نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


جمعه 3 اسفند 1397
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
16. جمادي‌الثاني 1440
2019 Feb 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
گام بلند مساجد برای کاهش آسیب‌های اجتماعی      

فعالیت برای کنترل آسیب‌های اجتماعی اقدام بسیار ارزشمندی است و مبارک‌تر اینکه این فعالیت‌ها از مسجد آغاز شود که درمان‌گر مشکلات معنوی است. چند ماهی است که به همت تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی در شش نقطه شهر بیرجند با محوریت مسجد پایگاه‌های فرهنگی و اجتماعی محلات در راستای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی تشکیل‌شده است.فعالیت‌های این پایگاه‌ها که مدیریت آن را طلاب جوان و پرانرژی بر عهده‌دارند یک گام بلند در جهت شناسایی و کنترل آسیب‌های اجتماعی است ، هرچند این طلاب جوان معتقدند کنترل معضلات اجتماعی یک ‌همت جهادی می‌طلبد.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام ابوالقاسم حسینی مدیر پایگاه فرهنگی و اجتماعی محله موسی بن جعفر (ع) در این زمینه گفت: برنامه‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی را از خانواده و به‌ویژه بانوان محله شروع کردیم. وی اظهار کرد: عقیده ما بر این است که وقتی مادر خانواده درباره یک آسیب چون اعتیاد آگاهی پیدا کرده و روشن شود تا حد زیادی می‌تواند از فرزند خود در برابر این آسیب محافظت کند.این فعال فرهنگی و اجتماعی با اشاره به اینکه به‌صورت میانگین در هر کلاس آشنایی با آسیب‌های مواد مخدر ۴۰ نفر شرکت کردند، بیان کرد: در حوزه سبک زندگی مطلوب نیز شرایط بهره‌مندی افراد از مشاوره را فراهم کردیم.

 

ناامیدی و افسردگی به علت فقر

 یک آسیب مهم اجتماعی

 

حسینی ادامه داد: متأسفانه در بررسی‌های صورت گرفته یکی از آسیب‌های مهم در بین افراد ناامیدی و افسردگی به علت فقر است. وی اظهار کرد: متأسفانه در منطقه‌ای که پایگاه فرهنگی و اجتماعی محله ما فعالیت می‌کند حتی یک پارک و فضای تفریحی مناسب وجود ندارد که جوانان، نوجوانان و خانواده‌ها بتوانند از آن استفاده کنند. مدیر پایگاه فرهنگی و اجتماعی محله موسی بن جعفر (ع) بیان کرد: ما با افرادی مواجه هستیم که به علت فقر امکان خرید کفش ورزشی و پرداخت هزینه‌های مربوط به استفاده از فضاهای ورزشی را ندارند که در این زمینه باید برای آنان برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

حسینی ادامه داد: ما در کنار کارگاه‌ها و کلاس‌های مشاوره و سبک زندگی یک مهد ایجاد کردیم، چرا که فضای تفریحی و فضای سبز وجود نداشت که مادران در ساعات حضور در کلاس بتوانند با اطمینان فرزندشان را آنجا بگذارند تا بازی کنند.وی افزود: چرا باید شرایط به‌گونه‌ای باشد که وقتی برای نوجوانان و جوانان محله از دستگاه مربوطه درخواست یک سالن ورزشی می‌کنیم برای ۶ پایگاه فرهنگی و اجتماعی شهر که ۳۵ مسجد را تحت پوشش‌دارند تنها یک سالن آن‌هم در بازده زمانی ۱۴ تا ۱۵:۳۰ اختصاص دهند!

 

 مسجد، محور مهارت آموزی برای اشتغال زایی

 

این طلبه فعال در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی گفت: از آنجایی‌که اشتغال‌زایی در راستای مقابله با فقر و بیکاری یکی از اولویت‌ها است، برای بانوان محله کلاس‌های خیاطی، نمدبافی و گلدوزی برگزار کردیم و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.حسینی افزود: برای آقایان نیز کار برگزاری دوره مهارت پرورش زالو را آغاز کرده‌ایم که اگر به نتیجه مطلوب برسد شغل پردرآمدی خواهد بود.

وی گفت: در راستای افزایش نشاط اجتماعی نیز فعالیت‌های ورزشی چون شنا، کوه‌پیمایی برای خانم‌ها و آقایان را داشته‌ایم و این در حوزه نیز به ‌صورت پررنگ در آینده  برنامه خواهیم داشت.مدیر پایگاه فرهنگی و اجتماعی محله موسی بن جعفر(ع) با اشاره به اینکه پایگاه ما ۶ مسجد را تحت پوشش دارد، اظهار کرد: در راستای ایجاد نشاط و شادابی در بین افراد از ظرفیت اعیاد مذهبی چون نیمه شعبان برای برگزاری جشن استفاده کردیم.حسینی بیان کرد: شادی گاه به‌صورت موقت و در قالب یک مسکن غم را از بین می‌برد که این مسئله با حضور در یک جشن و برنامه شاد محقق می‌شود و زمانی نیز با از بین رفتن علت اصلی درد چون رفع فقر و بیکاری محقق می‌شود. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر برای برگزاری کلاس‌های اوقات فراغت برنامه‌ریزی کرده‌ایم، یادآور شد: اگر با فعالیت‌های ما حتی یک آسیب اجتماعی از بین برود، موفق خواهیم بود.حجت‌الاسلام علی‌اکبر عابدینی طلبه جوان دیگری است که مدیریت یکی دیگر از پایگاه‌های فرهنگی و اجتماعی محلات شهر بیرجند را بر عهده دارد و تلاش می‌کند با پیگیری برنامه‌های متعدد در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی قدم بردارد.

شناسایی خانواده‌های در معرض خطر

 اولین گام مقابله با آسیب‌ها

 

وی که مدیر پایگاه فرهنگی و اجتماعی مسجد قبا مهرشهر است، گفت: بر اساس نظام‌نامه‌ای که با آن فعالیت خود را آغاز کردیم در ابتدا افراد در معرض آسیب را شناسایی و به نهادهای ذیربط چون بهزیستی و کمیته امداد معرفی کردیم تا بتوانند گره‌ای از کار این افراد باز کنند.عابدینی با اشاره به اینکه در حال حاضر پیگیر برگزاری کلاس‌های طرح اوقات فراغت برای خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان هستیم، اظهار کرد: کلاس‌های ورزشی به‌واسطه تأثیرگذاری بر نشاط و شادابی افراد از اولویت‌ها است.وی بیان کرد: در حال حاضر برای شرکت در کلاس‌های آموزش ورزش  ووشو ۵۰ نفر از برادران و ۳۰ نفر از خواهران ثبت‌نام کرده‌اند.این طلبه فعال فرهنگی و اجتماعی ادامه داد: همچنین با همکاری مؤسسه قرآنی معراج برای برگزاری کلاس‌های قرآنی نیز برنامه‌ریزی کردیم که قرآن آموز برای شرکت در آن تنها هزینه بسیار اندکی پرداخت می‌کند.عابدینی افزود: پایگاه فرهنگی و اجتماعی مهرشهر علاوه بر مسجد قبا مسجد دیگری از جمله مسجد بلال، مسجد حضرت فاطمه معصومه(س) مسجد حضرت ابوالفضل(ع) و مسجد امام زمان(عج) را تحت پوشش برنامه‌های خود دارد.وی با اشاره به بهره‌مندی افراد از خدمات مشاوره‌ای، یادآور شد: اعتیاد به مواد مخدر، بیکاری، فقر، خانواده‌های بی‌سرپرست و یا بد سرپرست ازجمله آسیب‌هایی است که با آن مواجه هستیم و رفع آن همت جهادی می‌طلبد.ابوالحسن طوری مدیر پایگاه فرهنگی و اجتماعی محله کارگران بیرجند نیز در زمینه فعالیت‌های پایگاه در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی گفت: یکی از مهم‌ترین آسیب‌های فعلی جامعه ما آگاهی نداشتن از روش صحیح سبک زندگی است.

 

برگزاری ۱۲ دوره تربیت فرزند

 

وی اظهار کرد: کارگاه آموزشی ۱۲ دوره‌ای تربیت فرزند را از دوران بارداری تا زمان ازدواج فرزند را برگزار کردیم که حدود ۴۰۰ نفر در این دوره شرکت کردند.مدیر پایگاه فرهنگی و اجتماعی محله کارگران بیرجند بیان کرد:  همچنین برگزاری دوره‌های سبک زندگی ویژه پسران مجرد، دختران مجرد و زوج‌های جوان در دست اقدام است و امیدواریم در جهت آگاهی بخشی به افراد مفید باشد.

طوری ادامه داد: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های کانون فراهم کردن شرایط بهره‌مندی افراد در انجام مشاوره بوده است و حتی در برخی از موارد مشاور به‌صورت خصوصی در منزل فرد حاضرشده و مشکلات او را بررسی کرده است.وی افزود: همچنین در پارک شعبانیه یک میز مشاوره و پاسخگویی به شبهات برای بهره‌مندی افراد از خدمات مشاوره‌ای گذاشتیم حدود ۴۰ نفر که مشکلات حادی داشتند از این خدمت استفاده کردند. فعال فرهنگی و اجتماعی در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی گفت: از دیگر فعالیت‌های پایگاه می‌توان به برگزاری دوره‌های ورزشی، مذهبی و هنری برای کودکان و نوجوانانی که والدین آنان مبتلابه اعتیاد هستند، اشاره کرد.طوری اظهار کرد: متأسفانه اعتیاد، فقر و مشکلات خانوادگی از مهم‌ترین آسیب‌هایی است که با آن مواجه هستیم که برای کنترل و کاهش آن باید برنامه‌ریزی و تلاش جدی صورت گیرد.

 

بهره‌مندی ۱۰۰ بانو از 

آموزش‌های صنایع دستی

 

وی با اشاره به اینکه در جهت اشتغال‌زایی دوره‌های آموزشی صنایع‌دستی و حوله بافی برای بانوان برگزار کردیم، بیان کرد: حدود ۱۰۰ نفر از بانوان محله از  آموزش‌های مرتبط با صنایع‌دستی بهره‌مند شدند. مدیر پایگاه فرهنگی و اجتماعی محله کارگران بیرجند با اشاره به اینکه این پایگاه پنج مسجد را تحت پوشش فعالیت‌های خود دارد، یادآور شد: اکران فیلم، برگزاری نمایشگاه حمایت از تولیدات مشاغل خانگی، برگزاری جنگ قرآنی و طب اسلامی از دیگر فعالیت‌های این پایگاه است. فعالیت برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی اقدام ارزشمندی است که برای خانواده، محله، شهر و جامعه ثمرات بسیاری خواهد داشت و بهتر اینکه این فعالیت‌ها از مسجد آغاز شود که درمان گر دردهای روحی و معنوی انسان‌ها است. برگزاری دوره‌های ورزشی در راستای نشاط اجتماعی و مهارت‌آموزی در جهت اشتغال‌زایی دردهای مادی را دوا می‌کند و حضور در مسجد نیز راهکاری برای مشکلات معنوی است.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/04/08 -- 19:29:35
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 157

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا