نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 دي 1397
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
09. جمادي‌الاول 1440
2019 Jan 16

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سرمقاله - امنیت برای توسعه ؛ توسعه برای امنیت      

 

* سردبیر

 

 موقعیت ویژه و خاص استان خراسان جنوبی به ویژه قرار گرفتن آن در مجاورت کشور افغانستان، همواره باعث شده است بخشی از مؤلفه های مهم توسعه و پیشرفت آن در کنار ضمایم و پیوست های امنیتی تعریف شود؛ پیوست هایی که علاوه بر لزوم تغییر روند اجرای برنامه ها، به ضرورت تغییر در نوع نگاهها و تصمیم گیری ها نیز صحّه می گذارند به عنوان مثال برنامه ریزی ها در حوزه ی توسعه خراسان جنوبی ضرورتاً نیازمند نگاه امنیتی و فرا زمانی به آینده استانی است که بخشی از جغرافیای کشوری پهناور و تمدن ساز به نام ایران اسلامی را شامل می شود،  آنهم در جوار مرز و در مجاورت کشوری که  زاینده ی تحولات مهم امنیتی در دنیای امروز است. 

شاید یکی از ملموس ترین و محسوس ترین مثال های

دیگر، بحث خشکسالی و کم آبی در استان باشد. قریب بیست سال است سالانه میانگین بارش ها در شهرها و شهرستانها و روستاهای استان مدام در حال کاهش است و خشکسالی که از آن به زلزله ی خاموش تعبیر می شود، بسترهای توسعه استان را نیز خشکانده و زمینه بسیاری از معضلات و آسیب ها

مثل مهاجرت ها، حاشیه نشینی ها، آسیب های اجتماعی و فقر و بیچارگی و از جمله خالی از سکنه شدن روستاهای مرزی را به وجود آورده است. 

به نظر می رسد اینک ما نه تنها با یک فاجعه ی انسانی و زیست محیطی بزرگ و تدریجی به نام خشکسالی مواجهیم، بلکه در آستانه ی وقوع یک بحران امنیتی نیز قرار گرفته ایم. چندی پیش و در جریان بازدید دریادار شمخانی دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی از نمایشگاه مطبوعات تهران ، با توجه به اهمیت موضوع، ایشان ضمن تأکید بر مطرح شدن داستان استان در شورا ، به صراحت از نگاه کارشناسان و اعضای این شورا به بحث خشکسالی های استان با رویکرد امنیتی صحبت کردند. از اینها که بگذریم، امروز شنبه  وزیر محترم اطلاعات و از جمله اعضای شورای توسعه و امنیت پایدار شرق کشور میهمان استان ما هستند. 

این شورا از چند سال قبل با تأکید و دستور مقام معظم رهبری و تصویب شورای امنیت ملی آغاز بکار کرده است. استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان  عضو این شورا هستند و کارکرد اصلی آن، رفع محرومیت، توسعه همه جانبه منطقه، برقراری امنیت پایدار، تقویت وحدت ملی، رصد اطلاعاتی و امنیتی و ایجاد بسترهای مناسب برای توسعه استانهای مورد اشاره است. به دلیل عضویت وزرای مهم  در این شورا از جمله وزیرانی مثل کشور، اطلاعات، ارشاد اسلامی، بهداشت و درمان، جهاد کشاورزی و ... مصوبات معمولاً همپوشانی های چند منظوره ای را شامل می شوندکه محور همه آنها توجه به رفع محرومیت هاو توسعه منطقه به شمار می رود. 

استان خراسان جنوبی نیز به دلیل قرار گرفتن در منطقه پنجم کشورکه شامل استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد و کرمان می شود و به دلیل مساحت بالا(منطقه پنجم کشور 14 میلیون نفر جمعیت و یک سوم مساحت کل کشور را در بر گرفته است) و نیز همسایگی با کشور افغانستان،  از مؤلفه هایی قابل توجه تر از برخی استانهای دیگر عضو در این شوراها و مناطق برخوردار است.

با مقدمه ی بالا و  به بهانه ی سفر امروز وزیر محترم اطلاعات به استان و به عنوان یکی از اعضای شورای  توسعه و امنیت پایدار شرق کشور، مانیز ضمن عرض خیرمقدم و خداقوت به ایشان و همکارانشان در وزارت اطلاعات به سبب تلاش هایی که به ویژه در روزهای اخیر د رعرصه ی برقراری آرامش و امنیت در کشور انجام دادند، فرصت رامغتنم شمرده و دو نکته ی مهم و اساسی را یادآور می شویم: اول آنکه از نگاه مردم، کارشناسان و رسانه های استان، زمان آن فرا رسیده است که توسعه استان و جبران عقب ماندگی های تاریخی آن و نیز تأمین خسارت هایی مثل خشکسالی با رویکرد امنیتی و نگاه تخصصی در این حوزه دنبال شود .

 دوم اینکه برخی از اعضای شوراهای مهم امنیتی کشور از جمله وزیر خدوم و مردمی و پرتلاش اطلاعات، باتکیه بر اشراف و تسلط اطلاعاتی و منطقه ای خود در داخل و خارج از مرزها، تجربه های گرانقیمت سفرهای متعدد به این استان و نیز تحلیل های شفاف، صریح، متقن و مستند و پرمحتوای کارشناسان وزارت اطلاعات و دستگاههای امنیتی، مدافع حق این استان و فریاد کننده ی رنج ها و دردهایشان در کمیسیون ها، کمیته ها، شوراها و جلسات مرتبط در پایتخت باشند. 

امیدواریم و انتظار می رود یکی از مهم ترین دستاوردهای سفر وزیر محترم اطلاعات به استان(که از جمله موفق ترین وزرای دولت یازدهم و دوازدهم به شمار می روند) ، تلاش مضاعف ایشان در دولت برای رساندن فریاد محرومیت و مشکلات مردم خراسان جنوبی و تصمیم و تعامل سازنده برای حل مشکلات استان از جمله بحث انتقال آب به خراسان جنوبی با نگاه و رویکرد و افق دید امنیتی برای سالهای آینده باشد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/10/22 -- 19:55:15
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 138

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا