نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 29 بهمن 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
23. جمادي‌الثاني 1441
2020 Feb 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
افزایش زیرساخت های بازارچه های مرزی برای ورود دام      

حسینی- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بر ضرورت برگزاری جلسه ای برای رفع مشکلات واردات دام زنده تاکید کرد و افزود: سعی می کنیم طی 2 ماه آینده با سرعت بیشتر امکانات لازم را برای ورود دام در مرز دوکوهانه، بازارچه های میل 78 و 73 و یزدان را نیز فراهم کنیم. 

صبح دیروز سومین کمیسیون تنظیم بازار استان برگزار شد. مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی در این جلسه به نوسانات برخی از کالاها در بازار در شهریور امسال اشاره کرد و افزود: قیمت نخود در بازار استان نسبت به شهریور سال گذشته، ۵۷ درصد افزایش داشته است. بیجاری همچنین از افزایش قیمت لپه با 53 درصد، پیاز ۵۴، لوبیا قرمز 38 ، خرما 50 و پسته خام با 34 درصد خبر داد و اضافه کرد: گوجه فرنگی با ۴۸ درصد ، خربزه 50، هندوانه 38 و سیر 4 درصد کاهش داشته است. وی با بیان این که بر اساس مجوزهیئت وزیران و وزارت جهاد کشاورزی واردات دام از مرزهای شرقی قابل انجام شده است، ادامه داد: در این راستا با معرفی سازمان بازارچه های مرزی و تایید سازمان جهادکشاورزی استان از نیمه شهریور تاکنون برای ۱۰ نفر از متقاضیان مجوز واردات دام زنده صادر شده است.

واردات به شرط استاندارد بودن بازارچه های مرزی

بیجاری مجموع مجوزهای واردات را برای ۳۱ هزار راس گوسفند، پنج هزار و ۷۰۰ راس گاو و گوساله و دو هزار و ۸۰۰ راس شتر و بچه شتر اعلام کرد و یادآور شد: یکی از مصوبات مهم در این واردات شرط استاندارد بودن بازارچه ها بود که از 4 بازارچه مرزی ، اداره دامپزشکی فقط بازارچه دوکوهانه را به علت داشتن قرنطینه تایید کرد. وی با اشاره به این که قیمت گوشت گوسفند در استان با افزایش ۲۱ درصدی از ۲۸ هزار تومان به ۳۴ هزار تومان رسید خاطرنشان کرد: کشتار دام مولد طی سنوات گذشته ناشی از خشکسالی های ۱۷ ساله، خروج دام از استان به سایر استان ها با هدف کسب درآمد بیشتر و گرانی گوشت مرغ به عنوان کالای جایگزین ناشی از کاهش جوجه ریزی به دلیل شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان از جمله مهمترین دلایل کمبود و گرانی گوشت در استان بوده است.

واردات ۹۰۰ رأس دام

 از بازارچه های مرزی

سرپرست بازارچه های مرزی نیز در این جلسه درباره واردات دام زنده به استان، عنوان کرد: برای واردات دام از بازارچه یزدان و میل ۷۳ تاکنون مشکلی نبوده است اما متقاضی در این زمینه  نداشته ایم و تنها واردات از بازارچه دوکوهانه انجام می شود. فخر از وجود ۹ واحد قرنطینه در بازارچه دو کوهانه خبر داد و افزود: طبق شرایط جدید واردات دام منوط به ایجاد زیرساخت هایی در بازارچه شده که این موضوع با حل مشکل تامین اعتبار برای زیرساخت ها در حال انجام است. به گفته وی از زمان اخذ مجوز تاکنون، دو پارت در سال ۹۵ و یک پارت نیز در سال جاری دام سبک و سنگین وارد استان شده است. وی از واردات ۹۰۰ رأس دام طی این مدت خبر داد و افزود: از این تعداد ۲۰۰ رأس شتر و ۷۰۰ رأس نیز گوسفند بوده اند.

تاکنون کسی برای واردات دام

 مراجعه نکرده است!

مدیرکل گمرکات هم با بیان این که واردات دام از تمام مرزهای شرقی اعم از بازارچه ها و گمرکات مجاز شده است اضافه کرد: اما این امر منوط به این شده که در مرز باید قرنطینه دامی و گواهی بهداشت از کشورها صادرکننده وجود داشته باشد. خاشی خاطرنشان کرد: مشکلی از جانب گمرک برای واردات دام وجود ندارد ولی تاکنون از 10 نفری که مجوز برای این امر دریافت کرده اند کسی برای واردات دام مراجعه نکرده است! وی همچنین تقاضا کرد تا به قرنطینه های شهر نهبندان به عنوان پس کرانه مرز رسیدگی شود.نماینده اداره دامپزشکی نیز پیشنهاد داد: قراردادی با افغانستان بسته شود تا ما خدمات بهداشتی را از داخل مرز این کشور انجام دهیم. وی با اشاره به قرنطینه دوکوهانه بیان کرد: باید دام در نزدیک ترین کشتارگاه کشتار شود که کشتارگاه نهبندان این کشش را ندارد، دستور دهید تا توسعه داده شود.

 استفاده از اعتبارات توسعه زیربنایی استان برای قرنطینه بازارچه دوکوهانه

فرماندار بیرجند هم در این جلسه با بیان این که واردات دام زنده دارای پیشینه طولانی در استان است، خاطرنشان کرد: هرچند تحقق این کار یکی از نیازمندی های تنظیم بازار است اما واردات دام می تواند به عنوان یک فعالیت اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد. ناصری خواستار برگزاری جلسه ای خاص بررسی این موضوع با حضور دستگاه های متولی شد.

وی با اشاره به بودجه سال ۹۶ و اعتباراتی که برای توسعه زیربنایی اقتصادی پیش بینی شده ، عنوان کرد: می توان از این محل مبلغی را برای ایجاد زیرساخت های لازم برای واردات دام زنده اختصاص داد. به گفته وی بخش خصوصی رغبتی ندارد که برای احداث قرنطینه سرمایه گذاری کند ولی اگر امکانات مانند قرنطینه فرآهم باشد، برای سرمایه گذاری در واردات دام حتی از استان های دیگر حضور پیدا می کند.فرماندار بیرجند با اشاره به افزایش قیمت گوشت قرمز تصریح کرد: در این استان عطش روانی برای افزایش قیمت وجود دارد وگرنه از نظر ما هیچ دلیلی برای افزایش قیمت وجود ندارد.

لزوم سرمایه گذاری مشترک

با افغانستان برای واردات دام

سرفرازی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هم در این جلسه عنوان کرد: در راستای واردات دام زنده به استان باید سرمایه گذاری های مشترک با افغانستان برای ایجاد اشتغال، کشتارگاه و واحدهای فرآوری در مرز انجام بگیرد. وی با اشاره به اینکه در آغاز راه واردات دام زنده به استان قرار داریم بیان کرد: تا حدودی جذب سرمایه گذار به نوع رفتار و گفتار مسئولان دستگاه های اجرایی مربوط می شود لذا در این زمینه تمامی مسئولان مربوط، توجه و نهایت دقت را داشته باشند. 

(Ava.news13@gmail.com)


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/07/11 -- 20:29:07
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 482

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا