نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 دي 1397
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
09. جمادي‌الاول 1440
2019 Jan 16

 

 

 

مشاهده کامل خبر
‎بيان مشکلات خبرنگاران سکه رایج نهادهای مسئول در 17 مرداد ‏      

دوباره  17مرداد و روز خبرنگار از راه رسید و سخن از مشکلات‎ ‎خبرنگاران در این روز سکه رایج نهادهای مسئول و مسئولین فرهنگی می شود که‎ ‎می خواهند گره ای از این مشکلات باز کنند‎!‎ باز دوباره 17مرداد و روز خبرنگار از راه رسید و قصه پر غصه خبرنگاری و تکاپوی بی‌نتیجه همه ساله برای به اصطلاح حل مشکلاتشان‎!!‎
به گزارش شبستان، گویی برای این قشر فراموش شده می خواهند کاری کنند کارستان، که چنین دست به کار شده‌اند البته برای رفع تکلیف‎!! برای‎ ‎بررسی مشکلات هر سازمان و مؤسسه و شخص حقوقی و یا حقیقی بایستی ابتدا‎ ‎جایگاه شان را شناخت. بدون شناخت جایگاه یک شخصیت حقوقی و حقیقی بررسی‎ ‎مشکلات آن کاری عبث و بیهوده است موضوع مهم و منحصر به فرد رسانه و خبرنگار‎ ‎هم از این امر مستثنی نیست‎. رسانه و خبرنگار لازم و ملزوم‎ ‎یکدیگرند و بدون وجود هر یک از این دو؛ دیگری معنایی پیدا نمی کند. خبرنگار‎ ‎به رسانه هویت می‌بخشد، جهت می‌دهد و اصولاً نقشه راه رسانه است و از جهت‏‎ ‎تمثیل، نسبت خبرنگار به رسانه مانند سر به بدن است که چنانچه سر نباشد وجود‎ ‎بدن بی‌معنا است. وجود رسانه بدون خبرنگار معنای خارجی ندارد و رسانه را‎ ‎زیر سؤال می برد‎.
‎روزمرگی خطرناک ترین آفت رسانه است که متأسفانه‎ ‎امروزه اکثر نشریات با توجه به تنگناهای مالی و اقتصادی ناخواسته به سمت‎ ‎آن پیش می روند. این تنگناها در درازمدت آنها را محصور در حصارهای تنگ‎ ‎جریانات خاص سیاسی کرده و عملاً به عنوان سربازی در خدمت این جریان های‎ ‎سیاسی درمی آیند و از استقلال فکری و سیاسی که مهم ترین ویژگی یک رسانه‎ ‎تأثیر گذار است خارج می کند‎.
دومین مشکل پیش روی رسانه های جمعی‎ ‎حضور رسانه های
اجتماعی در فضای مجازی است این حضور، حضور بسیار تأثیرگذاری‎ ‎است و از نظر مالی برای مخاطبین بسیار مقرون به صرفه است این ویژگی رسانه‎ ‎های اجتماعی، مخاطبین را به سمت خود جذب کرده و عملاً با توجه به هزینه کمتر‏‎ ‎و سهولت در برقراری ارتباط با مخاطب از طریق فضای مجازی رسانه های مکتوب و‎ ‎گروهی را با مشکل مخاطب روبرو ساخته است که بایستی به صورت ریشه ای این‎ ‎مشکل از طریق نهادهای مسئول مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد‎.
در‎ ‎آستانه 17 مرداد و روز خبرنگار در گفتگویی با برخی خبرنگاران خراسان‎ ‎جنوبی، مهم ترین مشکلات و آسیب های پیش روی حوزه اطلاع رسانی در این استان‎ ‎بررسی می شود‎.

بیان مشکلات خبرنگاران
 سکه رایج نهادهای مسئول در 17 مرداد

مدیر مسئول نشریه دیار اندیشه در گفتگو با خبرنگار‎ شبستان‎  ‎در بیرجند اظهار کرد: در حال حاضر خبرنگار، رزمنده و سرباز گمنام و بی ادعا خط مقدم جبهه فرهنگی است‎.
عبدالحسین‎ ‎ابراهیمی با بیان اینکه خبرنگاران نقش نیروهای اطلاعات را در جبهه جنگ‎ ‎دارند، افزود: باید همیشه خبرنگاران هوشیار و بیدار در مقابل تهاجمات و‎ ‎شبیخون‌های نامرئی دشمن بایستد و رسالت رسانه ای خود را به نحو احسن به‎ ‎انجام برساند‎. ‎وی با تأکید بر اینکه سخن از مشکلات خبرنگاران در‎ ‎مرداد ماه سکه رایج نهادهای مسئول و مسئولین فرهنگی است، گفت: به نظر می‎ ‎رسد امسال هم مانند سالیان قبل برای رفع تکلیف و خالی نبودن عریضه و ارائه‎ ‎آمار به مسئولین بالاتر از خود، برنامه خاص دیگری برای این قشر زحمتکش‎ ‎نداشته باشند‎.
‎مدیر مسئول نشریه دیار اندیشه با اشاره به اینکه‎ ‎خبرنگار به رسانه هویت می بخشد، تصریح کرد: خبرنگاری در رسانه مانند یک‎ ‎چاقوی دوطرفه است که می تواند رسانه و تأثیرگذاری آن را در زمینه خیر و شر‎ ‎به اوج برساند‎. ابراهیمی به مصداقی در این زمینه اشاره کرد و‎ ‎یادآور شد: امروزه در حالی که حملات وحشیانه صهیونیست‌ها به مردم مظلوم غزه‎ ‎همه جهان را برای حمایت از آنان به خیابان‌ها کشانده متأسفانه خبرنگار‎ ‎رسانه غربی در پوشش شغل خبرنگاری به خانه کودکان مظلوم غزه می رود و با‎ ‎مصاحبه صوری و ظاهری با آنها نقش یک جاسوس اطلاعاتی را برای صهیونیست‌های‎ ‎کودک کش بازی می‌کند جرم چنین خبرنگاری و رسانه اش در کودک کشی اگر بیشتر‎ ‎از آن رژیم سفاک نباشد یقیناً کمتر نیست‎. به‎ ‎گفته وی از طرفی خبرنگاری دیگر، با جسارت هرچه تمام تر در صحنه‌های درگیری‎ ‎حاضر شده و نزدیک ترین و تأثیرگذارترین صحنه‌ها را با شهامت و به خطر‎ ‎انداختن جان خود ضبط و ثبت می کند و این امر می تواند یک قیام مردمی و‎ ‎انتفاضه جدید را رقم بزند‎.
مدیر مسئول نشریه دیار اندیشه، کار آن‎ ‎خبرنگار را به اندازه صدها و بلکه هزاران سرباز و رزمنده سلاح به دست صحنه‎ ‎نبرد نظامی دانست و عنوان کرد: امروزه هجوم بیرحمانه رسانه‌های غرب به‎ ‎اسلام و مسلمین و تشکیل گروه‌های تندروی تکفیری و درگیر کردن مسلمانان به‎ ‎درگیری های داخلی و مذهبی توجه به نقش بی‌بدیل خبرنگار و رسانه را بیش از‎ ‎پیش ضروری می‌کند‎. ابراهیمی ادامه داد: در این راستا بایستی‎ ‎رسانه‌ها مورد حمایت همه جانبه نهادهای مسئول قرار گیرند تا بتوانند به‏‎ ‎تعبیر مقام معظم رهبری جلوی ناتوی فرهنگی غرب صف آرایی کرده و آنان را در‎ ‎این نبرد نابرابر فرهنگی به عقب براند‎.
‎وی با ابراز تأسف از‎ ‎اینکه هشدارهای شدید رهبری در عرصه فرهنگی در میان مسئولین گوش شنوایی پیدا‎ ‎نکرده، متذکر شد: نگاه مسئولین به خبرنگار نگاه منصفانه ای نیست و این‎ ‎نگاه غیرمنصفانه مخصوصاً در هنگام انتقاد از عملکرد مسئولین در حوزه های‎ ‎مختلف مخصوصاً حوزه فرهنگی موجب به حاشیه راندن و انزوای خبرنگاران توسط‎ ‎این مسئولین می شود‎.
‎مدیر مسئول نشریه دیار اندیشه بیان داشت: ‎باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چتر حمایتی خود را بر روی این قشر مظلوم‎ ‎بگستراند تا خبرنگار با آرامش خیال و به دور از فشارها و جوسازی‌ها رسالت‎ ‎سنگین خود را انجام دهد‎.
 
‎کمبود خبرنگاران حرفه‌ای
یکی از مشکلات رسانه‌های استان

سرپرست خبرگزاری مهر در خراسان جنوبی با بیان اینکه از سال 84 فعالیت خود در حوزه خبر را شروع کرده‌ام،‎ ‎گفت: مدیران استان در گذشته بیشتر با جایگاه خبرنگاران آشنا بودند، به همین‎ ‎دلیل راحت تر می‌توانستیم از طریق ارتباط با آنها مشکلات مردم را طرح و‎ ‎پاسخ لازم را بگیریم‎. فاطمه زیراچی با ابراز تأسف از اینکه در‎ ‎حال حاضر برخی روابط عمومی‌ها تعطیل شده اند، افزود: وظیفه روابط عمومی است‎ ‎که جایگاه رسانه و اهمیت آن را برای مدیران تبیین کنند چرا که اگر فعالیت‎ ‎های خود را از طریق رسانه‌ها نشان دهند، پیشرفت می‌کنند‏‎. وی با‎ ‎بیان اینکه مسئولان استان فکر می‌کنند خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها در حد سایت‎ ‎ادارات هستند و با رسالت رسانه آشنا نیستند، بیان کرد: فرماندارها و‎ ‎اداراتی بوده‌اند که خبر را روی سایت گذاشته و قبول نکرده‌اند که‎ ‎خبر را به‎ ‎خبرگزاری‌ها بدهند‎.
زیراچی با تأکید بر اینکه خبرنگاران همیشه‎ ‎در کنار مسئولان هستند، ادامه داد: اما متأسفانه مسئولان تکریم و احترام‎ ‎متقابل را به خبرنگاران ندارند‎. به گفته وی وقتی استانداری به‎ ‎عنوان دستگاه ارشد استان به جایگاه خبرنگاران ارج نمی‌گذارد از بقیه‎ ‎مسئولان چه توقعی است!! و بارها شده از رسانه‌ها برای پوشش خبر دعوت‎ ‎کرده‌اند اما یا گفته‌اند جلسه خبری نیست یا جلسه برگزار نمی‌شود در حالی‎ ‎که به خود زحمت نمی‌دهند از قبل این موضوع را به رسانه‌ها اطلاع دهند‎!
‎سرپرست‎ ‎خبرگزاری مهر خراسان جنوبی کمبود خبرنگاران حرفه‌ای را یکی از مشکلات‏‎ ‎رسانه‌های استان دانست و تصریح کرد: چندین سال است که برای راه‌اندازی رشته‎ ‎حرفه‌ای خبر قول داده‌اند اما تاکنون این امر اجرایی نشده و متأسفانه با‎ ‎این کمبود نیرو، رسانه‌ها مجبورند هر نیرویی را برای خبر پذیرش کنند‎. زیراچی‎ ‎یادآور شد: طی سال های اخیر تعداد زیادی از خبرنگاران استان به دلایل مختلف‎ ‎که البته بخش عمده آنها نبود حمایت مادی و معنوی بود از فضای مطبوعات‎ ‎استان فاصله گرفتند‎. وی نبودن امنیت شغلی، بیمه و مسکن را از‎ ‎دیگر مشکلات خبرنگاران خراسان جنوبی ذکر کرد و افزود: چند سال قبل با کلی‎ ‎منت به تعداد خیلی محدودی از خبرنگاران در حاشیه شهر بیرجند زمین با وام‎ ‎دادند‎. ‎
سرپرست خبرگزاری مهر خراسان جنوبی با بیان اینکه دو سال‎ ‎است که خانه مطبوعات استان عملاً غیر فعال است، تصریح کرد: شاید مدیران خانه‎ ‎مطبوعات در سمت اداری خود لایق و موفق باشند اما به دلیل چند شغله بودن‏‎ ‎برای خبرنگاران در جایگاه خانه مطبوعات هیچ اقدامی انجام نداده‌اند‎.
 
اکثر خبرنگاران خراسان جنوبی
دچار مشکلات معیشتی هستند

یکی از خبرنگاران روزنامه آوای خراسان جنوبی که کار خود را از سال 88 شروع کرده با بیان اینکه اتحاد در بین خبرنگاران استان وجود ندارد، گفت: ‎متأسفانه برخی مدیران و روابط عمومی‌ دستگاه های اجرایی به خود اجازه هر‎ ‎نوع برخوردی را با خبرنگاران می‌دهند‎. مهدی کاظمی مشکلات اقتصادی‎ ‎را مهم ترین دغدغه خبرنگاران ذکر کرد و افزود: خبرنگاری از مشاغل سخت محسوب‎ ‎می‌شود و باید از درآمد قابل قبولی برخوردار باشند اما متأسفانه اکثر قریب‎ ‎به اتفاق خبرنگاران دچار مشکلات معیشتی هستند‎. وی در ادامه یکی‎ ‎دیگر از مهم ترین مشکلات جامعه خبری را ورود نیروی فاقد مهارت تخصصی و آموزش‎ ‎دیده به این عرصه دانست و یادآور شد: برخی افرادی از سر بیکاری یا برای پر‎ ‎کردن اوقات فراغت خود وارد این عرصه می‌شوند و هیچ نظارتی در این خصوص‎ ‎صورت نمی‌گیرد‎.

امنیت شغلی برای خبرنگارن وجود ندارد‎!‎

خبرنگار خبرگزاری فارس نیز با اشاره به اینکه بسیاری از خبرنگاران استان از هیچ‌گونه بیمه‌ای‎ ‎برخوردار نیستند، گفت: ساعت کاری خبرنگار بسیار منعطف است گاهی برای تهیه‎ ‎برخی اخبار و گزارشات باید ساعت طولانی سرکار باشد که این زمان می تواند‎ ‎شب، نیمه شب و یا صبح زود و یا در روزهای تعطیل باشد‎. رقیه محمدی‎ ‎با بیان اینکه خبرنگاران خبرگزاری‌ها با حضور به موقع خود و پوشش اخبار در‎ ‎خط مقدم رسانه‌های استان فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: اما در عمل زحمات‎ ‎آنها نادیده گرفته می شود‏‎. وی یادآور شد: متاسفانه وقتی مسئول‎ ‎کشوری به استان می‌آید خبرنگاران که باید اخبار را سریع پوشش دهند با عدم‎ ‎هماهنگی برخی مسئولان در حاشیه قرار می‌گیرند و از برنامه‌ها عقب می‌مانند‎.
‎این‎ ‎خبرنگار با اشاره به اینکه امنیت شغلی و مالی برای یک خبرنگار وجود ندارد،‎ ‎تصریح کرد: حقوقی که خبرنگار دریافت می‌کند بسیار اندک است و کفاف زندگی‎ ‎او را نمی‌دهد و همچنین برخورد برخی مسئولان ادارات استان آزاردهنده و موجب‎ ‎دلسردی بیشتر خبرنگار می‌شود‎.
بر اساس این گزارش؛‎ ‎برگزاری‎ ‎مراسم روز خبرنگار در استان خراسان جنوبی که قرار بود عصر پنجشنبه 16‏‎ ‎مرداد در بیرجند برگزار شود، به دلیل معارفه مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد‎ ‎اسلامی استان به بعد از 25 مرداد موکول شده است‎.
همچنین در مراسم‎ ‎روز خبرنگار، از برگزیدگان دومین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها خراسان‎ ‎جنوبی در سه زمینه خبر، گزارش و عکس خبری تقدیر خواهد شد‏‎.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1393/05/17 -- 20:03:34
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 985

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا