نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 6 فروردين 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
19. رجب 1440
2019 Mar 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
کاروان های آزاد بر ؛ فریبنده اما خطرناک      

امین جم - در سال های اخیر با تسهیل سفر به کشور عراق، افرادی سودجو با استفاده از اشتیاق مردم استان به زیارت عتبات عالیات ، به این عرصه ورود نموده و بدون داشتن مجوز از مبادی ذیربط، اقدام به اعزام زائران به عتبات عالیات بدون هیچگونه نظارتی می نمایند و در این میان مشکلات متعددی را برای هم استانی های عزیز ایجاد نموده اند.با توجه به اینکه در آستانه عید نوروز هستیم و اینگونه سفر ها و کاروان ها در این بازه زمانی خاص افزایش می یابد،گزارشی در این خصوص تهیه شد که در ادامه می خوانید.

 

با معرفی دوستانم

با مدیرکاروان آشنا شدم

 

آقای احمدی که در دیماه امسال با یکی از این گروهها به عتبات مشرف شده از عدم پایبندی مدیر گروه به تعهداتش در زمینه نوع پذیرایی، بهداشت و همچنین اخذ مبالغ متفرقه در طول سفر گلایه مند است و می گوید: من با پانزده نفر از اقوام با وساطت یکی از دوستان با خانمی که مغازه پلاستیک فروشی دارد و در کنار این شغل، کاروان به عتبات عالیات نیز اعزام می کند، آشنا شدیم و به ازای هر نفر مبلغ 800هزار تومان به حساب ایشان واریز نمودیم. مقرر شد اوایل آذر ماه  ما را به عتبات اعزام کند که بعد از چند مرحله تغییر تاریخ حرکت، نهایتاً در دی ماه اعزام شدیم.

 

دو شب در زیرزمین حرم خوابیدیم

 

وی از اخذ وجه اضافی به بهانه عوارض خروج از مرز و زیارت سامرا خبر داد و افزود: در سامرا  مدیر کاروان ما را دو شب در زیرزمین حرم خواباند که به علت سرمای هوا،  بسیار اذیت شدیم. حتی برنامه غذایی خاصی نداشت به گونه ای که از غذاهای حرم استفاده می کرد یا با سیب زمینی و تخم مرغ از ما پذیرایی می کرد. می افزاید : وضع اسکان ما به گونه ای بود که برای 45 زائر، فقط 4 اتاق اجاره کرده بود و در کف اتاق،  زائرین را بصورت تفکیک زن و مرد بر روی موکت و پتوهای کثیف می خواباند.

 

با خودم می گفتم این کاروان ها ارزان تر است؛

چرا با حج و زیارت بروم؟

 

مخاطب بعدی ما اما زوج جوانی هستند که سال گذشته بعد از مراسم عقد خود، تصمیم به رفتن به این سفر معنوی کرده بودند. این زوج برای کاهش هزینه ها ، با پیشنهاد یکی از آشنایان با مدیر کاروان آزادبر آشنا می شوند. محمد که انگار سفر سختی را گذرانده و دل پری هم دارد، می گوید: بخدا اگر می دانستم اینقدر قرار است سختی بکشم فکر سفر با کاروان های آزادبر را نمی کردم.گول هزینه کم و صحبت های مدیر کاروان را خوردم.به خودم 

می گفتم وقتی اینقدر خوب است چرا با کاروان های حج و زیارت بروم و هزینه بالاتری بدهم؟

 

همسرم بخاطر کیفیت نامطلوب غذا مسموم شد و مشکل بیمه نبودن خودش را نشان داد

 

ادامه می دهد: به هرصورت بود ما راهی این سفر شدیم.چون اولین سفر زندگی مشترکمان هم بود،برایم اهمیت زیادی داشت که چگونه باشد.چندروز اول که با اتوبوسی به مقصد رسیدیم و ظاهرا همه چیز خوب پیش می رفت.من هم خیالم راحت شده بود که مشکلی پیش نمی آید.از مرز که رد شدیم انگار تازه مشکلات شروع شد.هرجا که می رفتیم نه نظمی و نه اسکان درستی بود.وی به وضع غذا اشاره و می گوید: همان روزهای اول همسرم بخاطر غذای نامطلوبی که به ما می دادند مسموم شد.این مریضی را بگذارید کنار مشکلات بیمه نبودن و نیاز به بیمارستان و ... . می افزاید: آنقدر در این سفر سختی کشیدم که یاداوریش هم برایم دردناک است.نمی خواهم بیشتر بگویم اما به همه مردم توصیه 

می کنم گول ظاهر این کاروان ها را نخورند.

 

فعالیت کاروان های آزادبر

در سال های اخیر شدت گرفته است

 

حال سئوال این است که علیرغم گرفتن حدود 900هزار تومان از هر نفر، چگونه این خدمات ضعیف را ارائه می کنند؟ چه کسی به حساب و کتابهای این افراد نظارت می کند؟ چه دستگاهی به شکایت ما رسیدگی خواهد کرد و در صورت بیماری یا تصادف یا بروز حوادث تروریستی، وضعیت بیمه ما و پیگیری های اداری در کشور عراق بر عهده کدام ارگان خواهد بود؟به سراغ ابوالفضل نوفرستی مدیر حج و زیارت استان رفتیم تا از چگونگی اعزام این کاروانها و نحوه نظارت بر خدمات آنان مطلع شویم. نوفرستی بیان داشت: متاسفانه فعالیت زائربران غیرمجاز از گذشته بصورت محدود وجود داشته ولیکن در سالهای اخیر شدت گرفته به گونه ای که تبدیل به یکی از دغدغه های مهم سازمان حج وزیارت و دستگاههای نظارتی شده و بر این اساس، اخیراً مدیر کل محترم امنیتی و انتظامی استانداری ابلاغیه ای را خطاب به دستگاههای اجرایی و نیروهای نظامی و انتظامی صادر نمود تا بطور جد از فعالیت آزادبران و اعزام غیرقانونی به عتبات جلوگیری شود.

 

با نگاهی به خدماتی که می دهند می توان

به کلاهبرداری آنان پی برد

 

وی اعزام زائرین به عتبات را منوط به اخذ مجوز از سازمان دانست و عنوان کرد: بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، صدور مجوز و نظارت بر عملکرد فعالین حوزه زیارتی بر عهده حج وزیارت می باشد ولیکن افراد سودجو با سوء استفاده از علاقه هم استانی های عزیز به ائمه(علیها سلام) و با مانور بر روی قیمت ارزان تر، زائرین عزیز را به عتبات اعزام می کنند در حالی که با نگاهی مختصر به نوع خدمات و مبالغ متفرقه ای که در طول سفر از زائران اخذ می کنند، متوجه کلاهبرداری آنان می شویم.

تفاوت هزینه فقط با مقایسه وضع اسکان جبران می شود

 

 مدیر حج و زیارت استان، عدم برخورداری گروههای غیرمجاز از پوشش های امنیتی، عدم پوشش بیمه زائران یا ناقص بودن آن، اسکان زائرین در هتلهای فاقد استانداردهای لازم، طی مسیر درشب جهت کسر هزینه اسکان، زیارت عبوی، نداشتن ستاد و پشتیبانی در عراق، استفاده از گوشت بوفالو بجای گوشت گوسفند در وعده غذایی به جهت ارزانی، عدم اطمینان از صلاحیت سرگروههای این کاروانها و نداشتن قرارداد با مرکز پزشکی حج را به عنوان برخی از ضعفها و دلیل ارزانی300 تا400 هزار تومانی این کاروانها اعلام و اظهار داشت: این مبلغ صرفاً در یک قلم از خدمات سازمان حج وزیارت یعنی اسکان جبران می شود به گونه ای که سازمان برای 40 زائر، تعداد 17 اتاق دو و سه تخته اختصاص می دهد در حالی که آزادبران، زائرین را در چهار یا پنج اتاق بصورت کف خواب اسکان می دهند. 

 

مدتی پیش اسکان درمکان غیرمجاز باعث جان باختن 5 زائر گردید

 

وی به برخی از حوادث رخ داده برای زائرین اعزامی با گروه های غیرمجاز اشاره کرد و افزود: اسکان زائران تربت حیدریه توسط زائربران غیرمجاز در هتل و مسافرخانه غیراستاندارد در کربلای معلا در تاریخ 95/10/18 که منجر به آتش سوزی در هتل و فوت 5 زائر گردید و همچنین کلاهبرداری میلیاردی از زائرین توسط گروه غیرمجاز زیارتی موسوم به آل کوثر در تاریخ 95/4/8 با طرح شعار فریبنده (طرح ملی زیارت آسان) و تصادف زائرین گروه غیرمجاز از شهرستان کاشمر در تاریخ  95/3/14 در عراق و کشته شدن 5 نفر از زائرین که باتوجه به غیرمجاز بودن آنان، انتقال اجساد کشته شدگان از عراق به ایران با مشکلات متعددی روبرو شده و مبالغ هنگفتی می بایست برای انتقال آنان باید پرداخت می شد که برای مدیر کاروان مقدور نبود و نهایتاً برای سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز مشکلات متعددی ایجاد نمود. 

 

قبل  از ثبت نام از قانونی بودن کاروان اطمینان حاصل کنید

 

وی ادامه داد: همچنین متواری شدن مدیر کاروان غیرمجاز نورالحسین(ع) در عراق و نپرداختن هزینه بلیط برگشت 400 نفر از زائرین خراسان رضوی در تاریخ 96/3/10 که منجر به سرگردانی 4روزه زائرین در عراق شد و نهایتاً کلاهبرداری میلیاردی از روحانیون و مداحان خراسان رضوی در تاریخ 96/8/19 تحت عنوان اعزام به عتبات عالیات، از نمونه اتفاقات و تبعات اخیر فعالیت زائر بران غیرمجاز می باشد.مدیر حج وزیارت استان از مشتاقان تشرف به عتبات عالیات خواست قبل از ثبت نام و پرداخت پول، از قانونی بودن کاروان اطمینان حاصل نموده و با تماس با حج وزیارت به شماره 32420022 صحت ادعای مدیر کاروان را جویا شوند. 

 

قرار است با توجه به نیاز استان

هتل های استانی به خدمت گرفته شوند

 

نوفرستی در ادامه عنوان کرد : سازمان حج و زیارت به دنبال استقبال مردم از سفرهای زیارتی عتبات عالیات،پکیج های مختلفی را درنظر گرفته است و اجازه لازم به استان ها در خصوص اجاره هتل های استانی داده شده است.وی افزود:ا هماهنگی های انجام شده ، شرکت مرکزی کارگزاران حج و زیارت استان ان شا ا... اواخر فروردین ماه به عراق اعزام خواهند شد تا با توجه به نیازمندی های استان، هتل هایی با رویکرد استان به خدمت بگیرند.مدیرحج و زیارت استان با بیان اینکه با این طرح این امکان به وجود می آید که براساس نیاز و درخواست زائر،اسکان با شرایط مختلف قیمتی دراختیار زائران قرار بگیرد.

 

32 دفتر حج و زیارت و 15 نمایندگی زیارتی در استان فعال هستند

 

وی اظهار کرد: تمامی دفاتر خدمات زیارتی استان در مراکز شهرستان ها و حتی بسیاری از بخش ها آمادگی دارند متناسب با نیاز زائر،مسکن مناسب را پیگیری و از سال اینده نیز بر اساس درخواست مسکن در اختیار زائر قرار دهد.وی افزود: اکنون 32 دفتر حج و زیارت در استان و 15 نمایندگی زیارتی در استان وظیفه سازمان دهی امور زائران عتبات عالیات را برعهده دارند که آدرس و شماره تماس این مراکز در سایت سازمان حج و زیارت استان در درسترس است.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/12/22 -- 19:10:49
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 172

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا