نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


جمعه 1 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
21. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
دستاوردها و اقدامات ۴۰ ساله اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی      

حسینی- مدیر کل راه و شهرسازی استان از دستاوردهای این اداره کل در طول 40 سال انقلاب اسلامی سخن گفت و افزود:  خراسان جنوبی سومین استان  از نظر وسعت با 151 هزار کیلومتر مربع و ششمین استان به لحاظ طول راه ها است و در همین راستا اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی  اولین اداره کل از لحاظ وسعت حوزه استحفاظی می باشد.جعفری در گفتگو با آوا، به آخرین وضعیت آمار و راه های استان اشاره کرد و گفت: خراسان جنوبی با 12 هزار و 57 کیلومتر راه، 5.5 درصد از راه های کشور را داراست که این شامل 539 کیلومتر باند دوم ، هزار و 9 کیلومتر راه اصلی ، 3 هزار و 634 کیلومتر راه فرعی، 5 هزار و 653 کیلومتر راه های روستایی آسفالته، هزار و 222 کیلومتر راه های روستایی شوسه، 4 هزار و 498 کیلومتر راه های روستایی خاکی، هزار و 894 کیلومتر راه های شریانی و  922 کیلومتر راه های  ترانزیتی می شود. 


افزایش 237 برابری طول راه های آسفالته روستایی و 25 برابری راه های آسفالته در 40 سال انقلاب

 مدیر کل راه و شهرسازی به راه های موجود در ابتدای انقلاب اشاره کرد و ادامه داد: در آن ایام طول کل راه ها ، 402 کیلومتر راه آسفالته ( زاهدان – مشهد 100 کیلومتر ، گناباد – فردوس – بشرویه - طبس و دیهوک 302 کیلومتر ) و 462 کیلومتر راه شوسه و خاکی بوده است.


طول راه های آسفالته روستایی در انقلاب، 237 برابر شده است

 جعفری خاطرنشان کرد: در آن زمان راه اصلی شامل راه زاهدان – بیرجند – مشهد به طول 359 کیلومتر در دست اجرا و حدود 100 کیلومتر از آن در حد یک لایه بلک بیس در حال بهره برداری بوده است. وی با بیان این که راه فرعی عریض فقط در طبس – بشرویه – فردوس و بشرویه – دیهوک جمعا به طول 270 کیلومتر بوده است، اضافه کرد: راه فرعی درجه یک نیز راه فردوس – گناباد به طول 32 کیلومتر و راه فرعی درجه دو ، راه سده - اسدیه و راه بیرجند – خوسف – فدشک به طول 138 کیلومتر بود. جعفری به وضع کنونی این راه ها در استان نیز اشاره کرد و ادامه داد: طبق آخرین آمار در مهر 97، طی این 40 سال، طول راه های آسفالت شده 25 برابر و  طول راه های آسفالته روستایی 237 برابر شده است. وی در ادامه از مهمترین پروژه های اجرا شده حوزه راه سخن گفت و بیان کرد: اتصال شهرستان بیرجند به مرکز کشور ، اتصال به استان کرمان ، استان یزد و استان اصفهان از جمله این پروژه هاست که اتصال این راه ها موجب رونق اقتصادی و توسعه حمل و نقل در منطقه  و همچنین در استان شدن  خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند موثر بوده است .


3 کریدور اصلی استان

مدیر کل راه و شهرسازی به 3 کریدور اصلی استان اشاره کرد و گفت: کریدور چابهار – بیرجند –  مشهد یکی از این موارد است که 424 کیلومتر آن در خراسان جنوبی می باشد و تا کنون 177 کیلومتر ( معادل 42 % ) به بهره برداری رسیده است. 25 کیلومتر باند دوم آسفالت و 12 کیلومتر آن نیز آماده آسفالت می باشد.

وی کریدور بندر عباس – راور – فردوس –  مشهد را دیگر کریدور مهم استان دانست و عنوان کرد: 356 کیلومتر از این کریدور در خراسان جنوبی می باشد که تا کنون 188 کیلومتر (معادل 53%) آن به بهره برداری رسیده است. همچنین 15کیلومتر آسفالت  و 17کیلومتر نیز آماده آسفالت شده است.به گفته وی کریدور بیرجند – طبس – اصفهان و طبس – یزد نیز از کریدورهای مهم بوده که 570 کیلومتر آن در استان می باشد و 49 کیلومتر آن به بهره برداری رسیده است ، همچنین 29 کیلومتر آسفالت شده و 7 کیلومتر آماده آسفالت می باشد .


پروژه احداث باند دوم بیرجند- قائن

مدیر کل راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به مهمترین پروژه راه استان که احداث باند دوم بیرجند – قاین می باشد، خاطرنشان کرد:  در این مسیر با طول 100 کیلومتر 3 پیمانکار فعالیت می کنند و هم اکنون این پروژه، 58 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. جعفری با بیان این که 45 کیلومتر از باند دوم محور به بهره برداری رسیده و 8 کیلومتر آن آسفالت شده

 ( بدون نصب علائم )، یادآور شد: 47 کیلومتر عملیات خاکی در دست اجرا می باشد. وی اعتبار مورد نیاز جهت تکمیل پروژه را 120 میلیارد تومان عنوان کرد. مدیر کل راه و شهرسازی به دیگر پروژه مهم استان یعنی قسمتی از طرح فیض آباد -

گناباد- بیرجند- بجستان- فردوس- دیهوک به طول 660 کیلومتر  اشاره کرد و گفت: اعتبار سالانه این پروژه حدود 16 میلیارد تومان (مشترک بین خراسان جنوبی وخراسان رضوی )

 می باشد و 7پیمانکار در این پروژه مشغول فعالیت هستند.

پروژه های باند دوم سال 96 و 97

جعفری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به 12 پروژه باند دوم به طول 1800 کیلومتر در سطح استان که در دست اجرا می باشند ، بیان کرد:  از ابتدای سال 96 به مقدار 138 کیلومتر باند دوم ساخته شد که 66 کیلومتر آن به بهره برداری رسیده ولی افتتاح رسمی نشده است، همچنین 5/72 کیلومتر آن آسفالت شده ولی به علت کمبود علائم و مسائل ایمنی نتوانستیم به بهره برداری برسانیم. وی از  پروژه های باند دوم 

قابل بهره برداری در سال 97 سخن گفت و آنها را برشمرد: 

14 کیلومتر در محور بیرجند – زاهدان 27 کیلومتر در محور طبس، اصفهان و طبس به یزد و 16 کیلومتر در محور اسدیه –بیرجند و همچنین 15 کیلومتر در فردوس – دیهوک می باشد .
احداث ۵۷۰۰ کیلومتر راه روستایی درسطح استان

راه های روستایی از دیگر پروژه های مهم استان در حوزه اداره کل راه و شهرسازی هستند که در سطح استان ۵۷۰۰ کیلومتر راه روستایی احداث شده است. به گفته وی تعداد کل روستاهای بالای 20 خانوار استان  918 روستا است که 829 روستا از راه آسفالته برخوردارند. همچنین راه 53 روستای بالای 20 خانوار به طول 265 کیلومتر در دست اجرا می باشد. به عبارت دیگر 97 درصد جمعیت روستایی بالای 20 خانوار از راه آسفالته برخوردار می باشند.مدیر کل راه و شهرسازی در ادامه به راه های برون مرزی استان اشاره کرد و گفت: در پروژه راه بازارچه مرزی میل 78 –  فراه افغانستان، 120 کیلومتر در خاک آن کشور بوده و 64 کیلومتر آن تکمیل شده است. جعفری از 90 میلیارد ریال اعتبار ابلاغی در سال جاری برای این پروژه خبر داد و افزود: اعتبار مورد نیاز برای تکمیل آن 600 میلیارد می باشد. به گفته وی این پروژه طول ترانزیت کالا به افغانستان را 400 کیلومتر کاهش می دهد.


آخرین وضع پروژه راه آهن زاهدان- بیرجند- ایستگاه یونسی

مدیر کل راه و شهرسازی به پروژه راه آهن زاهدان- بیرجند- ایستگاه یونسی نیز اشاره کرد و ادامه داد: با احداث راه آهن زاهدان – بیرجند و اتصال به راه آهن بافق - مشهد کل شرق کشور حدفاصل بندر چابهار تا استان گلستان متصل و درصورت اجرای آنتنی از بیرجند به طبس این پروژه می تواند نقش مهمی در حمل و نقل ریلی به استان های مرکزی و غرب کشور داشته باشد. جعفری با بیان این که تاکنون مطالعات 22 کیلومتر از مسیر بیرجند- گناباد با برآورد اولیه بالغ بر 36 میلیارد تومان انجام شده و 50  کیلومتر از ایستگاه کالشور به طرف بیرجند نیز به پیمانکار واگذار شده است، اضافه کرد: اواخر سال گذشته عملیات اجرایی 48 کیلومتر از مسیر آن با اعتباری بالغ بر 55 میلیارد تومان آغاز و تاکنون عملیات خاکریزی و زیرسازی 30 کیلومتر آن  باتمام رسیده  است.

تکمیل و بهره برداری از ۵۳۹ کیلومتر باند دوم و بزرگراه از ابتدای انقلاب

مدیر کل راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش به پروژه های بازآفرینی شهری و مسکن اشاره کرد و گفت: آماده‌سازی زمین و ایجاد شهرهای جدید از عمده‌ترین سیاست‌های دولت طی دوره  62-66  می‌باشد که موجب از دست دادن جمعیت و افت خدمات شهری در بافت مرکزی شهرهای تاریخی و فرسودگی بافت شهری شد. به گفته جعفری از جمله اقدامات طی 40 سال انقلاب می توان به احداث پروژه های مشارکتی و استیجاری اشاره کرد که در جهت تامین مسکن آحاد جامعه به خصوص قشر محروم و مزدوجین انجام شد، به طوری که میزان آن در اول انقلاب صفر واحد و در حال حاضر 1269 واحد احداث و تحویل متقاضیان گردیده است. وی با بیان این که احداث 200 واحد مسکونی سازمانی از ابتدای انقلاب تاکنون نیز با هدف استقرار و به کارگیری کارکنان دولت در این منطقه محروم انجام شد ، اضافه کرد: تامین مسکن فرهنگیان نیز از دیگر اقدامات بود که از ابتدای انقلاب تاکنون برای احداث حدود 2300 واحد مسکونی ، زمین توسط دولت تامین و در اختیار تعاونی فرهنگیان بابت احداث واحد های مسکونی قرار گرفته است.جعفری با اشاره به تامین مسکن گروه های کم درآمد عنوان کرد: در این راستا نسبت به تخصیص زمین و احداث حدود 1000 واحد مسکونی اقدام و همچنین برای بهره مندی حدود 800 خانوار از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و خانوارهای دارای دو معلول با مشارکت اداره کل بهزیستی، زمین رایگان جهت احداث واحد مسکونی تخصیص داده شده است.گفتنی است اعطای زمین به 300 خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران برای احداث واحد مسکونی و آماده سازی زمین به میزان 960 هکتار با جمعیت پذیری 150 هزار نفر از دیگر اقدامات این اداره کل می باشد.


اتمام پروژه مسکن مهر استان تا پایان سال جاری

مدیر کل راه و شهرسازی از تامین مسکن در قالب طرح مسکن مهر نیز سخن گفت و بیان کرد: 31 هزار و 247 واحد مسکونی در استان (طرح های اجاره 5 ساله، اجاره 99 ساله، وام خود مالکین و تفاهمنامه 3 جانبه) احداث شد که در سایت های مسکن مهر خدمات روبنایی و زیر بنایی در حد نیاز تامین شده است. جعفری با بیان این که از این تعداد 30 هزار و 149  واحد افتتاح و به بهره برداری رسیده و تعداد 831  واحد مسکونی باقی مانده است ، اضافه کرد: 798  واحد در شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت (شهر بیرجند) با پیشرفت فیزیکی صددرصد آماده افتتاح و تحویل به متقاضیان می باشد . هم اکنون فقط عملیات اجرایی 33  واحد درحال انجام می باشد. به گفته وی طبق برنامه ریزی های انجام شده ، 

مقرر گردیده واحدهای مانده، حداکثر تا پایان سال جاری عملیات اجرایی آنها به اتمام رسیده و افتتاح شوند.


پروژه های بازآفرینی شهری در یک نگاه

مدیر کل راه و شهرسازی از پروژه های  انجام گرفته در باز آفرینی شهری نیز خبر داد و آن ها را برشمرد: سالن ورزشی موسی بن جعفر (ع) با اعتباری بالغ بر 3000 میلیون ریال، خانه محله کارگران بیرجند با اعتباری بالغ بر 4350 میلیون ریال، اجرای فاز یک و دو احیا و باز آفرینی محور تاریخی بهارستان با اعتباری بالغ بر 8200 میلیون ریال ، احداث مسیر فرزان تا انتهای بلوار موسی بن جعفر(ع) با اعتباری بالغ بر 12000 میلیون ریال و احداث خانه محله قاین با اعتباری بالغ بر 8600 میلیون ریال از جمله این پروژه ها است. جعفری همچنین به اصلاح شبکه و انشعابات آب محله کارگران، موسی بن جعفر (ع)

 بیرجند و خونیکی های قاین که در حال انجام می باشد، اشاره کرد و افزود: احداث کتابخانه موسی بن جعفر(ع) با اعتباری بالغ بر 3920 میلیون ریال ، 

احداث پارک محله موسی بن جعفر(ع) با اعتباری بالغ بر 1980 میلیون ریال ، احداث سالن ورزشی و سرایداری مدرسه 10 کلاسه با اعتباری بالغ بر 8590 میلیون ریال و احداث خانه محله موسی بن جعفر (ع( با اعتباری بالغ بر 8150 میلیون ریال نیز از دیگر اقدامات انجام شده است.


اجرای بیش از 40 پروژه در سطح شهرستان های استان

مدیر کل راه و شهرسازی با بیان این که این اداره کل مجری احداث بیش از 40 پروژه در سطح شهرستان های استان با زیربنای بیش از 128 هزار مترمربع با اعتباری بالغ بر 1410 میلیارد ریال بوده است، اضافه کرد: پروژه هایی همچون احداث بیمارستان 147 تختخوابی فردوس، بیمارستان 147 تختخوابی طبس، بیمارستان 24 تختخوابی سربیشه، بیمارستان 24 تختخوابی سرایان، بیمارستان 24 تختخوابی درمیان،  20 واحد خانه سازمانی در قاین و 20 واحد در اسدیه ، ادارات کل از جمله اقتصاد و دارایی، بهزیستی، هواشناسی، ورزش و جوانان، کار،تعاون و رفاه اجتماعی، بازرسی، نوسازی مدارس، ثبت احوال و ثبت اسناد و املاک خاتمه یافته و در حال بهره برداری است. به گفته جعفری پروژه هایی همچون احداث 100 واحد خانه سازمانی بیرجند، 8 واحد خانه سازمانی فردوس، احداث ساختمان بخشداری دیهوک، ساختمان پاویون فرودگاه بیرجند، ساختمان اداره کل آموزش و پرورش و میراث فرهنگی استان، تکمیل سالن ورزشی آقایان و بانوان فردوس، ساختمان خانه محله موسی بن جعفر(ع) بیرجند، روکش آسفالت خیابان شهید فهمیده و شهید مصطفی خمینی بیرجند ، در دست اقدام می باشند.


تصویب طرح جامع شهری برای 28 شهر استان

وی در ادامه از تهیه و تصویب طرح جامع شهری برای 28  شهر  سخن گفت و بیان کرد: از این تعداد 17 شهر دارای طرح تفصیلی مصوب بوده و برای 11 شهر طرح تفصیلی با پیشرفت فیزیکی متوسط 65 درصد در دست تهیه  می باشد. به گفته وی تعداد ۲ شهر دیگر با توجه به ابلاغ جدید وزارت کشور از روستا به شهر تبدیل شده، که هم اکنون تهیه طرح های هادی شهری فوق الذکر توسط استانداری در دست اقدام می باشد. همچنین  طرح بالادستی (ناحیه خراسان جنوبی) با  پیشرفت فیزیکی 60 درصد برای پهنه کل استان در دست تهیه می باشد. مدیر کل راه و شهرسازی یکی از بزرگترین دستاوردهای خدمات را از سال ۱۳۹۲ با اجرای هزاران طرح مسکن مهر دانست و گفت: در همین راستا محدوده های شهرستان ها به منظور تامین زمین و اجرای سیاست های دولت بیش از 2000 هکتار افزایش پیدا کرد.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/11/12 -- 20:12:27
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 218

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا