نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 29 بهمن 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
23. جمادي‌الثاني 1441
2020 Feb 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
خراسان جنوبی در بستر نا امن زلزله      *امین  جم

زلزله یکی از بلایا و حوادث طبیعی است که هر از چندگاهی در گوشه ای از جهان رخ می دهد.
کشور ما نیز در منطقه ای از کره زمین قرار داردکه از نگاه زمین ساختی و لرزه خیزی بسیار نا آرام و پرتحرک است. مطالعات لرزه خیزی یک منطقه می تواند به شناسایی گسلهای فعال و حتی گسلهای پنهان آن منطقه کمک نماید. استان خراسان جنوبی یکی از مناطق فعال لرزه ها
در شرق ایران می باشد.اواسط فروردین امسال بود که مردم استان تنها در یک روز بالای ۲۰ زمین لرزه را حس کردند . زمین لرزه هایی که خاطرات تلخ سالیان گذشته را برای بسیاری زنده کرد. قرار گرفتن منطقه بر روی گسل حدود ۱۰۰ درصد آن را در خطر زلزله قرار داده به گونه ای که در این استان سالانه  بالای ۵۰۰ زمین لرزه را رخ می دهد  بنا به گفته کارشناسان سناریوی زلزله های مخرب هر ۱۲ سال در استان تکرار می شود و خاطرات تلخی را در ذهن بسیاری از مردمان این سرزمین برجای گذاشته است.از اولین زلزله مخرب ثبت شده در استان حدود ۵۰ سال می گذرد.
 این زلزله که در سال ۴۷ در دشت بیاض و فردوس رخ داد بالای هفت ریشتر قدرت داشت به گونه ای که با زلزله های پیاپی در مدت دو روز، دو منطقه دشت بیاض، کاخک و فردوس ویران شد و ۱۲ هزار خانه مسکونی در هم شکست و قریب به ۷۰ هزار نفر نیز بی‌خانمان شدند.
دومین زلزله مخرب استان که در سال ۵۷ در  طبس رخ داد ماندگارترین زلزله عصر معاصر ایران نام گرفت. این زلزله با شدت ۷.۸ ریشتر سبب شد که ۷۰ درصد مردم شهر جان خود را از دست بدهند و در ثانیه ای شهر تاریخی طبس به تلی از خاک تبدیل شود و اثری از آن شهر زیبای تاریخی حاشیه کویری مرکزی ایران باقی نماند.زلزله ۷.۳ ریشتری اردکول در سال ۷۶، زلزله پنج ریشتری زیرکوه در ۱۵ آذرماه ۹۱ و زمین‌لرزه قاین از دیگر حوادث ناگوارهستند .
همه این ها را گفتیم نه برای اینکه بگوییم راه گریزی از زلزله نیست.
با این حال اگر استحکام سازی ساخت و سازها و اطلاع رسانی و آموزش برای مقابله با این پدیده انجام شود زلزله دیگر نگران کننده نخواهد بود همانطور که بسیاری از کشورهای زلزله خیز این کار را انجام داده و با اطمینان خاطر به زندگی خود ادامه می دهند.
به گفته مسئولان 30 درصد مساکن روستایی استان نا امین هستند.
 از روستاها گذشته،خانه های فرسوده در بافت قدیم شهرهای استان بخصوص در بیرجند که حتی گاها کار امداد رسانی را با مشکل مواجه می کند و یا ساخت و سازهای نا ایمن و غیراصولی و ... همه و همه زنگ خطر را برای جدی گرفتن این موضوع و انجام اقدامات لازم برای پیشگیری از خسارات احتمالی به صدا در می آورد.  زلزله حادثه ای نیست که قبل از آمدن همه را خبر کند. هرلحظه امکان رخداد چنین حادثه ای
وجود دارد.نمونه اش هم زمین لرزه 7.3 ریشتری در کرمانشاه که تلفات جانی و مالی بسیاری را به جای گذاشت.برخی از زلزله چندسال پیش بم،به عنوان درس عبرت و نقطه عطفی در مباحث ساختمان سازی و همچنین دقت نظر مردم نسبت به این موضوع یاد می کنند.امید که از تجربیات گذشته درس بگیریم نه آنکه درس عبرتی شویم برای دیگران.
 


گروه خبری : اجتماعی ،اقتصادی
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/08/22 -- 19:30:03
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 963

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا