نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 28 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
17. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 19

 

 

 

مشاهده کامل خبر
زندگی در قفس      

 

پرده اول : آپارتمان-دردو سوی  آخرین پله هایی که به پارکینگ ختم می شود.اسباب بازی  هایشان را چیده اند .دختر بچه های 7-6 ساله  . آنها در آپارتمانهای 90-80 متری جایی برای کمترین تحرکی ندارند . اگر هم باشد صدای همسایه ها در می آید . این جا هم باعبور هرکدام از ساکنان  بازی شان به هم می خورد وپشت هم اخطار هم می گیرند .!

هوای دم کرده پارکینگ  مخلوطی از بخار آب ،وبنزین وبسیار سنگین است .در هیچکدام از مجموعه های مسکونی شهر کمترین پیش بینی برای فضای بازی  بچه ها نشده است . پس بسیار بدیهی است که در اپارتمان انرژی بچه ها تخلیه نشود .

پرده دوم : مدرسه –بچه ها 9ماه از سال را به مدر سه می روند  .از آپارتمانها به کلاس.24متری وشاید کمتر،  آنها بعد از هر 45 دقیقه 15 دقیقه وقت تفریح دارند .امادر این جا در یک مدرسه ابتدایی پسرانه  انها به فرمان معاون مدرسه  بعد از 45 دقیقه نشستن  باز باید بنشینند وخوراکی هایشان  را بخورند انها  حق دویدن که پر نشاط ترین بازی این سالهای عمرشان است را ندارند . چرا چون تمام مساحت مدرسه کمتر از 1200متر است واگر قرار باشد 200نفر دانش اموز  مرتب دنبال هم بدوند هر روز شاهدبرخوردهای سخت وحوادث روزانه خواهیم بود .پس در مدرسه هم نمی توان بازی کرد ونفس کشید !

پرده سوم :  کوچه وخیابان –در کوچه های  8 متری تا دلت بخواهد اپارتمان سبز شده است  هر روز هم تعداد تازه ای ساخته  می شود همسایه های قدیمی از ارتفاع بلند اپارتمانهای تازه ساز گله دارند دیگر دیدن منظره کوهستان یا حتی اسمان سخت شده است  برخی می گویند طول مدت روز در منازلشان کم شده  واین همه ساختمان بلند جلوی باد وگردش هوا را گرفته است .

 مادر شهری زندگی  می کنیم که روی معبر های 6متری نام خیابان  می گذارند .

حتی امروز همین امروز در عصر علم ،دانش وفناوری پیشرفته مهندسی در جهان وسایر نقاط کشور در قلب پرترافیک شهریک معبر 20 متری احداث می شود !یا به نفع سود بیشتر سازمانهای زمین فروش  بی خاصیت برای شهر، عرض پیاده رو در نقاط مثلا مدرن شهرکمتر از 2 متر پیش بینی  می شود .هیچ ردی از عقل ! اینده نگری ، ریاضی ، هندسه وقاعده ای در این به اصطلاح شهرسازی ویژه شهر  وجود ندارد .

ترافیک ، تصادف ، الودگی صوتی واعصاب خرد ومتشنج شهروندانی که در عبور از این گونه معابر دچار شکنجه روحی وجسمی هستند .کمترین رهاورد زندگی در چنین شهری است .

بچه های ما نمی توانند در فضاهای نامناسب این شهر اعم از خانه ومدرسه وخیابان به راحتی بازی کنند  این د ر حالی است که به تایید روانشناسان ودانشمندان علوم تربیتی بازی از ضروری ترین نیازهای کودکان وجوانان ماست  که در جریان آن انها جامعه پذیر می شوند شخصیتشان رشد می کندو بدنشان سالم می ماند .

اما عوارض منفی نبود امکان  بازی در کودکان ما به شکل خشمهای فروخورده ، اضطراب ،بیش فعالی ونقصان رشد همه جانبه نمایان می شود .

آزارهای روحی ، عصبی ، دل مردگی،  آستانه تحمل پایین...نیز آثار عملکرد مدیران شهری در تبدیل شهرپر نشاط به قفسی برای زندگی شهروندان است .کوچه های تنگ وباریک ، خیابانهای کم عرض وخفه وبد منظر عامل تشدید عوارضی هستند که به ان اشاره شد  . اما ایا مدیران محترم خود متوجه این همه بی تدبیریها نیستند شاید بله شاید هم نه!

دریک کلام همه  این مصیبتها در شهر ما ناشی ا ز سیطره یک غول بر روح وروان مردم ومسوولان است .غول پول !بله غول پول دست وپای اندیشه ما را بسته است   انتهای تمام این داستان  ها دست یابی به پول ودر آمد بیشتر در کوتاه مدت است  گویی پای پول که پیش می اید  عقل وتدبیر وریاضی وهندسه  تعطیل می شود . اما ایا به هزینه های فرهنگی  ، اجتماعی ، اخلاقی واتفاقا مالی که در سالهای آینده دامنگیر جامعه شهری ما خواهد شد اندیشیده ایم !       


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/05/07 -- 19:28:14
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 403

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا