نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 2 تير 1397
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
09. شوال 1439
2018 Jun 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سرمقاله      

 

حکایت بانکهای استان ؛

 آب نآورده، سبو هم نشکنید

 

* مهرآئین

 

( ادامه سرمقاله از صفحه اول ) این موسسات برای سود دهی بیشتر در واقع دریافت سود هرچه بیشتر خود در رقابتی ناسالم و حتی بیرحمانه ! وارد می شوند و براساس قاعده ی

پول پول می آورد «پول مرده»  از محل سودهای بانکی و نه از تولید بدست می آید

که حاصل بدون شک شبهه دار است و این همه مصائبی است که کارشناسان برآن صحه می گذارند.

عملکرد منفی این گونه بانکها در روش فعلی اما در استان ما محدود به این نمی شود گروهی از متمولین برای دریافت سود  هر چه بیشتر به جای فعال کردن سرمایه خود درتولید ترجیح می دهند

آن را در بانک بگذارند وفارغ البال فقط بهره بگیرند و به این شکل  بخشی از صنعتگران تولید را رها می کنند. درنتیجه هم درصد اشتغال پایین می آید و هم درآمد مالیاتی کشور کاهش می یابد.

گفتن نداردکه با پایین آمدن رقم اشتغال خواه ناخواه پوشش بیمه اجتماعی هم کم می شود و درصد کمتری ازمردم خدمات بیمه ای  می گیرند .این رشته البته سر دراز دارد .

تولید کنندگانی که وام می گیرند حداقل باید 10 درصد بالاتر از درآمد جاری خود دریافتی داشته باشند تا بتوانند هزینه هایشان را برگردانند و سود بانک را هم تادیه کنند. در این فرایند که تحت تاثیر اوضاع نامناسب اقتصادی ایده عالی بیش نیست مدیران واحدهای صنعتی نیز به تعدیل نیرو یاکم کردن حقوق و مزایای کارکنان و روشهای دیگر روی می آورند که این همه در اجتماع اثر نامطلوب می گذارد.

  بانکها متاسفانه در مقام عمل به وظایف ذاتی خود نیز در استان ما کم کاری بسیار کرده اند. در حالی که همه  براساس قانون باید 20 درصد از منابع خود را به بخش کشاورزی اختصاص دهند این رقم بویژه در بانکهای جدید الورود  با آنکه بیشترین مبالغ را در اختیار دارند به 2 درصد هم نمی رسد! 

مثلا فلان بانک تخصصی به اقتضای عنوان و  شرح وظایفش بانکی است که انتظار می رود دراین سامان با توجه به وجود ظرفیت های بسیار و نیاز جامعه فعالیتی در حد قابل قبول داشته باشد در حالی  که  از بیش از 170 طرح  این بانک درگستره کشور اجرا شده سهم خراسان جنوبی از این همه فقط یک طرح  است   در حالی که دراستانهای کوچکتر یا هم وزن این تعداد چند برابر ماست!  یا آن بانک تخصصی دیگر که در سیرجان شهری کوچکتر از بیرجند مجموعه تفریحی و گردشگری عظیمی با سالن همایش 800 نفره و هتل مجهز و مدرنی با 112 اتاق می سازد . اینجا زیر عنوان یک شعبه در کار جمع آوری سرمایه های فعال است و کمتر خاصیتی برای منطقه داشته است حال آنکه ظرفیتهای فوق العاده

استان در آن حوزه تخصصی اگر از کرمان بیشتر نباشد کمتر هم نیست. و اتفاقا جایی اگر قرار باشد به حق در این حوزه سرمایه گذاری شود آنجا خراسان جنوبی است. 

خبرهای رسیده از بانک تخصصی دیگری نیز حاکی از مشارکت این موسسه مالی در سه پروژه بزرگ شهرداری تهران، اصفهان و مشهد است اما خط و  خبری از نقش آفرینی شایسته آن در استان نداریم.   دیگر بانک تخصصی نیز مجری پروژه های بزرگ در تبریز، همدان، کرج و قزوین با وعده اجرای طرحهای عظیم و صرف تمام منابع جذب شده در استان سال 89 در بیرجند راه اندازی شد حالا 6 سال از آن تاریخ گذشته و اطلاعی از محل پروژه های عظیم ادعایی این بانک نیز در دست نیست.

این شمایی کلی از نقاط ضعف عملکرد شبکه بانکی در استان ماست اما بر همه اینها علاوه کنید سرمایه گذاری هزاران میلیارد پول جذب شده منطقه در استانهای دیگر . موسساتی که بیش از 50 درصد انها به گفته دبیر شورای هماهنگی بانکها عضو این شورا نیستند و بر آنها نظارتی هم نیست .با این کارنامه گل وبلبل متاسفانه هر روز زیادتر می شوند وکمتر مورد نقد وبررسی رسانه ها و طرف برخورد مسولان قرار می گیرند  . شاید زمان آن فرا رسیده که مقامات ارشد استان مانند بسیاری دیگر از استانها مواضع قاطعی در این باره اتخاذ کنند چون حکایت امروز موسسات مالی استان ما با حل مشکلات  تولید و صنعت و توسعه  همان داستان اگر ابی نیاورند سبویی هم نشکنند است و در این وضع همه ترجیح می دهند بانکها اگر کاری نمی کنند مشکل ساز هم نشوند .


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/10/22 -- 19:07:55
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 367

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا