نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 1 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
17. رمضان 1440
2019 May 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
“کشمون” برنده کارزار بزرگ استارتآپی ایران      

جواد رضایی- ننه ی رضا پیر زن قاینی که تا دیروز تنها کسانی که می شناختندش همسایه ها و اقوامش بودند،اکنون در کشور و حتی جهان اسمی درکرده است و بسیاری دیگر او را به همین نام می شناسند ودیگر ننه ی رضا آن ننه ی رضای قدیم نیست،بلکه حالا کشاورزی شناخته شده است که با استفاده از ابتکار سه جوان قاینی،محصول زعفرانش را با نام و یا بهتر بگویم با برند “ننه ی رضا” می فروشد. ننه رضا که در روستای تجن در حوالی شهر قاین زندگی می‌کند، از تاریخ تولد خود و سن و سالش چیزی نمی‌داند! این زن که شوهرش را سال‌ها پیش از دست‌ داده است، دارای 1 فرزند پسر و 6 فرزند دختر است که از این میان پسرش و 2 دختر او هنوز ازدواج نکرده و در خانه هستند. باقی فرزندانش که ازدواج کرده‌اند، یکی‌شان در مشهد کارگری می‌کند و دیگری در شهر فیض‌آباد به کشاورزی مشغول است.

حجی سی که اهالی روستا به دلیل مهارت و تجربه اش در کشاورزی به او لقب “سالار”   داده اند : یک کشاورز با تجربه و خردمند است،با بیش از نیم قرن تجربه در کشت و کار زعفران، او اکنون یک “سالار” است. کشاورزها به کسی سالار می گویند که در کشاورزی تبدیل به یک مرجع شده است و سایرین برای چند و چون کشت و کار خود به او رجوع می کنند.

 ” رضا مدلیو”  هم  دو دختر و دو پسر دارد که هر چهار تا متاهل هستند و شش نوه دارد. او پیش از این از شهرهای بزرگ اطراف گردو و قند و سایر مواد خوراکی را برای توزیع کلی به قاین می آورد. اما اکنون هر چند یک مغازه کوچک نیز برای خود باز کرده است، اما بیشتر وقت خود را مشغول کشاورزی است.


فروش زعفران با حذف واسطه ها


این توصیف های صادقانه از کشاورزانی زحمت کش است که شاید تمام عمر خود را به این کار مشغول بوده اند و در گمنامی، محصولات ناب شان به صورت ناشناخته و به نام دیگری در کشور و یا جهان فروخته  شده است، ولی اکنون به همت سه جوان قاینی به نام های محمد و حمزه قائم پناه و سیامک خرمی با ایجاد “سایت کشمون” شرایطی فراهم شده است تا کشاورز با حذف واسطه،بتواند محصولش را بفروشد و درآمد بالاتری هم داشته باشد.

خیلی ها برای خرید محصول باکیفیت و بدون واسطه از کشاورزان سایت کشمون را انتخاب می کنند. در این سایت تصاویر کشاورزان به همان حالتی که در مزارع مشغول شخم زدن هستند و یا در دست هایشان گل های زعفران خودنمایی می کند همراه با لبخندی بر لب که سادگی و صفای روستایی را بیان می کند، نشان داده شده است و همچنین هر فرد با  مختصری از زندگی اش ،

تعداد فرزندانش و جالب تر از همه به همان اسمی که در اهالی روستا می شناسندش،به عنوان نمونه “ننه ی رضا ،

حسین مدلیو و..”معرفی شده است که برای مخاطب حس خوبی را ایجاد می کند و این اطمینان را می دهد

که خرید از جایی مطمئن انجام می شود.


نحوه ی ملاقات با کشاورز


در صفحه ی مخصوص هر کشاورز،علاوه بر معرفی و بیان داستان زندگی اش،نظرات خریداران، نحوه ی ملاقات حضوری و ارسال پیام به کشاورز پیش بینی شده است. به طور مثال در بخش ملاقات در صفحه ی کشاورزی به نام “رضا حسن قربو”این طور بیان شده است: شما می توانید با سفر به قاین، با دوست کشاورزتان که زعفران شما را تولید می کند، از نزدیک با روش کار و زندگی اش آشنا شوید. آنها هم از دیدن شما خوشحال می شوند. کشاورزان عضو سامانه کشمون، افراد درستکار و شناخته شده در منطقه خود می باشند. پیشنهاد می کنیم قبل از سفر، با ارسال پیام به کشاورز مورد نظر خود، از بودن آنها در قاین مطمئن شوید. هر سال کشاورزها یک یا دو بار ممکن است به مشهد یا سایر شهرهای ایران سفر کنند. در قاین دفتر ما به آدرس بلوار بسیج، ساختمان شماره دو جهاد، مرکز رشد واحدهای فناور قاین، شرکت نیک کاوا افرا، خوشحال می شود پذیرا و راهنمای شما باشد.


توجه به آب و همچنین ایجاد محصول بدون استفاده از کود شیمیایی


در سایت کشمون در مورد نحوه ی عملکرد در تولید و انتخاب کشاورز ذکر شده است”خوبه که بدونید، کشمون کشاورزهایی رو که به روش های طبیعی و سنتی (بدون مواد شیمیایی) زعفرون می کارن پیدا می کنه، کشاورزهایی که درباره کم آبی نگران هستند و حاضرند روش کشاورزی قدیمی شون رو تغییر بدن تا بشه امیدی به نجات سفره های آب زیرزمینی داشت،کشمون بر کشت و کار و آماده کردن زعفرون نظارت می کنه تا مطمئن باشه بهترین کیفیت زعفرون به دست مصرف کننده می رسه.”


رتبه ی اول در بزرگترین رویداد

 استارتاپ کشور


کشمون یک استارتاپ است که در جشنواره ی  کارزار، بزرگترین رقابت استارتاپی سال 1396  از  بین 800 شرکت کننده به رتبه اول دست پیدا کرده است ولی این به نظر می رسد در کشور شناخته شده تر از استان است، برای این منظور خبرنگار ما به سراغ محمد قائم پناه ، مدیر سایت کشمون رفت و با او گفتگو کرد که در ادامه می خوانید. تولید محصول با روشی که آب کمتری مصرف شود قائم پناه بیان می کند: دارای مدرک کارشناسی فیزیک از دانشگاه فردوسی هستم. از سال 82 در حوزه هایی مانند، محیط زیست و صادرات زعفران فعالیت داشته ام ، با توجه به اینکه در شهر محل زندگی ام از 12 قنات موجود، قسمت زیادی خشک شده بود و کشاورزان منطقه دچار مشکلات زیادی شده بودند، با همکاری برادرم و یکی از دوستان تصمیم به ایجاد این سایت گرفتیم.او ادامه می دهد: در مسیر طبیعی تولید و فروش زعفران سودی که عاید کشاورز می شود، بسیار کم است و با توجه به این امر، حذف واسطه برایمان اهمیت ویژه ای داشته است و همچنین تولید محصول با روشی که آب کمتری مصرف شود. قائم پناه می گوید: در ابتدا فقط با 3 کشاورز شروع کردیم و اکنون با گذشت حدود یک سال از راه اندازی کشمون این تعداد به 35 کشاورز رسیده است که تا آخر امسال به 150 نفر خواهد رسید.


سطح بندی کشاورزان با توجه

 به عدم استفاده از کود شیمیایی،

میزان مصرف آب و کیفیت زعفران


او با اشاره به نظارت کشمون در فرآیند کاشت،داشت و برداشت بیان می کند: ”کشمون” سعی می کند با ارتباط  مستقیم با کشاورز و اصلاح بعضی از روش ها در تولید، محصولی با کیفیت را به مشتری برساند و به این منظور تیم نظارتی تشکیل شده است تا از نزدیک و  میدانی با کشاورز ارتباط داشته باشند و نظارت کند.

قائم پناه ادامه می دهد: کشاورزان با توجه به عواملی  مانند، استفاده نکردن از کود شیمیایی، میزان مصرف آب و کیفیت زعفران که با بررسی در آزمایشگاه کشمون تعیین می شود،سطح بندی شده اند.


اولویت در کشمون

 به دست آوردن اعتماد مردم


او در مورد اینکه چرا فقط زعفران در کشمون عرضه 

می شود و به سمت محصولات دیگر نرفته است، بیان می کند: مهم این نیست که چند نوع محصول ارائه شود و در واقع اولویت در کشمون به دست آوردن اعتماد مردم و شناخته شدن به عنوان یک مرجع خرید مطمئن است.قائم پناه ادامه می دهد: در داخل استان فروش نداشته ایم و بیشتر تمرکز به شهرهایی مانند تهران،اصفهان،زنجان و ساری بوده است،چون کسانی که دسترسی به این محصول، بدون واسطه را ندارند، زعفران با کیفیت و با ارتباط مستقیم با تولید کننده را تهیه کنند. او همچنین در مورد سود دهی کشمون می گوید: در شروع این گونه استارتاپ ها نمی توان انتظار رسیدن به سود در مدت کوتاه را داشت و تا رسیدن به سود دهی کامل زمان لازم است، در کشمون هم با توجه به هزینه هایی که صورت می گیرد هنوز محقق نشده است ولی با پیش بینی که با توجه به میزان فروش و جذب مشتری شده در سال 98 به سود دهی کامل برسد.


ادارات استان نگاه خوبی ندارند


قائم پناه با بیان اینکه در استان از  این گونه استارتاپ ها استقبال نمی شود، بیان می کند: به بعضی از ادارات استان که مراجعه می کنیم، متاسفانه نگاه خوبی ندارند و برای کوچک ترین کارها فرد را درگیر بروکراسی اداری می کنند، در حالی که باید کار راه انداز مردم باشند.

او ادامه می دهد: نبود نیروی انسانی متخصص و کارآمد در بعضی از حوزه ها،از دیگر مشکلات در این حوزه است.


همیشه دنبال رویاهایم رفته ام


قائم پناه همچنین در مورد کارهایی که قبل از ایجاد سایت کشمون انجام داده است،می گوید: همیشه در زندگی دنبال رویاهایم و کاری که دوست داشته ام رفته ام و هیچ وقت به فکر درآمدی که از آن 

می توانستم داشته باشم نبودم و نخواستم یک شبه پولدار شوم،قبل از اینکه کشمون راه اندازی شود کارهای تازه ای مانند اولین رستوران گیاه در مشهد و اولین مدرسه ی طبیعت در کشور را انجام داده ام.


گروه خبری : اجتماعی ،اقتصادی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/02/29 -- 20:00:52
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 395

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا