نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 27 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
16. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
گلریزان زنگ مشکل گشا      

برزجی؛ جم- آیین سنتی “گلریزان” در اصل بر اساس سنت دیرینه رسم پهلوانی‌ در ایران آغاز شد و سرآغازی برای فتوت مردان نیک ضمیر بوده است.

در اصل پهلوانی، رادی و بخشندگی همان گلریزان است، که خاستگاه این بخشندگی طبیعت و بهار بوده، چرا که بهار و طبیعت هرچه دارد به امر خداوندگار به زمین می‌بخشد تا حیاتی دوباره یابد.

مردم نیز به پهلوانان مهرگستر القاب “راد آیین”، “زاد مهر”، ”گلریز” و “رادی” نسبت می‌دادند و بین پهلوانان و عیاران نیز برگزاری آیین گلریزان و کمک به مستمندان نشانه‌ای از پیش کسوتی و مرشدی و صاحب زنگی بوده است.

هنگامی که جوانمردان و رادان وارد گود می‌شدند، مرشد و صاحب زنگ با نواختن صدای زنگ از آنان “رخصت” می‌طلبید و پهلوانان خطاب به پیر میدان‌دار گود از او می‌خواستند تا برای کسی که ناتوان است، گلریزی کند و فریاد “اگر ناتوانی بگو یا علی (ع)، اگر خسته جانی بگو یا علی (ع)” بلند می‌شد.

 

گلریزان آیین شکرانه نعمت خدا دادی

 

ایرانیان از دیر باز بر اساس تکریم و نوع دوستی خود همواره بر آیین گلریزان همت گماشته‌اند و این آیین را شکرانه نعمت خدا دادی خویش می‌دانند که مانند ابر بهاری طراوات زیستن دوباره بر مستمند و نیازمند روا می‌دارند آن گونه که “وقت گلشن، خوش که گلریزان ابر رحمت است”. ذکر پهلوانان در آیین گلریزان، گرفتن دست مستمندان و اقتدا به حضرت علی‌بن ابی طالب(ع) نخستین امام شیعیان بوده و صاحب زنگ نیز در این آیین، پهلوانان و جوانمردان را به گلریزان فرا می‌خوانده است. از منظر روانشناسی اجتماعی یکی از مهمترین نیازهای اجتماع احساس خوب داشتن نسبت به یکدیگر است و در یک معنای وسیع‌تر نوع دوستی و انسان‌دوستی نیاز اساسی جامعه است. گلریزان سنت حسنه‌ای است که سمبل و نماد نوع‌دوستی انسان‌ها است و تقویت آن می‌تواند در ابعاد مختلف زندگی اجتماعی اثر گذارد. جشن گلریزان در بیرجند نیز از سبقه زیادی برخوردار است و همه ساله در آستانه سال جدید این جشن برگزار شده و دل خانواده زیادی از کمک های جمع آوری شده در این جشن شاد می گردد. در همین ارتباط گفتگویی با قمری یکی از مسئولان برگزاری جشن گلریزان بیرجند ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید: مهدی قمری با اشاره به سابقه 24 ساله جشن گلریزان گفت: اولین جشن را در زورخانه امیر عرب که از زورخانه های قدیمی بیرجند است برگزار کردیم و جامعه هدف جشن نیز دانش آموزان نیازمند و کودکان بی سرپرست همان محله بودند. وی ادامه داد: همت اعضای زورخانه موجب استمرار این جشن از 24 سال گذشته تاکنون بوده و چند سالی است که به خاطر استقبال بی نظیر مردم دیگر محیط زورخانه پاسخگوی حضور این جمعیت زیاد نبود و در مکانی دیگر جشن را برگزار می کنیم. 

 

فراگیر شدن گلریزان حتی در فضای مجازی

 

مسئول برگزاری جشن گلریزان بیرجند با اشاره به صحنه های زیبای جشن گلریزان اظهار کرد: اینکه از صفر تا صد برگزاری جشن بر عهده مردم است آنهم داوطلبانه، از این جشن باشکوه صحنه هایی خلق می شود که مثال زدنی نیست. قمری با ابراز خشنودی از برگزاری موفق جشن گلریزان در سال های گذشته خاطر نشان کرد: این جشن به عنوان یک سنت حسنه پایه گذاری شده و به طور شایسته در بیرجند ادامه دارد. وی از آمادگی جوانان مشتاق بیرجندی برای تبلیغ این جشن در فضای مجازی خبر داد و گفت: حتی با فراگیر شدن این جشن بسیاری از شهروندان بیرجندی خارج از استان نیز تماس گرفته و اعلام همکاری و کمک کرده اند. 

گلریزان تبدیل به فرهنگ می شود

 

 

مسئول برگزاری جشن گلریزان بیرجند از تلاش هایی سخن گفت که منجر به تبدیل شدن جشن گلریزان به یک فرهنگ در بین مردم شده و افزود: هم اکنون هیئت ابوالفضلی بیرجند کمک های زیادی به این جشن می کند و ستاد مردمی غدیر هم به این پویش پیوسته است. قمری اظهار امیدواری کرد: تمام موسسات خیریه و سازمان های مردم نهاد نیز به شکل یک مجموعه واحد در این جشن همکاری داشته باشند و تبدیل به یک الگوی برای معرفی در کشور شوند. وی با بیان اینکه نمونه جشن گلریزان بیرجند در کمتر شهری دیده شده گفت: سال گذشته مهمان کشوری داشتیم که حضور پر شور مردم در سالن مخابرات او را حیرت زده کرد. 

 

تامین پوشاک و مایحتاج نیازمندان 

با بهترین کیفیت

 

مسئول برگزاری جشن گلریزان بیرجند حضور مردم از گروه های مختلف در مشاغل گوناگون را مزیتی برای جشن گلریزان دانست و افزود: تمامی کمک های جمع آوری شده در این جشن ارزشمند است. قمری با اشاره به هدف برگزاری جشن گلریزان نیز گفت: هدف این جشن تامین مایحتاج نوروزی نیازمندان است و در تمامی مراحلی که این کمک ها به دست جامعه هدف می رسد نظارت کامل وجود دارد. وی از خشکسالی های متمادی در استان یاد کرد و افزود: علی رغم اینکه خشکسالی وضع معیشتی مردم را با مشکل رو به رو کرده اما همچنان در کمک به دیگران پیشتاز هستند. مسئول برگزاری جشن گلریزان بیرجند تامین پوشاک و مایحتاج نیازمندان با بهترین کیفیت را از دیگر اهداف مجموعه برگزار کنندگان جشن گلریزان در بیرجند عنوان کرد و گفت: هر ساله کارنامه سال قبل منتشر می شود و مردم می توانند عملکرد این جشن را به روشنی ببینند. 

 

 جمع آوری 100 میلیون کمک مردمی 

حاصل گلریزان سال گذشته

 

قمری از جمع آوری حدود 100 میلیون تومان کمک مردمی در جشن سال گذشته خبر داد و گفت: این مبلغ کمک بسیار خوبی برای تامین پوشاک عید دانش آموزان نیازمند بود. وی از مردم نوعدوست هم استانی خواست مثل سال های گذشته امسال نیز در آستانه سال جدید با شرکت در جشن گلریزان کمکی در بازکردن کورترین گره های زندگی نیازمندان داشته باشند. 

 

وعده دیدار ما :

 چهارم اسفند ماه 95 - ساعت 19 - بلوارپاسداران،خیابان امام موسی صدر شرقی، سالن مخابرات

شماره کارت ستاد برگزاری جشن بزرگ گلریزان:

6037691980017040


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/11/27 -- 17:38:50
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 410

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا