نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 4 فروردين 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
17. رجب 1440
2019 Mar 24

 

 

 

مشاهده کامل خبر
“خاک” نفس کویرنشینان را تنگ کرد      

خراسان جنوبی به دلیل خشکسالی‌های پیاپی هرساله شاهد تکرار وقوع ریز گردها بوده که سال‌به‌سال رو به افزایش است. چند سالی است که خراسان جنوبی به‌واسطه خشکسالی‌های پیاپی شاهد پیامدهایی تلخ است. خشک شدن قنوات، از بین رفتن منابع روستاییان و مهاجرت روستانشینان و تنش آبی در روستاها و...

به گزارش مهر، حالا دست خشکسالی، پای ریز گردها را هم به استان کشانده و اکنون دیگر این مهمان برای شهروندان ناشناخته نیست، بلکه تکرار هر ساله بوده که خبرهای ناخوشی را صادر می‌کند.اثرات ناشی از این پدیده نشان می‌دهد که نه تنها عرصه‌ تنفس را بر انسان‌ها تنگ کرده، بلکه نفس درختان را هم از آن‌ها دریغ کرده و تازیانه بادهای ۱۲۰ روزه رد پای نامطلوبی در استان به‌ جای گذاشته است.

 آنچه مسلم است سرنوشت استان‌های غرب کشور در انتظار خراسان جنوبی بوده و باید قبل از وقوع بحران، چاره‌جویی کرد.

این روزها، ریزگردها بیش از هر زمان دیگری در شرق کشور می‌تازند و حتی رانندگان را از اثرات نامطلوب خود بی‌نصیب نگذاشته‌اند. اختلال در رانندگی از جمله پیامدهای این مهمان همیشگی در محورهای مواصلاتی است.

افزایش گستره بیابان و کانون‌های بحران که ریزگردها تنها مسبب آن هستند، هشداری جدی به مسئولان است. اگرچه اعتباراتی در راستای اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی اختصاص داده‌ شده، اما پاسخگوی وسعت استان نیست و باید پیگیری‌های بیشتری بر خود ببیند.

 

آسمان غبار گرفته خراسان جنوبی

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به پدیده ریز گردها در استان بیان کرد: خشکسالی‌های چندین ساله در استان آثار مستقیم و غیرمستقیم زیادی بر جای گذاشته است.

ابوالحسن میر جلیلی با بیان اینکه این خشکسالی‌ها به‌طور مستقیم بر معیشت دامداران و کشاورزان تأثیر گذاشته است، افزود: ریزگردها و طوفان، گرد و غبار از اثرات غیرمستقیم خشکسالی در استان هستند.

وی با بیان اینکه همه‌ساله در فصول بهار و تابستان شاهد این پدیده هستیم، افزود: بازه زمانی بادهای ۱۲۰ روزه به ۱۷۰ روز تغییر کرده و به غلظت آلاینده‌ها نیز افزوده ‌شده است.

میر جلیلی با بیان این مطلب که سه منشأ می‌توان برای وقوع ریزگردها در استان تعریف کرد، افزود: وجود قریب به ۳۰ کانون بحرانی بیابان زا در استان می‌تواند عاملی مؤثر در وقوع این پدیده باشد.وی ادامه داد: طولانی بودن مرز مشترک با افغانستان که خود دارای کانون‌های بحرانی زیادی است و هم‌جواری با استان‌های درگیر با خشکسالی می‌تواند در خراسان جنوبی تأثیر مستقیمی بگذارد.

 

عضویت در کمیته ریز گردها

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی بیان کرد: ریزگردها اثرات نامطلوبی مانند بیماری‌های ریوی، افت محصولات و اختلال در ترددها را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه این پدیده حتی در پروازهای فرودگاهی و زیرساخت‌های استان نیز تأثیر نامطلوبی دارد، افزود: کاهش قدرت دید در جاده‌ها و احتمال وقوع حوادث از دیگر اثرات منفی این پدیده است.میر جلیلی بیان کرد: خوشبختانه با پیگیری های انجام‌شده طی سال ۹۶، خراسان جنوبی به جمع هشت استان در کمیته ریزگردها اضافه شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری ادامه داد: با این امر اعتبارات مقابله با ریز گردها در سال جاری چند برابر خواهد شد.

 

خراسان جنوبی را دریابید

 

مدیرکل محیط‌زیست خراسان جنوبی با اشاره به عوامل وقوع پدیده ریزگردها در استان بیان کرد: خشکسالی، کاهش و تخریب مراتع و تغییر بافت خاک از جمله عوامل این پدیده هستند.

پرویز آرامنش با اشاره به پدیده ریز گردها بیان کرد: براثر این پدیده شاخص اندازه‌گیری ذرات به بیش از ۲۴۵ میلی‌گرم بر مترمکعب بوده است.

وی با بیان اینکه بر اساس تعاریف، هوای پاک و ناسالم داریم، افزود: براثر وقوع این پدیده هوای استان به شاخص ناسالم رسیده است.آرامنش خواستار انتقال مشکلات خشکسالی به مرکز کشور شد و افزود: شاید هنوز دوستان مرکزنشین متوجه مشکلات ما نبوده و یا جدی نگرفته‌اند.

وی بیان کرد: باید مسئولان با حضور در خراسان جنوبی متوجه مشکلات بی‌شمار این استان شده و یا گزارش‌ها به‌ طور کامل و شفاف به آن‌ها ارائه شود.

 

مرهم ۲ میلیارد تومانی صندوق توسعه برای استان

 

مدیرکل محیط‌زیست خراسان جنوبی با اشاره به اعتبارات این دستگاه برای مقابله با ریز گردها بیان کرد: امسال برای اولین بار دو میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردها اختصاص داده ‌شده است.وی با بیان اینکه این اعتبار منوط به هزینه در مناطق تحت مدیریت است، افزود: اقدامات اجرایی در مناطق حفاظت‌شده مظفریه فردوس و تالاب کجی نهبندان آغاز شده است.آرامنش بیان کرد: همچنین ۳۰۰ هکتار هلالی و کشت بذر در منطقه حفاظت‌شده درمیان- سربیشه و ۳۰۰ هکتار در نایبندان طبس داشته‌ایم. وی بیان کرد: ۴۸۵ میلیون تومان اعتبار تحت مدیریت زیست‌بوم تالاب کجی نمکزار اختصاص پیدا کرده که تاکنون ۹۰ درصد آن جذب و قراردادها نیز بسته‌شده است.مدیرکل محیط‌زیست خراسان جنوبی بیان کرد: با توجه به عمق خشکسالی در استان، این اعتبارات مسکّن بوده و باید اقدامی ریشه‌ای انجام شود.

 

خشکسالی متهم ردیف اول پرونده

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: ریز گردها و پدیده گردوغبار یکی از معضلات جهانی بوده که در خراسان جنوبی شرایط سخت‌تری دارد.

علیرضا نصرآبادی خشکسالی‌های پیاپی و تخریب مراتع را از عوامل بروز این پدیده دانست و افزود: همچنین از سمت شمال شرق و شرق بادهای ۱۲۰ روزه سیستان را داریم و از دو طرف با کویرهای بزرگی هم‌جوار هستیم. وی با بیان اینکه کانون‌های بحران خراسان جنوبی از ۱۹ به ۲۸ کانون رسیده است، افزود: این امر توجه هر چه بیشتر مجموعه استانی و کشوری را می‌طلبد. نصرآبادی بابیان اینکه لازم است درزمینه مقابله با ریز گردها نگاه جدی‌تری داشته باشیم، افزود: اگرچه اقدامات زیادی برای بیابان‌زدایی انجام‌شده، اما کافی نیست.

وی با بیان اینکه یک چهارم عرصه‌های جهانی را بیابان تشکیل می‌دهد، اظهار کرد: خراسان جنوبی به لحاظ سایر مناطق از شرایط بحرانی‌تری برخوردار است.

نصرآبادی با بیان اینکه پنج میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از وسعت استان را بیابان تشکیل می‌دهد، گفت: ۱۳ میلیون هکتار از وسعت استان را مراتع فقیر و کم تراکم پوشش می‌دهد.

نصرآبادی با اشاره به عوامل افزایش بیابان‌زایی در خراسان جنوبی بیان کرد: تداوم ۱۹ ساله خشکسالی از جمله موارد تأثیرگذار بر افزایش بیابان است. نصرآبادی ماسه‌های روان را از دیگر عوامل افزایش بیابان دانست و افزود: همچنین گردوغبار پدیده‌ای مستمر برافزایش بیابان است.

اجرای ۲۷ طرح مدیریت منابع بیابانی

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر ۸۲۰ هزار هکتار جنگل دست کاشت و طبیعی در استان وجود دارد. وی با بیان اینکه ۲۷ طرح مدیریت منابع بیابانی آمده اجرا است، افزود: همه مردم، دامداران و کشاورزان باید برای مقابله با این پدیده همکاری کنند.

نصرآبادی بیان کرد: سال گذشته مجوز برداشت ۱۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریز گردها صادر شده که صرفا به خوزستان داده شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی ادامه داد: پیگیر سهم خراسان جنوبی از محل این اعتبارات هستیم.

 

عملیات بادشکن در ۶۲ هکتار از اراضی بیابانی

 

رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی هم بیان کرد: احیای عرصه‌های بیابانی در قالب انجام پروژه‌های مختلف انجام می‌شود که از سال ۸۳ تاکنون با شتاب بیشتری انجام می‌شود.

محمد یوسفی با بیان اینکه تا قبل از سال ۹۶، در بیش از ۱۳۵ هزار و ۴۷۸ هکتار نهال‌کاری شده است، افزود: همچنین عملیات نهال‌کاری طی سال گذشته در دو هزار و ۷۰۵ هکتار انجام‌شده است.

وی از اجرای عملیات مدیریت روان آب‌های سطحی در هزار و ۵۷ هکتار از اراضی بیابانی طی سال گذشته خبر داد و گفت: همچنین در ۶۲ هکتار از اراضی بیابانی عملیات بادشکن انجام‌شده است.

یوسفی تهیه طرح‌های بیابان‌زدایی را از دیگر اقدامات انجام‌شده عنوان کرد.رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: خسارت فرسایش بادی در استان سالانه ۲۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

 

۸۶ درصد مساحت استان بیابانی است

 

معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی هم با بیان اینکه خراسان جنوبی به‌ عنوان دومین استان بیابانی کشور شناخته‌شده است، گفت: ۸۶ درصد از مساحت استان را بیابان تشکیل می‌دهد.محمدرضا بیجاری با اشاره به اعتبارات بیابان‌زدایی در خراسان جنوبی بیان کرد: از محل صندوق توسعه ملی در سال گذشته ۲۱ میلیارد تومان مصوب شد.محمدرضا بیجاری با بیان اینکه تاکنون ۱۳ میلیارد تومان تخصیص داده شده و از این محل طرح‌های خوبی نیز اجرایی شده است، افزود: ۱۱ طرح بیابان‌زایی در ۱۱ شهرستان استان اجرایی شده است.وی با بیان اینکه این پروژه‌ها در قالب دو طرح جامع و تثبیت شن اجرایی شده است، افزود: مدیرت نهال‌کاری، مدیریت جنگل کاری و مدیریت جنگل‌های دست کاشت از جمله اقدامات انجام‌شده است.معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم رقمی معادل اعتبار سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی برای گرد وغبار اخذ کنیم. شاید وقت آن رسیده که صدای زنگ خطر خراسان جنوبی به گوش پایتخت‌نشینان برسد چراکه هنوز آن‌گونه که باید نگاه ویژه‌ای به این خطه کویری ندارند و با ادامه روند دیری نخواهد گذشت که آثار حاصل از این پدیده خالق بحرانی عظیم ‌شود.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/04/25 -- 17:08:41
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 201

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا