نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 30 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
19. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سرمقاله - شب ناآرام خراسان جنوبی!      

 

* برزجی

ساعت به وقت 21 و 48 دقیقه است که زمین در غربی ترین نقطه کشور می لرزد . لرزشی که  بیش از 400 هموطن را هم آغوش خاک می کند . تک تک این افراد که امروز از آنان به عنوان قربانیان زلزله کرمانشاه یاد می کنید مثل همه ما تا چند ثانیه قبل از این زمین لرزه عادی زندگی می کردند ، با خانواده یشان زیر سقفی بودند و حتی برخی  تولدشان را به شادی نشسته بودند که قلب زمین لرزید و امانشان نداد که این لحظات را حتی به اندازه یک ثانیه بیشتر ادامه دهند.   پس از این زمین لرزه دردناک و  تداوم آن موجی از نگرانی و وحشت دربین اهالی غرب کشور  و حتی در خراسان جنوبی که نقطه مقابل آن در شرق کشور قرار ایجاد کرد. خبرهای غیر موثقی در فضای مجازی نقل می شد که احتمال تکرار این زلزله در سراسر کشور وجود دارد. در همین میان بود که باز زمین سه شنبه  شب بیست و سوم آبان ماه با شدت  3.9  ریشتر خواب آرام ما را نیز نارآرام کرد.

هنوز دقایقی از وقوع این زمین لرزه نگذشته بود که تمام شهروندان روانه کوچه ها شدند. خروج خودرو ها از پارکینگ ها، دلهره  کودکان و زنان در هوای سرد خیابان ها، ازدحام در پارکها، پارکنیگ های شهری و حتی پمپ بنزین ها نشان از یک اضطراب مشترک داشت  و آن هم ترس از زیر آوار ماندن!
 خراسان جنوبی به زعم تجربیات علمی روی گسل های زلزله قرار گرفته است و هیچگاه نیز در امان نخواهد بود. 

برای ساعاتی سه شنبه شب سرد آبان را  با دلهره ، نگرانی و  شلوغی در خیابان های پر ترافیک گذراندیم. گرچه حتی مسوولان نیز با نطق مرددانه خود نتوانستند مردم را آرام کنند و به خانه هایشان برگردانند اما  این بار هم به خیر گذشت . حتی در روستاهای کانون زلزله نیز خسارات جانی و مالی مشاهده نشد. ولی عقل سلیم حکم می کند که باید همیشه آماده باش باشیم.

 زلزله یک حادثه طبیعی است که هیچگاه نمی توان جلوی آن را گرفت اما می توان با آگاهی و هوشیاری خسارات ناشی از آن را کاهش داد. آموزش مردم در مواقع بحران به خصوص زمین لرزه از اهمیت زیادی برخوردار است که مشخص می شود در خراسان جنوبی کمتر به آن پرداخته شده است. کما اینکه اگر آگاهی می داشتیم ترافیک شبانه را در زلزله اخیر ایجاد نمی کردیم. از سوی دیگر اطمینانی هم از سازه های محل سکونتمان نداریم.

آنچه که به نظر می رسد باید در خراسان جنوبی بیش از پیش به آن توجه شود جدی گرفتن ساخت و سازهای شهری و روستایی است .  

 مدیریت بحران نیز در این زمینه باید جدی تر دنبال شود. باید به جای برگزاری" مانوارهای عملکرد پر کن" به فکر آموزش اصولی شهروندان بود.

 شاید برای فردایی که زمین لرزه ای به شدت زمین لرزه کرمانشاه در خراسان جنوبی رخ دهد بیان این مسائل دیر باشد . پس از همین امروز باید به فکر بود.

 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/08/24 -- 19:50:40
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 830

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا