نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 7 فروردين 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
20. رجب 1440
2019 Mar 27

 

 

 

مشاهده کامل خبر
ریزگردها بحران اینده استان !      

 

 

 

 

امین جم

 

چندروزی  است  که گرد و خاک و طوفان دوباره میهمان برخی شهرهای استان شده است.این پدیده مشکل جدیدی در استان نیست و سابقه ای چندساله دارد.زمانی هم تیترهایی از قبیل «بیرجند ، اهواز شد» یا «مشکل از غرب به شرق رسید» و . . . ،  شاهد هشدار رسانه ها برای وقوع بحران جدیدی برای استان بود که ظاهرا زا سوی مسوولان جدی گرفته نشد.

در خراسان جنوبی دو کانون عمده ایجاد ریزگردها وجود دارد که یکی در شمال غرب شامل شهرستان های طبس و بشرویه و دیگری هم در جنوب استان و شهرستان نهبندان است.دلایل مختلفی نیز از جمله همجواری خراسان جنوبی با دو کویر بزرگ ایران، همسایگی با سیستان و بلوچستان و قرار گرفتن در معرض بادهای 120 روزه سیستان و همچنین خشکسالی های پی در پی و 18 ساله سبب شده تا جو استان بی نصیب از گرد و خاک نباشد.

در مناطق مختلف شهری نیز بخش هایی باعث افزایش ریزگرد و گرد و خاک می شود.به عنوان مثال در مرکز استان،زمین های متروک در نقاط مختلف شهر و یا درمواردی از بین رفتن پوشش گیاهی برخی زمین های شهری،باعث افزایش گردوخاک می شود.این موارد وقتی نمود پیدا می کند که در همسایگی شما چنین زمینهایی وجود داشته باشد  که در روزهایی که باد می وزد شاهد گرد و خاک شدیدی خواهید بود.

به گفته کارشناسان خشکسالی های شدید و در نتیجه کاهش چشم گیر رطوبت خاک، باعث تشدید پدیده طوفان گرد و خاک در استان شده است که با توجه به تداوم خشکسالی ها و عدم پیش بینی بهبود وضع بارشی استان در کوتاه مدت، وقوع پدیده گرد و خاک افزایش پیدا می کند. به اعتقاد مدیرکل  حفاظت محیط زیست استان نیز ریزگردها به عنوان یکی از مشکلات زیست محیطی استان مطرح است که باید اقدام جدی برای آن انجام گیرد.

خوب یا بد، در ماه های آینده نیز شاهد پدیده گرد و خاک و ریزگرد هاخواهیم بود. زیرا به گفته کارشناسان هواشناسی،معمولا بروز پدیده گرد و خاک در استان در دوره زمانی خرداد تا اواخر شهریور؛ همزمان با وزش بادهای 120 روزه سیستان، تشدید می شود که در این بازه زمانی به دلیل رطوبت پایین هوا، عمده انرژی آن به شکل وزش باد شدید تخلیه می شود و مساعد بودن شرایط سطح خاک نیز به بروز این پدیده کمک می کند.

با توجه به اینکه این موضوع می تواند به تدریج به بحرانی جدی تبدیل شود، این مهم نیازمند همت مسئولان و ارائه راهکارهایی برای رفع بسترهای ایجادکننده این گردبادهاست تا مردم استان که با مشکلات جدی زیادی روبرو هستند دوباره با بحران دیگری مواجه نشوند. با توجه به هشدارهایی که کارشناسان مربوطه مبنی بر بدتر شدن شرایط در سال های آینده داده اند، ممکن است درصورت غفلت مسئولان از این مهم ، شاهد بروز مشکلات استان های غربی به صورت شدیدتر در استان خراسان جنوبی باشیم که احتمال می رود در این صورت دیگر به سانی نتوان برای حل آن اقدام کرد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/02/25 -- 20:38:12
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 120

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا