نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


جمعه 1 تير 1397
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
08. شوال 1439
2018 Jun 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
خراشاد اولین روستای کشور در ثبت ملی صنایع دستی      

کاری- شامگاه دوشنبه مراسم ثبت ملی حوله‌بافی با حضور مسئولان کشوری و استانی و مردم روستا خراشاد برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این مراسم بیان کرد: شاهد  تلاش زنان و مردان در روستای خراشاد هستیم که بدون دریافت هیچ حقوقی سینه به سینه یک هنر را پس از قرن‌ها به نسل حاضر سپرده‌اند.

حسن رمضانی با اشاره به هنر چند صد ساله حوله بافی  افزود: این محصول حاصل تلاش اجاد ما از گذشته تا به امروز استو   باید قدر این زحمات و تلاش‌ها را بدانیم.

وی ابراز امیدواری کرد: با رونق صنایع دستی به‌ ویژه حوله‌بافی شاهد حیات بالنده و زاینده خراشاد و خراسان جنوبی باشیم.

 

روستاها سبک سنتی و بومی خود را حفظ کنند

رمضانی با انتقاد از سبک معماری جدید برخی روستاها، اظهار کرد: اجازه ندهیم روستای خراشاد با قدمت و پیشینه تاریخی با سبک معماری جدید استفاده از نماهای سنگی و سقف‌های شیروانی چهره خود را از دست دهد زیرا آن هنگام تفاوتی با شهرهای شمالی کشور نداشته و جذابیتی خود را از دست می دهد.وی با بیان اینکه  شایسته است بافت و هنرهای ملی و بومی کنار بهسازی و مقاوم‌سازی روستاها استفاده شود ادامه داد: در سایه این امر در  روستاها یک فضای رشد و بالندگی پیدا می شود لذا  نباید با تغییر ساختار روستاها در زمینه‌های مختلف و به‌ ویژه معماری شناسنامه فرهنگی این مردم را مخدوش کنیم.وی ابراز امیدواری کرد: پس از   ثبت ملی حوله‌بافی با همدلی و همراهی مردم روستا و مسئولان شاهد تبدیل شدن  پارچه‌بافی و حوله‌بافی در این روستا به برند جهانی باشیم.

 

حوله‌ها و دست بافت‌ها باید با بهترین کیفیت به دنیا ارسال شود

فرماندار بیرجند هم در این مراسم بیان کرد:  باید  روستای خراشاد را به آن جایگاه شایسته خود برسانیم و امیدواریم روزی ثبت جهانی این روستا را جشن بگیریم.

علی ناصری خاطر نشان کرد: حوله بافی با تلاش و پشتکار شبانه‌روزی زنان این روستا زنده شده است و شرکت تعاون روستایی زنان خراشاد به عنوان تعاونی سلامت و نمونه در کشور فعالیت می‌کند.

فرماندار بیرجند با بیان اینکه برای صادرات حوله باید پیشقدم شویم، افزود: ثبت ملی روستا و رشته صنایع دستی در آن کار اختصاصی این منطقه و بیرجند است و امروز که این روستا ثبت ملی شده باید کارگروه ملی و استانی تشکیل و پیگیری شود تا بتوانیم جشن ثبت جهانی روستا را بگیریم.ناصری با اشاره به اینکه  بسیاری از زنان و دختران در 2 هزار کارگاه حوله بافی شهرستان بیرجند مشغول به فعالیت هستند ادامه داد: ثبت جهانی روستای خراشاد به معنی ورود گردشگر و باز شدن دروازه‌های تبادلات فرهنگی در سراسر دنیا است. وی تاکید کرد: نباید زنان و یا خانواده‌ای در روستاها بیکار بماند و باید تلاش کنیم کارگاه مناسبی برای رنگ‌ریزی در شهرستان ایجاد شود تا تمام حوله‌ها و دست بافت‌ها با بهترین کیفیت به دنیا ارسال شود.

 

رتبه دوم ایران

در شهرهای جهانی صنایع دستی

مشاور معاون صنایع و هنرهای سنتی کشور،  در این مراسم عنوان کرد:  در دنیا دو نوع شهر جهانی وجود دارد برخی شهرها تحت عنوان خلاق ثبت می شوند که این مهم از سال 2004 اتفاق افتاده و شهر اصفهان و رشت ثبت جهانی شده است.ویدا توحدی با اشاره به اینکه ایران بعد از چین در زمینه تعداد شهرهای جهانی صنایع‌دستی در رتبه دوم قرار دارد، افزود: شهرهای تبریز به‌عنوان «شهر جهانی فرش»، اصفهان به‌عنوان «شهر جهانی صنایع‌دستی»، لالجین به‌عنوان «شهر جهانی سفال» و مشهد به‌عنوان «شهر جهانی سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی» ثبت  شده است. مشاور معاون صنایع و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآور شد: ابتدا باید شهرها و روستاها ثبت ملی شوند و شاخص‌های بین‌المللی را ایجاد کنیم تا ثبت جهانی شوند. توحدی تصریح کرد:  خراشاد اولین روستای است که جشن ثبت ملی صنایع دستی در آن برگزار می شود و  روستاهای کشور قابلیت این را دارند که به جایگاه ملی و جهانی تبدیل شود.

 

300 رشته صنایع دستی در کشور

 وی با بیان اینکه  300 رشته صنایع دستی در کشور وجود دارد خاطرنشان کرد: باید روی رشته های مختلف صنایع دستی کار شود چرا که تقویت این امر کشور را به توسعه می رساند و از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری می کند. توحدی تاکید کرد: مواد اولیه صنایع دستی رنگ‌ ریزی آن گاهی غیر طبیعی است، و این موجب می شود بازرسان و ارزیابان بین‌المللی دچار شک و تردید شوند بنابراین ضرورت دارد کارگاه‌های رنگ‌ریزی طبیعی راه‌اندازی شود.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/06/21 -- 19:30:42
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 413

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا