نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 5 فروردين 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
18. رجب 1440
2019 Mar 25

 

 

 

مشاهده کامل خبر
معمار روس؛ خالق بناهای معروف در تهران      

در چند روز گذشته در شهر مسکو نمایشگاه آثار معماری روس برپا بود که بیشتر عمر خود را در ایران گذراند و برای ایرانی ها معماری کرد و هنری ماندگار آفرید. این معمار روس تبار مقیم ایران نیکلای مارکوف متولد 1882در تفلیس و درگذشته 1957 در تهران و معمار برخی از مشهورترین ساختمانها و بناها در ایران است. مارکوف در خانواده‌ای سرشناس بدنیا آمد و ابتدا در آکادمی هنرهای زیبای سن پترزبورگ و سپس تا سال 1914 در بخش فارسی دانشکده شرق‌شناسی این دانشگاه تحصیل کرد. نیکلای مارکوف پس‌ از پایان تحصیلات و بدلیل علاقه زیادی که به ایران داشت به ‌عنوان افسر روسیه تزاری به این کشور آمد. 

وی پس از انقلاب کبیر روسیه تا پایان عمر خود در ایران به‌ عنوان وطن دوم ماند. از مارکوف به عنوان یکی از معماران پیشروی آغاز قرن اخیر در ایران یاد می شود. 

نمایشگاه آثار معمار نیکلای مارکوف در شهر مسکو از تاریخ 10 آپریل تا 4 می در «خانه روسهای خارج از کشور» برپا شد و در این نمایشگاه آثای متعددی از مارکوف به نمایش درآمد. 

خانم لانا راوندی فدایی ایران شناس و برگزار کننده این نمایشگاه گفت: من مقالات و یادداشتهایی درباره زندگی و آثار معمار نیکلای مارکوف دارم که همین نیز باعث شد رئیس خانه روسهای خارج از کشور دعوت کند تا آثار و زندگی این معمار روس را در قالب نمایشگاهی به تصویر بکشیم. این نمایشگاه برای مردم روس و بویژه برای متخصصان رشته معماری همچنین تاریخ دانان و دانشجویان زبان فارسی بسیار جالب بود، چراکه به زبن روسی از ایشان تنها یک مقاله کوتاه آنهم به نقل از پسر ایشان وجود داشت. اقبال عمومی این نمایشگاه بقدری خوب بود که حتی شبکه سراسری فرهنگ آن را پوشش رسانه ای داد.

وی در خصوص چگونگی جمع آوری آثار معمار مارکوف گفت: دوست و همکارانم به نام «النا آندریوا» و «رودین متیو» که از ایران شناسان ساکن آمریکا هستند و در حال تالیف کتابی به نام روسها در ایران هستند که به من نیز پیشنهاد شد تا در نگارش فصولی در این کتاب مشارکت داشته باشم. بنابراین به چندین آرشیو در روسیه مراجعه کردم و در آرشیو تاریخی سن پترزبورگ پرونده ای از زندگی وی در این شهر و همچنین تصاویری از آثار مارکوف وجود داشت و همچنین در آرشیو مسکو نیز پرونده های جالبی درباره زندگی مارکوف در ایران یافتم، مارکوف در شمال ایران و بر ضد بلشویک ها و ضد انقلابیون گیلان مبارزه می کرد. علاوه بر این در آرشیو وزارت امورخارجه ایران نیز پرونده هایی از زندگی وی مثل مجموعه مقالاتی از زندگی مارکوف به زبان فارسی یافتم. خلاصه اینکه بسیار مطالعه و بررسی نموده و اشتباهات را مشخص کردم و یادداشتهایی را به تحریر درآوردم. به آرشیو روزنامه اطلاعات مراجعه نموده و با پرداخت هزینه عکس های سیاه و سفیدی که آن زمان از بناهای ساخته شده توسط مارکوف گرفته شده بود را خریداری کردم. همچنین شخصا در سفرهای متعدی که به ایران داشتم از بناها عکس گرفتم و با روحانی مسجدی فخرالدوله گفتگو کردم و خلاصه در این مسیر بسیار تحقیق کردم.

 

 


گروه خبری : اجتماعی ،اقتصادی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/02/15 -- 19:52:42
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 3141

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا