نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 31 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
19. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
معضل بزرگ؛ خام فروشی و عدم فرآوری محصولات راهبردی      

گروه خبر- استاندار خراسان جنوبی یکی از مشکلات عمده استان را خام فروشی عنوان کرد و گفت:   کمتر از ۱۰ درصد محصولات استراتژیک استان فرآوری می‌شود و عمدتا این محصولات از استان خارج و به استان ها و کشورهای دیگر صادر می‌شود.معتمدیان  دوشنبه شب در شورای اداری استان اظهار کرد: خراسان جنوبی علیرغم همه محدودیت‌هایی که در زیرساخت‌ها دارد دارای ظرفیت‌های خوبی در بخش معادن است. وی با بیان این که  خراسان جنوبی  از نظر ذخایر معدنی در  کشور دارای رتبه چهارم و پنجم است، افزود: همچنین خراسان جنوبی از تنوع و تکثر مواد معدنی زیادی برخوردار است. استاندار با بیان این که در صنایع دستی و گردشگری نیز خراسان جنوبی از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است، اضافه کرد: در حوزه های بازرگانی نیز تبادلات مرزی ظرفیت‌ بالقوه ای است که با پیگیری‌های دولت امیدواریم بتوانیم فرصت‌هایی را ایجاد کنیم. وی با تاکید بر سبقه تاریخی استان در  زمینه علم آموزی، خاطرنشان کرد: با توجه به انگیزه خوبی که در استان وجود دارد امیدواریم بتوانیم  با استفاده از حمایت‌های حداکثری  از ظرفیت‌های استانی حداکثر بهره را ببریم.

 

کسی حق ندارد شرکت های

دانش بنیان را تعطیل کند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز با تاکید بر اینکه تمام قد از شرکت‌های دانش بنیان حمایت و اجازه نخواهیم داد مدیری به راحتی این شرکت‌ها را تعطیل کند، گفت: اگر شرکتی تخلفی هم کرد مدیر باید شکایت کند اما حق تعطیلی شرکت دانش بنیان را ندارد. ستاری با بیان این که اقتصاد دانش بنیان استفاده از اعتماد به نفس انسان‌ها است، ادامه داد: جوانان باید یاد بگیرند از دانش خود چگونه بهره ببرند، هر چند متاسفانه عمده دروس دانشگاهی به درد ایران نمی‌خورد چرا که درس‌ها بومی نیست. وی اضافه کرد: در حوزه آموزش 34 میلیون دانشجو داریم که در طول تاریخ هیچ گاه در آموزش این گونه هزینه نکرده‌ایم. ستاری با بیان اینکه افراد خاص به واسطه هزینه‌های بالا نیامده‌اند، تصریح کرد:  یکی از عوامل مهمی که سبب شده است در  زمان حاضر افرادی مانند ابوعلی سینا نداشته باشیم وابستگی به اقتصاد نفتی است. به گفته وی هیچ کشوری بر پایه منابع زیرزمینی رشد نکرده است و هیچ پولداری به واسطه پولش نمی‌تواند موفق و کارآفرین شود.

 

در خراسان جنوبی کارآفرینی

باید ارزش باشد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی کارآفرینی باید یک ارزش باشد، یادآور شد: آن چیزی که باعث اقتصاد دانش بنیان می‌شود ایجاد یک اکوسیستم و اینکه کارآفرینی را به عنوان یک ارزش بدانیم، است.ستاری با بیان این که تا طراحی نباشد صنعت پا نمی گیرد بنابراین محیط، یک صنعت را دانش بنیان می‌کند اظهار کرد: مهم این است که استان تصمیم بگیرد در حوزه دانش بنیان به جوانان خود کمک کند. وی با بیان اینکه آن چیزی که باعث کارکردن جوانان می شود این است که آنان بدانند تغییری ایجاد خواهند کرد، افزود: هدف ما نیز پرورش انسان‌هایی با اعتماد به نفس بالا است برای اینکه بتوانیم جهت اقتصاد خود را عوض کنیم.ستاری با بیان اینکه دانشجویان و اعضای هیئت علمی وظیفه دارند مشکلات استان را حل کنند، تصریح کرد: باید سرمایه بخش خصوصی در پژوهش بیاید و دانشگاه‌ها بدانند نباید بیش از 14 تا 15 درصد متکی به دولت باشند.

 

سرانه بالای نخبگی در خراسان جنوبی

رئیس بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: سرانه نخبگی خراسان جنوبی در کشور جزو بالاترین‌ها است. احمدی زاده، عنوان کرد: حدود 7 میلیارد تومان طرح در شورای پژوهش و فناوری استان آماده شده که به معاون علمی و رئیس جمهور ارائه می‌شود تا پس از بررسی، حمایت شود. وی با اشاره به افتتاح مرکز نوآوری و شتاب دهنده دانشگاه بیرجند، بیان کرد: اگر شتاب دهنده‌ها به سرعت تقویت شوند، می‌توانند زیست بوم کسب و کار را به وجود آورند. احمدی زاده ادامه داد: طرح هم‌نت محصولات استراتژیک خراسان جنوبی را در استان آغاز می‌کنیم و تلاش می‌کنیم ایده‌ها را تبدیل به طرح و طرح‌ها را تبدیل به محصول کنیم.

 

کمک به تجاری سازی محصولات راهبردی استان ضروری است

رئیس مجمع نمایندگان استان نیز با تاکید بر اینکه درخواست ما این است که بودجه ای برای توانمند سازی شرکت های دانش بنیان درنظر گرفته شود گفت: همچنین تقاضای ما این است که کمک به تجاری سازی محصولات انجام شود. 

فلاحتی اظهار کرد: افتخار ما این است که قاین 11 شرکت دانش بنیان فعال دارد، یعنی هم عرض خراسان شمالی در شهرستان قاین شرکت دانش بنیان فعال است.وی با اشاره به این که در این راستا نیاز به برنامه ریزی های جدی است، بیان کرد: همچنین در این شهرستان زمینه اشتغال 200 نفر جوان در شرکت های دانش بنیان فراهم شده  است که بیش از 3 میلیارد درآمدزایی داشتند. به گفته وی اگر فعالیت های شرکت های دانش بنیان به سمت زرشک و زعفران ما که برند جهانی و خواستگاه جهانی دارد، باشد هم ارزآوری و هم ایجاد اشتغال فراوانی در کشور خواهد داشت.نماینده مردم قاین و زیرکوه ضمن درخواست از معاون علمی و فناوری رئیس جمهور برای تامین فضای ساختمان مناسب در قاین یادآور شد: دیگر درخواست ما این است که بودجه ای برای توانمند سازی شرکت های دانش بنیان درنظر گرفته شود.

 

مطالعات آب ‌های ژرف؛

یکی از نقاط امیدبخش خراسان جنوبی

نماینده مردم فردوس، سرایان، بشرویه و طبس در مجلس هم با بیان این که اطلاعات بسیار خوبی در رابطه با آب‌های ژرف تهیه شده است، گفت: باید آب‌های ژرف را به جایی برسانیم که بتوانیم بهره برداری کنیم چرا که نقاط امیدبخش خوبی در رابطه با آب‌های ژرف در استان وجود دارد. امیر حسنخانی ادامه داد: با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان اشتغال جوانان فراهم می‌شود اما این شرکت‌ها باید سهم خود را در GDP کشور نشان دهند. وی با تاکید بر نگاه جدی در حوزه کشاورزی و دامپروری استان، اظهار کرد: دام‌های اصلاح شده می‌تواند به روستاها کمک کند و اگر به مردم روستا روش‌ها را ارائه دهیم تولیدکننده و کمک کننده اقتصاد کشور خواهند بود. وی درخواستی برای تاسیس مراکز رشد در شهرستان‌های فاقد این مراکز نیز داشت.

ناصری، رئیس پارک علم و فناوری نیز در این جلسه اظهار کرد: پارک علم و فناوری مکانی برای حمایت از ایده‌ها است. وی با بیان اینکه ۹۰ درصد از قوانین حمایتی مبتنی بر استقرار شرکت‌های دانش بنیان است، افزود: متاسفانه در این استان از نظر استقرار شرکت‌های دانش بنیان مشکل داریم. 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/10/18 -- 19:11:58
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 104

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا