نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 30 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
19. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
نبود مطالبه گری در استان چرا؟      

جواد رضایی-کمبودها و کاستی هایی که در جامعه وجود دارد ،

بر روی انسان تاثیر می گذارد و باعث بروز نارضایتی های پنهان وآشکارا در جامعه می شود، به طوری که گاهی اوقات این نارضایتی ها زمینه ساز ایجاد اجتماعات و اعتراضات جمعی شده و عده ای را به خیابان ها می کشاند. کلید حل بسیاری از این نارضایتی ها در جیب مسئولان قرار دارد که با برنامه ریزی ها و مدیریت صحیح در امور، به پیشرفت جامعه کمک کنند و سطح رضایت مندی مردم را بالا ببرند، اما نقش مردم برای رسیدن به بسیاری از هدف های جمعی بسیار حائز اهمیت است،چنانچه از آن غفلت شود، بیش از همه ضرر آن گریبان گیر مردم خواهد شد.

در بسیاری از جوامع پیشرفته و اگر راه دور نرویم در بسیاری از شهرهای کشورمان مشاهده می شود،مردم از کوچک ترین مسائل روزمره تا مهم ترین چالش های سیاسی،اجتماعی ،

اقتصادی و... عکس العمل های مثبت و یا منفی نشان می دهند و بهتر بگوییم روحیه مطالبه گری شان پررنگ تر از آن چیزی است که شاید ما در شهرمان می بینیم. به این موضوع بسیاری از ما واقفیم و در گفت و گوهای روزمره  همیشه از عدم وجود این مهم در فضای شهرواستان صحبت کرده ایم و بارها و بارها به دنبال دلیل عدم وجود مطالبه گری در مردم، شاهد بروز مشکلات بسیاری در زمینه های مختلف بوده ایم. 

 

مهاجرت باعث چند دستگی در شهر شده است

 

جامعه ای را مطالبه گر می گویند که تمام افراد آن علاوه بر دانستن حق و حقوق خودشان بتوانند از آن دفاع کنند و مسئولیت را به گردن دیگران نیندازند. 

مهاجرت هم در این موضوع بسیار تاثیرگذار است و باعث شده فرقه ها و گروه هایی در شهرها به وجود آید و هر کدام به نحوی برای رسیدن به هدف خود تلاش می کنند و درست تر اینکه، حرف واحدی از مردم شهر شنیده نمی شود.

 

بی توجهی به مسائل حتی در کلام

 

بارها شده است که از این جملات “ای خود اون جه درس 

خا شو”یا “ای به ما چه” یا “ تو کلاه خور بچسب، به بقیه چکار داری”و... در مورد یک مهم اجتماعی و سیاسی شنیده ایم و البته گفته ایم که نشان از بی تفاوتی و حزب باد بودن است، حتی در حیاتی ترین نیازهای مان که مرتفع شدن آن موجب بهره مندی همه اقشار می شود،کند و سست عمل می کنیم. 

 

افراد مطالبه گر سالم تر از دیگران هستند و کمتر دچار مواد مخدر و الکل می شوند

 

از دید روانشناسی نیز سه نوع رفتار در جامعه وجود دارد،رفتار خودخواهانه که فرد  فقط به نیازهای خود توجه دارد، دیگر رفتاری که منافع دیگران را بر منافع خودش ترجیح می دهد و مهم ترین رفتار “مطالبه گری”است  که فرد با توجه به حق و حقوق خود، به حقوق دیگران نیز اهمیت می دهد، افرادی که رفتار مطالبه گر دارند سالم تر از بقیه هستند و کمتر دچار بیماری ها

و درگیر مواد مخدر می شوند.

 

مطالبه گری سوزنی بر گرده مسئولان

 

مسئولان نیز در رابطه با مردم باید چنان رفتار کنند تا فردی برای بیان خواسته هایش مجبور به سانسور و استفاده از ادبیات “بله و چشم قربان” نباشد، این موضوع در بسیاری از گفته های معصومین و ائمه (ع) دیده می شود. به طور مثال حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند:”با من همان‏طور که با دیگران حرف می‏‌زنید، صحبت کنید،اگر دیدید احیانا من عصبانی و ناراحت شدم، حرف تندی زدم، خودتان را نبازید، مردانه انتقاد کنید هرگز با من به شکل سازش‌کارها معاشرت نکنید،گمان نکنید که اگر حقی را در مقابل من بگویید، یعنی اگر علیه من کلمه‌‏ای بگویید که حق است، بر من سنگین خواهد آمد،

به حق از من انتقاد کنید، ابدا بر من سنگین و دشوار نخواهد بود، با کمال خوشرویی از شما می‏‌پذیرم” این بیانات به درستی نشان می دهد که مطالبه گری جایگاه ویژه ای در اسلام دارد و باعث پیشرفت و تحرک مسئولان خواهد شد چرا که در جامعه ای که مردم حقوق شان را طلب نکنند،به تدریج این تفکر در مسئولان به وجود می آید هر راهی که بروند چه صواب و چه خطا صدایی از کسی در نخواهد آمد و در واقع  امور مردم به دست یک فرد و یک تفکر خاص خواهد افتاد و استفاده ازخرد جمعی نوعی مطلب طنزگونه خواهد شد.

 

اقلیم و کویر 

 

روحیه کویر و شرایط سخت زندگی در آن، مردم را با ناسازگاری های زیادی،سازگار کرده است و باعث شده که بسیاری از افرد در رسیدن به مطالباتی که شاید راه طولانی را نمی طلبد، دچار نوعی خود کم بینی شده و به  جایی که به دنبال رفع آن باشند از آن فاصله می گیرند در یکی از این اجتماعات یکی از افراد این طور بیان کرد:” اگر  بی توجهی مسئولان در شهری دیگری صورت می گرفت مردم در شکل جمعی ومتحد مطالبه گر می شدند وچنین وچنان می کردند، ولی در شهر ما فقط هر کسی ساز خودش را می زند “شاید در  . بی تفاوتی مردم نسبت به مسائل اجتماع شان و از دور دستی بر آتش داشتن، باعث می شود که عده ای از مسئولان نیازی به پاسخگویی و ارائه اطلاعات در مورد اقدامات شان به افکار عمومی نداشته باشند. متاسفانه در کشور، شهرهایی که مانند ما علاقه ای به پیگیری مطالبات خود ندارند، از کوچک ترین تا بزرگ ترین مطالبات شان مورد بی توجهی قرار می گیرد و همیشه مورد ظلم سهوی و عمدی قرار می گیرند،نادیده گرفته می شوند ودر پاره ای از موارد تنها به وعده های دلخوشکنک سامان دهی می شوند. 

 

ترس از آینده 

 

ترس از آینده نیز عامل بسیار مهمی است که صداهای بسیاری را در سینه خفه می کند و افراد به دلیل نبود آینده ای روشن در زمینه های اجتماعی،سیاسی،فرهنگی و اقتصادی حاضر به بیان هر مطلبی نیستند و متاسفانه این موضوع در شهر ما نهادینه شده است. از یک کارمند خرد گرفته تا بالاترین مسئولان را مورد پرسش قرار 

نمی دهیم چرا؟ به دلایلی مانند اینکه فردا شاید کارمان را راه نیندازند و یا اسم مان را از فلان لیست حذف کنند، این در حالی است که همه ما از مکتب امام حسین (علیه السلام) پیروی می کنیم،مکتبی که می گوید :”اگر دین ندارید،لااقل آزاده باشید”یعنی در زمان خود بدون در نظر گرفتن منافع شخصی، حرف حق را بزنید وبه وقتش از مظلوم دفاع کنید،به وقتش صدای تان را بالا ببرید و حرف تان را بزنید.

تعارف در حد مرگ 

 

یک از معضلات مرم شهر ما که البته برگرفته از فرهنگ و اهمیت به همنوع است،تعارفات مرسوم است تا جایی که جا داشته باشد سعی داریم در حق هر بنده خدایی به جا آوریم و در حق مسئولان نیز بیش از همه موجودات روی زمین روا می داریم،گاهی آن قدر اسم مدیر کل و یا مدیر فلان اداره را بزرگ می بینیم که حتی اجازه پرسیدن کوچک ترین سوال در مورد حوزه کاری اش را گناه کبیره می دانیم و این جای هر سوء مدیریت و کم کاری را باز می گذارد و زمینه مناسب برای مدیران ناکارآمد را فراهم می کند.مطالبی که  بیان شد برخی دلایل نبود فرهنگ مطالبه گری در شهر و استان ماست و نشان می دهد که مطالبه گری دارای جنبه عمومی و خصوصی است که جنبه عمومی آن از اهمیت بالاتری برخوردار است، چرا که با رسیدن به مطالبات عمومی، جنبه خصوصی پوشش داده می شود و موانع بسیاری از سر راه مردم برداشته خواهد شد، این موضوع  نیازمند فرهنگ سازی و تغییر نگرش یک به یک افراد جامعه است،تا وقتی هر کس فقط به فکر سود و زیان خود باشد و به این فکر کند که چطور از هر کلاهی برای خود، نمدی بسازد،نمی توان به حل مشکل فرهنگی عدم مطالبه گری امیدوار بود. 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/05/08 -- 17:13:22
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 269

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا