نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 1 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
17. رمضان 1440
2019 May 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
راستش را به ما نگفتند      

 

امین جم - نوع دوستی و فرهنگ کمک به همنوع در استان خراسان جنوبی ، از دیرباز شهره عام و خاص بوده است. به طوری که اهالی استان هرجا که احساس نیاز کردند (از عتبات عالیات گرفته تا کرمانشاه ، بم و ...) همواره در صف اول کمک های مردمی کشور قرار گرفته اند.

در روزهای میانی ماه مبارک رمضان و در واکنش به سخنان دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور که پس از رد ضیافت افطاری توسط جمعی از هنرمندان اعلام کرده بود که “سلبریتی ها بگویند چکار کنیم ؟!!!”

 پرستو صالحی بازیگر جوان کشور که مدتی است کم کار شده ،

با انتشار ویدیویی در صفحه اینستاگرام خود به مشکلات آبی استان خراسان جنوبی و 2 روستای مرزی ذکری و گل نی از توابع شهرستان درمیان پرداخت. این ویدیو با واکنش و مطالبه گری گسترده مردم از مسئولان همراه شد.

در این بین چند گروه از جوانان خیر استان خراسان جنوبی با استفاده از ظرفیت های مثبت فضای مجازی اقدام به جمع آوری و ارسال کمک های مردمی به این روستاها کردندکه در ادامه با یکی از همکاران رسانه ای مان که خود برای بررسی موضوع به منطقه سفر کرده است و یکی از جوانان خیرخواه بیرجندی گفتگو  می کنیم.

 

گل نی و ذکری آب لوله کشی نداشتند

شکیب زاده مدیر رسانه مجازی  “بیرجند شهر من” که شخصا برای بررسی به روستاهای ذکری و گل نی رفته است، با بیان اینکه پیش از این اطلاعات چندانی درخصوص مشکل این روستاها  نداشتیم، می گوید:  روستاهای ذکری و گل نی آب لوله کشی نداشتند. به ذکری خط انتقال برق رفته بود اما برق روستای گل نی از طریق انرژی های تجدید پذیر و صفحات خورشیدی تامین شده بود. وی می افزاید: گل نی حدود 15 خانوار جمعیت دارد و از وجود مدرسه محروم است ولی تا روستای رزه که روستای بزرگ و سرسبزی هست و امکاناتی همچون مرکز بهداشت ، مدرسه ، آب آشامیدنی و ... دارد ، فاصله چندانی نبود. در روستای ذکری نیز چند واحد کانکس به نام دبستان نجمه وجود داشت.

 

اهالی روستا از مشکلات پوستی رنج می برند 

وی در مورد مشکلات پوستی کودکان این دو روستا نیز می گوید: هلال احمر و علوم پزشکی به این موضوع ورود کردند و فعالیت های قابل تقدیری نیز برای درمان انجام شده است. اما بر اساس نظری که از یک کارشناس مطلع گرفته ام، بیماری پوستی این روستاها ژنتیکی است و ربطی به آب ، نور خورشید و... ندارد. زیرا به گفته استاندار در حوزه استان خراسان جنوبی 480 روستا وجود دارد که آب شرب اهالی آنها از طریق تانکر تامین می گردد و  فقط این دو روستا مشکل پوستی گسترده دارند. روستای رزه در فاصله نزدیکی از این روستاها قرار دارد اما خوشبختانه این مشکل را ندارد. هرچند این موضوع نیاز به بررسی های تخصصی و کارشناسی بیشتر دارد.

 

اهالی می گفتند آبی که هر 8 روز با تانکر 

می آید ، سه روزه تمام است !!!

وی با بیان اینکه هر هشت روز برای ذکری دو تانکر ده هزار لیتری و برای روستای گل نی که 15 خانوار دارد، یک تانکر ده هزار لیتر آب برده می شود، عنوان می کند: مردم می گفتند این میزان آب سه روزه تمام می شود و اما اگر همین مقدار را خودمان مدیریت کنیم،خیلی بهتر می توانیم جمع آوری کنیم.

 

آبادی بی آب و درخت...

وی در پاسخ به این سوال که آیا هیچ منبع آب دیگری در روستا وجود ندارد، اظهار کرد: طبق بررسی ها و گفته های اهالی، روستای گل نی  چاهی داشته که انگار این چاه به خاطر سیلاب هایی که اخیرا آمده، پر شده است. این چاه  حدود 600  متر با روستا فاصله دارد و اهالی روستا می گویند ما خودمان چاه را کنده و به آب می رسانیم ولی مردم و مسئولان در لوله کشی آن به ما کمک کنند.

 

در روستای گل نی و ذکری 

 حتی یک درخت ندیدم...

شکیب زاده عنوان کرد: موضوع دیگری که مردم مطرح 

می کردند و باید تحقیق بیشتری روی آن انجام شود، این بود که  از زمان احداث سد رزه ، روستای ذکری خشک شده است که شاید این احتمال درست باشد. مسلما قبلا چشمه آبی یا مانند آن اطراف این روستا بوده که حالا به دلایلی وجود ندارد و خشک شده است. وی با بیان اینکه می توانم بگویم در روستای ذکری حتی یک درخت ندیدم ، ادامه می دهد : 

به نظر ذکری و گل نی هیچ کشاورزی نداشتند اما دامداری به طور محدود وجود داشت نه به صورتی که بگوییم از این طریق امرارمعاش می کردند. شاید درحد گذران زندگی فقط 

می شد روی آن حساب کرد.

 

تعداد معلولان در این روستاها 

 نیز قابل تامل بود

شکیب زاده با بیان اینکه یکی از موارد قابل تامل این روستاها ،

 وجود تعدادی معلول است، می گوید : روستای گل نی و ذکری با توجه به جمعیت، تعداد بالایی معلول دارد که در نوع خود باید توجه ویژه ای به آن شود. وی افزود : در زمینه مسکن نیز معماری خانه ها مشکل دارد و طوری بود که احتمال دارد با چند تکان کوچک خراب شود. وی افزود: فکر می کنم برای حل مشکلات این منطقه، عزم جهادی مدیران حداقل 15 دستگاه اجرایی از جمله بهزیستی،استانداری،آب و فاضلاب روستایی ، هلال احمر ، علوم پزشکی  و ... را می طلبد. اما موضوع بهداشت و آب بزرگترین مشکل محسوب می شد.

 

کمک های مردمی بیش از تصورم بود

آرش شریعتی پور، یکی از اعضای اصلی گروه مردمی کمک رسانی به این دو روستا  داستان شروع این کمک رسانی را این گونه توضیح  می دهد: من عکسی از کودکان منطقه دیدم و با دیدن پیامی که خانم صالحی منتشر کرده بود، بسیار ناراحت شدم و تاسف خوردم و تصمیم گرفتم کمکی هرچند کوچک داشته باشم. وی ادامه می دهد: با کمک یکی دو نفر از دوستان صمیمی  تصمیم گرفتیم در حد توان خودمان و دوستان خود کمکی را جمع کنیم و به روستاهای هدف ببریم. طرح مشکل به همراه درخواست کمک و همراهی را در صفحه شخصی خودم در اینستاگرام گذاشتم و دوستانم هم این مطلب را به اشتراک گذاشتند.شریعتی پور افزود: فکر نمی کردم کمک زیادی جمع آوری شود اما خوشبختانه استقبال خیلی زیاد بود. به طوری که حدود 400 شل آب معدنی جمع آوری شد. موادغذایی از جمله عدس،روغن ، سویا ،ماکارونی و ... جمع آوری کردیم. 

 

روستاهایی به سبک دهه 20 

در استان وجود دارد

در ادامه شکیب زاده با بیان اینکه طبق بازدیدهایی که قبلا به عنوان طبیعت گرد داشتم، روستاهای کلاته بلوچ،کنیف ،

لجنک و یکسری روستای دیگر در استان هستند که وضعیتی به مراتب بدتر از این دو روستا دارند. به حدی این روستاها ضعیف بودند که کودکان آنها نمی دانستند دمپایی چیست و بعضی ها فقط با خوردن نان خود را زنده نگه

می داشتند. روستاهایی که شاید بتوان گفت به سبک دهه های قبل زندگی می کنند و به نظر می رسد حل مشکلات آنها سال ها کار دارد.

 

مطالبی خلاف واقع درمورد وضع

 این دو روستا مطرح شد

وی می افزاید:پس از انتشار کلیپ خانم صالحی، هنرمندان و بازیگران دیگری نیز به موضوع واکنش نشان دادند. یکی از این هنرمندان نوشته بود : روستای ذکری و گل نی، فاقد هرگونه امکانات بهداشتی،آبرسانی و برق است و درکنارش مشکلات پوستی را هم مطرح کرده بود.وی ادامه داد: واقعیت این است اوضاع به وخامتی که اعلام کردند و رسانه هایی نقدهای تندی کردند، نبود.

 

صحبت هایی که مطرح شد بیرجند

 را از چشم خیلی ها انداخت

وی عنوان کرد: مشکل آب آشامیدنی داشتند اما آنقدر که برخی رسانه ها نوشتند حاد نبود. ذکری و گل نی رسانه ای شد. فکر می کنم اگر روستاهای دیگر هم هم رسانه ای شوند بتوانیم کمک های خوبی برای آن ها  بگیریم. وی اظهار کرد: این صحبت هایی که مطرح شد، بیرجند را از چشم خیلی از گردشگران و سرمایه گذاران انداخت. در واقع در این موضوع راستش را به مردم نگفتند. شکیب زاده می گوید: به نظر بنده مشکلات مهم این روستا ، کمبود آب، مشکلات بهداشتی و نیاز به آموزش های بهداشتی بود. در این روستا کودکی دیدم که شاید چند هفته بود صورت خود را نشسته بود!

 

تصمیم گرفتیم گروه های خودجوش

 مردمی را یکی کنیم تا فعالیتی

 هدفمند و درست انجام دهیم

وی با بیان اینکه براثر موج رسانه ای که ایجاد شده بود، گروه های خودجوش مردمی اقدام به جمع آوری کمک کردند که چند تا از این گروه ها با من ارتباط گرفتند، ادامه داد: پیشنهاد دادم این گروه ها با هم تجمیع شوند و یک فعالیت هدفمند، درست و بررسی شده، انجام دهیم که خوشبختانه این پیشنهاد با استقبال دوستان همراه شد و همکاری کردند.

 

تصمیم گرفتیم  مخازن آب در اختیار

  روستاییان قرار دهیم تا خود

 آب دریافتی را مدیریت کنند

وی با اشاره به اینکه نوع کمک ها نسبت به اول تغییر کرد و قرار بر این شد کمک هایی کنیم که نه به عنوان مسکّن بلکه درمان باشد، می گوید : تصمیم گرفتیم یکسری مخازن آب در اختیار خود روستاییان قرار دهیم. براساس تعداد اعضای خانواده تانکرهای 100 تا 400 لیتری در اختیار خانواده ها قرار دهیم تا آبی که تانکر می آورد را بتوانند خودشان مدیریت کنند. مردم آن منطقه هم درخواست شان همین بود. وی افزود: تاکنون حدود 4 مخزن 300 لیتری خریداری شده و بقیه را هم پیگیری 

می کنیم. وی خاطرنشان کرد: با توجه به حجم گسترده کمک ها در روزهای نخست بهتر است مردم اگر کمکی هم 

می خواهند انجام دهند، فعلا دست نگه داشته و  مدتی دیگر کمک های خود را به این روستاها برسانند تا اهالی این روستاها همچون مردم رنج کشیده کرمانشاه به فراموشی سپرده نشوند.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/03/23 -- 16:53:10
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 144

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا