نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 29 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
18. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 20

 

 

 

مشاهده کامل خبر
تلاش ستاد سرشماری برای پوشش کامل جمعیت      

فرماندار شهرستان بیرجند: امسال با انجام سرشماری اینترنتی، موضوع افراد غایب خیلی کم رنگ تر از سال های گذشته خواهد بود

 

حسینی- این روزها خبرهای متعددی از فعالیت های ستاد سرشماری نفوس و مسکن استان داریم. حتی کسب رتبه اول در سرشماری اینترنتی نیز تبدیل به افتخاری برای استان شده است. به دنباله همین موضوع و کسب اطلاعات بیشتر، با رضایی معاون فنی و آموزشی ستاد سرشماری استان گفت و گو کردیم. وی با بیان اینکه خراسان جنوبی جزو استان های پیشتاز در سرشماری حضوری است عنوان کرد: سرشماری سال 95 با 237 مامور آمارگیر در 28 شهر، 47 آبادی بلوکه و 3 هزار و 560 آبادی انجام می شود. معاون فنی و آموزشی ستاد سرشماری به مجموعه کارهایی که برای انجام هرچه بهتر این سرشماری تاکنون صورت گرفته اشاره کرد و افزود: به هنگام رسانی نقشه های آماری استان، اجرای سرشماری آزمایشی با هدف برآورد حجم کار و تعیین محدوده کار آمارگیران از جمله این کارها است. رضایی با اشاره به 339 حوزه شهری و 322 حوزه روستایی مشخص شده برای آمارگیری در استان ادامه داد: تعداد مجموع اعضای ستادی عملیاتی و سرشماری امسال 520 نفر است. وی از در اختیار قرار دادن 269 تبلت برای ماموران، کارشناسان فنی، معاون فنی و کارشناس نقشه خبر داد و بیان کرد: همچنین اتاق کنترل آمار تعبیه شده که فقط معاون فنی، قائم مقام و مدیر اجرایی سرشماری اجازه دسترسی به آن را دارند.

به گفته رضایی سرشماری امسال از 3 مهر تا 25 آبان انجام می شود.

 

انتخاب منطقه 1 یا 2 مشکل برخی از مردم

 

معاون فنی و آموزشی ستاد سرشماری یکی از مشکلاتی که تاکنون ماموران آمارگیری و مردم با آن مواجه شده اند را در هنگام ثبت نام اینترنتی و انتخاب منطقه 1 یا 2 شهر بیرجند اعلام کرد و افزود: فرد منطقه خود را تشخیص نداده و هنگام مراجعه مامور و وارد کردن کد 12 رقمی، کد نامعتبر تشخیص داده می شد، در این زمان مامور مجبور به آمارگیری مجدد می شود.

 

آمار موسسه ای در تمام برنامه ریزی ها دخیل است

 

به گفته «ضامن» قائم مقام ستاد سرشماری نفوس و مسکن استان، آمار موسسه ای (پادگان ها و دانشگاه ها) در تمام برنامه ریزی هایی که برای استان می شود دخیل است که اگر در داخل شهر باشد روی جمعیت شهر، و اگر مانند پادگان خارج از شهر باشد روی جمعیت شهرستان محاسبه می شود. وی ادامه داد: بودجه های کشوری نیز بر اساس این بخش از آمار بسته می شود. ضامن با تاکید بر اینکه هیچ کس در کشور شمرده نشده باقی نخواهد ماند اضافه کرد: قبل از سرشماری اطلاعات خانوار موسسه ای جمع آوری و کاملا مشخص می شود. قائم مقام ستاد سرشماری نفوس و مسکن استان، عنوان کرد: از سال 1335 آیتم موسسه ای بوده و در هر سرشماری این بخش از جمعیت شهر شمرده می شده اند. ضامن برای تایید سخنانش به سالنامه آماری سال 1393، فصل جمعیت اشاره کرد و افزود: طبق این فصل دسته بندی خانوار با ریز جزئیات مشخص شده است.

آیا آمار دیده نشده داریم؟

 

این صحبت ها را ضامن در پاسخ به این سوال ما مطرح کرد که آیا امکان دیده نشدن درصدی از جمعیت به هر دلیلی وجود دارد یا خیر؟ سوالی که مبنای آن گفته های قاسم زاده نداف فرماندار وقت بیرجند در سرشماری سال 90 بود. او آن زمان جایی عنوان کرده بود: حدود 30 هزار نفر از جمعیت شهر بیرجند در سرشماری محاسبه نشده است. از آن سال تاکنون مهاجرت و حاشیه نشینی در این شهر افزایش فوق العاده ای داشته به طوریکه در آخرین خبر جمعیت بخش حاشیه شهر، 26 هزار و 500 نفر توسط حاجی آبادی رئیس شورای شهرستان اعلام شد. در پی صحبت های قاسم زاده نداف، رسانه های مختلفی گذری بر سخنان وی داشتند و حتی موضوع شمرده نشدن دانشجویان و سربازان را مطرح کردند که ضامن در این باره با قطعیت عنوان کرد: این موضوع سندیت ندارد. وی ادامه داد: امسال نیز مانند سرشماری سال های گذشته خانوار در سه حالت گروهی، موسسه ای و معمولی دسته بندی شده اند که خانوار معمولی خود شامل دو دسته ساکن و غیر ساکن می شوند که عشایر، کارتن خواب ها و افرادی که جا و مکان مستقل و ثابت ندارند جزو این دسته حساب می شوند.  

 

پس از سرشماری مرحله کنترل و بازشماری با جدیت انجام می شود

 

وی با تاکید بر اینکه در سال 90 چندین کارشناس فعالیت داشتند تا آمار ثبت شده مشکل نداشته باشد اضافه کرد: هر بار پس از سرشماری مرحله کنترل و بازشماری با جدیت انجام می شود.

 

امکان شمرده نشدن برخی خانواده ها به دلیل نبودن در محل وجود دارد

 

ناصری فرماندار بیرجند نیز در رابطه با صحبت های قاسم زاده نداف عنوان کرد: نمی دانم صحبت ایشان تحت چه شرایطی انجام شده و شاید دلایل خاص خودشان را داشتند، ولی اینکه در سرشماری ممکن است برخی خانواده ها شمرده نشوند، به دلیل غائب بودن افراد امکانش هست. وی با بیان اینکه در سرشماری های قبلی ممکن است این اتفاق افتاده باشد و حتی در جایی و در برهه ای تعداد بیش از حد واقعی شمرده شده باشند ادامه داد: ولی امسال که فاز اینترنتی را داشتیم و الان آمار اطلاعات60 درصد از مردم شهرستان بیرجند را در اختیار داریم، موضوع افراد غایب خیلی کم رنگ تر از سال های گذشته خواهد بود.  فرماندار به بلوک بندی تمام مناطقی که مردم حضور دارند اشاره کرد و افزود: خانواری که ثبت نام اینترنتی نکرده نیز در سرشماری حضوری شمرده می شوند و پس از آن نتیجه دو مرحله سرشماری با هم تلفیق می شود.

 

کد 12 رقمی برای خانوار غایب

 

ناصری آمار دیده نشده را افرادی که به هر دلیلی در سرشماری شرکت نکرده اند دانست و اضافه کرد: علاوه بر اینکه آمارگیران بیش از دوبار به خانه های غایب مراجعه می کنند، اگر کسی حضور نداشته باشد کارتی را در منزل می گذارند که علاوه بر شماره تماس، کد 12 رقمی برای خانوار نیز در کارت نوشته تا خانواده پس از حضور با ارائه کد اطلاعات خود را تلفنی در اختیار ماموران قرار دهد. وی به شمارش سربازان و دانشجوها اشاره کرد و افزود: آمارگیر این قشر جدا است و آموزش های جداگانه هم میبینند. فرماندار با تاکید بر اینکه خانوارهایی که مدتی کوتاه در شهر و مابقی سال در جای دیگر سکونت دارند نیز در تحلیل ها بررسی می شود بیان کرد: پس از اتمام کار، مرکز آمار ایران برداشت ها و داده کاوی های متعددی را برای سطوح مختلف تصمیم گیری می فرستد تا مدیران و تصمیم گیران آن را بررسی کنند. وی در پایان به کاملا محرمانه بودن اطلاعات خانوار اشاره کرد و افزود: این اطلاعات برای من نیز محرمانه خواهد بود.

 

ادغام یا تجزیه شدن یکی از مشکلات بلوک ها

 

مشکلات آمارگیران در روند سرشماری البته کم نیست. سرزهی کارشناس نقشه شهرستان بیرجند به برخی از مشکلات آمارگیران در حوزه نقشه های شهری اشاره و بیان کرد: در برخی بلوک ها مشکل ادغام دو بلوک و یا تجزیه آن را به دلیل اینکه بعد از مطالعات دیواری وسط بلوک کشیده شده بود داشتیم. وی ادامه داد: در این موارد با مراجعه به مامور آمارگیر کار تصحیح نقشه روی تبلت مامور انجام می شود. به گفته وی، تاکنون مواردی در خیابان های الهیه و سپیده مشکل ادغام و در خیابان های معصومیه پایین و نیستان مشکل تجزیه بلوک داشته اند که گزارش و رفع شده است. سرزهی با بیان اینکه هر مامور سرشماری باید بلوک محوله شده خود را کامل پایش کند عنوان کرد: حرکت از ابتدای بلوک به صورت ساعتگرد است تا دوباره به نقطه شروع برسند.

 

فقط دو نفر دقیق کارت شناسایی را بررسی کردند

 

در ادامه گزارش همراه معاون فنی و آموزشی ستاد و کارشناس نقشه برای گزارش میدانی به یکی از کوچه های خیابان معلم رفتیم. در میانه کوچه یکی از ماموران آمارگیر مشغول کار در مقابل خانه ای ایستاده و سرشماری حضوری را انجام می داد. وی با بیان اینکه کار ما از 8 صبح تا 1:30 و از 4 تا 8 شب ادامه دارد عنوان کرد: در طول این مدت بین 30 تا 50 خانه بررسی می شود. به گفته وی تاکنون فقط دو مورد از شهروندان کارت شناسایی را دقیق نگاه کردند و مابقی به معرفی کلامی و وجود کارت در معرض دید کفایت کرده بودند.

 

نارضایتی از وضع اقتصادی از دلایل همکاری نکردن

 

این مامور سرشماری همچین از همکاری نکردن یک مورد به دلیل عدم رضایت از وضع اقتصادی موجود در کشور  خبر داد و گفت: پس از توضیحات و توجیه این فرد در رابطه با این که این اطلاعات ربطی به جزئیات و مسائل مالی شخصی افراد ندارد و برای تامین بودجه استانی نیازمند همکاری فعالانه شهروندان هستیم، راضی به همکاری شد. وی با اشاره به حضور نداشتن تعداد زیادی از خانواده ها در مراجعات صبحی که دارند بیان کرد: اغلب این موارد آپارتمان ها هستند و ما مجبور به مراجعات چندین باره برای پایش کامل بلوک هستیم. وی با بیان اینکه پیشنهاد دادیم در ادارات و سازمان ها ستادی برای سرشماری برپا شود اضافه کرد: در این صورت با صرفه جویی در زمان و هزینه، افرادی که کارمند هستند همان جا کار سرشماری را انجام می دهند. وی همچین یکی دیگر از مشکلاتی که تاکنون با آن برخورد کرده است را خانواری دانست که اغلب سال در روستا هستند و با مراجعه مامور بر اینکه توسط مامور همان روستا سرشماری شوند پافشاری می کنند.

 

ترس از قطع کردن یارانه ها

 

یکی از کارشناسان فنی سرشماری به فعالیت های تیم زیر نظرش اشاره کرد و ادامه داد: تا کنون بیش از 400 خانوار غائب داشته ایم و تعداد خانواده هایی که حاضر به همکاری نبودند نیز کم نیست. وی علت همکاری نکردن افراد را ترس از پخش اطلاعات محرمانه و یا قطع یارانه ها اعلام کرد. در ادامه گزارش، چند فرد مطلع از سرشماری 90 به پرسش های ما پاسخ دادند. یکی از این افراد بیان کرد: نیروهای نظامی و ارتش کشور، به دلیل مسائل امنیتی، توسط ماموران سرشماری، پایش نمی شوند. وی ادامه می دهد: از سمت وزارت کشور دستوری مبنی بر حفظ اطلاعات به تمام استان ها صادر می شود و ماموری که توسط همین ارگان معرفی شده کار سرشماری این افراد را انجام می دهد.

 

امسال هم احتمال آمار دیده نشده هست

برآیند صحبت های مسئولان ذی ربط تا این جا این بود که امسال آمار دیده نشده ای باقی نخواهد ماند و در پی بیانات مسئولان سرشماری نفوس و مسکن 95، امید می رود امسال آمار دیده نشده بسیار کم باشد، اما مواردی مانند همکاری نکردن خانوارها از ترس قطع یارانه، غیبت ها، مسائل امنیتی  و برخی ناهماهنگی های دیگر از جمله عواملی است که می تواند منجر به حذف گروه هایی از جمعیت در سرشماری امسال شود.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/08/07 -- 19:19:01
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 526

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا