امکان این هست که بیشتر از نوبت معین شده ویزیت شوند. 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/06/13 -- 19:24:13
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 473

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا