نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 5 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
22. شوال 1440
2019 Jun 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
روستائیان به میدان عمل آمدند      

مردان و زنان غیور خطه کویری خراسان جنوبی دست به دست هم داده و در قالب تشکیل تعاونی ها به اشتغال پرداخته اند تا بگویند جهادگران اقتصادی در صحنه حضور دارند. به گزارش مهر، دردهای چندین ساله خراسان جنوبی بر کسی پوشیده نیست. دردهایی که بارها و بارها توسط رسانه‌ها بیان‌شده و برای هیچ یک از مخاطبان تازگی ندارد، چرا که این خطه سال‌هاست که حرف شیرینی نداشته و تنها خشکسالی ها، مهاجرت و بی‌آبی را به چهره دارد. اما این روزها افرادی از همین خطه کویری به پا خاسته‌اند و برای مقابله با قهر طبیعت ورود کرده اند، ناگفته نماند برخی هم از سال‌های گذشته گام‌هایی برداشته‌اند که امروز به ثمر نشسته است. تکیه بر توان داخلی و اقتصاد مقاومتی تنها ابزار دست شان بوده و در این مسیر قطعاً شمشیری برنده‌تر از توان مردمی وجود ندارد.

مردمانی که هیچ ندارند اما با حداقل داشته‌هایشان کارگاه‌های کوچکی راه انداخته‌اند و در دل روستاهای مختلف به اشتغال‌زایی پرداخته‌اند تا هم به سختی‌های روزگار پاسخی داده باشند و هم دشمن را در جنگ اقتصادی‌اش ناامید سازند.

نمونه این تلاش‌ها را می‌توان در روستای کوشه از توابع خوسف جستجو کرد. جایی که ۱۵ هنرمند در تعاونی کوچکی گرد هم آمدند و در رشته‌های مختلف بومی دیار خود به هنرمندی می‌پردازند. جایی که انگیزه مردمانش سرمایه 

۵۰ هزار تومانی را به ۵۰ میلیون تومان رسانده‌ و هم و غم شان نیز رشته‌های منسوخ‌شده کوشه را احیا کرده است.

به همراه جمعی از خبرنگاران سری به این تعاونی می‌زنیم تا از نزدیک موفقیت‌هایی را تماشا کنیم که دو سال برایش عرق ریخته شده و به مرحله شکوفایی رسیده است.

 

توبافی برای گذران زندگی

 

یکی از اعضای این تعاونی بیان کرد: از چندین سال گذشته در رشته تو بافی فعالیت داشته‌ام اما از دو سال اخیر در این تعاونی مشغول فعالیت شده‌ام. 

کنیز قاسمی با بیان اینکه روزانه دو حوله می‌بافد، اظهار کرد: به دلیل عدم دسترسی به بازار فروش، این حوله‌ها را به تعاونی می‌فروشیم.وی بیان کرد: حوله بافی برای بانوان خانه‌دار شغلی بسیار مناسب بوده چرا که در کنار خانه‌داری می‌توانند در این حرفه فعالیت کنند. قاسمی با اشاره به اهداف خود بیان کرد: تکیه بر توان داخلی و کسب درآمد از مهم‌ترین اهدافم برای ورود به این تعاونی بود.

 

علاقه شرط اول کارآفرینی

 

یکی دیگر از اعضای تعاونی هم در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: از یک سال گذشته در این تعاونی مشغول فعالیت هستم.فاطمه فورجانی که در رشته قالی‌بافی فعالیت دارد، افزود: خوشبختانه درآمد رضایت بخشی در این رشته دارم. وی با بیان اینکه  در این تعاونی قالی‌های شش متری می‌بافیم، اظهار کرد: با توجه به علاقه‌ای که به این رشته داشتم، وارد تعاونی شدم.فورجانی بیان کرد: باید زمینه‌ای برای فروش محصولات در نظر گرفته شود تا تولیدات تعاونی نیز افزایش یابد.

 

بازار فروش «جاجیم» فراهم شود

 

یکی دیگر از اعضای این تعاونی هم بیان کرد: از دو سال گذشته در رشته جاجیم‌بافی در این تعاونی مشغول فعالیت هستم. فاطمه بیگم رضایی با بیان اینکه جاجیم‌بافی قدمتی ۲۰۰ ساله دارد، افزود: این رشته در روستای کوشه فراموش شده بود که با این تعاونی جان گرفت.وی بیان کرد: از جاجیم در جاهای مختلفی مانند رومیزی، دوخت سر مانتو، فرش، کیف و غیره استفاده می‌شود. رضایی با ابراز خرسندی از احیای این رشته منسوخ‌شده، اظهار کرد: باید بازار فروش این محصول فراهم شود. وی ادامه داد: در حال حاضر در این حرفه مشکل بازار داریم و محصولات تولیدی به فروش نمی‌رسد.

 

احیای رشته‌های منسوخ‌شده

 

مدیرعامل این شرکت تعاونی هم با بیان اینکه ایجاد رونق در روستا از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی این تعاونی است، گفت: این تعاونی از دو سال گذشته با سرمایه‌گذاری اندک ایجاد شده است. علیرضا شهداد بیان کرد: در این تعاونی  در شش رشته شامل پارچه‌بافی، قالی‌بافی، سفالگری، جاجیم‌بافی، آهنگری و گوهر تراشی مشغول فعالیت است.

وی بیان کرد: در این تعاونی تلاش شده است رشته‌های منسوخ‌شده روستا را احیا کنیم که خوشبختانه موفق بوده‌ایم. شهداد بیان کرد: این تعاونی برای اولین بار به عنوان پایلوت در روستای کوشه سفلی اجرایی شده و اقدامات مطلوبی داشته است.وی با بیان اینکه در حال حاضر این تعاونی دارای ۳۰ عضو است، گفت: همچنین برای ۱۵ نفر اشتغال‌زایی کرده است.

 

اشتغال در خانه‌ای قدیمی

شهداد با اشاره به سنتی و قدیمی بودن مکان تعاونی بیان کرد: این مکان، منزل پدربزرگم بوده که تنها با هدف کمک به اشتغال در اختیار تعاونی قرار داده‌ام. دهیار روستای کوشه سفلی از فعالیت شش کارگاه در این تعاونی خبر داد و افزود: خوشبختانه توانسته‌ایم سرمایه در گردش را به ۵۰ میلیون تومان برسانیم. وی بیان کرد: نیروهای این تعاونی افرادی هستند که از سال‌های گذشته با این رشته‌ها آشنا بوده اما زمینه به کار گیری هنرشان وجود نداشته است. شهداد با اشاره به مشکلات پیش روی تعاونی بیان کرد: خوشبختانه در بازار فرش مشکلی نداریم چرا که دستگاه‌های داخلی حمایت می‌کنند.

 

تهیه مواد اولیه، مهم‌ترین چالش

مدیرعامل این شرکت تعاونی گران شدن مواد اولیه را از مهم‌ترین مشکلات پیش رو دانست و افزود: کمبود مواد اولیه، تولید و فروش را کاهش داده است.وی با بیان اینکه طی یک ماه گذشته درآمد هر هنرمند روزانه ۱۲ هزار تومان بوده است، گفت: طی این روزها درآمد این هنرمندان به نصف تقلیل یافته است. شهداد اظهار کرد: تاکنون برای راه‌اندازی و سایر امور تسهیلاتی دریافت نکرده‌ام اما برای توسعه کارگاه‌ها نیازمند تسهیلات و حمایت هستیم. وی با بیان اینکه برای ارائه آموزش‌های رایگان به علاقه‌مندان آمادگی داریم، گفت: نمایشگاهی در داخل تعاونی برای معرفی تولیدات برپا شده است.

 

فعالیت ۳۴ تعاونی در خوسف

 

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوسف در این بازدید بیان کرد: در حال حاضر ۳۴ تعاونی در خوسف فعال است. محمد کسایی با بیان اینکه این تعاونی‌ها دارای هزار و ۳۵۲ عضو است، اظهار کرد: همچنین این تعاونی‌ها برای ۳۷۷ نفر فرصت شغلی ایجاد کرده است. وی سرمایه اولیه این تعاونی‌ها را ۱۰۵ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: تعاونی‌ها نقش شایسته‌ای در اشتغال‌زایی و رفع محرومیت‌ها دارد.کسایی بیان کرد: تاکنون ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در حوزه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری به بانک‌های عامل معرفی شده است. وی با بیان اینکه شهرستان خوسف دارای ۱۲ هزار و ۶۷۲ نفر است، افزود: جمعیت بیکار این شهرستان ۵۷۷ نفر است. رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوسف بیان کرد:  همچنین میانگین تراکم جمعیت در استان ۵.۱ و در این شهرستان ۱.۷ است.

 

راه‌اندازی پنل دهکده هوشمند

 

رئیس شورای اسلامی کوشه سفلی بیان کرد: مردم این روستا همت و تلاش بالایی در اجرای برنامه‌های ما دارند. 

افسانه کوشه بیان کرد: کوشه سفلی، اولین روستا در شرق کشور بوده که دهکده هوشمند در آن راه‌اندازی شده است.رئیس شورای اسلامی کوشه سفلی بیان کرد: با راه‌اندازی این دهکده، هر منطقه از روستا مکان‌یابی می‌شود. هنوز هم انسان‌هایی در کویر وجود دارند که توان خویش را باور داشته و برای شکوفایی آن گام‌های بزرگی بر می‌دارند. بدون شک هر قدم از سوی مردم موفقیتی برای نظام در مقابله با جنگ اقتصادی مردم رقم می زند.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/05/19 -- 18:00:22
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 327

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا