نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


جمعه 1 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
21. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
افزایش صادرات استان با همکاری بخش دولتی و خصوصی میسر می شود      

حسینی- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با اشاره به چالش های پیش روی حوزه صادرات استان عنوان کرد: رفع مشکلات صادرات خراسان جنوبی نیازمند همکاری همه مسئولان اعم از بخش خصوصی و دولتی است و اتاق بازرگانی به‌تنهایی قادر به رفع آن نیست. 

محسن احتشام در گفتگو با آوا، با تاکید بر این که باید مولفه‌های اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی عملی کنیم، ادامه داد: بخش خصوصی و بخش دولتی باید در کنار یکدیگر تلاش کنند که بتوان قوانین مزاحم بر سر راه تولید و صادرات را برداشت. وی با بیان این که برای ایجاد اشتغال نیازمند توسعه صادرات هستیم، خاطر نشان کرد: اتاق بازرگانی بیرجند تلاش می‌کند با ارائه نظرات تخصصی،کارشناسی و بیان واقعیت‌ها، فضای کسب‌وکار را به معنای واقعی تسهیل کند. به گفته وی باید زمینه سرمایه‌گذاری و کارآفرینی را هر چه بهتر فراهم کنیم، زیرا جامعه امروز به رشد اقتصادی نیاز دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند به فعالیت های انجام شده در سال جاری اشاره کرد و افزود: این اتاق 598 عضو دارد که از این تعداد 435 عضو حقیقی و 161 عضو حقوقی هستند.  احتشام، کمیسیون های کشاورزی، صنعت و معدن، گردشگری و سرمایه گذاری اتاق را بازوان شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان دانست و ادامه داد: در اتاق بازرگانی بیرجند، جلسات متعدد کمیسیون ها با موضوعات مختلف، 16 جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی و بیش از 40 سمینار آموزشی برای آشنایی تجار در زمینه های مختلف تجاری، اقتصادی و سازمانی برگزار شده است.

 

اتاق بازرگانی بیرجند

 رتبه اول در آموزش

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که سالانه با توجه به بررسی شاخص های کارشناسی شده توسط موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق ایران واحدهای آموزش اتاق های کشور ارزیابی می گردند، عنوان کرد: در این بررسی ها، واحد آموزش اتاق بیرجند در سال 97 موفق به کسب رتبه اول در این زمینه شد. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با اشاره به این که در دو سال گذشته سعی در ارتقای سطح کمی و کیفی دوره های آموزشی داشتیم ، خاطرنشان کرد: در این مسیر نیز ضمن نیازسنجی و برگزاری دوره های تخصصی متعدد و کاربردی، در دو سال اخیر موفق به کسب رتبه های برتر سوم و اول کشور شده ایم.

احتشام در ادامه از آغاز فعالیت دبیرخانه سیمای اقتصاد در اتاق بازرگانی خبر داد و یادآور شد: از تمام صنعتگران، تولید کنندگان و کشاورزان صنعتی و فعالان حوزه گردشگری درخواست می کنم در صورت تمایل به حضور در برنامه های تلویزیونی و رادیویی سریعاً مراتب را به دبیرخانه مذکور در اتاق بازرگانی اعلام تا جداول زمانبندی حضور آنان در این رسانه ملی تنظیم و اطلاع رسانی گردد.

وی همچنین دهه فجر را بهترین فرصت برای بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: باید از فرصت دهه مبارک فجر برای تبیین ارزش های انقلاب استفاده کرد و در این راستا اتاق بازرگانی غرفه ای را در نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی جهت معرفی توانمندی ها و ظرفیت های اتاق برپا کرده است.

 

زمینه  حضور تولیدکنندگان

 در نمایشگاه‌ها فراهم شود

 احتشام با اشاره به برگزاری اولین همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت در 11 و 12 اردیبهشت ماه 98، در دانشگاه بیرجند ، یادآور شد: این همایش با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند، دانشگاه بیرجند و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برگزار خواهد شد.

وی در ادامه هدف از حضور اتاق بازرگانی بیرجند در نمایشگاه های ملی و بین المللی را زمینه‌سازی برای گسترش روابط اقتصادی با کشورهای خارجی بیان کرد و افزود:همچنین شناساندن هرچه بیشتر محصولات خراسان جنوبی به بازارهای هدف صادراتی از دیگر اهداف مهم حضور بوده است. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند در ادامه با بیان این که باید زمینه حضور تولیدکنندگان در نمایشگاه‌ها فراهم شود، عنوان کرد: هزینه شرکت در نمایشگاه‌ها بالاست و این هزینه برای واحدهای تولیدی کوچک خراسان جنوبی مقرون به صرفه نیست.

احتشام در بخش دیگری از سخنانش به حضور اتاق بازرگانی در سیزدهمین نمایشگاه مشترک ج.ا.ایران و ج.ا.افغانستان (هرات) در قالب اعزام هیئت و داشتن غرفه در این نمایشگاه اشاره کرد و افزود: همچنین در نمایشگاه طلا،جواهر،نقره،ساعت،گوهرسنگ ها و صنایع وابسته جزیره کیش با هدف معرفی توانمندی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی استان خراسان جنوبی حضور پیدا کرد. وی با بیان این که در سال جاری نشست تخصصی با هیئت سرمایه‌گذاری از کشور اوگاندا بین تجار و فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی برگزار شده است، اضافه کرد: اتاق بازرگانی در نمایشگاه گلفود دبی که 27 بهمن تا 1 اسفند برگزار خواهد شد نیز در قالب اعزام هیئت حضور خواهد داشت.

 

موانع فعالیت بخش خصوصی

 در استان

 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند در ادامه به موانع بخش خصوصی برای فعالیت در استان اشاره کرد و افزود: کمبود زیرساخت ها از جمله پرواز ، جاده، هتل و امکانات رفاهی، حمل و نقل به صورت ریلی و جاده ای، نبود آزمایشگاه مجهز برای معادن، عدم دسترسی به برق و آب در حوزه صنعت و معدن ، حاکمیت منابع طبیعی بر معادن و سختی های استعلامات با توجه به کویری بودن استان از جمله عواملی هستند که سرمایه گذاری و فعالیت را سخت کرده اند.

احتشام همچنین از کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی سخن گفت و ادامه داد: بالا بودن قیمت تمام شده محصول نهایی به دلیل بالا بودن هزینه های تولید خصوصا حقوق دولتی شامل 9 درصد ارزش افزوده ، 20 درصد نرخ تسهیلات ، 23 درصد حقوق تامین اجتماعی ،

5 درصد حقوق مالیاتی نیز موجب شده سرمایه گذار رغبت به فعالیت نداشته باشد. به گفته وی، دور بودن استان از سایر نقاط کشور که موجب هزینه های حمل مواد اولیه و بالا بودن قیمت تمام شده محصول می شود و همچنین بالا بودن ریسک سرمایه گذاری، نوسانات ارزی ، تورم بی رویه ، پایدار نبودن ارزش پول ملی و عدم کنترل دولت بر بازار مواد اولیه خصوصا مواد پتروشیمی ،

شیمیایی، سلولوزی، تجهیزات و ماشین آلات و قطعات یدکی کار سرمایه گذار و فعال بخش خصوصی را سخت کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی با بیان این که امیدواریم کمک های فنی و اعتباری که بر اساس بودجه سال 98 پیش بینی شده اند، به صورت اوراق نبوده و نقدی در اختیار تولید کنندگان و کارآفرینان قرار بگیرد، اضافه کرد: همچنین تسهیل در پرداخت این بودجه می تواند به واحدهای تولیدی که اکنون دچار مشکل شده اند کمک کند تا تعطیل نشوند.

 فضای کسب و کار را باید برای سرمایه های سرگردان ، جذاب کنیم

 احتشام با اشاره به مزیت های استان ، تنها راه توسعه را تولید و سرمایه گذاری در این موارد دانست و افزود: حوزه هایی همچون معدن، محصولات راهبردی زرشک، زعفران و عناب، گیاهان دارویی و تجارت با توجه به مرز مشترک با افغانستان از مزیت بالایی برای سرمایه گذاری برخوردارند منتهی در این زمینه فضای کسب و کار را باید برای سرمایه های سرگردان ، جذاب کنیم تا منجر به تولید شود. وی با اعتقاد بر این که تولید می تواند گذرگاهی برای عبور از بیکاری و فقر در استان است، خاطرنشان کرد: باید در این راستا به تولیدات روستایی و تقویت صنایع تبدیلی و تکمیلی در روستاها کمک کنیم و از طرفی کشاورزان محصولاتی چون عناب ، زرشک و زعفران را با قیمت منصفانه به فروش برسانند تا انگیزه ماندن و کسب و کار در روستا حفظ شود. رئیس اتاق بازرگانی با انتقاد از این که تاکنون کار بسیاری برای کمک به توسعه کشت زرشک، عناب و زعفران روستاییان انجام نداده ایم،

تصریح کرد: باید در بازاریابی، برندسازی و افزایش قیمت منصفانه بیشتر اقدام شود و از واحدهایی که در این زمینه برای صادرات ایجاد شده یا نیاز است ایجاد شوند حمایت کنیم. احتشام در پایان با بیان این که در نتیجه فعالیت ها، 6 نشان بین المللی از استان خراسان جنوبی ثبت جهانی شده است ، اضافه کرد: فرش مود و قهستان، زعفران خراسان جنوبی، زرشک و عناب خراسان جنوبی و زعفران قائنات از جمله این نشان ها هستند.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/11/17 -- 19:26:38
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 201

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا