نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 4 فروردين 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
17. رجب 1440
2019 Mar 24

 

 

 

مشاهده کامل خبر
از «مود تا میشیگان»      

سیده الهام حسینی - دکتر “ اسدا.... زمانی پور” نگارنده  کتاب های “اسرار دره هریوند” و “ مود، مرکز نهارجان” مهمان آوای خراسان جنوبی بود. او که سابقه سی سال خدمت آموزشی و پژوهشی در دانشگاه های مشهد و بیرجند و همزمان با آن سی سال هم نیمه وقت در دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند را دارد، اکنون و در اواخر دهه شصت دوران حیات خود روزگار را گاهی در شهر و گاهی در ده می گذراند. 

وی در معرفی خود می گوید: 

من که هستم، بی دلی درد آشنا       آشنای دردهای بی دوا

گه تفاخر می کنم که این منم     گه خجالت می کشم از بودنم

این نویسنده اهل مود؛ مرکز نهارجان درباره گذران روزهای خود این چنین سخن می گوید: روزها بیلی بر دوشم در باغ و کشمان و شب ها قلمی در دستم برای نوشتن . حاصل کارم از این دو نوع فعالیت ، از اولی مقداری محصول عناب ، زرشک و پسته و از دومی کتاب در موضوعات فرهنگی، تاریخی و اجتماعی محل است که امیدوارم پیوسته ادامه داشته باشد. زیرا از فعالیت اولی برایم بوی جوی مولیان می آید و از دومی یاد یار مهربان حاصل می شود که هر دو به طریقی ارزشمند است. به ویژه که از منظر خردمندان هم در این روزگار می تواند قابل توجه و مورد تحسین باشد.

نشان دادن نمونه های فرهنگ اصیل این مرز و بوم در “اسرار دره هریوند” 

 زمانی پور با اشاره به کتاب “اسرار دره هریوند” و انگیزه تحریر آن بیان می کند: در این باره جای گفتگو بسیار است، اما مقصود اصلی از تحریر آن نشان دادن نمونه هایی از فرهنگ اصیل این مرز و بوم و معرفی جلوه هایی از فرهنگ این دیار به ویژه برای نسل جوان که از ضروری ترین امور و از بایسته ترین کارها به شمار می رود، می باشد. به گفته وی هنگام نوشتن کتاب “مود ، مرکز نهارجان” متوجه این ضرورت شدم و تشخیص دادم که اگر من مطالب نهفته و گفتنی های ناگفته این منطقه را تحت عنوان “اسرار دره هریوند” به قلم نیاورم   به طور یقین از میان خواهد رفت و نسل های آینده را از آن بهره ای نخواهد بود. بنابراین به جای نوشتن جلد دوم کتاب “مود، مرکز نهارجان”، به تحریر کتاب “اسرار دره هریوند” که در واقع انعکاسی از معارف و فضائلی است که طی چهل سال در دلم جمع شده، پرداختم. بعلاوه این کتاب سند محکم و منبعی مستحکم برای نشان دادن جلوه هایی از فرهنگ اصیل این دیار است، به ویژه برای کسانی که به گذشته با افتخار و گذشتگانی با اعتبار در منطقه می بالند و می نازند. وی ابراز امیدواری می کند که توفیق انتشار جلد دوم این کتاب در اواخر سال جاری حاصل شود و ادامه می دهد: در این راه، خداوند بزرگ را از صمیم قلب سپاس می گویم که مرا یاری نمود تا در تحریر این کتاب توفیق یابم و آن را تقدیم محضر بزرگان و فرهنگ دوستان و مشتاقان تاریخ این استان نمایم.

بررسی سیستماتیک اوضاع اقتصادی، اجتماعی و تاریخی منطقه در کتاب “مود، مرکز نهارجان” 

این پژوهشگر برجسته استان، اشاره ای نیز به کتاب “ مود ، مرکز نهارجان” می کند و می افزاید: برای اولین بار در ایران چنین کتابی به رشته تحریر درآمده است. دکتر زمانی پور با بیان این که اوضاع اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی دهات تحت عنوان مونوگرافی یا تک نگاری تا کنون بسیار انجام شده است، خاطرنشان می کند: اما در این کتاب اوضاع اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی تاریخی مود مرکز نهارجان به روش سیستماتیک مطالعه و بررسی شده است. بنابراین از نظر روش تحقیق کاری است جدید. وی مبتکر مطالعه دهات به روش سیستماتیک را پروفسور “جرج اکسین” استاد خود در دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا معرفی می کند و می گوید: در نزد او و مستقیما از محضر وی این روش را آموختم و مدیون او می باشم. به گفته وی کتاب مود مرکز نهارجان را نباید کوچک شمرد. زیرا حاصل مطالعات و پژوهش های سالیان دراز در داخل و خارج از کشور و نیز تجارب علمی فراگرفته شده در دهات و خوشه چینی از خرمن علمی اساتید نامدار و اندیشمندان والاتبار است. وی به نقل خاطره ای می پردازد و می گوید: یکی از اهالی دیار نهارجان کتاب را بیش از نه مرتبه خوانده به طوری که خودش می گفت هر بار چیز تازه ای از آن آموخته است، همچنین طبق گزارش واصله از دهات دوردست استان ، اهالی یک ده پس از فراغت از فعالیت های روزانه ، در یک خانه دور هم جمع می شوند و یکی از آن ها که سواد خواندن دارد ،

کتاب مود مرکز نهارجان را می خواند و دیگران گوش 

می دهند و از شنیدن مطالب  آن لذت می برند. دکتر زمانی پور می افزاید: کتاب مود مرکز نهارجان اگر چه هیچ گونه تبلیغی در معرفی و فروش آن نشده و حتی در رادیو و تلویزیون  استان تاکنون نامی از آن برده نشده است، با این وجود چاپ اول آن به اتمام رسیده و اکنون اقدامات لازم برای چاپ دوم آن  انجام می شود.

“غریب دیار قهستان” ذکر احوالات حضرت بی بی زینب خاتون (س)

وی از جلد دوم کتاب “مود ، مرکز نهارجان” و همچنین کتاب “اسرار دره هریوند” سخن می گوید و اضافه می کند: امیدوارم توفیق حاصل شود و در سال جاری به زیور طبع آراسته گردد.

این نویسنده اهل خراسان جنوبی، از کتاب “ مود تا میشیگان” که در واقع شرح حال نگارنده در بستر زمان است، نیز خبر 

می دهد و می گوید: امیدوارم چرخ روزگار مدد کند  تا بتوانم به چاپ آن اقدام نمایم. این کتاب به لحاظ فرم و محتوا شبیه کتاب “از پاریز تا پاریس” اثر استاد فقید دکتر باستانی پاریزی می باشد. دکتر زمانی پور به کتاب دیگری که قسمتی از آن نوشته شده  و “غریب دیار قهستان” نام دارد نیز اشاره می کند و یادآور می شود: این کتاب شرح حال و ذکر احوالات حضرت بی بی زینب خاتون دختر امام موسی بن جعفر (ع) است. آستان قدس رضوی معتقد است که اگر کسی با دلیل و مدرک علمی ثابت کند که بی بی زینب خاتون مدفون به قریه کاهی، دختر امام هفتم است، در آن صورت حاضر به سرمایه گذاری های هنگفتی برای احداث بقعه و بارگاه آن حضرت و زیرساخت های فیزیکی محل می شود که فی الجمله باعث عمران و آبادی نه تنها قریه کاهی، بلکه در سراسر منطقه نهارجان و شرق بیرجند خواهد شد. البته نوشتن چنین کتابی ، با وجود قلت منابع مربوطه و کمبود شدید ماخذ، کاری سخت و وظیفه ای

دشوار است و انجام آن جز از طریق استعانت از درگاه الهی و امدادهای غیبی میسر نمی شود. 

تاریخ قهستان غالبا مبهم و ابعاد آن تاریک است

نگارنده کتاب “ اسرار دره هریوند” ، عشق و علاقه  و دلبستگی به خاک دامنگیر وطن را علت اصلی علاقه خود به تاریخ این استان می داند و می گوید: اصولا تاریخ یعنی سرنوشت انسان ها در گذشته و سرگذشت آن ها در بستر حیات در یک پهنه جغرافیایی و چون نیک بنگریم همه چیز تاریخ است و مطالعه و بررسی همه چیز در یک منطقه در گذشته برایم عبرت انگیز و اشتیاق آور و در عین حال ممکن است گاهی ملال آور هم باشد. دکتر زمانی پور ادامه می دهد: تاریخ قهستان غالبا مبهم و ابعاد آن تاریک است. چرا که این سرزمین بنا به دلایل مختلف کمتر مورد مطالعه و بررسی تاریخ نویسان قرار گرفته است. به طوری که بنا به گفته استادم مرحوم دکتر رضوانی ، اگر کتب تاریخی را فی المثل هزار صفحه ورق بزنیم بندرت می توانیم یک یا دو خط در مورد سرزمین قهستان مطلب پیدا نماییم. همان سرزمینی که امروز استان خراسان جنوبی نامیده می شود. بنابراین علاقه من به تاریخ این استان از آن رواست که بسیاری امور و چیزهای ناشناخته دارد و کشف هر کدام مایه انبساط خاطر و احساس رسیدن از تاریکی به روشنایی است که می تواند لذت بخش باشد. وی علت دیگر اشتیاق خود را به تاریخ این منطقه چنین بیان می کند: مطالعه تاریخی این سرزمین نشان می دهد که پدران و اجداد ما چگونه توانسته اند با تمام محدودیت های طبیعی و مشکلات محیطی باز هم در این جا بمانند و زندگی را سامان دهند و ادامه حیات را میسر سازند. آن ها هنر زندگی کردن را در این منطقه به خوبی یاد گرفته بودند و مطالعه و بررسی این هنر ، موضوع اصلی تاریخ استان است و باعث علاقه مندی شدید نگارنده به تاریخ منطقه نیز می باشد ، کشف ذخائر مادی و معنوی نهفته در این منطقه عرصه کار من است.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/05/17 -- 19:52:43
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 373

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا