نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 31 ارديبهشت 1398
ش ی د س چ پ ج
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
16. رمضان 1440
2019 May 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
دوستی هایی که فراتر از مذهب رقم می خورد      

در دیار خاوران و استان خراسان جنوبی دوستی های فراوانی فراتر از مذهب، شیعه یا سنی بودن رقم خورده است.

به گزارش مهر، وقتی سخن از مردمداری و مهمان نوازی می زنیم، بی شک خراسان جنوبی یکی از استان های سرآمد در این زمینه است، زمانی که حرف از قناعت و صبوری بزنیم باز این خصلت ها با مردمان کویرنشین این دیار از قدیم آشنا بوده و زینت بخش رفتارهای آنان است. اگر سخن از وحدت و همدلی و برادری نیز بزنیم، نمونه های فراوانی از یکدلی را می توان در خراسان جنوبی مشاهده کرد. در دیار خاوران گاه دو همکار در یک اتاق کنار هم، خدمت مردم می کنند در حالی که یکی شیعه است و دیگری اهل سنت، دو دوست سال های سال رفاقت دیرینه دارند اما یکی از این دو دوست شیعه و دیگری سنی است. حتی برخی از شهرستان های خراسان جنوبی چون درمیان را به دارالتقریب می شناسند چرا که سال هاست مردمان این دیار از مذاهب مختلف با یکدیگر پیوندهای فامیلی برقرار کرده و عقد ازدواج می بندند.

مهربانی و برادری آرمان رسول ا... (ص) بود

مولوی کاظمی از مدرسین حوزه علمیه اهل سنت درباره پیامبر مهربانی و وحدت شیعه و سنی اظهار کرد: همه ما سخن از  الگوگیری از پیامبر(ص) و یاران ایشان می زنیم در حالی که باید به این نکته توجه داشته باشیم که آرمان آنان مهربانی، امنیت، برادری و برابری بود. وی اظهار کرد: زمانی می توانیم شاهد عدالت و امنیت در جامعه باشیم که به معنای واقعی وحدت و برادری در جامعه تحقق یافته باشد و خوشبختانه مردم ایران اسلامی در راستای این اهداف بزرگ و ارزشمند حرکت می کنند. مدرس حوزه علمیه اهل سنت خراسان جنوبی بیان کرد: تجربه چهل ساله انقلاب اسلامی نشان می دهد که هر کجا تمسک به وحدت و برادری داشتیم، موفق شده ایم که نمونه آن را در هشت سال دفاع مقدس از کشور مشاهده کردیم. مولوی کاظمی ادامه داد: موفقیت در برابر تهاجم اقتصادی و تحریم های دشمن نیز با تمسک عملی به شعار وحدت محقق می شود.

امام(ره) به جای شیعه یا سنی همواره از ملت ایران سخن گفت

حجت الاسلام مصیب خزاعی امام جمعه درمیان نیز در این زمینه گفت: وحدت مذاهب به معنای یکی شدن اعتقادات و مذاهب نیست بلکه توجه خاص و ویژه بر نقاط مشترک  چون قرآن، پیامبر و قبله واحد است. وی اظهار کرد: امام خمینی (ره) هیچگاه از شیعه و یا سنی سخن نگفتند، بلکه همواره از ملت ایران سخن به میان می آوردند. امام جمعه درمیان با اشاره به جلوه های وحدت در خراسان جنوبی و شهرستان درمیان بیان کرد: در این شهرستان بسیاری از خانواده ها با یکدیگر پیوند فامیلی برقرار کرده و جوانان آنان با یکدیگر ازدواج می کنند. خزاعی یادآور شد: همه این موضوعات نشان می دهد که دشمن هیچگاه در رسیدن به اهداف خود چون از  بین بردن یکدلی و برادری در جامعه ما موفق نمی شود.

امید دشمن در راستای تفرقه محقق نمی شود

حجت الاسلام علیرضا حسینی مدرس دانشگاه و از فعالان حوزه تقریب مذاهب نیز اظهار کرد: موضوع وحدت در جامعه ایران نسبت به امیدهایی که دشمن در راستای تفرقه و نفاق بسته بود، در شرایط مطلوبی است اما در جهان اسلام مشکلاتی وجود دارد. وی بیان کرد: موضوع مذهب با فکر و قلب انسان پیوند خورده است و از این جهت تغییر سبک زندگی در موضوعات عقیدتی چون وحدت به آسانی میسر نیست. کارشناس دینی و فعال حوزه تقریب مذاهب در خراسان جنوبی ادامه داد: در خراسان جنوبی مردم با یکدیگر مشکلی در زمینه وحدت و همدلی ندارند اما سوای مردم می توان انتظار نگاه گرم تر و صمیمانه تری در حوزه تقریب مذاهب داشت. حسینی که سال ها مسئولیت امامت جمعه شهرستان درمیان که به دارالتقریب مشهور است را عهده دار بوده، افزود: اگر در موضوعی چون عیدگاه مردم اهل سنت اسدیه که تا کنون نیز همکاری های خوبی در این زمینه صورت گرفته، گام نهایی برای واگذاری به مردم اهل سنت آن دیار صورت گیرد، بی شک محبت ها افزون تر می شود.

وحدت تنها یک تاکتیک سیاسی نیست

کارشناس دینی و فعال فرهنگی در خراسان جنوبی یادآور شد: برای ما وحدت یک تاکتیک سیاسی نیست بلکه فتوای بسیاری از علمای شیعه بر ضرورت همدلی و وحدت و پرهیز از توهین به باورهای اهل سنت  است.

نجات از توطئه دشمن با تحقق عملی وحدت میسر می شود

مولوی سید احمد عبدالهی امام جمعه اهل سنت درمیان نیز در این زمینه اظهار کرد: هدف از وحدت و همدلی رسیدن به آرمان امت واحده اسلامی است. وی با اشاره به اینکه نباید موضوع وحدت تنها به یک هدف منحصر شود، بیان کرد: اگر می خواهیم از شر توطئه های استکبار نجات پیدا کنیم موضوع وحدت همیشگی مد نظرمان باشد. امام جمعه اهل سنت درمیان در این زمینه که چه کسانی در تحقق و یکدلی تأثیر گذار هستند، یادآور شد: علما در تریبون های خود و برای مخاطبین وحدت را تبیین کنند چرا که این موضوع یک امر الهی است. سال هاست در خراسان جنوبی دوستی ها و محبت ها فراتر از مذهب رقم خورده و تجربه نشان می دهد که هر برنامه ای برای از بین بردن این اجتماع زیبا شکست می خورد.


گروه خبری : اخبار استان ، ایران و جهان
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/09/04 -- 19:45:24
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1834

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا