نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 5 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
22. شوال 1440
2019 Jun 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
آرزوهایی که به دلیل نداری، رنگ می‌بازد      

کودکان این روستا فقط تا کلاس ششم می‌توانند ادامه تحصیل دهند، مدرسه روستا تنها تا کلاس ششم است و کودکان برای ادامه تحصیل باید به روستاهای دورتر بروند ولی به دلیل دوری و بدی راه‌ها خانواده‌ها حق ادامه تحصیل را به دختران نمی‌دهند. به گزارش فارس، به همت بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی جهت سرکشی از اردوهای جهادی و جهادگران بی‌ادعا و بی‌نام و نشان راهی روستایی در دل کویر می‌شویم، در ابتدای امر مقصد مشخص و جاده نامعلوم! قرار است به چندین روستای مرزی شهرستان درمیان سری بزنیم و از نزدیک تلاش‌های جهادگران و مشکلات اهالی این مناطق را به رشته تحریر درآوریم.

 

حاجی‌عطا؛ اولین مقصد

روستایی محروم از امکانات!

یکی از اهالی روستای حاجی‌عطا که حدود 60 بهار از زندگی‌اش را سپری کرده و سرد و گرم روزگار را چشیده پلی به گذشته‌های نه چندان دور خود می‌زند و در گفت‌وگو با ما می‌گوید: روزگار خوبی داشتیم گر چه امکانات به قدر الان نبود، اما صفا و صمیمت بین مردم به قدری بود که اگر فردی به گرفتاری دچار می‌شد همه برای حل آن مشکل پیش‌قدم می‌شدند نه مثل الان که مردم از پس مشکلات خود برنمی‌آیند چه برسد بقیه! عطایی ضمن تشکر از خدمات گروه‌های جهادی، می‌گوید: به دلیل دوری راه و نداشتن هزینه درمان مجبور هستیم به شهر برویم، اما چون هزینه‌های سرسام‌آور درمان را نداریم و دفترچه درمانی‌ که داریم قابل پذیرش نیست خیلی وقت‌ها با درد خو می‌گیریم!

 

دعای مردم؛ بهترین توشه برای جهادگران

فرشاد نوروزی‌راد که  برای انجام خدمات رادیولوژی به روستای حاجی‌عطا سفر کرده، مهمترین دلیل حضور خود را در این منطقه کویری علاقه شخصی ذکر می‌کند و می‌گوید: خدمت به مردم به‌ویژه مناطق محروم و دعای مردم بهترین توشه‌ای است که از اردوهای جهادی نصیبم شده است. وی که برای پنجمین بار در اردوهای جهادی شرکت می‌کند، بیان کرد: قطعاً اگر هماهنگی‌های بهتری صورت پذیرد سال‌های آینده هم در این اردوها شرکت می‌کنم. 

 

زمین‌های تفتیده‌ای که رنگ آب را ندیده‌اند

به قصد روستای اسکندر حرکت می‌کنیم، باز هم درد صعب‌العبوری مسیر و نداشتن راهنمای مسیر به وضوح خودنمایی می‌کند، هرازگاهی قصد پایین کشیدن شیشه اتومبیل را در سر می‌پرورانم اما تا اینکه شیشه را  پایین می‌کشم، منصرف می‌شوم چرا که گرد و خاک حاکم بر مسیر اجازه نفس کشیدن را نمی‌دهد.تنها در مسیر زمین‌های خشک و تفتیده‌ای که گویا مدت‌ها است رنگ آب را به خود ندیده به وضوح یافت می‌شود، کوه‌ها و تپه‌های بلند در دو طرف جاده و زمین‌های بی‌آب و علف از سوی دیگر ، قهر طبیعت و تازیانه خشکسالی را به تن مردم می‌کشاند.

 

روستایی که محرومیت در آن بیداد می‌کند

در جاده‌های پر پیچ و خم به روستای اسکندر می‌رسیم. روستایی که از بدو ورود محرومیت در آن بیداد می‌کند، در این روستا نه خبری از آب است و نه خبری از درختان، اینجا سایه محرومیت همچنان بر سر مردم سنگینی می‌کند و داشتن حداقل‌ترین امکانات به آرزویی تبدیل شده است، روستایی کاملاً خاکی، محیطی غبارزده و خالی از هر گونه سرسبزی. آب، جاده‌های خاکی، نبود وسایل تفریحی، نبود کتابخانه، نبود مرکز بهداشت تنها گوشه‌ای از مشکلات اهالی روستای اسکندر است که توجه مسئولان را می‌طلبد.

 

وقتی شادی بین کودکان تقسیم می‌شود

صالحی فارغ‌التحصیل رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به فعالیت‌های فرهنگی ارائه شده در روستای اسکندر اشاره کرد و گفت: کلاس‌های فرهنگی در سه گروه سنی سه تا هفت سال، هفت تا 11 و 11 تا 16 سال برگزار می‌شود.وی بیان می‌کند: کلاس‌های حفظ، روخوانی، لحن و صوت قرآن کریم، داستان‌گویی قرآن، نقاشی و رنگ‌آمیزی، بافتنی و آشپزی از اهم کلاس‌های برگزار شده در این روستا است. صالحی از استقبال خوب کودکان در کلاس‌های فرهنگی سخن گفت و اظهار کرد: در کلاس‌هایی که برگزار کردیم مفهوم اتحاد، همدلی و مهربانی را بین کودکان تبیین و اعتماد به نفس آن‌ها را افزایش دادیم.

این دانشجوی جهادگر مطرح کرد: در این مناطق خدا را راحت‌تر می‌توان حس کرد.محمد کودک 10 ساله‌ای است که از آرزوهای دور و دراز خود سخن می‌گوید: دوست دارد در آینده دکتر شود و همانند جهادگران به خدمت مردم مناطق محروم درآید چراکه خود درد کشیده همین محرومیت‌هاست.

 

آرزوهایی که به دلیل نداری، رنگ می‌بازد

زهرا یکی دیگر از کودکان روستای اسکندر که دوست دارد خیاط شود، می‌گوید: خیلی دوست دارم درس بخوانم و معلم شوم اما به دلیل اینکه پدر و مادر هزینه تحصیلم را ندارند و باید کیلومترها از روستا به روستای دیگر بروم، نمی‌توانم درسم را ادامه دهم و می‌خواهم خیاط شوم و حداقل کمک خرج پدر و مادرم باشم.هر چه از جاده دورتر می‌شویم به محرومیت‌ها نزدیک‌تر می‌شویم، محرومیت‌هایی که پایان ندارد و هر چه به روستاهای دورتر نزدیک‌تر می‌شویم این ‌محرومیت شکل دیگری به خود می‌گیرد.

 

زخم عمیق خشکسالی در روستاهای درمیان

خشکسالی‌های اخیر وضعیت زندگی این روستانشینان را بیش از پیش سخت کرده به طوری که بی‌آبی و خشکسالی در روستاهای حاجی‌عطا، دونخی، کلاته‌نظر، اسکندر، قیک خوش و تقندیک زخم عمیقی از خود برجای گذاشته و زندگی مردم را طاقت‌فرسا کرده است و روستانشینان نوار مرزی دیگر امیدی برای ماندن در این روستاها ندارند.روستای دونخی سومین مقصدی است که می‌رویم، این روستا هم وضعیتی مشابه به روستاهای پیشین دارد، دیگر خبری از دام و علف‌های سرسبز در این روستا نیست تا چشم کار می‌کند فقط خاک است و خاک... جهادگران دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خط انتقال آب به این روستا را حفاری می‌کنند تا با انتقال آب به این روستا مرهمی بر زخم‌های این روستانشینان نهاده شود.

 

مشکلاتی که در برابر مشکلات روستاییان 

سرخم  می‌کند

یکی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مهمترین علت حضور خود در این روستا را عشق به مردم روستا دانست و با بیان اینکه خودش هم یک روستایی است، مطرح می‌کند: زمانی که وارد روستاهای محروم می‌شویم از تمام مسائل و مشکلات خودمان دور می‌شویم و می‌فهمیم که مشکلات بزرگ‌تری هم وجود دارد. این جهادگر به سختی‌های مردم روستاهای مرزی و محروم اشاره می‌کند و می‌گوید: این مردم لایق بهترین‌ها هستند ولی آنچه در واقعیت نشان داده می‌شود چیز دیگری است، اینکه مردم آبی برای خوردن نداشته باشند، بدترین درد است که باید مسئولان تدبیری در این خصوص اتخاذ کنند.

 

اردوهای جهادی؛ فرصتی برای زندگی معنوی

وی اردوهای جهادی را فرصتی برای خودسازی و زندگی معنوی دانست و گفت: در هیاهوی زندگی‌های روزمره فرصتی برای خودسازی انسان وجود ندارد، لذا با حضور در اردوهای جهادی می‌توان از نظر روحی و معنوی خود را ارتقا بخشید.

روستای کلاته‌نظر مقصد بعدی‌مان است. در این روستا نیز خدمات دندانپزشکی توسط جهادگران به روستاییان ارائه می‌شود، گروه دندان‌پزشکی که متشکل از پنج متخصص دندان‌پزشکی و رزیدنت‌های متعدد است  یک هفته در روستای کلاته‌نظر مستقر شده و خدمات متنوع دندانپزشکی شامل، عصب‌کشی، پر کردن دندان و کشیدن را برای روستاییان انجام می‌دهند.

محمدرضا فیاضی عضو گروه جهادی دندانپزشکی که چندین بار طعم اردوهای جهادی را چشیده در گفت‌و گو با فارس، می‌گوید: خدمت به روستاییانی که نه درآمد و نه پای آمدن تا شهر را دارند بهترین نوع خدمت است.

 

تحمل درد به دلیل نداری

زهرا که از درد دندان به خود می‌پیچد، می گوید: حدود دو هفته است که به دلیل درد دندان از خانه‌ بیرون نیامده‌ام، با هزار مشقت خود را به مرکز شهر اسدیه رساندم اما به من گفتند هزینه ترمیم دندانت 500 هزار تومان است، نانی برای خوردن نداریم چه برسد 500 هزار تومان!وی می‌گوید: به روستا آمدم و با درد دندان خو گرفته‌ام، دندان‌درد درد بدی است و  فقط باید درد بکشیم و بنالیم و کسی نیست که به دادمان برسد.

 

آرزوهایی از جنس داشتن «سلام بر ابراهیم»

در روستای قیک‌خوش فعالیت‌های فرهنگی توسط جهادگران انجام می‌شود، موضوع قابل توجهی که توسط یکی از جهادگران مطرح شد آرزویی از جنس داشتن شهید «ابراهیم هادی» بود؛ کتاب «سلام بر ابراهیم» توسط جهادگران فرهنگی برای کودکان این روستا روایت می‌شود و آنقدر شخصیت این شهید بزرگوار اثرگذار است که کودکان این روستا آرزوی داشتن کتاب «سلام بر ابراهیم» را دارند.

 

روستاییان چشم به راه مسئولان!

فریاد دردهای پنهان مردم این آبادی بلند بود و هر کدام به نحوی از وضع روستا گلایه‌مند بودند، قصه پر غصه بی‌آبی و راه‌های خاکی و غیره در خراسان‌جنوبی این روزها تکراری شده و این مردم از بس لب به شکوه گشودند و مرد عمل نیافتند دیگر از گفتند آن خسته شدند، روستاییانی که چشم به راه مسئولانند تا مرهمی بر زخم‌های کهنه‌یشان بنهند ولی نه از مسئول خبری است و نه از مرهم! اینجا مردم شان از داشتن حداقل نیازهای زندگی که آب است محرومند، اینجا درد را از هر طرف که بنگری درد است و درد!  فریاد مردم روستا بلند بود، زخم‌های مردم روستا سر باز کرده بود دردهایی که ریشه در مسئولیت‌های مسئولانی دارد که متأسفانه کوچکترین نگاه شان به این مناطق نیست.

یکی از اهالی روستا در گفت‌وگو با فارس از نبود آب آشامیدنی در این روستا گلایه کرد و گفت: سهمیه آب روستای تقندیک ماهی 11 سهمیه است، این در حالی است که در ماه تنها چهار سهمیه به این روستا می‌آورند.

 

آب و جاده، مهمترین خواسته‌های

 مردم روستای تقندیک

وی آب و جاده را از مهمترین خواسته‌های اهالی روستا ذکر کرد و بیان داشت: حدود 10 بار بودجه بهسازی و آسفالت جاده روستا آمده است ولی بودجه گم شده است!یکی دیگر از اهالی این روستا به وضعیت اسفبار تانکر آب روستا اشاره می‌کند و می‌گوید: حدود 15 سال است که درب تانکر باز نشده و هر بار آب‌ها به داخل همان ریخته می‌شود، در صورتی که اگر بروید درب تانکر را باز کنید مشتی از لجن درون آن می‌بینید.

 

آب‌های غیر قابل استفاده و سنگ‌ساز!

وی آب داخل تانکر را هم غیرقابل استفاده می‌داند و می‌افزاید: 

به دلیل املاح جمع شده در تانکر آبی که از آن خارج می‌شود بوی بد و طعم نامطبوعی می‌دهد و بیشتر اهالی روستا به همین دلیل دچار سنگ کلیه شده‌اند.رمضانی با اعلام اینکه بخشداری قول تعویض تانکر را داده ولی هنوز هیچ اقدامی انجام نداده است، اعلام می‌کند: سال به سال می‌گذرد ولی خبری از مسئولان نیست ، مگر اینکه این جوانان بسیجی وارد روستا شوند و کاری برایمان انجام دهند.

 

 

فعالیت گروه جهادی فاطمه‌الزهرا(س) 

در 12 روستای درمیان

قائد یوسفی مسئول اردوی جهادی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در گفت‌وگو با فارس، به فعالیت گروه جهادی فاطمه‌الزهرا(س) اشاره کرد و گفت: این گروه جهادی در چهار بخش فرهنگی، عمرانی ، پزشکی و کارآفرینی مشغول به خدمت است.وی با بیان اینکه خدمات این گروه جهادی 12 روستای بخش درمیان را تحت پوشش قرار می‌دهد، بیان کرد: این گروه جهادی برای اولین بار به مدت یک هفته در روستاهای بخش درمیان مستقر شده است.کشور ما کشور فقیری نیست، معادن و سرمایه‌های زیادی دارد که اگر به درستی مدیریت  و حق مردم به درستی ادا می‌شد وضعیت روستانشینان و جوانان ما این نبود.

 

سنگ‌اندازی نکنید

در این شرایط جوانانی پیدا می‌شوند که بار مسئولیت برخی مسئولان را بر دوش کشیده و میدان‌داری می‌کنند، هر چند به جای همراهی این جوانان سنگ‌اندازی‌هایی را شاهد هستیم اما این جوانان از وقت و زندگی خود می‌گذرند تا خدمتی به مردم محروم ارائه دهند، جوانانی که سرمای زیرکولر را به گرمای داغ کویر ترجیح می‌دهند، آستین همت را بالا زده و تمام مشکلات را با جان و دل می‌خرند تا مرهمی بر زخم‌های این مردم باشند؛ اما این جهادگران از لحاظ مالی در مضیقه‌اند و این مهم نیازمند اندک توجه مسئولانی است که باید تدابیری بیاندیشید.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/05/10 -- 18:01:15
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 280

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا