نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


جمعه 3 اسفند 1397
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
16. جمادي‌الثاني 1440
2019 Feb 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
ده وجب آفتاب اضافه مانی !      

 

........هرم پور

         جناب کدخدای شهر چند روزیست افاضه فرموده اند که کاتبان و دیوانسالاران و دبیران و قرطاس بازان،  روزی ده وجب آفتاب بیشتر از روزهای قبل در محل کار بمانند و به نحو مقتضی و احسن، از ابنیه و امکانات و شرایط،  آنچه هست، در راه خدمت شایسته و بایسته به مردم استفاده کنند. بر نیت خیر و شریف آن جناب، هیچ شبهه و منتی نیست که اگر اینچنین باشد، دیار شریف بیرجند نه جای ما، که نه جای از ما بهتران است؛ حقا که مستوجب عقوبت سخت خواهیم بود و آتش غضب و تبعیدی الی الأبد به دیار دوغ آباد. اما از آنجا که خاطر مبارک شهروندان دلسوز و کاتبان مهرافروز و دیوانسالاران صریح الهجه و قرطاس بازان قهار از همان روز ابلاغ این تبلیغ که 16 تیر سنه 1397 شمسی بوده،  اندکی مکدر شده تا جاییکه اخبار مورد وثوق از فراوانی غیبت ها پشت آن مردِ مردان و زیادی ناسزاها و نفرین ها به دل و جان آن فرمانروای فرمانفرمایان حکایت ها دارد و از آنجا که ما می دانیم این غیبت کنندگان و ناسزاگویان و نفرین کنندگان، مشتی مردان و زنان بی تربیت و فاقد ادبند؛ برای دفاع از آن جانِ جانان و مبرّا کردن خود از جمع آن بی ادبان، توجه کثیر شهروندان و جمیع التفات کنندگان به رزق و روزی معنوی در وقایع اتفاقیه و اخبار منتشره را به نکاتی به شرح ذیل الذکر جلب و دعوت می نماییم؛ به این امید که خداوند از سر تقصیرات همه ی آنان که مدّ نظرند، بگذرد:

اول) کسانی که پندارشان این است که افزایش ساعات کار کاتبان و خادمان ملّت بر خلاف قانون مصوب کار در دارالحکومه و ابلاغیه های مصوب در مجلس الشورا و سازمانهای عریض و طویل مربوطه است،  مشتی ابلهند و پندارشان با کردارشان سخت توفیر دارد. خادم ملت اگر خدمتگزار است، ده وجب آفتاب که سهل است، هفته ها باید سر در گریبان حل مشکلات مردم داشته باشد؛ حال آنکه حتی اگر تازه دامادی باشد یا نوعروسی که برای رفتن به بیت پا به پا کند یا چشم به راهی در منزل از اهل و عیال به انتظار داشته باشد. اصلاً غلط بکند خادم ملت بشود و مزدوج هم باشد!!

دویم) این چه مرض الامراضیست که وقتی کدخدای جوانمرد ما داوطلبانه داوطلب ده وجب آفتاب کار بیشتر از کاتبان خود در شهر می شود،  فی الفور او را کاسه ی داغ تر از آش بخوانند و مشتی خاک بر سر  و روی آبرویش بپاشند؟! بسی افسوس و تعجب!آنان مشتی بی کار و بی عارند که مستوجب شدید ترین عذابها و بدترین عقابها، هم در دنیا و هم در آخرتند!

سیم) در تاریخ مدینه المداین این استان تاکنون هیچ فرمانروای فرمانفرمایی چنین به فکر مردم و کاتبان و دبیران و دیوانیان خویش نبوده و از آن طرف پاسداشت حدود و ثغور مرکز فرمانروایی اش را برخود فرض ندانسته است. کدام شریف مردی به جز این پهلوان مرد با فتوت است که در کوچه و بازار داد سخن در دهد که «افزایش ده وجب آفتاب ماندن کاتبان در محل کتابت و حل و فصل و رفع و رجوع کار مردم، نباید سبب ساز بالا رفتن هزینه بیت المال شود و لیکن باید و لازم الأجراست که در هزینه ها صرفه جویی گردد». خدای عزّ و جلّ را فراوان تر از قبل شکر و سپاس که حکومت چنین کدخدایان هوشمند و هوشیار و عزیز و چنین دُرّان نایاب و گوهرهای نایافتی را بر ما و مردم این دیار ارزانی داشته و بَدا به حال آن مردم سایر شهرها و دیارات! که حاکمانی فرمانفرمایشان هستند که به جای افزایش ده وجب آفتاب کار دیوانسالاری، نق می زنند که هوا گرم است و بالاجبار باید از ساعات کار کم شود تا صرفه ای جسته شود و هزینه ای پایین بیاید.  حتم بر این دارم که کدخدای شهر ما به خوبی و نازی و مهربانی می داند که وقتی کاتبی ده وجب آفتاب در محل کارش بیشتر بماند، ده وجب از نور شمع و روشنایی، ده وجب از باد سرد و قوه ی تولید خنکی، ده کیسه زر از هزینه اضافه مانی های همیشگی(شرمم آمد از این سخن، بخوانید اضافه کاری) ده وجب از خوردن ها و آشامیدن ها و حرف گفتن ها و گپ زدن ها و سر در دجال زمانه (تلگراف و اینستاگراف) کردن ها، و ده وجب از تصرف در آب شهر برای تولید سرمای حجره ها و هزاران از این ده وجب ها کاسته خواهد شد؛  بماند که مشتی بی فکر شاید از آفتاب شهر تا به عصر، چرتی هم بر بالین مکتوباتشان بزنند. الحق و الأنصاف خدایا تو را شکر که چنین نعمت حاکمان شهرنشین مطلوب العملی را نصیب ما فرمودی و چنان مقدر فرمودی که در زمان اینان در این دیار باشیم و از خود بپاشیم. چه کردیم که چنین مورد لطف و مهر تو گشته ایم، هنوز هم به خداوندی خودت، خود نمی دانیم!؟

   (لطفا نظر و پیشنهاد خود در رابطه با یادداشت های روزنامه را به شماره 09304943831 ارسال فرمایید)         

 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/04/20 -- 20:53:33
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 456

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا