نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 30 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
21. محرم 1441
2019 Sep 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
کلاغ ها برای مرگ دیگر کلاغ ها سوگواری می کنند      

یکی از رفتارهای عجیب کلاغ ها این است که وقتی یک کلاغ می میرد، بقیه کلاغ ها دور او جمع می شوند و با صدای بلند غار غار می کنند. به نظر دلیل این رفتار کلاغ ها چیست ؟
این رفتار هنوز برای دانشمندان به عنوان معما مطرح است و عده ای فکر می کنند کلاغ ها مراسم ترحیم برگزار می کنند . پژوهشگران به دنبال جواب این معما هستند تا دلیل شیون عجیب کلاغ ها هنگام مرگ یک کلاغ را بدانند. کلاغ ها هیچ وقت چهره ی یک موجود تهدیده کننده را فراموش نمی کنند و گروه محقق بررسی خود را روی این رفتار ذاتی کلاغ ها آغاز کرده اند. این رفتار کلاغ ها در پژوهش های قبلی مشخص شده بود و مجموعه پژوهش های انجام شده توسط جان مارزلوف در دانشگاه واشنگتن آمریکا این مطلب را تایید کرد که کلاغ ها هیچ وقت چهره ی موجود تهدید کننده را فراموش نمی کنند. حتی کلاغی که یک چهره را به ذهنش می سپارد این مساله را به کلاغ های دیگر یادآوری و گوشزد می کند تا آنها نیز به همین ترتیب کلاغ های دیگر را با خبر کنند. این رفتار و واکنش باعث می شود که بعد از گذشت چند سال از ماجرا  تعداد زیادی از کلاغ ها با دیدن چهره موجود تهدید کننده غار غار کنند. پژوهشگران در بررسی خود برای این که از حملات کلاغ ها در امان باشند ، روی صورت شان ماسک های لاتکس می گذارند. روش کار به این صورت بود که کالی سوئیفت، پژوهشگر دانشگاه واشنگتن به کلاغ ها خوراکی داد و نقش نگهبان خوب را بازی کرد. بعد از آن نگهبان بد وارد ماجرا شد و لاشه یک کلاغ مرده را در دست گرفت و نیم ساعت منتظر ماند. سوئیفت می گوید: من همیشه نقش نگهبان خوب را داشتم و هیچ کلاغی با من دشمن نشد. من غذا را به کلاغ ها می دادم و نگهبان بد وارد عمل می شد. نگهبان بد جسد کلاغ را در دست می گرفت و انگار زباله ای در دستش دارد ؛ نه به این منظور که خودش کلاغ را کشته است. زمانی که برای بار اول سوئیفت برای کلاغ ها غذا گذاشت، هیچ کلاغی غذا را نخورد و به سمت آن نرفت و فقط سر و صدا راه انداختند. این رفتار به خاطر حضور سوئیفت بود و اگر یک شاهین وارد قلمروی شان می شد، واکنش بسیار شدیدی از خود نشان می دادند.
نتیجه تحقیق نشان داد که کلاغ ها خیلی خوب تهدیدها را شناسایی می کنند و می دانند مرگ و خطر چیست و از آن دوری می کنند. سوئیفت می گوید: کلاغ ها مرگ را به عنوان درسی آموزنده می دانند و ترس از مرگ در این موجودات هم وجود دارد. در آن روز 65 جفت کلاغ شاهد ماجرا بودند و بعد از سه هفته بیشتر از یک سوم کلاغ ها به شکل روز اول عکس العمل نشان دادند.
بر طبق پژوهش ها جیجاق ها هم در لحظه مرگ هم جنس هایشان مانند کلاغ ها واکنش نشان می دهند . نتایج این بررسی نشان می دهد که کلاغ ها تمام جزئیات چهره انسان را به خاطر می سپارند و این توانایی کلاغ ها آن ها را قادر می سازد تا نگهبان های بد و خوب را تشخیص دهند. کلاغ ها می توانند خیلی خوب چهره انسان را شناسایی کنند و آخرین حیواناتی هستند که برای مردن کلاغ های دیگر سوگواری می کنند. این رفتارها پیش از این در فیل، زرافه و شامپانزه ها نیز مشاهده شده است./ آکاایران


گروه خبری : اجتماعی ،اقتصادی
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/02/11 -- 14:52:57
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 684

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا