نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 27 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
16. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
ِیادداشت      

بی تفاوتی نسبت به همنوع در فرهنگ انتظار 

جایی ندارد ...

 

* حجت الاسلام ابوالفضل اسماعیلی

 

منتظر واقعی کسی است که وضعیت فعلی اش از لحاظ زندگی، کار، عبادت، پوشش، اجتماعی، فردی، معنوی و ... با وضعیت زمان ظهور امام زمان(عج) شباهت داشته باشد.

این گزاره بدین معناست که اگر امام زمان(عج) هم اکنون ظهور کند، انسان چگونه رفتار و با مردم چگونه برخورد خواهد کرد و پوشش اش به چه نحوی خواهد بود؟ باید همانگونه که در آن زمان رفتار می کند، عمل کند، در این صورت منتظر واقعی خواهد بود، در غیر این صورت انتظار او تنها یک ادعاست، به همین دلیل گفته می شود، انتظار فرج عمل است نه فقط باور و باید اعمالی در راستای آن، انجام شود. 

امام زمان(عج) می فرمایند: «اگر این انفرادی زندگی کردن ها بصورت جمعی شود و مردم به جای آنکه تنها به فکر خود باشند، به فکر نجات و پیشرفت دیگران باشند، از دیدار ما محروم نخواهند شد». یکی از مشکلات امروز جامعه ما، توجه به خود و بی تفاوتی نسبت به دیگران و عدم دستگیری از اطرافیان است که در فرهنگ انتظار جایی ندارد، زیرا منتظران ظهور افرادی هستند که هم خود را بالا می برند و هم دیگران را و تکروی ندارند، همانند امام خمینی(ره) که مسیری را طی و پس از آن ملتی را همراه خود کردند و امروز نیز مقام معظم رهبری اینگونه عمل می کنند. فردی که تنها خودش به عبادت بپردازد و صرفا به ذکر و دعا بسنده کند، می تواند عابد نام بگیرد اما منتظر نه! زیرا منتظر در جامعه فعال و پویا است و از لحاظ فعالیت جسمی هم در محدوده کاری خود، از دیگران فعال تر است. مشکل امروز جامعه ما معرفتی است یعنی مردم ضعف معرفتی دارند، در حالی که در روایت نیز روی آن بسیار تاکید شده است. مسئولان و منتظران باید در جامعه روی افزایش معرفت مردم نسبت به حضرت حجت(عج) کار کنند زیرا زمانی که معرفت بالا رود، در رفتار هم تاثیر خواهد داشت و اگر معرفت نباشد، تنها عمل بدون روح خواهیم داشت. باید امام زمان(عج) را در جامعه بشناسانیم البته نه بصورت اسم و رسم و شناسنامه ای بلکه معرفت واقعی نیاز است و انسان باید وجود، هدف و نقش حضرت(عج) را در جامعه بشناسد. اگر فرد ناشناسی وارد جمعی شود، افراد توجهی نخواهند کرد اما زمانی که معرفی اش می کنند، افراد دیگر نسبت به وی معرفت پیدا می کنند، رفتار، کردار، گفتار و عمل شان متفاوت می شود و حتی احترام بیشتری برای آن فرد قائل خواهند شد، مشکل امروز جامعه این است که مردم چون امام زمان(عج) را نمی شناسند و نسبت به وسعت وجودی و تاثیرشان در جامعه، معرفت ندارند، خیلی عادی برخورد می کنند. این آگاهی بخشی ها، در زمینه منتظر ساختن نمی تواند تاثیری داشته باشد و نهایتا فقط اطلاعات را افزایش می دهد که البته قابل اتکاء و مانور هم نیستند اما متاسفانه جامعه امروز به سمتی رفته که بنا دارد، با شنیدن اینگونه مطالب، خوشحال شود و  چنین جامعه ای باید مداوا شود. پرداختن به مسائل آخرالزمان و نشانه های ظهور، مردم را نسبت به مدعیان دروغین مقاوم می کند که با بررسی آنها، می توانند ادعای آنها را رد کند و بیش از این سودی ندارد.


گروه خبری : اخبار استان ، ایران و جهان
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/11/27 -- 17:37:35
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 313

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا