نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 5 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
22. شوال 1440
2019 Jun 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
عناب خراسان جنوبی علمی می‌شود      

جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با تحقیقات علمی خود روی محصول استراتژیک عناب فصلی نو برای این محصول را رقم می‌زند. به گزارش ایسنا، میوه عناب بیش از 4000 سال است که به دلیل خواص دارویی در مناطق مختلف به ویژه استان خراسان جنوبی کشت شده و این گیاه در دامنه تغییرات درجه حرارتی وسیع و سطح بارش متفاوت می تواند رشد کند.

میوه عناب گرچه در ماه‌های تابستان تحت شرایط مناسب و آبیاری کافی بهترین رشد را دارد، اما به طور شگفت آوری در درجه حرارت‌های بالای 10 تا 15 درجه و متفاوت از انواع مختلف گیاهان می‌تواند زنده بماند.عناب از میوه های بسیار مفید است که علاوه بر خواص تغذیه ای استفاده زیادی به عنوان یک گیاه دارویی دارد، اما عدم شناخت از خاصیت‌های این میوه و نبود فرآیندهای مربوط به تولید تا مصرف محصول عناب باعث شده تا این میوه به خوبی شناخته نشود.عناب به‌ عنوان یکی از محصولات استراتژیک خراسان‌ جنوبی از گذشته‌های دور به‌ علت سازگاری با شرایط اقلیمی این استان در روستا‌ها کشت می‌شده است. عناب میوه منحصر به ‌فرد خراسان‌ جنوبی است و آغاز فصل برداشت آن از اوایل مرداد ماه به‌صورت تازه‌ خوری در شهرهای گرمسیر استان آغاز می‌شود.برداشت عناب در روستاهای کوهستانی استان به ‌علت آب و هوای سرد به‌طور معمول اوایل مهر آغاز می‌شود.

 

جهاد دانشگاهی و تحقیقات علمی عناب

 

سکینه کهنسال، عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی در گفتگو با ایسنا گفت: گیاه عناب یکی از مهمترین درختان میوه بومی آسیاست و از لحاظ خواص دارویی و تغذیه‌ای اهمیت ویژه ای دارد.

وی افزود: این گونه، درختی مقاوم به خشکی متعلق به خانواده Rhamnaceae است که قابلیت رشد و تولید در زمین‌های کم آب و شور اقلیم کشور ما را داراست.کهنسال اظهارکرد: طرح “بهینه‌سازی ریز ازدیادی گیاه عناب با هدف دستیابی به پروتکل تولید تجاری” در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی خراسان جنوبی در دست اجراست.عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی ادامه داد: هدف اصلی از اجرای این طرح “دستیابی به پروتکل کشت و سازگاری گیاه عناب است.وی اظهار کرد: با توجه به نرخ پایین جوانه‌زنی بذر و همچنین تولید کم پاجوش که مهمترین روش تکثیر عناب است، در این بررسی افزایش ظرفیت تولید نهال از طریق کشت بافت مد نظر قرار گرفت.کهنسال گفت: همچنین طرح “ ارزیابی تنوع ژنتیکی اکوتیپ های عناب خراسان جنوبی با استفاده از نشانگرهای مولکولی ISCS، RAPDو ISSR مبتنی برDNA” درمجتمع تحقیقات گیاهان دارویی خراسان جنوبی در دست اجراست. وی افزود: با عنایت به اهمیت اقتصادی و دارویی این گیاه، اولین قدم برای برنامه‌های اصلاحی روی عناب، اطلاع از تنوع ژنتیکی و روابط خویشاوندی بین اکوتیپ‌های مختلف آن در مناطق گوناگون است.

عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: از آنجایی که نشانگر ISSR برای تعیین تنوع ژنتیکی در گیاهان کارایی بالایی دارد، فرض بر این است که بتوان از آن در بررسی تنوع و گروه‌بندی ژرم پلاسم موجود عناب در کشور استفاده کرد.این دکترای گیاهان دارویی ادامه داد: تحقیق حاضر با هدف بررسی تنوع ژنتیکی و شناسایی ارتباط اکوتیپ‌های جمع آوری شده عناب از مناطق مختلف خراسان جنوبی در کلکسیون عناب ایران (مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی خراسان جنوبی) با کمک نشانگرهای مولکولی ISCS، RAPD و ISSR به عنوان یکی ازکارآمدترین نشانگرهای مولکولی به اجرا گذارده می‌شود.

مدیریت صحیح و علمی آفات؛

 پیش شرط تولید پایدار عناب

 

مهدی ابراهیمی، عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهادانشگاهی خراسان‌جنوبی نیز به ایسنا گفت: آفات یکی از عوامل اصلی کاهش عملکرد عناب در خراسان جنوبی به شمار می‌روند که ممکن است بخش قابل توجهی از 

دسترنج باغداران را از بین ببرند.

 وی افزود: در میان آفات عناب مگس عناب به دلیل خسارتی که به میوه گیاه وارد می‌کند، بیشتر مورد توجه باغداران است.عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهادانشگاهی گفت: با توجه به مصرف بی‌رویه سموم شیمیایی دفع آفات نباتی در باغات عناب طی سال‌های اخیر، یکی از مهمترین اقدامات باغداران در راستای کاهش وابستگی به نهاده‌های شیمیایی و کنترل موثر آفات، استفاده از روش‌های پیشگیرانه و کنترل تلفیقی آفات عناب است.

 ابراهیمی تصریح کرد: کود دهی، تغذیه و آبیاری مناسب درختان عناب علاوه بر اینکه سبب افزایش میزان و کیفیت میوه عناب می‌شود، توانایی گیاه برای مقابله با تنش های زنده مانند آفات گیاهی را نیز بالا می‌برد. وی ادامه داد: بروز خشکسالی‌های متمادی، شوری آب‌های کشاورزی و وزش بادهای شدید از جمله مهمترین عوامل تضعیف درختان عناب در سال‌های اخیر بوده که به نوبه خود سبب افزایش خسارت آفات به باغ‌های عناب شده و تولید این محصول استراتژیک را با چالش مواجه ساخته است. 

این دکترای کشاورزی گفت: تلاش محققان استان در راستای شناسایی اکسشن‌های مقاوم به تنش‌های محیطی و انجام تحقیقات در راستای دستیابی به آفت کش‌های گیاهی و کودهای آلی مختص عناب در کنار استفاده دقیق و حساب شده از آفت کش‌های شیمیایی و توجه به توصیه‌های متخصصین کشاورزی می‌تواند در تولید پایدار این محصول ارزشمند و کمک به معیشت دست اندرکاران تولید عناب در استان کمک شایانی کند.

نوسان بازار فروش با نبود 

صنایع بسته بندی عناب

 

محسن پویان مدیر مجتمع تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی نیز گفت: نگهداری عناب تازه از نظرخوش‌خوراکی و حفظ مواد موثر آن شامل؛ آنتی ‌اکسیدان، فنل، فلاونویید، آنتوسیانین، تانن که مصارف دارویی متفاوتی دارند، بسیار حائز اهمیت است. وی افزود: با توجه به حساس بودن میوه‌ تازه عناب به شرایط محیطی و امکان رشد انواع قارچ و کپک بر روی آن‌ها، این دسته از محصولات در معرض آسیب جدی قرار دارند.

مدیر مجتمع تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی ادامه داد: از این رو استفاده از راهکارهایی برای به تأخیر انداختن فرآیند فساد میوه عناب و افزایش ماندگاری آن‌ مورد توجه خاص واردکنندگان و صادرکنندگان قرار گرفته است.

پویان با بیان اینکه بسته‌بندی مناسب باید در برابر آلودگی، آسیب و کاهش بیش از حد رطوبت، محصول را حفظ کند، اظهارکرد: عدم شناخت کافی مردم از خواص غذایی و دارویی عناب و نبود صنایع بسته‌بندی عناب در خراسان جنوبی به عنوان قطب تولید عناب کشور، بازار فروش را با نوسان مواجه کرده است.

خراسان‌ جنوبی با داشتن  بالاترین درصد سطح زیر کشت عناب به‌ عنوان اولین تولیدکننده این محصول در کشور مطرح است، چنان که می‌توان از این محصول با برنامه‌ریزی‌های صحیح در جهت توسعه‌ اقتصادی استان گام برداشت.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/06/21 -- 16:55:15
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 2334

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا