نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 1 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
17. رمضان 1440
2019 May 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
کوچک شدن سفره مردم با افزایش قیمت‌ها      

امسال هم ماه رمضان با موجی از گرانی و افزایش قیمت به سفره‌های افطاری مردم آمده و باعث کوچک شدن سفره مردم شده است البته افزایش قیمت‌ها در برخی از ایام سال اتفاق تازه‌ای نیست و مردم تا حدودی با این وضعیت خود گرفته‌اند. به گزارش تسنیم، برخی از ایام سال مردم به مایحتاج بیشتری نیاز دارند که یکی از این ایام ماه مبارک رمضان است. روزه‌داری یکی از مناسکی است که از طریق آن مومنان تلاش می‌کنند با تزکیه نفس خود به خداوند نزدیک‌ شوند. با اینکه در هفته آخر مبارک رمضان به سر می‌بریم همچنان موج گرانی و افزایش قیمت برخی کالاها از همان روزهای نخست ماه مبارک آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد.

روزه‌داری در آفتاب سوزان استان کویری خراسان جنوبی در مشاغلی مانند نانوایی، جوشکاری، مشاغل ساختمانی و تعمیرات خودرو و دیگر مشاغل سختی که در زیر آفتاب سوزان و یا در کنار کوره‌های گرم انجام می‌شود واقعاً سخت و طاقت فرسا است. با این شرایط سخت کاری و با حقوق‌های اندکی که به زحمت هزینه‌های خانواده را تأمین می‌کند، افزایش قیمت کالاها و گرانی و تورم دردی مضاعف بر گرده این مردم زحمتکش است که وقتی برای خرید به بازار مراجعه می‌کنی با دیدن قیمت‌ها سرت که سوت می‌کشد هیچ دیگر توان و رمقی برای افطارکردن باقی نمی‌ماند. در این راستا خبرنگار تسنیم به میان مردم شهرستان بیرجند رفته و از آنها در مورد گرانی کالاها در ماه مبارک رمضان پرسیده است که نتیجه اظهارات مردم ما را به این نتیجه می‌رساند که امسال هم در ماه رمضان گرانی بر سر سفره‌های مردم خودنمایی می‌کند و باعث کوچک‌تر شدن سفرهای افطاری و سحری شده است. مردم زحمتکش و خداجوی خراسان جنوبی که خشکسالی‌های 19 ساله را سپری می‌کنند و 460 روستای استان با تانکر آبرسانی می‌شود و حتی برخی روستاها هیچ آبی برای خوردن ندارند و تنها منبع درآمدی آنها یارانه است، در ماه مبارک رمضان مشکل گرانی نیز دردی مضاعف بر مشکلات آنها افزوده است.امسال هم ماه رمضان با موجی از گرانی و افزایش قیمت به سفره‌های افطاری مردم آمده و باعث کوچک شدن سفره مردم شده است البته افزایش قیمت‌ها در برخی از ایام سال اتفاق تازه‌ای نیست و مردم تا حدودی با این وضعیت خود گرفته‌اند. افزایش ناگهانی قیمت برخی از کالاهای اساسی اعم از گوشت، برنج و شکر بیش از بقیه کالاهای خودنمایی می کند و به دغدغه‌ای بزرگ برای شهروندان تبدیل شده است. روزهایی که بازار در فراز و نشیب‌ها و نوسان قیمتی قرار گرفته است، ضروری‌ترین کالاهای مورد نیاز از سبد مصرف خانواده‌ها حذف شده و تهیه آنها به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده است. این روزها بازار میوه و تره‌بار نیز حال خوشی ندارد و حتی برای خرید هندوانه که میوه شب‌های رمضان اقشار کم درآمد است هم باید هزینه زیادی بپردازی که شاید تأمین این هزینه برای خیلی از مردم سخت باشد و خوردن میوه نیز برای آنها رویایی دور از دسترس باشد.

متاسفانه رشد بدون انتظار قیمت در بسیاری از کالاها مردم را در تنگناهای اقتصادی قرار داده و حتی بازاریان را نیز متحیر ساخته است. فروش بدون حساب و کتاب برخی از اقلام مانند تخم مرغ هم در حالی است که مسئولان از نظارت‌های مستمر بر بازار خبر می‌دهند. رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: قیمت کالاها در خراسان جنوبی نسبت به سایر استان‌ها مطلوب‌تر است. تهوری افزود: در راستای کنترل بازار، طرح ویژه نظارت و بازرسی ماه رمضان تا 24 خرداد در استان در حال اجرا است.

وی بیان کرد: در این طرح 40 بازرس صنعت و معدن با همکاری اتاق اصناف استان، اتحادیه‌های صنفی و تعزیرات حکومتی بر واحدهای صنفی و غیرصنفی نظارت دارند و این طرح با هدف پایش بازار، کنترل قیمت و تسریع در رسیدگی‌ها اجرا می‌شود. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز اظهار کرد: بازرسی‌ها از 22 اردیبهشت آغاز شده و تا 10 خرداد 25 پرونده تخلف به ارزش بیش از 151 میلیون تومان تشکیل شده است. شهرکی افزود: طرح نظارتی ویژه ماه مبارک رمضان با نظارت 42 بازرس و 406 ناظر افتخاری تا 24 خرداد در استان ادامه دارد و تا 10 خرداد ماه 110 مورد گزارش مردمی از طریق سامانه تلفنی 124 به اداره نظارت و بازرسی این سازمان اعلام شده است.اگر چه مردم به روند افزایش قیمت‌ها و نظارت‌های سوری مسئولان عادت کرده‌اند اما نوسان قیمت در بازار و سرگردانی مردم در هیاهوی افزایش قیمت‌ها می‌طلبد که چاره‌اندیشی واقعی صورت گیرد نه اینکه متولیان به منظور تنها رفع تکلیف دست به اجرای برنامه‌ها بزنند.


گروه خبری : اجتماعی ،اقتصادی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/03/22 -- 17:44:57
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 491

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا