نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 28 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
17. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 19

 

 

 

مشاهده کامل خبر
نیمچه گلایه ای از برخی طبیبان شهر      

 

* هرم پور

 

 شفا دست خداست... و این جمله ایست که از همان سال های کودکی مان تا به امروز بارها و بارها شنیده ایم، و شنیده ایم که البته «هرچه سنگ است گاهی بیشتر به پای لنگ است» و حتماً دردِ نداری، رنج بی پولی و ماجرای خجالت و اشک از نداشتن پول برای درمان، از همان سنگ هاییست که به پای لنگِ غصه های برخی از همشهریان، درد فرو می کند. 

حتماً شفا دست خداست و طبیب و دارو و نسخه و عمل، ابزاری برای شفا که لاجرم باید باشد و بودنش این روزها خرج بر می دارد؛ درست به همان اندازه ای که گاهی زندگی ها را از این رو به آن رو کند، سامان زندگی را از هم بپاشد، بیچاره کند و دست نیاز خیلی ها را به سمت خیلی های دیگر دراز کند! خیلی طبیعی ست که هرکاری خرج دارد و هزینه هایی و طبیعی تر از آن، اینکه طبیب گرانمایه ای که درس خوانده و تلاشی کرده و حالا روزی حداقل 40 بیمار را در مطبش معاینه می کند و برای هر بیمار به طور میانگین 20 هزار تومان هم بنا به تخصصش می گیرد؛ روزانه چیزی بین 500 هزار تا یک میلیون تومان درآمد داشته باشد، بدون سایر درآمدهای بیمارستان و اتاق عمل و تدریس و هیأت علمی و...، یعنی ماهی حداقل حدود 30 میلیون تومان و خب، آن کارگر بیچاره را چاره چیست که شاید با ماهی 500 هزار تومان باید زندگی بگذراند و خرج دوا و دکتر هم بدهد؟ 

در شهر ما که شهر خوبی هاست، خیلی از طبیبان محترم هوادار و دلدار بیماران بی بضاعتند (که دستشان را می بوسیم و نمونه بارز آن دکتر قائمی متولی حوزه بهداشت استان است که  بارها دیده شده در نقاط محروم استان به طبابت رایگان می پردازد) و برخی هم متأسفانه نه. و البته مؤسسات و مجامعی که به صورت خیرخواهانه گاهی بخشی از هزینه های دوا و دکتر افراد بی بضاعت را می دهند هم کم نیستند. در دولت محترم جناب دکتر روحانی، یکی از پرآوازه ترین کارها، اجرای طرح نظام سلامت بود که علی القاعده با کم و کاستی هایش، تقریباً خوب توانست بدرخشد.

 اما همه چیز، این نیست، و مردم که مخاطب اصلی چنین طرح های بزرگی هستند، گاهی گلایه هایی دارند که اصلاً شنیده نمی شود. چندی پیش شهروند عزیزی که مبتلا به سرطان شده بود و کمکی می خواست، دلش پُر بود و دل من هم از شنیدن صحبت هایش پُرتر شد؛ از اینکه به یقین می دانستم با هزینه های سرسام آور درمان در عنفوان جوانی و حداکثر تا چند هفته دیگر جانش را از دست خواهد داد و کودکی یتیم را با هزاران مشکلش خواهد گذاشت و خواهد رفت! از اینکه می گفت برخورد برخی از اطبای محترم با امثال ما گاهی خیلی خوب نیست و بعضی وقت ها شرمم می آید از ترس برخوردهای بد و زننده که منشأش فقر و نداری ماست، به دکتر بروم یا اینکه مطب ها شلوغ است و جا و مکان نامناسب و آنجا هم پارتی و دوست و آشنا حرف اول و آخر را می زند، و اینکه گاهی 5 مریض با هم داخل اتاق دکتر می روند و هرکدام شرمنده تر از دیگری که چگونه از بیماری اش بگوید و آیا اصلاً بگوید یا نگوید؟ 

یا اینکه حتی برای یک سؤال، یا یک تصحیح نسخه، یا دیدن یک جواب آزمایش، تمام یا نصف پول ویزیت را می گیرند یا اینکه داروهایی تجویز می کنند که یا پیدا نمی شود یا در داروخانه خاصی یافت می شود و ده ها چیز دیگر.... با خودم می گویم ما که همگی از هم هستیم، همه انسانیم، همه همشهری هستیم، همه هم استانی هستیم.

ازمیان ما یکی پول دارد، یکی ندارد، یکی رزق و روزیش براه و دیگری نابراه است، یکی آشنایی دارد و یکی ندارد، یکی دستش به دهانش می رسد و دیگری نه. آیا واقعاً بیش از این ها نمی توانیم هوادار دردها و رنج های همدیگر باشیم؟ بیشتر از این نمی توانیم غم جسمی بیماران را کم کنیم و غم روحشان را به حداقل برسانیم؟ نمی توانیم کمی،  فقط کمی از میلیون ها درآمد هنگفتمان بگذریم و لبخند شادمانه ای برای یک مادر، برای یک پدر یا برای یک جوان و نوجوان بخریم و هدیه اش کنیم؟ مردم از وضع طبابت ها در جامعه می نالند و حق هم دارند و من معتقدم با کمی دقت بیشتر و نشستن به جای بیمار می توان هم مشکلات را رفع کرد، هم رضایت خلق خدا را بدست آورد. بخدا در همین شهر و استان ما شهروندانی هستند که از فقر و نداری، درد و رنج بیماری را تحمل می کنند و نمی توانند برای درمان به جایی مراجعه کنند. کمی هم به یاد آنها باشیم، به فکرشان باشیم، چاره ای کنیم، راهی و راهکاری بیندیشیم؛ چه دکتریم، چه یک شهروند معمولی، چه یک مسؤول که به هوای مسؤولیتمان خیلی کارها می توانیم بکنیم!

 

( لطفا نظر و پیشنهاد خود در رابطه با یادداشت های روزنامه را به شماره 09304943831 ارسال فرمایید )


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/08/07 -- 18:33:47
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 456

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا