نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 31 فروردين 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
14. شعبان 1440
2019 Apr 20

 

 

 

مشاهده کامل خبر
عزاداری هارا آسیب شناسی کنیم      

 

 

 

بار دیگر محرم آمد و صدای زنگ قافله حسین بن علی (ع) از حجاز بگوش می رسد و کاروان سالار و کاروانیان هر قدم به میعادگاه نزدیکتر، از دلبستگی ها و تعلقات دنیوی دورتر می شوند تا وحدانیت را اثبات و بر منیت و خودخواهی های نفس انسانی خط بطلان کشند.

شهرها و دل ها هم حال و هوای محرم گرفته است. دوباره کوچه ها، خیابان ها، محلات و معابر رنگ محرم گرفته و مساجد، هیئت ها و تکایا شاهد حضور عزاداران حسینی است. دوباره نوای نوحه و روضه در فضای شهر پیچیده و بوی اسپند در پیشاپیش هیئت ها و دسته ها به مشام می رسد.

صد ها سال از واقعه کربلا می گذرد اما رشادت ها و اهداف قیام امام حسین(ع) و یارانش طی قرن ها سینه به سینه نقل شده و به نسل امروز رسیده است.متاسفانه اما چند سالی است که در شکل عزاداری محرم تفاوت هایی دیده می شود اگرچه اما ماهیت آن تغییری نکرده است.اما باید از انحراف های احتمالی پیشگیری کرد تا اصل واقعه محرم حفظ شود.

باید گفت شور و شعور حسینی به‌مثابه دو بال یک پرنده است که برای پرواز کردن و اوج گرفتن به هر دوبه‌یک اندازه نیاز دارد و با یک بال پریدن امکان‌پذیر نیست. بنابراین شور حسینی با شعور حسینی آغاز می‌شود، تا شعور حسینی پیدا نشود و حسین علیه السلام را نشناسی شور حسینی ایجاد نمی‌شود.

امروز به جای این‌که فرزندان را با شعار، عاشورایی و حسینی حفظ کنیم، باید شعور عاشورا و قیام امام حسین(ع) را در وجود آن‌ها بیدار کنیم و بیاموزیم؛ این‌که دهه محرم فقط فرصتی برای یادآوری امام حسین‌(ع) نباشد بلکه سعی کنیم بعد از این روزها هم با مطالعه بیشتر و بررسی جنبه‌ها و ابعاد گوناگون این واقعه، آگاهی کسب کنیم. اگر می‌خواهیم تاسوعا و عاشورا را زنده کنیم و زنده نگه داریم تا مکتب امام حسین(ع) نیز استوار و پابرجا باقی بماند باید به هدف اصلی نهضت عاشورا پرداخته و به کسب آگاهی در کنار آن بپردازیم تا معنای واقعی قیام امام حسین(ع) و شهادت مظلومانه و اهداف متعالی این نهضت را درک کنیم.

تاکنون جلسات زیادی طی سالیان متمادی برای اصلاح برخی رویه ها در عزاداری محرم مرکز استان و هم ایجاد یک هییت متحد عزاداری، برگزار شده است اما متاسفانه هنوز به طور کامل نتوانسته ایم برخی آسیب های موجود را رفع کنیم.اگر امسال نیز تلاش هایی هرچند کوچک برای انجام عزاداری ها و اصلاح برخی رویه های نامطلوب و اشتباه انجام شود، می توان امیدوار بود طی افقی چندساله این آسیب ها کمرنگ شده و دیگر ارزش تلقی  نشوند  انگاه می توان عزاداری واقعی برای سرور و سالار شهیدان را با شور و شعور حسینی به انجام رساند.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/06/21 -- 19:30:05
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 365

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا