نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 30 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
19. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
آوا قسمتی از مشکلات صنعت ومعدن استان را پیگیر شد: عدم حضور سرمایه گذار ، نبود نقدینگی و کمبود اعتبارات و بالا بودن نرخ تسهیلات در بخش صنعت و معدن عمده مطالبات صنعتگران استان      

 
 یکی از راه های عبور از مشکلات تولید، توجه به مشکلات صنایع و معادن واقدام در جهت موانع تولید و افزایش صادرات است که بایدکمتر شعارداد و بیشتر با اجراکردن تحقق منویات رهبری در این زمینه گام برداشت.
رسیدن به اتحاد و اتفاق نظر و اتخاذ شیوه های هماهنگ شده برای توسعه صنعتی اولین و مهمترین گام همکاری هر دو بخش دولتی و غیر دولتی است این پدیده مثبت و کارساز بر پایه همکاری و وحدت رویه ملی، می تواند جهش کمی و کیفی فعالیت های تولیدی صنعتی کشور را به ارمغان بیاورد.
در این راستا با چند تن از صاحبان صنایع و معادن خراسان جنوبی گفتگو کردیم:
ابتدا به شرکت معدنی مواد نسوز بیرجند رفتیم و از مدیرعامل شنیدیم که گفت: سالانه ۱۲۰ هزار تن ماده معدنی منیزیت از معادن منیزیت استان تولید و که سالانه معدن منیزیت سفید کوه سربیشه ۳۲ هزار تن دارد.
اربابی مدیرعامل شرکت معدنی مواد نسوز بیرجند
هزینه برداشت باطله برداری از معدن منیزیت را بالا عنوان کرد و یادآور شد: به ازای هر تن ماده معدنی منیزیت 40 تن ماده باطله برداشته می‌شود.
  وی مشکلات معدن منیزیت سفیدکوه را قیمت بالای ماشین‌آلات، کمبود قطعات آن و خاکی بودن جاده دسترسی به معدن عنوان کرد و تصریح کرد: آسفالت کردن 30 کیلومتر از جاده دسترسی به معدن توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت مصوب شده است اما تاکنون به دلیل کمبود اعتبار
 اجرایی نشده است.
 اربابی با تاکید بر اینکه این معدن خام فروشی ندارد، بیان داشت: کارخانه اکسید منیزیم سال گذشته 30 هزار تن ماده معدنی منیزیت از سیستان و بلوچستان خریداری کرده و بخش بیشتر ماده اولیه کارخانه اکسید منیزیت استان از معادن منیزیت خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان تامین می‌شود.

  مسئولین در تقابل با تولید کنندگان نباشند

 پویان مدیر کارخانه فراوری گیاهان دارویی بیرجند نیز در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: مسئولان استان به عملکرد واحدهای صنعتی نظارت کنند ولی با تولید کننده تقابل نکنند بلکه موازی با تولید کننده حرکت کنند.
مدیر کارخانه فراوری گیاهان دارویی بیان کرد:70 درصد محصولات اولیه این کارخانه از داخل استان و 30 درصد از خارج از استان تهیه می شودکه نیاز است مسئولین امر نسبت به تشویق تولید کنندگان و کشاورزان گیاهان دارویی
 اقدام نمایند..
وی به مشکلات واحد های صنعتی استان اشاره کرد و افزود: مسئولین نظارت کافی به واردات محصول بی کفیت صنعتی به استان ندارند که این مشکلاتی را در استان برای تولید کنندگان ایجاد کرده است.
پویان با بیان اینکه درحال حاضر محصولات ما نتوانسته است در بازار های خارجی به رقابت بپردازد، گفت: ولی در ایران محصولات بی کیفیت چینی به راحتی با محصول داخلی
رقابت می کند.

95 درصد تولیدات کارخانه هبلکس بیرجند
 به خارج از استان صادر می شود

عابدی مدیرکارخانه هبلکس بیرجند بیرجند با بیان اینکه 95 درصد تولیدات این کارخانه به خارج از استان صادر می شود، گفت: این نشان از عدم فرهنگ سازی استفاده از این محصول در استان است.
وی با اشاره به اینکه 95 درصد تولیدات این کارخانه به خارج از استان صادر می شود، اظهارکرد: تنها پنج درصد تولیدات این کارخانه در استان مصرف می شود.
درحال حاضرصنایع ما با مشکلات عدیده ای روبرو است، که حل آنها- در شرایط کنونی - کمک و مساعدت دولت و مجلس را
می طلبد، از جمله این مسایل می توان مشکل نقدینگی، دشواری بر سر راه نوسازی واحدهای تولیدی، هزینه بالای تولید، نداشتن بازار صادراتی مطمئن، عوارض گوناگون، اجبار به مراجعه مکرر به سازمان های دولتی برای گرفتن محورهای مختلف- که اغلب معنی و مفهوم دیگری جز پرداخت مبلغی بابت صدور مجوز ندارد- و مسایل دیگری از این دست را
می توان در این زمینه برشمرد. اینگونه مسایل است که صاحبان صنایع را مجبور می کند دست تقاضا به سوی دولت دراز کنند، در حالیکه ایده آل آن است که صنایع بخش خصوصی بدون نیاز به مراجعات مکرر به دستگاه های دولتی، به کار و فعالیت خود مشغول باشند و دولت نظارتی غیرمزاحم بر صحت کار
و عملکرد سالم آنها داشته باشد.
گلایه های برحقی از صاحبان صنایع در زمینه کمبود اعتبارات و مشکلات نقدینگی، لازم است لحاظ شود و مقامات بانکی کشور با توجه به همه جوانب امر، از جمله حفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم، در رفع مشکلات پولی و مالی و اعتباری صنایع مجاهدت و مساعدت نمایند

سرمایه گذاری 753 میلیاردی
 در بخش صنعت خراسان جنوبی

 در ادامه جمیع رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از سرمایه گذاری 753 میلیارد تومانی در بخش صنعت استان خبر داد و گفت: برای 10 هزار و 650 نفر در واحدهای صنعتی استان اشتغال ایجاد شده است.
وی به نرخ سود این تسهیلات اشاره و عنوان کرد: نرخ سود برای سرمایه در گردش 21 درصد و برای سرمایه ثابت 19 درصد است که این نرخ در مناطق محروم استان
چهار درصد کاهش دارد.
وی ادامه داد: باز پرداخت تسهیلات در مناطق محروم 10 سال و در مناطق توسعه یافته هشت  سال است که در خراسان جنوبی شهرقاین و بیرجند جزء مناطق محروم نیستند.
جمیع به عمده تولیدات صنعتی استان اشاره کرد و افزود: عمده تولیدات خراسان جنوبی کاشی و سرامیک، سیمان، اکسید منیزیم، لاستیک، مواد شوینده ومصالح ساختمانی است که به کشور افغانستان صادر می شود.

1.5 میلیارد تن ذخایر معدنی استان

وی با بیان اینکه معادن فراوانی در استان غیر فعال هستند گفت: ذخایر معادن استان را یک میلیارد و 500 میلیون تن دانست، که از این میزان 925میلیون تن مربوط به معادن در حال بهره برداری و 621 میلیون تن ذخیره مربوط
گواهینامه های اکتشاف است.
وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی یک درصد جمعیت کشور را داراست، افزود: ولی در زمینه ارزش افزوده، یک درصد ارزش افزوده کشور را نداریم و در این رابطه درآمد متوسط خانوارشهری و روستایی استان 60 درصد نرخ کشوری است.
 
وجود 20 شهرک صنعتی در استان
 صادرات 699 دلاری در سال گذشته

وی با بیان اینکه به دلیل عدم زیر ساخت های مناسب در استان نمی توان خراسان جنوبی را با دیگر استان های برخودار کشور مقایسه کرد، عنوان کرد: تاکنون زیرساخت های لازم در بخش تولید مشکلات زیادی در حوزه پرواز، راه آهن، محور های مواصلاتی ایجاد کرده است.
وی با اشاره به اینکه عدم زیر ساخت های مناسب در استان از چالش های پیش روی سرمایه گذاران است، اظهار کرد: ما در این زمینه نیازمند بسته های حمایتی ویژه هستیم.
جمیع با بیان اینکه در سال جاری استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی توسط سرمایه گذاران تغییر کرده است، اظهار کرد: در این خصوص افراد به صورت مستقیم به اداره کل صنعت استان مراجعه و به بانک های عامل معرفی می شوند.
وی به عوامل موثر بر تعطیلی برخی از واحدهای صنعتی اشاره کرد و یادآور شد: سوء مدیریت واحدهای تولیدی، عدم نقدینگی کافی و عدم بررسی مناسب نیاز بازار مصرف از عواملی هستند که در تعطیلی یک واحد صنعتی موثر است.


گروه خبری : اخبار گوناگون
منبع :
آخرین ویرایش : 1393/06/02 -- 16:15:54
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1357

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا